:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,329,639
Активни 206
Страници 13,588
За един ден 1,302,066

В Либия подозрителността пак надделя над фактите

България вече няма полезен ход. Първанов е длъжен да отиде в Триполи, но мисията е невъзможна
Съобщенията, че Либия ще наложи търговско ембарго на България, дойдоха ден след като български вестници написаха, че либийски лекари в изгнание обвиняват режима на Кадафи в умишленото заразяване на над 400-те деца в болницата в Бенгази. Медиите се позоваха на опозиционен либийски сайт. Британският "Гардиън" цитира източник от Триполи, че "решението за търговски бойкот е предизвикано от кампанията на българското правителство да навреди на имиджа на Либия".

Според представители на българския бизнес търговията между двете ни страни няма как да пострада, защото такава от години няма. Могат обаче



да бъдат замразени сметките на хилядите българи,



които работят в Либия, и това би било тежък удар върху тях. Известно е, че либийските компании винаги бавят, понякога с години, изплащането на възнагражденията. Със сигурност подозренията за антилибийска кампания ще доведат и до потвърждаване на смъртните присъди за българките от Върховния съд.

Дали българските тайни служби имат задача да "навредят" на имиджа на Либия ние, разбира се, не знаем. Простата логика обаче показва, че България няма нищо общо с обвиненията, появили се в арабския сайт. Твърденията, че служители на либийските тайни служби, директно свързани с Кадафи, умишлено са организирали заразяването на децата са



също толкова абсурдни,



колкото и тези, че ЦРУ или Мосад стоят зад това пъклено дело, изпълнители на което уж били българките.

Да се съчиняват теории на конспирацията там, където нещата са достатъчно ясни, е безсмислено. Медицинските власти на Либия очевидно са подценявали опасността от СПИН, поради което в болниците са липсвали елементарни предпазни мерки. Това са причините за избухването на епидемията. Колкото и затворено общество да е либийското, СПИН се е появил и в тази страна, както и навсякъде другаде по света. И отговорност трябва да носят ръководителите на здравната система и на болницата, а не медицинските сестри.

Повечето родители на заразените деца обаче очевидно са убедени във версията, че българките са олицетворение на дявола. Неотдавна американски лекар разкри, че родители масово променят първоначалните си показания, за да се обори тезата на българската защита, че епидемията е избухнала преди пристигането на българките в Либия.

Позицията на България, че няма да изплати компенсации на родителите на заразените деца, защото това би означавало признаване на вина, не звучи убедително в Джамахирията. Там се прави аналогия със случая "Локърби". Либия се съгласи да плати над два милиарда долара компенсации за жертвите, като жест на добра воля, за да бъде приключен случаят, но



не призна вина.



САЩ, тоест сдружението на роднините на жертвите, приеха това решение, колкото и половинчато да изглежда то. Не случайно либийски представители ни насърчават да се договорим с родителите, след което сестрите могат да бъдат предадени на българската страна. Джамахирията продължава да твърди, че нейният гражданин, излежаващ доживотна присъда в шотландски затвор, е невинен. За западната общественост впрочем непризнаването на вина от страна на Либия в случая "Локърби" остана незначителна подробност.

Проблемът е, че



България вече почти няма поле за маневриране,



след като неотдавна Кадафи изрази раздразнение от натиска на Запада медицинските сестри да бъдат освободени. А този натиск е последният коз на София, ако съдът потвърди смъртните присъди.

При тази усложнена ситуация предстоящото посещение на президента Георги Първанов в Либия изглежда още по-невъзможна мисия. Все пак той е длъжен да отиде в Триполи, макар че не е сигурно, че поканата остава валидна при изразените обвинения, че страната ни води антилибийска кампания. Мизата е вдигната и от България се иска преди всичко да признае вина. Твърди се, че и наши съюзници ни насърчавали на този ход в името на спасяването на сестрите. И за да им се махне тази грижа от главата. Шах и мат.
5
744
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
14 Април 2005 00:59
Какъв "имидж", какви 5 лв.?

Гадна, гнусна шайка престъпници. Пред тях и тукашните мафиоти изглеждат като ученички от неделното училище. Направо като сестри на Беки Тачер! И тая камилска "торта", Кадаифа ще си получи своето....

... само няма кой да ускори кончината му.
14 Април 2005 11:00
къде е тука попа йезуитски да ми развива теорията си за пръднята?
14 Април 2005 11:51
Истината е, че в Либия отдавна вече не работят "хиляди" българи. В момента там работят не повече от 700-800 български специалисти. Изкуственото завишаване на бройката обслужва най-вече либийците, които се опитват да ползват работещите там като заложници още от самото начало на СПИН-аферата и да притискат с това българското правителство - и сегашното, и предишното. При всички положоения обаче още преди година и половина Соломон Паси разполагаше с ясни сигнали, че нещата около процеса не вървят добре и една от мерките, които задължително следваше да предприеме бе да даде указания работещите в Либия българи да бъдат предупредени за всички рискове от тяхното по-нататъшно пребиваване в страната /а рисковете не са свързани единствено с неполучаването на на 2- 3 или повече заплати, но касаят живота и здравето на тези хора/. За съжаление както виждате това продължава да не се прави и сега, а се подменя с една измислена дискусия - публикуваното от Ройтерс истина ли е или пак някой неправилно е бил цитиран. Няма какво да пращат посланика да изяснява - и на децата би следвало да е ясно, че щом е поместено в либийски официоз - в. "Шамс" е повече от истинско. А и ако искат да търсят обяснение от либийската администрация това не се прави с нота в Триполи, а се извиква либийският ръководител на дипломатическата мисия в София и то на високо ниво. Само че това за Паси озвначава да признае, че всичките му твърдения за братските му контакти с Либия са един от многото му кьор-фишеци. Лошото е, че друг плаща докато той си вярва, че е Хари Потър.
14 Април 2005 19:15
не мога да разбера, защо правителството не изпрати един спец. отряд да измъкне медиците.
14 Април 2005 23:20
Каква подозрителност бе, Готев? Що се правиш и ти на пишман дипломат? Това си им е стратегията по отношение на БГ-то, останалото са тактически номерца, преди няколко години Кадафи откровено заяви, че медсестрите са убиици - у нас - не било баш така, превода не бил точен, онзи ден пак се озаби, че няма да ги пусне - било грешка на превода, вчера ембарго защото БГ не приемала вината и не искала да се пазари за откуп с родителите - пак грешка в превода, днес пак ембарго, защото БГ ги злепоставяла - то пак не било от официален източник. Диалог с тия не може да има - всякакви посещения на високо или ниско равнище единствено работят за Либия (а БГ има какво да губи там). Чудя се как не са спретнали някоя нова провокация още. Усетият ли че нямат шанс да вземат пари ви я гарантирам. Нашенските "дипломати" трябва наистина да започнат масова кампания по цял свят - и така ги обвиняват точно в това. Иначе нито сестрите живи ще видите, нито далга си, а ще плащате три поколения на едни безсавестни цигани. Пак които няма ум и не му е мил живота - да седи в Либия и да бачка.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД