Зелената салата е една от най-консумираните и може да се намери на пазара от ранна пролет до късна есен. Кариерата, която направи тя в продължение на един век, е поучителна. Кротко и методично "зеленището" се превърна в герой на съвременната кухня.
Пророкът Даниел споменава как още в далечната предхристиянска епоха вавилонският цар Навуходоносор "ял трева като вол", т. е. авторът има предвид някаква си зелена вавилонска салата или покълнали семена. Постепенно обаче и пророците се научили да ядат различни корени, без убеждението, че това може да задоволи тялото. Те се стараели да не стават ревностни пропагандатори на "зелената" консумация.
В древния Рим зелената салата (LACTUCA е сладко-горчивият сок, който се съдържа в младите листа) се смятала за една от най-вкусните подправки. Ето защо днешните италианци са наследили любовта към салатите и пресните подправки, като ежедневно ги прилагат в кухнята.
В Полша зелената салата се е появила по време на управлението на кралица Бона, но популярна станала след доста дълго време. Старополската кухня, известна с тлъстите, подправени с различни корени меса, се отнасяла с пренебрежение към тази освежителна новост.
Рейтингът на консумация на салата е най-висок сред французите и италианците. Причината се крие във факта, че много народи не умеят да си я приготвят. Вкусната салата е апетитна, носи удоволствие и въздейства регулиращо и освежаващо върху целия организъм.
Който консумира много зеленище и зеленчуци, е винаги в добро настроение, има отлична кожа, не трупа килограми, а проблемите в работата и в живота отстъпват място на удоволствията.
КАРЕ
Човек, за да отхвърли веднъж завинаги пренебрежението си към суровите зеленчуци, трябва да помни:
- Суровите зеленчуци са главният доставчик на витамин С (и други витамини) в организма. Те съдържат соли и минерали (напр. калций) за нашите кости, зъби и за хемоглобина.
- Благодарение на голямото съдържание на целулоза се възбужда работата на червата, което е особено важно при хора, които водят заседнал начин на живот, с наднормено тегло и страдащи от депресия. Гръцкият лекар Гален (XXII в. пр. н. е.) твърди, че изядената преди лягане порция салата улеснява заспиването.
Преди да преминем към рецептите, ето няколко класически правила за приготвянето на салати:
- Красотата на зеленчуците е в тяхната чистота и преди всичко свежест.
- Зеленчуците се купуват само пресни и никога повехнали.
- Преди употреба се измиват старателно.
- Белят се и режат само с ножове от неръждаема стомана (в противен случай се унищожават витамините в тях).
- Зеленчуците, особено суровите, се сдъвкват много добре.
Подготовката на зеленчуците, предназначени за салата, започва с тяхното хубаво измиване под обилно течаща студена вода. След това листата се накисват в дълбок съд с много вода, за да могат да се отделят песъчинките и други тежки примеси. По-меките и нежни листа се мият през решетъчно сито под чешмата. Салатите се приготвят непосредствено преди консумация, за да не губят водоразтворимите минерални соли и витамини. Трябва да помним, че съдържащият се в зеленчуците витамин С се разрушава много по-бързо под въздействие на кислорода във въздуха, отколкото при топлинната обработка. Посоляването става непосредствено преди поднасянето на салатата, тъй като солта разрушава клетъчната тъкан и така се губят много от ценните соли и витамини.
Зелената салата
е лесна за приготовление и достъпна за всеки джоб. Всеки кулинарен познавач различава и предпочита деликатните и нежни листа на зелената салата от тези на нейната посестрима марулята.
С консумацията й обаче не трябва да се прекалява, тъй като по-чувствителният стомах реагира по особен начин - получава се подуване и разстройство. Препоръчително е най-много две глави дневно, за да го щадим.
Приготовлението започва с внимателно отделяне на листата, като смачканите и наранени се изхвърлят (нищо няма да спечелите, ако ги употребите, само се загрозява естетичният вид на салатата). Най-богати на витамини са най-външните и най-зелени листа. Измиват се добре под течащата вода, за да се премахнат охлювчетата и други дребни гадинки и песъчинки, след което ги потапяме поне за половин час в съд със студена вода. Ако зеленото листо ще се използва като подложка в предястие за месо или колбас, го подсушаваме добре с кърпа. Запомнете: салата никога не се изстисква със сол!
В българската кухня ситно нарязаната на ивички салата обикновено се подправя с лъжица слънчогледово рафинирано олио, лимонов сок (оцет 6%) и малко сол. Разбъркването става много внимателно, за да не се начупят листата. Салата се поднася със ситно нарязан копър и магданоз и се украсява с розетки от репички.
В страните от Западна Европа пък приготвят различни сосове, с които заливат салатата, за да й придадат неотразим вкус. Ето няколко соса:
1. Немците разбъркват две лъжици кисела сметана, сол и малко захар и с тази смес се заливат по-едро нарязаните листа. Най-отгоре се поръсва обилно със ситно нарязан магданоз.
2. Поляците употребяват сос, приготвен от две лъжици сладка сметана, към която се прибавят ситно нарязаните ядки на 3-4 ореха. Нарязаната по-едро салата се залива с него и отгоре се поръсва със ситен магданоз.
3. Французите път размачкват добре твърдо сварен жълтък на яйце с малко сол и към него се прибавя лъжичка оцет или лимонов сок, две лъжици сметана и 1 лъжица горчица. Приготвената салата се залива със соса, поръсва се с дребно нарязания белтък. Не се пропускат подправките копър, магданоз и свежи пера от пресен лук.
Пълната с витамини купа изглежда приятно, ако се украси с нарязани на колелца червени репички или кръгчета от домати и краставици.
Доматите
са една от основните съставки на летните салати. Те трябва да са сладки, месести и не съвсем узрели. Измиват се под течаща вода хубаво и в зависимост от вида на салатата се режат: за шопска салата - на кубчета, за мешана - на тънки полумесеци.
Краставиците
не трябва да се държат дълго време след откъсване, защото започват да горчат. Те си пасват добре с всички предястия, в които има колбаси и месо. Доста апетитно изглеждат колелцата от краставица, върху които се поставят изцедено кисело мляко или кисела сметана с дебелина 1/2 см, с разбъркани ситно нарязани пера на пресен лук и чесън, а отгоре с копър.
Китайска салата от праз лук
Продукти: 1 стрък праз лук, олио, горчица (доматено пюре)
Добре почистен и измит, лукът се нарязва на тънки ивици, колкото молив. Залива се с вряла вода и ври 5 мин. Изсипва се в сито и се охлажда със студена вода. Леко посоляваме и заливаме с 2 лъжички олио и (по избор) лъжичка горчица или доматено пюре. Оставя се да престои 5-10 мин.
Салата за барбекю
Продукти: 3 тиквички, 1/2 кг дребни картофи, 1 глава червен лук, зехтин, горчица, лимонов сок, сол, черен пипер, кимион на зърна.
Сварените предварително картофи се обелват. Нарязаните на едри парченца тиквички се запържват леко в олио. Картофите се пекат на барбекюто. През това време приготвяме соса от зехтин, горчица, един цял смачкан лимон, кимион, сол и пипер. Прибавя се нарязаният на едри полумесеци лук. Всичко това се разбърква със зеленчуците, които се пекат на барбекюто. Салатата се сервира топла към опеченото месо, а жарта придава неповторим вкус на зеленчуците.
Градинарска салата
Продукти: 3-4 пиперки сиврия, 1 краставица, 3-4 червени домата, 2-3 малки глави червен лук, 2-3 лъжици олио, малко сирене, магданоз.
Добре измитите пиперки се изчистват от семето и се нарязват на тънки ивички. Обелената краставица се разрязва на кубчета, а доматите - на филийки. Всичко се изсипва в дълбок съд и се поръсва с 1-2 лъжици ситно нарязан магданоз, след което се прибавя олиото и малко сол. Обърква се хубаво. Най-отгоре се нарежда като мрежа предварително нарязаният на тънки полумесеци лук и се настъргва обилно сирене.
Мексиканска салата
Продукти: 1 кутия варена царевица, по една зелена и червена чушка, 1 глава лук, малко гъби-печурки, 2 лъжици грах (може от консерва), сол, 1 лъжица олио, 1 ч. л. черен пипер.
Лукът се нарязва на тънки полумесеци и се задушава в лъжица олио и малко вода. Чушките се изчистват от семето и се нарязват на тънки колелца. Прибавят се към полуготовия лук и се задушават, докато променят цвета си. Към тези зеленчуци се прибавя изцедената царевица, грахта и стерилизираните гъби. (Ако са сурови, предварително ги сваряваме.) Подправяме със сол, черен пипер и лимонов сок и сервираме върху лист зелена салата.
Зеленчуков винегрет
Продукти: 1/2 кг картофи, 1/4 глава червено цвекло, 2 моркова, 1 краставица, 2-3 стръка пресен лук, 1 гл. червен лук, 2-3 домата, 1 глава зелена салата.
Добре измитите картофи, цвекло и моркови се сваряват във вода. След като се изцедят и изстинат, се нарязват на тънки филийки. Обелената краставица и доматите се нарязват по същия начин, зелената салата - на тънки ивички, след което и ситният лук се прибавя към тях. Всичко се изсипва в купа и се подправя с растително масло, сол, черен пипер, горчица и се разбърква. Сервира се върху лист зелена салата.
През зимата вместо домати, краставица и зелена салата може да се сложи кисело зеле и кисела краставица.
Страницата подготви: Надя Додова
|
|