Елена Еленкова е втори мандат председател на Съвета на Нотариалната камара. На този пост е от 1998 г. Завършила е право в СУ "Св. Климент Охридски". В кариерата си прохожда като съдия-изпълнител, но бързо се пренасочва към нотариалната дейност и вече повече от 15 години работи като нотариус.
- Г-жо Еленкова, през последните дни около нотариусите се разшумя заради автомобилите на главния прокурор и президента, които смениха собственика си с помощта на нотариус Георги Златев. Разкритието направиха колеги от Нова Тв. Камарата провери ли вече случая? Имало ли е други жалби срещу Златев?
- На практика ние не сме запознати официално с това, което е станало. В момента със случая се занимават разследващите органи. До произнасянето им камарата не може да вземе отношение. Що се отнася до дисциплинарните производства - досега срещу Златев такива не е имало.
- Какво може да предприеме камарата в случай като този?
- Отговорността, която може да иска камарата, е дисциплинарна при нарушение на устава и на закона. Ако се установи нарушение, процедурата е следната - съветът се събира, материалите се разглеждат и се взема решение дали да се образува дисциплинарно производство. Дисциплинарното дело се разглежда от дисциплинарната комисия, която постановява решение.
- Съдът остави Златев за постоянно в ареста. Явно магистратите приемат, че поне за този етап на разследването срещу него има достатъчно доказателства. Да не би да смятате, че тази мярка е пресилена?
- Това е от компетенциите на съда.
- Как е възможно да се стигне дотам, че един автомобил да се прехвърли по този начин?
- В интерес на истината жалбите, свързани с моторни превозни средства, не са толкова много.
- И все пак колегите от Нова тв заснеха как се изповядва сделка в отсъствието на продавача.
- Продажбата на коли е доста утежнена процедура. Има законодателства, в които колите изобщо не се прехвърлят от нотариус, а административно или в КАТ. Ако хипотетично това прехвърляне не беше чрез нотариус, необходимият бушон - нотариусът, нямаше да го има. Значи той е една бариера срещу тези измами. Продажбата на кола се извършва при една доста утежнена процедура и би могло да се помисли за нейното облекчаване. Не е ли достатъчен само договорът с нотариална заверка на подписите и всички останали документи да се представят в КАТ, където се извършва регистрацията. Не е тайна, че някои граждани търсят по-леки, "неприсъствени" заверки. Има случаи, в които клиенти се сърдят, че много се формализира и си тръгват от канторите. После търсят вратичка удостоверяването да стане по-лесно.
- Да оставим конкретния случай настрана. Имате ли статистика на дисциплинарните производства срещу нотариуси?
- Да. Нотариалната камара, която беше създадена преди 7 години, е и самоконтролираща се. За този период са наложени около 50 наказания.
- Какви наказания?
- Дисциплинарните наказания са порицание, глоба, предупреждение за лишаване от правоспособност и лишаване от правоспособност от 3 месеца до 5 години.
- Има ли много жалби до камарата?
- На всяко редовно заседание на Съвета, което се провежда веднъж месечно, се разглеждат и постъпилите жалби.
- Къде са пропуските. Какво трябва да се промени, за да няма възможности за измами?
- Не мога да направя такъв глобален извод. Обществото трябва да проявява нетърпимост и всеки да спазва закона. На никой не трябва дори да му минава през ума, че може да продаде автомобила си извън кантората на нотариус или без да се яви пред него.
- Жилищата по-голям проблем ли са от колите?
- Има няколко нашумели случая. Камарата работи по това. Тук е важно най-вече да имаме връзка със службите по вписванията. Така ще можем да правим справки по всяко време кой е собственикът и какви тежести има върху имота. Давали сме многократно сигнали до съответните органи за подправени пълномощни, печати и щемпели на нотариуси. Може би трябва да се помисли за допълнителни защити на нашите документи. Моите наблюдения са, че намаляват измамите. С всяка изминала година нещата си идват на местата.
- Преди време занесохте на Върховна касационна прокуратура една доста голяма папка със сигнали. Какво се случи с тях?
- Сигналите бяха за подправените печати и нотариално удостоверени документи. Проверява се движението по тези преписки.
- Как се контролира нотариалната дейност?
- Правим регулярни проверки по канторите за водене на архива. Самата Нотариална камара беше инициатор през 2003 г. да се засили контролът. Това залегна и в промените на Закона за нотариусите и нотариалната дейност. Оттогава има инспектор-нотариуси, които се избират по следния начин - предлагат се от регионалните колегии, утвърждават се от Съвета на нотариалната камара и се вписват при министъра на правосъдието. Когато министърът реши, че трябва да се извърши проверка, я възлага на инспектор-нотариус.
- Често нотариусите се оплакват, че нямат достъп до информация от МВР и не могат бързо да правят проверки.
- Предстои среща по тази тема с представители на МВР. Сега по електронен път можем само да проверим по номера една лична карта дали е валидна или не. Не виждаме снимка. Има подправени лични карти. Оказва се, че не е толкова трудно. А нотариусът може да бъде измамен с документа за самоличност или с друг подправен документ. Ние работим с много документи, не можем да познаваме всички печати. Трябва поне да имаме гаранция за самоличността на човека и тежестите на имотите. Сигурност може да имаме при връзка с ГРАО, полицията, службата по вписванията.
- Какво става, ако някой пострада от дейността на нотариус?
- Всеки нотариус е застрахован за целия период на своята дейност. Камарата гласува минималния размер на застрахователната сума и при настъпване на застрахователно събитие, от нея се изплаща дължимото обезщетение. Дейността ни е субективна, грешки са възможни. Затова е и застраховката за гаранция.
- Има ли случай на платено обезщетение?
- Не. Поне на мен не ми е известно. Нямаме подадена информация от нотариус.
- Колко нотариуси практикуват?
- Около 550, като 120 от тях са в град София.
- Има ли разследвания срещу нотариуси? Има ли осъдени? Единственият осъден нотариус, за когото медиите знаят, е Слави Крашевски, но и той е осъден само на първа инстанция.
- Да, има и друг колега. В работата ни има много отговорност. Резултатът от дейността на нотариуса е мигновен и нарушенията бързо се виждат. Нотариусите действат като съдия - по закон и съвест. Разликата обаче е, че при нас няма втора инстанция. Грешки стават, важното е да не са умишлени.
- Казвате, че повечето нотариуси работят съвестно. Защо тогава нотариусът вече е като синоним на някой, който съдейства в нечисти сделки?
- Не мисля, че това е мнението на всички. Но нашата дейност е субективна и като при всяка такава има и не съвсем добросъвестни колеги. Нашата дейност е пряко свързана с тази на други звена, които имат отношение към собствеността. От една седмица експериментално имаме връзка със службата по вписванията към СРС, за пръв път имаме възможност онлайн да правим справка за тежести върху имотите и собствеността.
Положителна оценка за камарата е фактът, че на 8 ноември в Рим тя беше приета официално за член на Международния съюз на нотариусите. Звуча българският химн. На нашия нотариат беше дадена много висока оценка. Отчете се, че сме нотариат, който отговаря на принципите на международния съюз.
Продажбата на кола се извършва при една доста утежнена процедура и би могло да се помисли за нейното облекчаване....достатъчен само договорът с нотариална заверка на подписите и всички останали документи да се представят в КАТ, където се извършва регистрацията. Не е тайна, че някои граждани търсят по-леки, "неприсъствени" заверки. Има случаи, в които клиенти се сърдят, че много се формализира и си тръгват от канторите. После търсят вратичка удостоверяването да стане по-лесно.
На мен това ми звучи като : "Много е сложна процедурата. Като я обясним, човекът си тръгва и отива в друга кантора. За да го спрем и да го спечелим като клиент - пренебрегваме част от правилата... Иначе ще го направи другата кантора!"
Ние работим с много документи, не можем да познаваме всички печати.
В крайна сметка за какво тогава им се плаща?!