Като депутат от опозицията Румен Овчаров обичаше да сочи на управляващите накъде е вярната посока за развитие на енергетиката. |
Такава мащабна промяна в цял сектор от икономиката, и то направена наведнъж, не е имало от години. Сините метли от ерата "Костов" носеха привкуса на партийност. Тези постове тогава се падаха на най-заслужилите за изборната победа централно и по места, а през втората половина от управлението - на онези, които останаха на страната на Костов. Жълтите метли бяха циклични, доста непрофесионално подготвени и най-често свързани с решаването на определен казус.
Ако се погледнат сегашните смени в енергетиката обаче, ще се види следното - за 100 дни управление
Румен Овчаров намери кадрите, но не формулира политиката,
която трябва да следват. През това време той заяви, че ще се мисли за окрупняване в държавните дружества от отрасъла, но още не е казал как ще стане това. Каза, че ще се промени енергийният закон, но експертите му все още бистрят как точно.
"Погледнете финансовото състояние на тези дружества и сами ще се досетите защо се сменят ръководствата им", заяви Румен Овчаров. Обясненията за некомпетентно или направо незаконосъобразно управление обаче не звучат убедително. Ако се вярва на тези обяснения например, ще се проверява защо е лошо финансовото състояние на ТЕЦ "Бобов дол" или "Мини Бобов дол" и дали има нещо гнило в доставките на въглища за ТЕЦ-Варна. Само че в енергийния комплекс "Бобов дол" съществуват неразрешими проблеми - изключително остаряла материална база, ниска ефективност и абсолютна неяснота пред приватизационната сделка.
Обясненията, че сключеният договор между ТЕЦ-Варна и "Сименс" за проектиране, доставка и монтиране на автоматизирана система за управлението на първите три блока, е незаконосъобразен, също не звучат убедително. Този договор за 11 млн. евро е сключен след процедура по член 104 от Закона за обществените поръчки, в който се казва, че директна покана към определена фирма се допуска, когато предмет на поръчката ще бъдат доставки, чието изпълнение от други доставчици би довело до техническа несъвместимост. В случая това е така, защото автоматиката на останалите три блока на централата е също на "Сименс". По принцип това оборудване помага на централата да оптимизира работата си, което е крайно наложително, при положение че продава ток и на свободния пазар, и на НЕК.
В същото време преговорите с РАО "ЕЕС", която бе избрана за купувач на централата, се точат от няколко месеца и претенциите на руснаците са отправени не към самата ТЕЦ-Варна, а по-скоро към регулаторната политика на държавата. С други думи, договорът със "Сименс" е само претекстът да се смени ръководството на централата. Новият изпълнителен директор на ТЕЦ-Варна Иван Бъчваров е състудент на Румен Овчаров от Москва. Досега той е бил зам.-началник на въглеподаването в централата. От предишните шефове на поста си остава и Анчо Лазаров, за когото в енергийните среди също се говори, че е от лобито на Овчаров.
Част от промените в ръководствата на другите енергийни дружества изглеждат по-скоро като кадрови размествания - едни хора са махнати от едни бордове, но отиват в други. По принцип никой не е толкова глупав, че да се лишава от добри специалисти. Новото ръководство на "Минпроект" например се състои от уволнения шеф на "Мини Марица-изток" Щерьо Щерев и от освободения от борда на "Топлофикация Перник" Александър Давидов.
Експертът от икономическо-енергийното министерство Кирил Негревски бе махнат от управата на "Мини Пирин", а вероятно скоро ще излезе и от борда на "Мини Христо Ботев", но му е намерено място в Съвета на директорите на "Мини Бобов дол", т. е. очевидно му е гласувано доверие. В "Мини Пирин" на мястото на Негревски влиза колежката му от министерството Калина Трифонова. В "Топлофикация Русе" са сменени само Иван Иванов и Венцислав Калчев.
Какво е точно състоянието на тези дружества, май няма никакво значение. В противен случай
поне щеше да има конкурси за мениджърите
Оказва се обаче, че от новите членове на директорския съвет на "Мини Бобов дол" само Кирил Негревски има нужната квалификация. Останалите са Димитър Ганчев, бивш кмет на Бобовдол, подкрепен от БСП, и Пламен Евтимов Карпузов. Последният е собственик на кюстендилското ЕТ "Таня 91" за таксиметрови пътнически превози, а единственият му опит в минното дело е от недалечното минало, когато бе назначен от държавата за ликвидатор на обявената в несъстоятелност мина "Колош".
В същото време "Мини Бобов дол" имат да разрешават почти неразрешими проблеми. Въглищата, добивани по досегашния способ, са на изчерпване, а за нови разкрития са нужди милиони инвестиции. Те са по силите на частни собственици, които обаче ще разчитат да пласират суровината на местния ТЕЦ "Бобов дол". Той гори смеска от кафяви и лигнитни въглища в съотношение 2 към 1. Основният снабдител с лигнитни въглища са близките мини, собственост на бизнесмена Христо Ковачки - "Чукурово", "Станянци", "Бели брег". Логично е единственият пряко заинтересуван от придобиване на собствеността върху "Мини Бобов дол" да е именно той, тъй като ще се превърне в единствен снабдител на теца. Което пък засилва апетитите му към придобиването на самата централа, която очаква решението на Върховния административен съд ще я бъде ли сделката с гръцката РРС или не.
В самата ТЕЦ "Бобов дол" изборът на новото ръководство обаче изглежда не експертен, както трябва да се очаква, а политически. От стария борд е оставена само шефката на правния отдел в бившето енергийно министерство Мирела Анастасова, а новите са Валентин Кюрчийски, Владимир Владимиров, Спас Станкев и Божан Божанов. Божан Божанов е име от миналото - той е шеф на ТЕЦ-а от времето, когато Румен Овчаров бе министър на енергетиката. Спас Станкев бе по същото време депутат от БСП. А Владимир Владимиров, който ще заеме и поста изпълнителен директор на централата, е бивш общински съветник от БСП в Дупница.
Обясненията, че със смяната на ръководството се очаква повишаване на финансовите резултати на тези дружества, също не са особено състоятелни. Сегашната регулация на енергийния пазар не оставя на мениджърите много пространство за действие. Причината е, че основна роля играе държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), пред която централите трябва да докажат всичките си разходи, за да могат да претендират за исканите от тях цени. Едно решение на ДКЕВР да намали размера на инвестициите примерно с 2%, би могло да означава влошаване на финансовия резултат с 20 млн. лева.
Колкото до структуроопределящите фирми - НЕК и "Булгаргаз",
там Овчаров просто сложи свои хора
Нови лица в ръководството на "Булгаргаз" са Любомир Денчев, Валентин Иванов и зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев. Денчев е бивш кадър на "Енергопроект", чиято кандидатура със сигурност е била подкрепена от БСП. В държавната газова компания незаменим остава единствено изпълнителният директор Кирил Гегов, който очевидно ще преживее трето правителство на този пост.
Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Иванов, назначен след съставянето на новия кабинет, също запазва поста си. Новите членове на борда в атомната централа са Иван Генов, Нина Ставрева, началник на кабинета на финансовия министър Пламен Орешарски, и зам.-министърът на икономиката и енергетиката Йордан Димов. Иван Генов е бивш инженер от АЕЦ, приятел и състудент на министър Овчаров.
В НЕК промените изглеждат най-големи. Досегашният изпълнителен директор Васил Анастасов остава само член на борда, а новите му колеги там са Мардик Папазян, зам.-министър Иванка Диловска, Любомир Велков и Иван Айолов. От четиримата единствено Мардик Папазян изглежда кандидатура на ДПС, но всъщност е близък и с Румен Овчаров, с когото са били колеги в АЕЦ "Козлодуй". Иван Айолов бе шеф на дирекция в НЕК, уволнен по времето на Иван Шиляшки.
Новият изпълнителен директор на НЕК Любомир Велков от дълги години работи в компанията, като за последно завежда важната дирекция "Инвестиции". Велков също е кадър на "Енергопроект", а министър Румен Овчаров му е кум.
Като обяснение за промените в НЕК бяха посочени сделките за продажби на излишни активи - предимно почивни станции и сгради - извършени с пряко договаряне и на цени, които биха могли да са доста по-високи при търг. Румен Овчаров се закани да даде тези сделки на прокуратурата, но наредбата за упражняване на правата на държавата като собственик допуска този тип договаряне, а и главният секретар на икономическото министерство Владимир Туджаров призна, че те не могат да се атакуват за законосъобразност, а само за нецелесъобразност.
На всичко отгоре заповедта на предишния министър Милко Ковачев от 2003 г., използвана като основание за сделките, е спряна от Овчаров почти два месеца след като неговият екип се зае да провери дали продажбите са законни или не. А и бившият изпълнителен директор на НЕК Васил Анастасов остава член на борда на компанията, постовете си в компанията запазват и останалите бивши членове на ръководството.
И излиза, че през първите 100 дни Румен Овчаров посочи само кой ще управлява отрасъла, но не каза защо и как.