Пак. Има-няма половин година от последния скандал около учебниците и вече се завихря нов. Този път в ролята на мишката са първолаците. Те ще бъдат подложени на лабораторния опит, наречен безброй много алтернативни букварчета и читанки. Книжките пък ще се пръкнат от нещо, определено от авторите си като
"усъвършенствания вариант на звуковия аналитико-синтетичен метод за ограмотяване".
Иначе казано, нова метода за изучаване на родното "А Бе".
Поредният хаос дойде дегизиран под формата на добра новина. Първолаците наесен ще са с нови букварчета, научи се тази седмица обществото. Но сетне се заредиха такива ледени душове, че и на най-домилелите за промяна в родното образование им настръхнаха косите.
Изпървом стана ясно, че най-големият виновник за ширещата се безпросветност май ще се окажат Кирил и Методий. Те така написали азбуката си, че последователното й научаване по думите на просветния министър Владимир Атанасов "програмирало" грешки сред невръстните им наследници. Но неговото ведомство възложило да се изработи нова програма по български език и литература.
Според въпросната програма гласните звукове вече ще се изучават в последователност А,Ъ,О,У,Е,И. (Така си беше и досега.) Ще ги следват сонорните съгласни М,Н,Л,Р (досега Л беше преди Н), после Й, а след тях съгласните, противопоставени по звучност-беззвучност: Б-П, В-Ф, Д-Т, З-С, Ж-Ш, Г-К (което е ново). По-екстравагантните ДЖ, Ч, ДЗ, Ц, Х и буквите, съдържащи два звука като Щ, Ю, Я, ще остават за накрая заедно с ЙО, Ь и ЬО.
Възможно е по този начин децата по-лесно да учат буквите. Лошото е, че никой от просветното ведомство не обясни защо се налагат промените и с кого предварително са били обсъдени. Новината се яви изневиделица броени дни преди 25 януари, когато трябваше да се предадат проектите за конкурс за нови буквари. Тях обаче авторите ги списват по друга програма, утвърдена от предишния образователен министър Димитър Димитров.
Ще кажете - какво пък толкова, азбуката си е същата, в каквато и последователност да се учи. Не е така. Защото за всяка буква авторите трябва да съчинят прости изречения с другите вече научените букви, та децата да започнат да четат. Например
за В не става досегашното "Намерила враната къс сирене.
Минала лисицата и ласкаво рекла: Врано, Вранке, колко си красива! Каква лъскава перушина имаш! А как ли пееш, Вранке?" Не става, защото децата още няма да са учили К.
Ето първата причина конкурсът за новите буквари да се отложи поне с 5 месеца - за май. А после до септември и началото на учебната година остават само 3 месеца.
Това обаче не е всичко. Трябва да се пренаписва и читанката за 1-и клас. Тъй увертюрата "Кирил и Методий" бе последвана от друга класическа мелодия - станалото прословуто покрай космополитните разбирания на министър Атанасов вазово "Аз съм българче". Понеже ний сме и европейци, образователният бос схваща туй стихотворение като твърде националистично. Същото кредо явно изповядва една от авторките на новата първолашка програмата - доц. Нели Иванова, колежка на Атанасов от факултета по славянски филологии в СУ. Тя сподели пред "24 часа", че ще си помисли дали въпросният националистичен дядо заслужава честта да бъде изучаван в читанките.
Това признание
събуди министерския пресцентър, който до този момент мълчеше
за новата програма като комунист на разпит. Оказа се, че доцентката може да си мисли разни неща за разни свои несъвременници, но нищо повече. Не защо не й влиза в работата, а защото не съществува никакво изискване какво точно да учат първолаците. Дори и в МОН да ги гложди последователността на азбуката, явно това не важи за свързването й в смислен текст. Издателствата сами решават кои автори и произведения да включат в букварите и читанките. Стигало текстовете да са кратки, ясни и достъпни за децата и да формират съответни речево-комуникативни, оценъчни и т.н. умения. Че същият резултат би могло да постигне и някое рап- или чалгапарче, явно не е важно.
И тук ще кажете - е, в министерството не са безумци, няма да одобрят подобни учебници. Може би няма, ама не ли по-добре изначално да са по-ясни критериите за конкурса? Особено след като Вазов е обявен за неподходящ.
Хаосът обаче ще увенчаят безчетните буквари и читанки, по които ще могат да учат първолаците. Досега
те, милите бяха пощадени от тази демокрация -
имаше само една читанка и едно букварче. Колко ще има тази есен не се знае. Могат да кандидатстват с проекти за учебници всички мераклии, които засега са към 25. Министерството пък може да одобри толкова буквари и читанки, колкото му се видят хубави. После учителите сами ще избират по кои книжки ще обучават питомците си.
Тази процедура е позната. Пренаписването на букварчетата се налага заради новите държавни изисквания и влизането на нов учебен план за 1-и клас от следващата учебна година. По същата схема бяха сменени миналата година и всички учебници от 9 до 11 клас. И тогава изневиделица бе сервирано, че има сериозни промени в авторите, които ще учат средношколците в часовете по литература. И тогава възникна яростен спор, но не за "Аз съм българче" на Вазов, а заради "Дервишово семе" на Хайтов - е ли разказът красив, или граничи с откровена порнография. И тогава промените не бяха подложените на никакво обсъждане - въпросът беше ще има ли отпечатани учебници, а не какво ще пише в тях.
От издателствата твърдят, че ще се справят с пренаписването на букварите и читанките, макар с половин уста да признават, че на бегом хубав учебник не се пише. Но какво друго им остава да правят - на авторите и на издателствата това им е важна част от бизнеса. Ако сега не се явят на конкурса в просветното министерство, губят за няколко години напред. (Осен ако не дойде нов министър с мерак да прекрои отново образованието.)
Всъщност в цялата тази драма има още един много съществен въпрос -
наистина ли трябва и за първолаците да има безчет варианти
на буквари и читанки? Зам.министърът на образованието Юлиан Наков наскоро излезе с идея алтернативните учебници (за всички класове) изобщо да отпаднат. "Родителите са против алтернативните учебници, но тази идея ще срещне сериозната съпротива на издателствата", каза той. Дори спомена и за евентуален таван на цените - искало му се да струват около 5 лв., защото българинът е беден.
Наков позна - моментално последва вой от издателите. Те казаха, че ако се премахнат алтернативните учебници, се връщаме към тоталитаризма. И не можело да се говори за никакви 5 лв. - цените зависят от ред фактори като тираж, търговски отстъпки, авторски коментари. Издателите, разбира се, предпочетоха да не засягат факта, че не доказват пред никого производствените си разходи. Вярно, по обикновената логика на пазара би трябвало да се стремят към ниски цени и голям оборот, но при учебниците те как се съчетават с високото качество на съдържанието?
Тези въпроси заслужават дебат, но за него вече е късно. Новата наредба за учебниците и помагалата, за която просветният министър обеща, че ще е с номер 6 и ще е за шестица, се очаква до дни. Тя със сигурност ще промени механизма за оценяване на проектите заради миналогодишния скандал около процедурата. Тогава издателите се оплакаха, че учебниците им са били върнати заради графично оформление, без да има държавни изисквания за него.
Колкото до букварите и читанките, може би още има време за спор - те и без друго ще се явяват на конкурс чак през май. Настина ли са нужни 22 варианта? Защото при 25 проекта горе-долу такъв ще е резултатът, съдейки по конкурса за средношколските учебници - миналата година просветното министерство одобри 210 срещу 20 отхвърлени или 91% от предложените варианти.
Още отсега
изглежда кауза пердута възможността учителите и родителите да си изберат
най-прекрасните буквар и читанка от многотията, одобрени от министерството,. Първо, те ще появят в последния момент. Второ, ще се развихри яростна конкуренция между издателствата, които ще ходят по училища и инспекторати да агитират за своите учебници. А агитацията си ще гарнират с комисионни.
От министерството твърдят, че учителите са достатъчно опитни и могат лесно да различат качествен от некачествен вариант. Но и това не е вярно най-малко по две причини. Първо - виж горното второ (пък си припомни и какви са заплатите на учителите). Второ, защо некачествените варианти трябва да ги отстраняват учителите, а не министерството?
(Тук пропускаме подробности от сорта какво става, като се наложи едно дете посред годината да се премести от едно училище в друго, където учат по съвсем различен буквар.)
Накрая - кой ще осребри масрафа и как по-точно ще стане тая работа? Букварите и читанките на първолаците са безплатни за родителите. Купува ги бюджетът, сиреч данъкоплатците. Това е огромна държавна поръчка, за спечелването на която конкуренцията е жестока, а правилата хич не са ясни. По чия воля ще се дадат пари за 1000 буквара от вида "Х" и за 5000 от вида "У"? Иначе казано, защо министерството прехвърля отговорността на учителите, а не избере самото то от 25 варианта най-добрия буквар и най-добрата читанка? Та и ние, данъкоплатците да знаем кой за какво и на кого е пуснал сиренцето, сиреч нашите левчета.
|
|