Пловдив пак е с едни гърди напред в битката с пияните шофьори. След като още преди две години апелативният прокурор на Пловдив Росен Димов взе небивали дотогава мерки с дръзките думи "Да караш мъртвопиян, е все едно да стреляш срещу тълпата!", преди дни той безпрецедентно разпореди да бъдат изземани автомобилите на водачите, употребили алкохол. Така пловдивската прокуратура секвестира две коли, управлявани от шофьори в нетрезво състояние. С простото обяснение: прилага се законът, според който в полза на държавата се отнемат вещите, послужили за извършването на умишлено престъпление. А именно - превозните средства. Тук на сцената се появява и чл. 343б от НПК, според който управлението на автомобил с над 1,2 промила на алкохол в кръвта се квалифицира като престъпление. Това все пак не е крайно решение, очаква се съдът да произнесе окончателната "присъда". От пловдивската прокуратура дори уточниха за почитателите на чашката шофьори, че
колата ще се иззема само ако е лична собственост
Така че засега пияните имат шанс - ако много им се наложи да се возят, да вземат колата на приятел, съсед или гадже.
Това обаче едва ли успокоява пловдивските шофьори. Особено след като още през 2003 г. Росен Димов за първи път в страната издаде заповед при шофиране след употреба на алкохол над 1,8 промила да се води бързо полицейско производство, т.е. делото да влиза в съда до три дни. И още една мярка - задължително водачът да бъде задържан за 24 часа.
По данни на прокуратурата в Пловдив само за първите три месеца на годината са образувани 300 такива дела по бързата процедура.
Освен че едно денонощие зад решетките има много добър превантивен ефект, заради бързата процедура се намалява драстично възможността за корупция, убеден е Росен Димов. Сега е сигурен в успеха и на новото си начинание в борбата срещу смъртта на пътя. Като се има предвид обаче, че нито един друг прокурор не наложи подобни на първите му санкции, вероятно и сега крутите мерки с колите ще си останат факт само в Пловдив. Макар и в други големи градове - в София например - да се чуват гласове в подкрепа на инициативата на Димов.
"Решението на г-н Димов заслужава адмирации и абсолютно отговаря на действителността. При този вихрещ се правен нихилизъм, при липсата на всякакви морални и обществени задръжки от толкова шофьори, които нарушават грубо Закона за движение по пътищата и създават изключителни предпоставки за осакатяване и дори смърт на невинни хора, всички институции
трябва да наложат крайна наказателна репресия",
заяви пред "Сега" заместник районният прокурор на столицата Петър Чалъмов. Според него е крайно наложително жертвите на пътя да бъдат ограничени и прокуратурата да вземе мерки предварително, за да не се налага да го прави, след като вече са настъпили тежки или дори фатални последици.
"Поне като превенция разпореждането на пловдивския апелативен прокурор със сигурност ще има ефект. Доколко ще има краен резултат и как ще се прилага, не бих коментирал. При всички случаи в закона има механизми, с които да се задейства тази практика", каза още Чалъмов.
Прокурорът даде драстичен пример от деня, в който разговаряхме с него (вторник) - само до обед 5-има души подали жалба в районната прокуратура за това, че след като неволно засекли с колите си скъпи лимузини, били заплашвани със саморазправа. Единият дори видял
размахан пред очите му газов пистолет
Затова според Петър Чалъмов съдът трябва да засили максимално наказанията за всички такива престъпления и нарушения на закона - да се прилага повсеместно лишаване от правоуправление, да се налагат драстични глоби, както и присъди - условни, ако трябва, дори и ефективни.
Не във всички институции обаче са толкова явни привърженици на идеята за отнемане автомобилите на пияните шофьори. Някои дори смятат, че това е незаконно.
"Конфискацията на коли не е в рамките на Закона за движение по пътищата, затова не смятам, че съм компетентен да изразявам мнение. Ако прокуратурата издаде такова разпореждане, ще ги спазваме, длъжни сме", беше лаконичен шефът на КАТ полк. Алекси Стратиев. Той уточни, че годишно има около 20 000 шофьори, засечени да шофират след употреба на алкохол. Посочи обаче, че според статистиката при 54% от загиналите в катастрофи причината е превишена скорост, а едва
5 на сто от жертвите са вследствие на алкохол
Може би изненадващо, но според редови катаджии тази мярка е твърде крайна и не е най-належащата.
"Все пак тези хора имат семейства, които също ползват колите. Представете си, че със семейния автомобил жената кара детето на училище. Защо те трябва да страдат от това, че мъжът се е напил и го е подкарал?", казва униформен пътен полицай. Той и колегите му смятат, че е много по-важно да се увелича размерът на глобите - и за алкохол, и за превишена скорост. И най-вече те да се събират наистина. А не както е сега - КАТ налага санкции, но почти никой не ги плаща. И няма последствия.
Зам.-председателят на Върховния касационен съд Румен Ненков също се изказа против изземането и конфискуването на колите на пияните шофьори. Автомобилът не е средството за извършване на престъпление. По действащите сега закони колите не могат да се изземват и конфискуват заради шофирането им в нетрезво състояние, обясни той. Ненков обаче остави въпроса дали НК и НПК трябва да се променят в тази посока. Не се чувствал специалист по вземане на политически решения. Но като магистрат с дългогодишен опит по цялата съдебна йерархия е убеден, че невинаги строгите санкции водят до по-добри резултати.
---каре тук---
Това е демонстрация на мускули,
възмутиха се и адвокати. Прокурорското изземане на автомобили за шофиране в нетрезво състояние е абсолютно незаконно, смятат те. Колите не са средства за извършване на престъплението "шофиране в нетрезво състояние". Средството е алкохолът. Те посочиха още, че макар и производствата по чл. 343б от НК да се образуват като наказателни, след това се преобразуват в административни. По реда на административното производство изземането е невъзможно.
Така само ще стимулираме пияните шофьори да си сменят колите, смятат адвокати. А какво става с купените на лизинг автомобили, от кого ще се изземват, докато се изплатят, те са собственост на лизингодателя, мотивираха те отрицателното си мнение за разпореждането на Росен Димов.
---
Още през миналия октомври бяха подготвени промени в Закона за движение по пътищата, според които КАТ да отнема шофьорски книжка или да спира от движение автомобили заради неплатени глоби. Лично вътрешният министър Георги Петканов заяви тогава, че събираемостта на тези санкции е едва 10%. А стойността на наложените глоби от КАТ годишно стига 20 млн. лв.
"С това не искаме да се увеличат приходите, а по-скоро шофьорите, които постоянно нарушават правилата, да почувстват своята вина, като си платят", заяви тогава и шефът на транспортната комисия в парламента Йордан Мирчев.
---каре---
Всъщност по смисъл идеята не е на Росен Димов. Още в края на 2002 г. я лансира тогавашният шеф на Националната полиция, а сега съветник в парламента - ген. Васил Василев. Само че в малко по-различен вид - той предложи МВР да има право да отнема за срок от 3 до 5 години автомобилите на лица, които са хванати да ги управляват след употреба на алкохол три пъти за една година. Той дори направи официално предложение до Георги Петканов да инициира такава промяна в Закона за движение по пътищата. Тя обаче така и не беше реализирана. Очевидно законотворците са преценили, че е крайна. Или пък са се чудели къде държавата ще намери място да ги дене всички тия коли, които ще конфискува от пияни шофьори, при положение че всяко РПУ в страната е задръстено от прибрани по различни дела автомобили. Но това вече е повод за друг материал.
Да не се конфискуват колите, че и другите от семейството ще страдат.
Правилно! Но...
... какво е ще е една драстична Глоба? Не ще ли бъде отново целокупното семейство пострадало?
Аз предлагам, да се въведе публично БИЧУВАНЕ на площада на провинилите се. Това ще е лично наказание и до определен брой камшици по гърба или четирибуквието, няма никой същественно да пострада.....
.... ще пострада само самочувствието на Глупака-нарушител!