:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,898
Активни 747
Страници 24,463
За един ден 1,302,066
Форум

"Зелена карта" и за България

Заплатите са ниски, има и дефицит на специалисти. Но основният проблем е несъответствието между претенциите на работодателя и състоянието на трудовия пазар, смятат читателите на "Сега"
Снимка: РОЙТЕРС
Бизнесът вече поиска внос на шивачи. Вероятно примерът ще бъде последван и от други браншове.
bestbuy

Ето, влязохме в световните емисии. От следващата година ще има лотария "Зелена карта" и за България. Спечелилите получават правото да живеят и работят в родината ни... Ура, изравнихме се с Америка, Канада и Австралия.



ОвенЕдинак

Не става въпрос за трудовите навици на българина, а за заплащането.Тия от Виетнам и Филипините ще бачкат за жълти стотинки, докато нашенецът ще иска вече по-висока заплата. На работодателите не им се ще да дават високи заплати и все си търсят оправдание.



J_J

Влязох на http://www.zaplata.bg и пуснах търсене на работа в град Русе. Само 11 търсения на работа, от които например на кооперация "Устои" е изтекло още октомври. И заплатите са 200-250 лв. Какви 600 лева? Имам позната собственичка на шивашко предприятие там и знам, че са в криза сега в този бранш.



bestbuy

Каквото и да си говорим, в момента положението в България е такова - който иска - има работа. Който го мързи - мрънка и е вечно недоволен. И чака някой да му поднесе на тепсия със зелена чиста кърпа топла питка и дамаджанка вино. Само циганите са различни - те пък въобще и не искат да се измият, за да идат на работа. Поне 50% от търсещите работа се съгласяват да почнат само ако им предложат "шефско място" и задължително "GSM с лична кола"..



skyspirit

Проблемът е комплексен. Вярно е, че заплатите са ниски, също така е вярно, че има дефицит на специалисти. Но още по-вярно е, че има несъответствие между претенциите на работодатели и състоянието на трудовия пазар. Типичен пример: търсим опитна секретарка с 3 езика, първоначално възнаграждение - 250 лв. Е, никой с 3 езика няма да почне работа за 250 лв.

Друг пример: Лъскаво предприятие (Практикер, ОМВ, Макдоналдс, Арена и пр.) предполага, че работещите там взимат добри пари. Да, ама не. На ниво "персонал" парите са максимум 400-500 лв., но има глоби, които и да се скъсаш от бачкане, винаги някои мениджър ще намери за какво да ти удържи от заплатата.





гошо

Едно нещо струва толкова, за колкото можеш да го купиш. Когато има дефицит, цената се качва, а когато има свръхпредлагане -пада. Ако наистина имаше глад за работници, то работните заплати щяха да гонят европейските, а последното съвсем очевадно не е така.





Gold Member

Ще започнат да внасят виетнамци, а когато и те поискат високи заплати, ще ги заменят с африканци.

Истината е, че българският работодател просто не иска да дава пари. Оправдава се с неквалифициран персонал, но истината е, че му трябва евтина работна ръка за черна работа. И без това всичко у нас е за отбиване на номера. Та нали от нас е тръгнала приказката "Аз ги лъжа, че работя, те ме лъжат, че ми плащат." И така ще продължава, поне докато работодателят не разбере, че може да забогатее с добър персонал, но не и с няколко лева спестени от заплати.

Какво се получава? Наемат човек на смешна начална заплата с обещание за поетапно увеличение на базата на показани умения. Това увеличение обаче е най-много 2 пъти в годината и е повече от символично. Човекът придобива трудови навици, справя се, но работодателят се чуди защо не е достатъчно мотивиран. След време на служителя му писва и напуска. И как няма да напусне, та нали за 2 години заплатата му е повишена от 400 на 500 лв., а вижда как един общ работник получава 20 лв. на ден. И всичко се започва отначало, обяви, интервюта.... Наемаш някой начинаещ, обучаваш го и той ти бяга. После работата не вървяла.

Често се споменава сумата 500 лв., обаче повечето хора у нас само могат да сънуват такива заплати. Тези, които ги получават, не са мръднали от тази сума от около 2 години. Ако са мръднали, то е с малко, колкото да покрие част от инфлацията, но в никакъв случай не може да се говори за повишен стандарт на живот.

Говореше се за мерки, с които ще принудят частния сектор да повиши заплащането. Какви трябва да са тези мерки? Те не ги увеличават, за да им върви работата, какво и кой ще успее да ги накара на сила.



KONTRAST

Липса на квалифицирана работна ръка? Някой може пък с основание да каже, че причината за липса на интерес на трудовата борса е липсата на квалифицирани работодатели и нормални бизнесмени. Някой беше писал в форума през лятото как шефът похарчил за рождения си ден на морето за 2-3 дни около 100 хилядарки, а в същото време не бил изплащал 2-3 месеца заработеното мизерно заплащане. За съжаление повечето от работодателите в България са такива.

Плановото производство при социализма беше лошо. Пазарната икономика при българската демокрация се оказа още по-лоша. Така е, защото повечето бизнесмени мислят как да направят измамата, вместо да мислят как да произведат качествени стоки и да реализират трайни печалби на тази основа. Държавните корумпирани служители са другата брадва за българския бизнес. Затова квалифицираните търсят спасение на запад. Познавам доктори специалисти, които работят в чужбина като лаборанти и се чувстват по-добре от родината си. Ами да, както някой по-горе изрази, като на работодателите им липсва квалифицирана работна ръка, да преместят бизнеса си там, където работниците са квалифицирани (Германия, Англия, Швеция, и т.н.).





Real Life

Преди два дни Масларова ни отвори очите за "мързеливите бедни", а то крушката си имала опашка! Без да обсъждам колко е работлив българинът, искам да попитам т. нар. социално министерство и неформалните профсъюзи как при този висок процент на безработица у нас се допуска внос на работна ръка? Как така, някак много набързо обявихме, че бедните у нас са мързеливи и ги заменихме с работливци (с квалификация при това) отвън? Има ли кой изобщо да се застъпи за правата на българите (от всички етноси) в България?





XYZxyz

Има ли право бизнесът да иска квалифицирана работна ръка, след като не си е мръднал пръста да я създаде? Даже напротив - с ниските заплати прогони доста хора от България, а за капак гледа да не плаща данъци, от които в крайна сметка се издържа и системата за образование. Това да спонсорира някакво учебно заведение, да даде пари директно за образованието - не, умряла работа. Но претенции имат - искат супервисоко образовани и да не искат повече от минималната заплата, а може и да ги води на половин работен ден за половин МРЗ, а да му работят по 10-12 часа дневно.





редник

Що се отнася до квалификацията, то имаме добри професионални училища и неслучайно техните ученици без проблем стават отлични студенти в престижни университети в чужбина и логично, като знаят какво мизерно заплащане ще получат в родината, търсят реализация другаде...

В тези наши училища, които подготвят добри ученици, естествено, преподават добри учители, и след като продуктът на техния труд се реализира добре в развитите държави, това означава, че учителите са квалифицирани и работят наравно с учителите от тези държави, а мнозина имат и дипломи за допълнителна квалификация от същите държави! Получават ли подобаваща заплата? Разбира се, не! Те работят в България и държавата, обществото и бизнесмените не ценят техния труд... Сега учителите стачкуват. И някой да ги е подкрепил? Е, по-способните ще напуснат тази професия и вероятно страната - както добрите програмисти, инженери, лекари и сестри... Иначе всички желаем децата ни да имат добри учители, а ние, по-възрастните - добри лекари... Да, ама не...
20
3595
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
23 Ноември 2005 22:35
Има ли право бизнесът да иска квалифицирана работна ръка, след като не си е мръднал пръста да я създаде?

Значи който иска например да си купи качествени домати на пазара, трябва първо да ходи да копае, така ли да разбирам?

____________________________________
Внимавай какви договори сключваш, че може да се наложи да ги изпълняваш!
23 Ноември 2005 23:05
Дали това е форумът и това ли каза, А, има архив, успех
23 Ноември 2005 23:15
България влезе в топкласация за аутсорсинг на услуги
http://dnevnik.bg/show/Default.asp?storyi d=175601&rubrid=
23 Ноември 2005 23:22
Manrico , става дума за друго .Който иска качествени домати да не ги търсе на евтината сергия.
23 Ноември 2005 23:25
От години идеята на българският бизнесмен и работодател за бизнес се свежда до следното - Ха цалувай сега ръка че те зех на работа , а ако мога да изкяря накрая нещо от тебе и да те прецакам най-добре.
23 Ноември 2005 23:53
За 90% от "бизнесмените" названието е комплимент. Колкото бяха комунисти и социалисти и седесари и комсомолци - толкова са и бизнесмени. 1 млн. народ избяга точно от тях. Да си внасят танганайци, много ше подхождат на "бизнеса" им. у уево!
24 Ноември 2005 01:53
Правилно А_така. Точното название е комунистически мързеливи бандити. Да не замърсяват думата "бизнес"
24 Ноември 2005 02:25
До Manrico:
Народа си го е казал одавна. "Имаш крава, пиеш мляко". Обратното също е валидно. Квалифицирани специлисти има.
Просто те струват пари и не искат да пълнят гушите на разни боклуци за жълти стотинки.
24 Ноември 2005 03:30
А_така, прав си у главното, ама нещо проценто ми бега. От останалите 10% девет десети са като първите.
24 Ноември 2005 08:27
Докато така наречените български "бизнесмени" са мошеници, простаци, нагли експлоататори и направо мутри, ще е така. Българските специалисти ще бъдат унижавани от тях с мизерни заплати, макар че, когато отидат в чужбина доказват по категоричен начин, че образованието, което са получили в България е достатъчно високо. В огромната си част тези "бизнесмени" са бивши комсомолски и партийни деятели с ниско образование (ако въобще го имат), които по време на избухването на дУмокрацията успяха да заграбят замоди, земи, постове и пр. Те нямат и понятие от пазарна икономика в истинския смисъл на думата, икономика разчитаща на лоялна конкуренция, на следене на новостите и стремеж тези новости да бъдат внедрени в производството. Единственото, на което те разчитат е да използуват създадената от тях безработица, за да изнудват поставените на колене работници и специалисти да работят за жалки заплати. От друга страна "бизнесмутрите" не ес оплакват от прекалена скромност - палатите и колите им са единственото доказателство за техните "успехи". В тази връзка ето един пример: Известният (главно от купени медии) Божидар Данев, който оглавява Българската Стопанска Камара (Боже, какво ли се крие под това наименование ?) преди дни каза, че българите просто не работят и затова нямат право да искат по-големи заплати. Добре ми е известно, че същият този идеолог на бизнеса беше научен сътрудник в Института по техническа кибернетика при БАН, комсомолски активист и дясна ръка на покойния партиен професор Наплатанов. Именно като такъв, по татово време, успя да обиколи доста страни и сега от пиедестала на голям специалист в икономиката ръси ли ръси заключения и мъдри мисли, от които никой няма нужда. А какво ли да кажем за останалите строители на съвременна България. Техните дела (най-вече съдебни, но уви, не стигащи до присъди) доказват завидната им компетентност. С намерението да се внасят работници от други страни окончателно ще бъдат прогонени българските специалисти. Не само това - ще стане безпредметно да се обучават такива специалисти у нас въобще. И напразно ще си говорим за образователни реформи и други подобни бзмислици.
24 Ноември 2005 09:03
tzamburko
[Напреднал]
от Bulgaria

Общо мнения: 88
Скрий: Име, IP
Manrico , става дума за друго : Който иска качествени домати да не ги търси на евтината сергия.


emacs
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 375
Скрий: Име, IP
До Manrico:
Народа си го е казал отдавна: "Имаш крава, пиеш мляко". Обратното също е валидно. Квалифицирани специлисти има.
Просто те струват пари и не искат да пълнят гушите на РАЗНИ БОКЛУЦИ за жълти стотинки.
Създадено: 24.11.2005 г. 02:25:04

***************************************
Нищо обидно не съм казал за пишещи у форума бизнесмени!

Редактирано от - Чок觧 на 24/11/2005 г/ 09:05:51

24 Ноември 2005 09:26
Ами това с виетнамците е супер.Ако не друго, ще се реши въпроса с бездомните кучета.
24 Ноември 2005 09:31
Rad, това вчера го повторих поне 16 пъти. По-добре да внасяме марсианци от Венера, че чух и там имало сурова безработица
24 Ноември 2005 09:53
Бе каква зелена карта, какви 5 лева? Цялата тема дъвка за разни бестбаевци и някои други дето много държат да упражняват красноречието си.
24 Ноември 2005 09:56
За какво кадърните млади хора да остават в България? Учиш 17-18 години, понатрупаш някоя година стаж (ако успееш да си намериш добреплатена работа) в един хубав ден се жениш и се принуждаваш 2 години да живееш от подаянията на роднините, защото държавата след като ти е вземала една кофа пари за данъци и се е откъснало да отпусне 160лв. майчински. Не е редно да получавам колкото получават и неграмотните и никога не работили жени. Блъскала съм се 10 години и за какво?
Масларова да ми отвори пътя към цивилизацията. Колкото и да не ми се напуска БГ толкова по-упорито ни гонят. БГ си заслужава неграмотните и мързеливи цигани (и не само) след като не си цени образованите и талантливи хора.
И ако хората нямат квалификация, проблемът е във фирмите, които не искат да инвестират в обучание на персонала. Имаме достатъчно техникуми, които да подготвят специализирани кадри за производството - но няма да е лошо да се напомни на фирмите да инвестират със стипендии и курсове за специализация, та да може като завършат младите хора да отговарят на нужните им изисквания и да могат да си намерят работа.
Размърдайте им мозъците, преди да започнат да внасят чужда работна ръка. Да дават нормално заплащане на работниците, за да бъдат всички доволни. Чували ли сте за курсове за преквалификация - направете няколко на местно ниво и си подгответе хора сред безработните - има достатъчно много хора в БГ, които се нуждаят от работа, вместо да храним чужди работници.
Всеки чужденец в БГ ще попучава в пъти повече, от който и да е местен работник. Ще му плащат квартира, храма и дневни пари като за командировка, а нашенеца ще се радва на минимална заплата. Нищо добро не ни чака като започнем да внасяме безработни от чужбина...
24 Ноември 2005 10:40
Чуждите работници имат едно безспорно предимство -- тях можеш да ги плашиш с размахването на зелената карта, така че да не търсят по-добре платена работа... или по-лесна. Т.е. те имат един дисциплиниращ фактор, който си е чиста проба робство.


Господин Данов ако иска роби, първо да изпробва системата върху роднините си, да види дали работи.

24 Ноември 2005 11:37
Приемаме, че работодателя изпитва любов към ближния, към другия, дето ще произвежда, какво иска той, за какво работи ? Иначе си само съдник
24 Ноември 2005 14:06
Повечето хора са се завайкали, че Масларова, политиците, "бизнесмените" гонят кадърните и специалистите в чужбина.
Естествено, това е целта на политическата класа. Едно време майка ми се притесняваше, че Петър Стоянов, като президент, може да не даде да ми издадат виза за чужбина, защото бил казал, че не иска младите да емигрират. Пълни глупости. Политическата класа иска и прави всичко възможно образованите, кадърните, специалистите да напускат страната. Защото "прост и беден народ лесно се управлява".
24 Ноември 2005 15:19
Подбрани са, разбира се, най-популистките постинги от форума. Как иначе. А картата за България ще бъде май "червена карта", а не "зелена карта". И няма да има лотария за нея, ами циганчетата ще я раздават по кюшетата като листовки, белким някой се излъже да я вземе.
Видяла жабата, че подковават вола и тя вдигнала крак.
24 Ноември 2005 22:41
Какъв внос на работна ръка , бе хора...? Не виждате ли какво правят в Париж вносните работници....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД