Според кмета (беше председател на селския клуб на СДС преди изборите, поне на едно място в страната държим фронта против всеобщото замайване...) в село Миндя вече си имаме 25 англичани плюс шепа испанци. Модата се разпространява със скоростта на цунами. В едно от съседните села си имат само един англичанин, но той пък се е запретнал да прави изцяло нова селска махала (на един много красив южен склон) за още - като начало - 30 англичани, всеки с по къща и двор. Списъкът на чакащите бил бая по-дълъг.
На този фон онзи ден ме кани на разговор с разтревожен вид един съселянин. Учител, няма 50 години, слуша нормална "западна" музика - съвременен човек един вид.
Разговорът е следният:
Въпрос (към мен): "Какво да мислим за това английско нашествие?" Аз: "??" Той: "Ами в село се говори, че ще ни залеят, ще ни вземат накрая всичко, ще си загубим българщината." Това, като се има предвид, че още не са чули за вълната, която тепърва се задава покрай английските махали.
Гледай, викам си, какво значи манталитет. Откак се появиха англичаните, къщите вдигнаха цените си 4-5-кратно (струвала е пет, три години по-късно - 25). Изстреля се нагоре оборотът на селските магазини. Ако англичаните почнат да висят и по кръчмите, и тук с оборота ще стане същото. А тъй като къщите са като правило доста над 100-годишни, съответно набъбнаха цените на труда: ремонти, поддръжка и пр. Не че селяните се ползват особено от това - предимно ги мързи, та англичаните вкарват работна ръка от съседните градове, - но все пак...
Къщата ти, на която не си обръщал внимание с поколения, надминала по цена апартамент в Търново, а ти: ще ни залеят, всичко ще ни вземат...
Ами ако не бяха англичани?
Все пак България влезе в света и всякакви хора ще започнат да идват насам. Ако бяха, да речем, от Бангладеш? Или филипинци? Или - да не дава Господ - французи? Щом ще има миграция насам, какво по-добро от англичаните? От нацията, измислила съвременните тоалетни (реформите на Чадуик от 1842 г.), правилника за движение по пътищата и вечерния костюм?
Да не говорим, че даже вестниците вече бият тревога: ще трябва да си внасяме работна ръка. Ами ето ви я. Британска. Дори малцината пенсионери, мигранти в нашите села, и те продължават да работят и инвестират. Повечето нашественици са си в работна възраст хората.
С надежда очаквам появата на цели английски махали, защото - както пише Пол Джонсън във великолепната си "История на английския народ" - англичаните като общност формират дух, който се описва с две-три думи: работещи институции и стабилност. При оформянето на мощен английски елемент по нашите села ще започне
действителен натиск върху институциите
да си вършат работата. Горските да не бракониерстват. От екологията да не вземат подкупи от ония, дето всяка година избиват рибата с електрически шокове. Пътищата да са оправени, а не отчетени като оправени, за да се усвоят едни пари. Да се прекратят варварските нрави в здравеопазването. Чиновниците да не ти намигат за процент. И пр.
Ясно като бял ден е, че всеки опит на българското общество да се модернизира се проваля поради липсата на достатъчен вътрешен натиск в тази посока. Всяка модернизация започва под външен натиск, омотава се на местна почва и спира тогава, когато натискът отслабва. Къде е онова вътрешно ядро, онзи вътрешен локомотив, който да дърпа модернизацията напред?
Ами ето ви един - българските англичани. Най-сетне, дето се вика. Определен ефект вече е налице, покрай английските ремонти. Вместо да ми викат през дувара, както беше доскоро:
"Дайна, дай пет лева...",
сега е: "Дайна, дай някаква работа за 10 лева." Доскоро бях принуден всичко да си върша сам, защото не можех посмъртно да наема хора и за по сто лева. Не щяха. А сега се завъртя, макар на микрониво, онзи "добродетелен цикъл", за който говорят десните икономисти в последните 30 години.
Къщата ми светна - ремонтирана, подсилена, модернизирана. По двора, доскоро просто тревясал (със собствени сили само успях да отблъсна джунглата), една тясна специалистка в момента прави онова, на което не съм се надявал и в най-розовите си мечти и което същите тези англичани наричат landscape gardening (те са го и измислили преди около 400 години). Има кой да се оправя, наел съм хора. Докато те вършат тяхната работа, аз си гледам моята и изкарвам пари с анализ и писане. От тези пари плащам на все повече хора да вършат все повече работа. Те ги харчат в селските магазини и кръчми, инвестирайки по този начин в селското общо благо. Уголеменият оборот води до повече плащания в държавната хазна и ето ти го обслужено и националното общо благо.
А после - всичко щели да ни вземат англичаните... Добре, че още не са ги намразили като "чорбаджии и изедници", както Виденов наричаше инвестиращата средна класа. Поне този фронт засега държим. Но май и тези пилета ще ги броим след изборите, та няма гаранция за нищо.
"Изкарвам пари с анализ и писане"
Форумът с активен принос в озеленяването на двора в Миндя.