:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,029
Активни 716
Страници 23,594
За един ден 1,302,066

Компанията преживя ренесанс при Костов

МВР и МО й дадоха преференции, които й спестиха доста пари за инвестиции
Снимка: Красимир Юскеселиев
Ренесансът на "Мобилтел" започна по времето на управлението на Иван Костов. Фирмата взе активно да се кооперира с ключови държавни институции и получи куп привилегии. Например направи няколко съвместни фирми с МВР, които дори бяха приютени в сградата на вътрешното ведомство.

Най-добрият пример в това отношение е "Джи Пи Ес", където МВР има 10%. Тя се занимава с проследяване на коли, кораби и товари чрез сателит, за да се опазят те от кражби. За първи път системата бе демонстрирана преди няколко месеца в сградата на дирекцията на националната полиция. Фирмата пък се помещава в зданието на една от фирмите на МВР - "Безконтактни и мултиплексорни вериги".

В управата на компанията обикновено влизат висши полицейски служители - най-напред това беше приятелят на бившия МВР шеф и тогавашен секретар на ведомството Николай Радулов, а сега е зам. вътрешният министър Явор Хайтов. Те заседават редом с хората на Чорни - той беше делегирал управлението първо на "икономическия мозък" на империята си Джоузеф Карам, а сега на адвоката си Тодор Батков. Неизменна фигура е шефът на "Мобилтел" Владимир Грашнов. В надзорния съвет на "Джи Пи Ес" е и братът на председателката на синята парламентарна група Екатерина Михайлова и шеф на ДЗИ Борислав Михайлов.

МВР е съдружник на "Мобилтел" и в друга фирма - "Телепорт", където държи 20%. Тя трябваше да осигури връзка на мобилните телефони през спътник.

"Мобилтел" направи съвместна фирма и с МО - "Радиорелейни системи". Това му осигури покритие в трудно достъпни места. Военните предоставят на "Мобилтел" ретранслатори на ключови точки в страната и помещения срещу минимални такси.

Същевременно компанията започна да продава на държавната администрация мобилни апарати при преференциални условия. Срещу пакет от апарат, SIМ-карта и предплатен месечен абонамент ведомството се задължаваха да плащат на "Мобилтел" 3 години независимо дали служителят е напуснал държавната администрация. С апарати бяха оборудване дори в Светия синод.

Проблемите на "Мобилтел" започнаха през април 2000 г., когато бившият МВР шеф Богомил Бонев вдигна мерника на премиера.

На 24 април данъчни нахлуха в "Мобилтел".

На 25 април ДКД отправя писмено предупреждение до "Мобилтел" за отнемане на лиценза, ако не отстрани 2 съществени нарушения, свързани със специфичните изисквания на МВР. Според МВР нарушенията застрашавали националната сигурност. В срок от 24 часа трябва да се възстанови прекъснатата комуникация с МВР, а до 45 дни да се предостави предвиденото в договора оборудване. Апаратурата, която МВР иска, ще позволи да се подслушва всеки един разговор по клетъчната мрежа. "Прекъснатата комуникация" всъщност е изискване да се възстанови линията на МВР до базата данни на "Мобилтел". Така полицията ще разполага с личните данни и статут на всеки един от абонатите на оператора, както и за това с кого, кога и за колко време е говорил. Връзката бе възстановена, а "Мобилтел" обещава да достави спецоборудване за 1,5 млн. марки.

По същото време министърът на отбраната Бойко Ноев изпрати писмо до Грашнов, че МО смята да прекрати договора си с "Мобилтел", защото той не отговаря на действащото законодателство - сключен е преди приемането на Закона за далекосъобщенията. Според Ноев МО предоставя на "Мобилтел" релейните си станции при неизгодни условия.

После се оказа, че всичко е било оправено, и скандалът заглъхна.

За да пламне отново тези дни.



Икономия--------

Управляващите спестиха на "Мобилтел" доста пари и покрай скандала с временния внос на техника за цифрова клетъчна мрежа. Най-напред митниците твърдяха, че Красимир Стойчев и "Мобилтел" дължат на държавата 7,7 млрд. лв. стари пари мита и такси. По-късно обаче ръководството на митниците обяви, че компанията не е виновна, тъй като митничарите постоянно и в нарушение на закона продължавали и не закривали временния внос на техниката за мобилния оператор и така фактически ощетили хазната с милиони долари. Не е известно някой да е бил наказан или съден покрай скандала.
553
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД