Най-лесен несъмнено е вариантът с отсядане за един уикенд в позната хижа, намираща се в най-близката планина. Но в него няма тръпка. Почивката сред дивата природа е много по-сладка, когато е на пусто място и в палатка. Особено пък ако почиващите са цяла компания. Тогава вече и купонът е сигурен.
С купуването на нова или набавянето на стара палатка обаче въпросите съвсем не се решават. По принцип отсядането на къмпинг и особено ваканцията на място, недокосвано от човешки крак, си
крият своите рискове
Важно е всеки начинаещ да бъде добре подготвен.
Минимумът за планина е да се носят топло яке (за предпочитане непромокаемо), кожен сак и по-голяма раница. По принцип децата под 8 г. в никакъв случай не бива сами да летуват по този начин, предупреждават експертите. Но на 14-15 г. подобно прекарване на уикенда е даже от полза, защото малчуганите се научават сами да се грижат за себе си. А и в тази възраст те имат нужда от повече свобода, уточняват психолози. Естествено става дума не за изолирано отсядане, а за задължителната група от поне 10 души.
В началото винаги се прави точна програма. Дори що се отнася до маршрута, който ще бъде извървян. Важно е да се намерят точни карти на местността и
движението да се уточни
с някого, който вече е минал този участък. По принцип не е зле с децата да тръгне техен батко или учител, който е опитен в планинарството. Това се отнася за туристическите преходи. Ако хлапетата са решили да си направят къмпинг край Панчаревското езеро например, няма нищо опасно в това да останат сами.
Опъването на палатка се учи задължително предварително. Трябва поне двама от групата да умеят да разпънат палатката, иначе всички ще се върнат бързо в домовете си с увесени надолу носове. Децата трябва да знаят и как да си приготвят в тези условия храна. Всичко това те могат да научат много лесно, ако в годината поне един път ходят с мама и татко на планина.
Друго важно условие, което не бива да се пропуска, е построяването на лагера на подходящо място.
Почвата не бива да е песъчлива,
нито пък да задържа вода. Около палатката обикновено се правят канали, които да помогнат за оттичането на водата, ако завали. Най-лесно яденето се приготвя на газ, но този вариант е подходящ за възраст над 18 г. За приготвянето на храната идеална работа вършат дълбок тиган и малка тенджера. Най-лесните ястия за къмпинг са тортелините и равиолите, тъй като се варят кратко, а в тях има пълнеж. Полуготовите храни също са много удачен избор.
В никакъв случай не бива да се забравя и многофункционалният нож. Задължително се носят два чифта дрехи, за да може да се подменят при евентуално намокряне. За личната хигиена най-добра работа вършат специалните влажни салфетки и малките единични дози шампоан. А прожекторът и манерката с вода за пиене е повече от ясно, че не бива да бъдат забравени у дома.