:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,790,003
Активни 734
Страници 16,877
За един ден 1,302,066
Интервю

Марина Дикова: 3 месеца изпитателен срок за кандидат-членовете на НДСВ

След непопулярните мерки на правителството едва ли при нас ще дойдат хора с користни цели, казва депутатката
Снимка: Борислав Николов
ВИЗИТКА

Марина Дикова е родена на 28. IV. 1965 г. в Сандански. Завършила е педагогика, а след това и право. От началото на 1997 г. е юрисконсулт на община Благоевград, а след това и неин главен юрисконсулт. Депутат от НДСВ. Беше член на работната група, която написа проектоустава на бъдещата партия



- Г-жо Дикова, какви ще са взаимоотношенията на НДСВ след пререгистрацията с Движение "Оборище" и Партията на българските жени?

- Всичко зависи от това какво решение ще се вземе на учредителния конгрес на партията и какво ще е становището на Движение "Оборище" и Партията на българските жени. Двете формации може да решат да се влеят в НДСВ и да прекратят съществуването си. Възможно и да не се влеят и тогава ще се сключи тристранно споразумение, в което ще се уредят отношенията между трите субекта.

- Каква част от стария устав е запазена и в новия?

- Не съм работила по първия устав и не го познавам добре, затова не мога да твърдя доколко той е използван като основа. Сегашният обаче по много малко неща се различава от тези на БСП и СДС например и другите познати политически формации.

- Защо се предвижда лидерът на партията да е с мандат от 5 г., а останалите ръководни лица - от 3 г.?

- Кой знае какъв сериозен замисъл няма. Просто смятаме, че с оглед на приемствеността е нормално да има разлика в срока на действие на различните ръководни органи на бъдещата партия НДСВ. Според мен не е нормално в един ден и час да се сменят и Политическият съвет, и Контролният съвет, и председателят на движението.

- Идеята не е ли лидерът да може да сменя подчинените си, ако не е доволен от тях?

- Не мога да приема такъв аргумент, защото лидерът само предлага, а Националният съвет решава кой да бъде избран и кой сменен.

- Националната ви конференция по устав се свиква на 3 години, а лидерът се избира за 5 г. Няма ли опасност в такъв случай поради изтичане на мандата на председателя да се получи вакуум между два висши форума?

- Не, в проектоустава изрично се казва, че националната конференция, която е върховен ръководен орган на движението, се свиква най-малко веднъж на 3 г. по решение на Политическия съвет или председателя. Тя може да се свиква и по-често, това може да стане и по искане на една трета от членовете на движението.

- А защо не са предвидени заместници на председателя?

- Мисля, че това не е и необходимо, защото в проектоустава е записано, че председателят може по свое усмотрение и желание да делегира отделни свои правомощия на друг член на Политическия съвет. Т. е. той ще преценява дали един или друг член ще се справи по-добре с определена задача и ще му я възлага. Не виждам нищо странно, още повече че в устава е предвидена длъжността секретар на движението, който ще движи, общо взето, цялата техническа работа.

- В устава е записано, че членовете на Политическия съвет се избират от Националния съвет, но по предложение на лидера. Защо не е предвидена възможността и някой друг да прави номинации за ръководните длъжности? Не давате ли прекалено много власт на председателя и не се ли притеснявате от авторитаризъм?

- В никакъв случай не се опасявам от авторитаризъм, защото смятам, че е резонно председателят да предлага екипа, с който желае да работи. За да може да върви организационната дейност в една партия, особено ако тя е управляваща, трябва да има пълно разбирателство и единомислие в работата на Политическия съвет. Освен това не мисля, че отправянето на предложение към определен орган е прекалено много власт, защото в крайна сметка изборът е на Националния съвет, а той е в доста широк състав.

- Какво става, ако Националният съвет не одобри някого от предложените от лидера за членове на Политическия съвет, а квотата трябва да се запълни? Председателят продължава да предлага нови имена или какво?

- Първо да уточним, че в устава се дава възможност учредителното събрание да реши от колко души да се състои Политическият съвет. Ние сме предложили само долната и горната граница - от 9 до 21 души. Евентуално може да се дискутира и по всяко едно от предложенията.

- В НДСВ секретарят ще държи връзката с областните и общинските координатори. Във всяка партия човекът, който работи със структурите, разполага с реалната власт. Не се ли опасявате, че макар и да давате много правомощия на председателя, ръководният фактор ще е секретарят?

- В случая трябва да изхождаме от идеята каква партия е НДСВ, а тя няма да е с постоянно действащи структури. Общинските и областните координатори ще имат две жснжвнш функции. Едната е организационна работа по време на избори. Другата - да записват желаещите да станат членове на партията и да подават информацията на Политическия съвет. Тъй като този орган обаче няма да заседава непрекъснато, данните ще се приемат и обработват от секретаря. Така че да се твърди, че у координаторите е съсредоточена някаква власт, а секретарят чрез тях ще реализира някакви свои намерения, не звучи сериозно.

- Защо решихте да въведете статута "съмишленик" и защо член на НДСВ ще се става след 2 г. изпитателен срок?

- Терминът никак не е лош, а пък и след като някой е изразил желание да се включи в редовете на дадена партия, защо да не получи някакъв статут. Вариантът за 2-годишния изпитателен срок отпадна. Вече се предвижда член на партията да се става веднага след като Националният съвет одобри кандидата.

- Т. е. максимум до три месеца след подаването на заявлението, тъй като Националният съвет трябва да се събира най-малко през 90 дни?

- Да, ако не бъде предложен на едното заседание, то на следващото това задължително ще стане.

- Досега предложенията за различни назначения на местно ниво даваха депутатите от съответната листа. След като станете партия, координаторите ли ще са хората, които правят номинациите?

- Невинаги депутатите дават предложения за постове. Още в предизборната кампания ние заявихме, че ще разчитаме на професионализъм и затова министрите и техните заместници и експерти могат сами да взимат решения, ако при доказани нарушения след извършена проверка се налага да бъде сменен някой ръководител в определен регион и да се назначи друг. Координаторите по никакъв начин няма да имат отношение по този въпроси, това не е тяхна работа и няма да допуснем те да кадруват. Досегашната практика - областни и общински структури да правят предложения за неполитически назначения, беше погрешно разбиране за демокрация. Не може политически лица да преценяват професионалните, организационните и управленските умения на даден човек и да го предлагат или отхвърлят.

- Защо сте против двойното членство?

- Личната ми позиция е, че двойно членство не трябва да съществува. Въпросът е чисто морален - всеки човек има ценностна система и според нея преценява към коя партия иска да принадлежи. Изхождайки от този критерий, двойното членство ми изглежда недопустимо. Освен това в уставите на повечето настоящи формации това не се допуска.

- Предвиждате изключване за остри критики към формация. Не е ли това много тоталитарен метод?

- Аз такава точка в устава не познавам. Говори се за поведение, което грубо уврежда интересите на движението или противоречи на програмните документи или решения на органите на движението. Това не може да бъде свързано с критика. В нашата група има плурализъм, хората спокойно изразяват мненията си и те се чуват, когато са конструктивни. Вярвам, че този начин на дебатиране ще се пренесе и в политическата сила.

- Защо депутатите и министрите ще бъдат по право членове на Националния съвет? Не създавате ли така предпоставки за срастване на партията и властта?

- Такъв аргумент по никакъв начин не ме смущава. Депутатите формират политиката, министрите чрез действията си са изразители на тази политика и затова е нормално те да участват в Националния съвет. Предполагам, че в този орган ще се включат и областните управители и координатори. По никакъв начин не мога да се съглася, че има наченки за сливане на партията с властта.

- Скоро лидерите на СДС отчетоха като грешка, че са станали партия, когато са били на власт. Вие как ще се предпазите при вас да не дойдат хора с користни цели?

- Мисля, че ние вече сме предпазени, защото за времето, в което сме на власт, се направиха много добри неща, но се предприеха и непопулярни мерки. Тези мерки бяха наложителни, но с оглед на голямата бедност не бяха възприети от хората. Поради това обстоятелство смятам, че в този момент в НДСВ ще се включат само хората, които твърдо вярват в Симеон II и ценностите, които партията ще изповядва.
988
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД