ВИЗИТКА
Тошо Пейков е роден на 17. I. 1951 г. Завършил е Немската гимназия в Ловеч, а след това Висшия институт за народно стопанство във Варна. Беше депутат от СДС. Учредител и главен секретар е на Движение за национално възраждане "Оборище". Докторант е в Института по социология при БАН.
Женен, баща на две дъщери.
- Г-н Пейков, на какъв етап е подготовката за пререгистрация на НДСВ?
- Сигурно до края на годината Националното движение "Симеон Втори" ще се учреди отново. Може би партията ще е факт малко след Нова година.
- Още ли смятате, че не бива да се бърза с този процес?
- Известни са особеностите, които съпътстваха партийното строителство в България, и неуспехите на регистрираните повече от 220 формации. В голяма степен те се дължат на неизбистрената още социална база и идеология. Затова аз наричам дори и сегашните парламентарни партии "партии на неуспешния преход". Българските партии не успяха да докарат работеща пазарна икономика и оценките на западните експерти по този показател са отрицателни.
Но не бива да отстъпваме от Копенхагенския документ, според който щом има партии у нас, има плурализъм и демокрация, макар че голяма част от българите не харесват думата "партия" и както се казва "покрай наш Илия, намразиха и свети Илия".
Трябва да мине известно време, за да приеме народът партии с вече избистрена идеология и социална база. Може би 39-ото НС ще е преходният период към истинските партии в България.
- А НДСВ има ли идеология?
- Да, движението се придържа към ценностите на европейските народни партии. Такова беше намерението и при първоначалната регистрация, която се оказа неуспешна. Затова като резервен вариант Негово величество избра Движение за национално възраждане "Оборище", чийто председател съм, и Партията на българските жени на г-жа Весела Драганова.
-----------КАРЕ-----
Ако разлистите нашите документи, ще видите, че се придържаме към ценностите на европейските народни партии. Оттук нататък би трябвало да се избистри не само идеологията, а и ценностната система на НДСВ. Защото заявените от досегашните християндемократи намерения за присъединяване към НАТО и ЕС все още не са нито идеология, нито ценностна система. Те са цели за определен етап и когато бъдат постигнати ще се окаже, че дадената партия остава без програмните си цели.
---------
- На какво основание се твърди, че НДСВ е дясна партия, щом по-голямата част от гласоподавателите ви са с леви убеждения?
- Противоречието е налице. Съотношението между десноориентираните и левоориентираните гласоподаватели на НДСВ и приблизително 3:2. Затова сега, при преучредяването, ще е много трудно да се каже на нашите симпатизанти, че това е партия с десни, пазарни принципи.
Много от привържениците ни може би ще останат разочаровани. Моето предложение е нека да се регистрира партия "Национално движение Симеон Втори", но предизборната коалиция да се запази в същия си вид до края на мандата на този парламент. Това ще е по-коректно към нашите избиратели, които на изборите подкрепиха определени послания.
- Значи очаквате отдръпване на част от симпатизантите след пререгистрацията?
- Като изследовател на процесите в Източна Европа след падането на Берлинската стена, аз съм свидетел, че в Унгария, Полша и Чехия, където процесите започнаха по-рано, по-рано изкристализираха социалните основи и идеологиите на десните партии. Така се случи с "Форум" в Унгария, с партията на Вацлав Клаус в Чехия. Голяма метаморфоза и развитие претърпяха и структурите, създадени на базата на "Солидарност" в Полша.
В България процесът сякаш е замрял. Самият процес на структуриране на собствеността не е завършил, повечето хора са бедни и социално слаби и няма да подкрепят една десноориентирана партия. Дори ако отначало се подмамят от нейните послания, по-късно ще се разочароват от нея. Затова и моят съвет към коалиционните ми партньори и депутатите от НДСВ е да бъдем по-внимателни, защото в този период все още отсъства диференциация на социалните и политическите основи на партиите в България.
- Защо ръководството на парламентарната група на НДСВ бърза толкова с пререгистрацията? Какво ще се промени след нея?
- Реално нищо няма да се промени. Просто във фирменото отделение на Софийски градски съд ще бъде записана още една партия. В същото време обаче партиите са по-сигурен и надежден инструмент за политическо действие и дават някаква сигурност.
- Според предизборното споразумение между вас, Весела Драганова и Симеон Сакскобургготски вашата партия и Партията на българските жени трябва да се влеят в НДСВ. Готови ли сте на тази кардинална стъпка?
- Споразумението има юридически характер, тъй че ние няма да отстъпим от него. Друг е въпросът, че още при сключването беше спорно кога ние да се влеем в партията НДСВ.
------КАРЕ------
Становището ни с г-жа Драганова беше, че нашите партии трябва да крепят политически мнозинството в парламента, защото такива са изискванията на законите и парламентарния правилник.
Ние не можем да предадем автоматично правоприемство на новата партия, която се регистрира извън парламента. Тя може да стане парламентарна, ако участва в парламентарни избори. Ние не отстъпваме от нашите подписи, но в бъдещата дискусия, която сигурно ще започне във връзка с регистрацията, ще изложим всички доводи "за" и "против".
------
- А ако доводите ви не бъдат взети под внимание, готови ли сте на механично вливане в партия с неясни образ и бъдеще?
- Ние не сме неблагодарни хора. Знаем, че без появата на Негово Величество щяхме да сме две от 220-те неизвестни партии с нищо недопринесли за страната си, макар че имаме добри платформи и структури.
Това, което се случи в България, дойде не като действие на Симеон Втори, а като отрицателна реакция на българския народ към партиите на неуспешния преход. Затова НДСВ, което народът пожела като политически субект, е по-важно от битието на нашите две малки партии. Спорът е кое ще е по-прагматично и полезно за развитието на българския политически модел.
- Как ще градите стройна партия, след като собствената ви парламентарна група вече се разкъсва от противоречия, а повечето депутати обвиняват председателя й в авторитаризъм?
- Някои от членовете на нашата група при встъпването в парламента познаваха най-вече лидера си, други тепърва се запознаваха с повечето си колеги. Но така се получава, когато набързо се строят партии и парламентарни групи. Затова и ПГ на НДСВ трябва да изтърпи своите първи кризисни моменти, за да може да се консолидира.
- Но невинаги след кризисните моменти настъпва консолидация. По-скоро се стига до разцепление...
- Смятам, че няма да има разцепление. Не искам да квалифицирам ръководството, то свърши неотложните организационни работи. Амбицията на всеки народен представител е да бъде забелязан, подтикнат и стимулиран за работа.
Може би има напрежение, защото не всеки депутат вижда реализацията си в парламентарния процес. С настъпването на по-широк фронт на работа, може би всеки ще намери поприще за лична и професионална изява.
- Имаше слухове, че депутати на ДНВ "Оборище" и Партията на българските жени ще напуснат групата на НДСВ и ще създадат нова?
- Това е несериозно. Не можем да я напуснем, защото според закона и парламентарния правилник ние сме групата. Формално ние с г-жа Драганова имаме по 60 депутати.
- Според вас как стои НДСВ в публичното пространство? Вече стана ясно, че няма да има 13-а пенсия и заплата, данъците скачат, увеличават се цените на парното и тока. Как смятате, че ще развият нещата след Нова година?
----КАРЕ----
- Лидерите на НДСВ бяха доста пестеливи в предизборните обещания. Нереалистични неща не сме обещавали, но нашите министри завариха доста по-критична ситуация от предполагаемата. Финансовият екип влезе в икономическа рамка, определена от предишни споразумения. Министрите доста смело, а според някои и безразсъдно, назовават реалните неща. Надеждата ми е, че когато на хората навреме се казват проблемите и начините за разрешаването им, те ще приемат по-хладнокръвно несгодите.
-------
- Да не би очакваният отлив на доверие да е причина за бързането с пререгистрацията на НДСВ?
- Регистрацията на партията и управлението на страната са процеси. В НДСВ може би ще се вливат симпатизанти, може би ще има и отлив. Партиите са инструмент, а не фетиш. Досегашните формации не се справиха и получиха червен картон на изборите. Ако НДСВ не се справи и то ще получи отрицателен вот.
- Вие бяхте един от учредителите на движението. Можете ли да кажете откъде е този партиен устав, който бе отхвърлен от съда по време на първия опит за регистрация на НДСВ. Твърдеше се, че Стоян Ганев го е донесъл от САЩ, превеждайки го буквално и без да го съобрази с тукашните реалности.
- Негово величество посочи Пламен Панайотов да го прочете. Мисля, че е разработен от кръг от юристи. Той не беше харесан от съда и мисля, че няма проблем да бъде преработен в по-приемлив за българската политическа практика вариант.
- Наистина ли ще правите партия от електорален тип и бихте ли обяснил какво означава това?
- Аз предложих на Негово величество водачите на листи да са и местни лидери, защото това беше логичното и неотложно действие преди изборите. Този принцип в известна степен ще бъде запазен и партията ще е от електорален тип. Известно е, че при партиите с дясна ориентация привържениците и членовете идват сами, а при левите - водачите отиват при масите и ги агитират да отидат при тях. По-пестеливо по време на избирателните кампании ще е НДСВ да функционира като дясна партия.
- Зам.-шефът на групата ви Владимир Дончев каза, че не изключва възможността част от симпатизантите на НДСВ да се преориентират към новата партия на Стефан Софиянски. Какъв е вашият коментар?
- Нека не говорим за Нероден Петко. Софиянски първо да си регистрира партията и да публикува устав и програма. Сега на базата на сравнително високия му рейтинг, всички чертаят прекрояване на дясното пространство. А то все още е във вида, в който го прекроиха избирателите на 17 юни.
|
|