В "Сега" на 3 ноември бе публикувана малка статия, от която се вижда заплахата, която МОН готви към "незаконни чужди ВУЗ". Зам.-министър Атанас Герджиков плаши 12-те частни образования с прокурор и че "дипломите, издавани от тях, нямало да се признават от държавата".
Ако всичко това е вярно, налице е още един гаф на МОН. За какво става дума?
В началото на ХХI век частното висше образование се развива най-динамично в сравнение с всички други сектори след средната образователна степен. Това се дължи на неспособността на държавата да осигури необходимия брой места на желаещите да получат образование. А една от най-развиващите се форми е дистанционното обучение.
Международният образователен център бе създаден със знанието на МОН, където старото ръководство имаше толерантно отношение към нас. Очаквахме, че новото ръководство ще обсъди заедно с малкото представители на дистанционното обучение у нас неговите проблеми, за да се внесат евентуални допълнения към новия закон за висшето образование. За съжаление това не става. Вместо помощ и единодействие се разнасят заплахи.
Съобщението в "Сега" за изявленията на Герджиков внасят безпокойство у студентите и техните родители. Очаквам публично извинение от зам.-министъра поне пред Международния университет в Москва, защото не вярвам писаното да е продукт на остатъците от антируските настроения на някои от чиновниците на МОН, а по-скоро недоразумение.
Трябва да подчертая, че българските студенти се обучават по учебните програми и по електронните учебници на Международния университет в Москва. Те могат да продължат образованието си както в Москва, така и в Европа и в САЩ, тъй като университетът има европейска акредитация. Дипломите им ще се признават във всички европейски страни.
--------
* Авторът е бивш ректор на СУ "Св. Климент Охридски" и член на ръководството на Международния образователен център, София.
|
|