bestbuy
Ето, влязохме в световните емисии. От следващата година ще има лотария "Зелена карта" и за България. Спечелилите получават правото да живеят и работят в родината ни... Ура, изравнихме се с Америка, Канада и Австралия.
ОвенЕдинак
Не става въпрос за трудовите навици на българина, а за заплащането.Тия от Виетнам и Филипините ще бачкат за жълти стотинки, докато нашенецът ще иска вече по-висока заплата. На работодателите не им се ще да дават високи заплати и все си търсят оправдание.
J_J
Влязох на http://www.zaplata.bg и пуснах търсене на работа в град Русе. Само 11 търсения на работа, от които например на кооперация "Устои" е изтекло още октомври. И заплатите са 200-250 лв. Какви 600 лева? Имам позната собственичка на шивашко предприятие там и знам, че са в криза сега в този бранш.
bestbuy
Каквото и да си говорим, в момента положението в България е такова - който иска - има работа. Който го мързи - мрънка и е вечно недоволен. И чака някой да му поднесе на тепсия със зелена чиста кърпа топла питка и дамаджанка вино. Само циганите са различни - те пък въобще и не искат да се измият, за да идат на работа. Поне 50% от търсещите работа се съгласяват да почнат само ако им предложат "шефско място" и задължително "GSM с лична кола"..
skyspirit
Проблемът е комплексен. Вярно е, че заплатите са ниски, също така е вярно, че има дефицит на специалисти. Но още по-вярно е, че има несъответствие между претенциите на работодатели и състоянието на трудовия пазар. Типичен пример: търсим опитна секретарка с 3 езика, първоначално възнаграждение - 250 лв. Е, никой с 3 езика няма да почне работа за 250 лв.
Друг пример: Лъскаво предприятие (Практикер, ОМВ, Макдоналдс, Арена и пр.) предполага, че работещите там взимат добри пари. Да, ама не. На ниво "персонал" парите са максимум 400-500 лв., но има глоби, които и да се скъсаш от бачкане, винаги някои мениджър ще намери за какво да ти удържи от заплатата.
гошо
Едно нещо струва толкова, за колкото можеш да го купиш. Когато има дефицит, цената се качва, а когато има свръхпредлагане -пада. Ако наистина имаше глад за работници, то работните заплати щяха да гонят европейските, а последното съвсем очевадно не е така.
Gold Member
Ще започнат да внасят виетнамци, а когато и те поискат високи заплати, ще ги заменят с африканци.
Истината е, че българският работодател просто не иска да дава пари. Оправдава се с неквалифициран персонал, но истината е, че му трябва евтина работна ръка за черна работа. И без това всичко у нас е за отбиване на номера. Та нали от нас е тръгнала приказката "Аз ги лъжа, че работя, те ме лъжат, че ми плащат." И така ще продължава, поне докато работодателят не разбере, че може да забогатее с добър персонал, но не и с няколко лева спестени от заплати.
Какво се получава? Наемат човек на смешна начална заплата с обещание за поетапно увеличение на базата на показани умения. Това увеличение обаче е най-много 2 пъти в годината и е повече от символично. Човекът придобива трудови навици, справя се, но работодателят се чуди защо не е достатъчно мотивиран. След време на служителя му писва и напуска. И как няма да напусне, та нали за 2 години заплатата му е повишена от 400 на 500 лв., а вижда как един общ работник получава 20 лв. на ден. И всичко се започва отначало, обяви, интервюта.... Наемаш някой начинаещ, обучаваш го и той ти бяга. После работата не вървяла.
Често се споменава сумата 500 лв., обаче повечето хора у нас само могат да сънуват такива заплати. Тези, които ги получават, не са мръднали от тази сума от около 2 години. Ако са мръднали, то е с малко, колкото да покрие част от инфлацията, но в никакъв случай не може да се говори за повишен стандарт на живот.
Говореше се за мерки, с които ще принудят частния сектор да повиши заплащането. Какви трябва да са тези мерки? Те не ги увеличават, за да им върви работата, какво и кой ще успее да ги накара на сила.
KONTRAST
Липса на квалифицирана работна ръка? Някой може пък с основание да каже, че причината за липса на интерес на трудовата борса е липсата на квалифицирани работодатели и нормални бизнесмени. Някой беше писал в форума през лятото как шефът похарчил за рождения си ден на морето за 2-3 дни около 100 хилядарки, а в същото време не бил изплащал 2-3 месеца заработеното мизерно заплащане. За съжаление повечето от работодателите в България са такива.
Плановото производство при социализма беше лошо. Пазарната икономика при българската демокрация се оказа още по-лоша. Така е, защото повечето бизнесмени мислят как да направят измамата, вместо да мислят как да произведат качествени стоки и да реализират трайни печалби на тази основа. Държавните корумпирани служители са другата брадва за българския бизнес. Затова квалифицираните търсят спасение на запад. Познавам доктори специалисти, които работят в чужбина като лаборанти и се чувстват по-добре от родината си. Ами да, както някой по-горе изрази, като на работодателите им липсва квалифицирана работна ръка, да преместят бизнеса си там, където работниците са квалифицирани (Германия, Англия, Швеция, и т.н.).
Real Life
Преди два дни Масларова ни отвори очите за "мързеливите бедни", а то крушката си имала опашка! Без да обсъждам колко е работлив българинът, искам да попитам т. нар. социално министерство и неформалните профсъюзи как при този висок процент на безработица у нас се допуска внос на работна ръка? Как така, някак много набързо обявихме, че бедните у нас са мързеливи и ги заменихме с работливци (с квалификация при това) отвън? Има ли кой изобщо да се застъпи за правата на българите (от всички етноси) в България?
XYZxyz
Има ли право бизнесът да иска квалифицирана работна ръка, след като не си е мръднал пръста да я създаде? Даже напротив - с ниските заплати прогони доста хора от България, а за капак гледа да не плаща данъци, от които в крайна сметка се издържа и системата за образование. Това да спонсорира някакво учебно заведение, да даде пари директно за образованието - не, умряла работа. Но претенции имат - искат супервисоко образовани и да не искат повече от минималната заплата, а може и да ги води на половин работен ден за половин МРЗ, а да му работят по 10-12 часа дневно.
редник
Що се отнася до квалификацията, то имаме добри професионални училища и неслучайно техните ученици без проблем стават отлични студенти в престижни университети в чужбина и логично, като знаят какво мизерно заплащане ще получат в родината, търсят реализация другаде...
В тези наши училища, които подготвят добри ученици, естествено, преподават добри учители, и след като продуктът на техния труд се реализира добре в развитите държави, това означава, че учителите са квалифицирани и работят наравно с учителите от тези държави, а мнозина имат и дипломи за допълнителна квалификация от същите държави! Получават ли подобаваща заплата? Разбира се, не! Те работят в България и държавата, обществото и бизнесмените не ценят техния труд... Сега учителите стачкуват. И някой да ги е подкрепил? Е, по-способните ще напуснат тази професия и вероятно страната - както добрите програмисти, инженери, лекари и сестри... Иначе всички желаем децата ни да имат добри учители, а ние, по-възрастните - добри лекари... Да, ама не...
Има ли право бизнесът да иска квалифицирана работна ръка, след като не си е мръднал пръста да я създаде?
Значи който иска например да си купи качествени домати на пазара, трябва първо да ходи да копае, така ли да разбирам?
____________________________________
Внимавай какви договори сключваш, че може да се наложи да ги изпълняваш!