:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,845
Активни 683
Страници 23,410
За един ден 1,302,066
Интервю

И нотариусите правят грешки, важно е да не са умишлени

Гражданите искат по-леки заверки и затова търсят вратички в закона, обяснява шефът на Нотариалната камара Елена Еленкова
Снимка: Николай Дончев
Елена Еленкова
Елена Еленкова е втори мандат председател на Съвета на Нотариалната камара. На този пост е от 1998 г. Завършила е право в СУ "Св. Климент Охридски". В кариерата си прохожда като съдия-изпълнител, но бързо се пренасочва към нотариалната дейност и вече повече от 15 години работи като нотариус.



- Г-жо Еленкова, през последните дни около нотариусите се разшумя заради автомобилите на главния прокурор и президента, които смениха собственика си с помощта на нотариус Георги Златев. Разкритието направиха колеги от Нова Тв. Камарата провери ли вече случая? Имало ли е други жалби срещу Златев?

- На практика ние не сме запознати официално с това, което е станало. В момента със случая се занимават разследващите органи. До произнасянето им камарата не може да вземе отношение. Що се отнася до дисциплинарните производства - досега срещу Златев такива не е имало.

- Какво може да предприеме камарата в случай като този?

- Отговорността, която може да иска камарата, е дисциплинарна при нарушение на устава и на закона. Ако се установи нарушение, процедурата е следната - съветът се събира, материалите се разглеждат и се взема решение дали да се образува дисциплинарно производство. Дисциплинарното дело се разглежда от дисциплинарната комисия, която постановява решение.

- Съдът остави Златев за постоянно в ареста. Явно магистратите приемат, че поне за този етап на разследването срещу него има достатъчно доказателства. Да не би да смятате, че тази мярка е пресилена?

- Това е от компетенциите на съда.

- Как е възможно да се стигне дотам, че един автомобил да се прехвърли по този начин?

- В интерес на истината жалбите, свързани с моторни превозни средства, не са толкова много.

- И все пак колегите от Нова тв заснеха как се изповядва сделка в отсъствието на продавача.

- Продажбата на коли е доста утежнена процедура. Има законодателства, в които колите изобщо не се прехвърлят от нотариус, а административно или в КАТ. Ако хипотетично това прехвърляне не беше чрез нотариус, необходимият бушон - нотариусът, нямаше да го има. Значи той е една бариера срещу тези измами. Продажбата на кола се извършва при една доста утежнена процедура и би могло да се помисли за нейното облекчаване. Не е ли достатъчен само договорът с нотариална заверка на подписите и всички останали документи да се представят в КАТ, където се извършва регистрацията. Не е тайна, че някои граждани търсят по-леки, "неприсъствени" заверки. Има случаи, в които клиенти се сърдят, че много се формализира и си тръгват от канторите. После търсят вратичка удостоверяването да стане по-лесно.

- Да оставим конкретния случай настрана. Имате ли статистика на дисциплинарните производства срещу нотариуси?

- Да. Нотариалната камара, която беше създадена преди 7 години, е и самоконтролираща се. За този период са наложени около 50 наказания.

- Какви наказания?

- Дисциплинарните наказания са порицание, глоба, предупреждение за лишаване от правоспособност и лишаване от правоспособност от 3 месеца до 5 години.

- Има ли много жалби до камарата?

- На всяко редовно заседание на Съвета, което се провежда веднъж месечно, се разглеждат и постъпилите жалби.

- Къде са пропуските. Какво трябва да се промени, за да няма възможности за измами?

- Не мога да направя такъв глобален извод. Обществото трябва да проявява нетърпимост и всеки да спазва закона. На никой не трябва дори да му минава през ума, че може да продаде автомобила си извън кантората на нотариус или без да се яви пред него.

- Жилищата по-голям проблем ли са от колите?

- Има няколко нашумели случая. Камарата работи по това. Тук е важно най-вече да имаме връзка със службите по вписванията. Така ще можем да правим справки по всяко време кой е собственикът и какви тежести има върху имота. Давали сме многократно сигнали до съответните органи за подправени пълномощни, печати и щемпели на нотариуси. Може би трябва да се помисли за допълнителни защити на нашите документи. Моите наблюдения са, че намаляват измамите. С всяка изминала година нещата си идват на местата.

- Преди време занесохте на Върховна касационна прокуратура една доста голяма папка със сигнали. Какво се случи с тях?

- Сигналите бяха за подправените печати и нотариално удостоверени документи. Проверява се движението по тези преписки.

- Как се контролира нотариалната дейност?

- Правим регулярни проверки по канторите за водене на архива. Самата Нотариална камара беше инициатор през 2003 г. да се засили контролът. Това залегна и в промените на Закона за нотариусите и нотариалната дейност. Оттогава има инспектор-нотариуси, които се избират по следния начин - предлагат се от регионалните колегии, утвърждават се от Съвета на нотариалната камара и се вписват при министъра на правосъдието. Когато министърът реши, че трябва да се извърши проверка, я възлага на инспектор-нотариус.

- Често нотариусите се оплакват, че нямат достъп до информация от МВР и не могат бързо да правят проверки.

- Предстои среща по тази тема с представители на МВР. Сега по електронен път можем само да проверим по номера една лична карта дали е валидна или не. Не виждаме снимка. Има подправени лични карти. Оказва се, че не е толкова трудно. А нотариусът може да бъде измамен с документа за самоличност или с друг подправен документ. Ние работим с много документи, не можем да познаваме всички печати. Трябва поне да имаме гаранция за самоличността на човека и тежестите на имотите. Сигурност може да имаме при връзка с ГРАО, полицията, службата по вписванията.

- Какво става, ако някой пострада от дейността на нотариус?

- Всеки нотариус е застрахован за целия период на своята дейност. Камарата гласува минималния размер на застрахователната сума и при настъпване на застрахователно събитие, от нея се изплаща дължимото обезщетение. Дейността ни е субективна, грешки са възможни. Затова е и застраховката за гаранция.

- Има ли случай на платено обезщетение?

- Не. Поне на мен не ми е известно. Нямаме подадена информация от нотариус.

- Колко нотариуси практикуват?

- Около 550, като 120 от тях са в град София.

- Има ли разследвания срещу нотариуси? Има ли осъдени? Единственият осъден нотариус, за когото медиите знаят, е Слави Крашевски, но и той е осъден само на първа инстанция.

- Да, има и друг колега. В работата ни има много отговорност. Резултатът от дейността на нотариуса е мигновен и нарушенията бързо се виждат. Нотариусите действат като съдия - по закон и съвест. Разликата обаче е, че при нас няма втора инстанция. Грешки стават, важното е да не са умишлени.

- Казвате, че повечето нотариуси работят съвестно. Защо тогава нотариусът вече е като синоним на някой, който съдейства в нечисти сделки?

- Не мисля, че това е мнението на всички. Но нашата дейност е субективна и като при всяка такава има и не съвсем добросъвестни колеги. Нашата дейност е пряко свързана с тази на други звена, които имат отношение към собствеността. От една седмица експериментално имаме връзка със службата по вписванията към СРС, за пръв път имаме възможност онлайн да правим справка за тежести върху имотите и собствеността.

Положителна оценка за камарата е фактът, че на 8 ноември в Рим тя беше приета официално за член на Международния съюз на нотариусите. Звуча българският химн. На нашия нотариат беше дадена много висока оценка. Отчете се, че сме нотариат, който отговаря на принципите на международния съюз.
18
7477
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
23 Ноември 2005 23:28
Продажбата на кола се извършва при една доста утежнена процедура и би могло да се помисли за нейното облекчаване....достатъчен само договорът с нотариална заверка на подписите и всички останали документи да се представят в КАТ, където се извършва регистрацията. Не е тайна, че някои граждани търсят по-леки, "неприсъствени" заверки. Има случаи, в които клиенти се сърдят, че много се формализира и си тръгват от канторите. После търсят вратичка удостоверяването да стане по-лесно.

На мен това ми звучи като : "Много е сложна процедурата. Като я обясним, човекът си тръгва и отива в друга кантора. За да го спрем и да го спечелим като клиент - пренебрегваме част от правилата... Иначе ще го направи другата кантора!"
Ние работим с много документи, не можем да познаваме всички печати.

В крайна сметка за какво тогава им се плаща?!
24 Ноември 2005 01:18
"И нотариусите правят грешки, важно е да не са умишлени"
Г-жа, пожелавам ти да отидеш на лекар който мисли същото за
лекарската професия!
24 Ноември 2005 01:40
А мога или не мога да им ***мамата на тия ненаситни нотариуси, как може из Европа едно БМВ за 600000евро да се прехвърля за 2 часа само с един хвърчащ договор и оригиналния талон на автомобила, а у нас счупен 25 год.Москвич за 100-150 лева се натоварва допълнително поне с още толкова за нотариус(такса).В когото са оригиналните документи и ориг.ключове на колата е и собственик на същата .Да се премахнат изобщо тия и без това рисковани прехвърляния и стига с тоя достъп до това и онова, защото тогава вече ще им отхвръкне съвсем мизата на мафиотите нотариуси.Достъп до масивите им се приискало
24 Ноември 2005 08:15
Да бе! Като чета кво излиза че заради един процент "черни овце" е излезнало лошо име на всички?! Т - ц - ц - ц да се чуди човек, от коя страна е идиота - дето чете или дето го говори?!
24 Ноември 2005 08:28
Работата на един нотариус може да я свърши и един осмокласник, ако става въпрос само за сверяване на самоличностите и гледане как си полагат подписите. За какво е тоя бой за нотариуси във ВСС, тия конкурси, дипломи, стаж, авторитет? Видно е, че може да се печели и от тривиялна работа "на парче", а тия които се алчни и лакоми и узаконяват огромни далавери, да вървят в затвора!!!
24 Ноември 2005 08:52
Определено идиотът не е четящият. Това е интервю, в което отговарящият е или глух, или тъп, или се измъква от въпросите.(прави го обаче толкова неадекватно, че май третото предположение се свежда второто) Направо е смешно как госпожата отговаря на всички конкретни въпроси. Питат я "Как е възможно?", тя отговаря - "жалбите не са толкова много"; "Какво се прави по конкретен TV материал?" - "Не са запознати официално" (поне да беше казала - служебно!); "Къде са пропуските" - "Не мога да направя такъв глобален извод"; "Какво се прави по сигналите за нарушения?" - "проверява се движението..." ; "Нотариусът е синоним на нечисти сделки" - "не е мнението на всички"(ама кой ви е казал, че за да е синоним трябава да е мнение на всички )... И накрая МСН отчел, че бг нотариат отговаря на принципите му, от което госпожата прави извод, че е получила "много висока оценка за работата му - невероятна неграмотност... Ако продължават да подценяват логическото образование и разл. аргументативни умения в юридическите факултети, такива недоразумения като тази госпожа - шеф всеки ден ще тровят живота на всички българи. Защото мисловният хаос, подплатен с шефско място създава практически пречки на всяка стъпка.
24 Ноември 2005 09:29
А, аз си мислех, че нотариусите гарантират законността на сделките, но всъщност били просто свидетели.
24 Ноември 2005 10:34
wwwe, нали знаеш как е множествено число на свидетел на латински?


А иначе, по темата -- НЯМА имотна измама без участие на нотаруис.


Така че госпожата да си наляга парцалите и да си стяга хайдушката дружина.

24 Ноември 2005 10:56
..присъединявам се към гореизказаните негодувания Бих обобщил, че България е на път да се превърне в нещо като средновековен град със съответните цехови и съсловно-кастови организации.Забелязвам, какви ли не задължителни мин. цени си гласуват разни новоизлюпени касти, а за 5 пари работа не вършат.
24 Ноември 2005 10:58
..защо ли ни натрапват, такива скъпи "свидетели"
24 Ноември 2005 11:02
...Калинке, когато някой дълго се опитва да пренебрегне законите на логиката, то неизбежно става жертва на законите на физиката
24 Ноември 2005 12:00
интересно защо в цивилизованите държави такава длъжност няма. а пък има интернет банкинг, чекове, цифрови подписи и други там нововъведения . в софия на всяка крачка табелка нотариус, адвокат, компутри за вас няма ли бе? във феодализма ли искате да връщате българия?
24 Ноември 2005 13:18
Известно ли е на другаргата, колко от членовете на оглавяваната от нея организация висят с неплатени данъци и то в голям размер.И що не вземат мерки срещу тези пазители на законността?
24 Ноември 2005 14:07
Другата ИДИОТЩИНА е, че и нотариусите и адвокати вземат хонорар , начислен като % върху стойността на Сделката! Въпреки, че за една скъпа и за една НЕскъпа сделка, действията и документите, които трябва да извръшат и да изготвят нотариусите и адвокатите, са ЕДНИ и СЪЩИ по вид и по обем!!! Например, за изповядване на сделка по покупко-продажва на "Москивич" за 150 лева и на BMW за 100 хиляд лева , процедурата и документацията , които се извършват от нотариуса и от адвоката са едни и същи! Все едно, за ПОПЪЛВАНЕ на чек за 10 лв. и на чек за 1000 лв. да ти вземат различна цена/% върху сумата/ на "услугата" ?!? А, иначе, в банките, за превод на 1лв. и на 1000 лв. ти вземат една и съща такса, нали- което е ПРАВИЛНО?!
24 Ноември 2005 14:16
Важно било грешките да не са умишлени. Айде да не си говорим за формите на вината като наказателно-правно понятие. Не съм измамена, но съм възмутена от моя приятелка-нотариус. При покупка на жилище тя не изиска от продавача оригиналната скица на имота, а работеше с ксерокопие. Един юрист знае какво огромно значение имат цветовете в оригиналната скица. Тя не знаеше, че има Закон за устройство на територията и че имотите се описват като УПИ. Наложи се три пъти да правим поправка на нотариалния акт, при което тя ни караше сами да поемем разноските. Нищо, че и трите пъти бяха нейни грешки - в ЕГН, в изписване на имената на страните по сделката, в описанието на имотните граници и т.н. Но си взе хонорара барабар с надценка за бързина. Защото бързахзе за кредит от банка. И как това професионално невежество съществува според г-жа Еленкова?
24 Ноември 2005 17:32
Наглостта на тази другарка няма граници.Дамо за изявленията и трябва да и дадат строг тъмничен доживот, без право на помилване.
На същата тая фитка бяхме изпратили конкретен случай с бургаски нотариус, за конкретни три сделки, направени с негово участие по схемата на т.нар."жилищна мафия" - когато се отнемат жилища на самотни старци или болни и алкохолизирани хора. Случаите се доказаха в съда, някои от участниците са осъдени, доказано е, че лицето нотариус е заверявало прехвърлянията в отсъствие на продавача/два случая/ или при явно недееспособно състояние на продавача/един случай - бил е съвсем видимо много пиян, не се е крепял на краката си и са го подпирали/.
Фитката обеща да провери случая, да докладва на няк`ва си тяхна комисия по етика ли, що ли, в резултат - нищо. Година и половина се крие!
Отделно, че първо следователят, а после и прокуратурата трансформираха лицето нотариус от обвиняем в ...свидетел. Някой да знае защо?
24 Ноември 2005 18:12
Не вярно че е фитка бе! Не виждаш ли от снимката, че професията на тази дама е съвсем друга.
01 Февруари 2015 14:09
"Тук е важно най-вече да имаме връзка със службите по вписванията. Така ще можем да правим справки по всяко време кой е собственикът и какви тежести има върху имота."

Сега е 2015 г. Минали са 10 години. Нотариусите имат връзка със службите по вписванията. И въпреки това пак стават грешки. Така например на 14.03.2013 г. нотариус Иван Иванов №007 от Плевен изповядва покупко-продажба на земя с нот. акт, в който:
1. Адресът на продавача е непълен- само град и улица;
2. Пише, че продавачът продава ЗЕМЕДЕЛСКА земя, а тя е ГОРСКА от Горския фонд;
3. Сбъркан е номерът на подотдела на имота: вм. 3/у е написано 1/у;
4. Вместо "залесена ГОРСКА територия" е написано просто "залесена територия" (трябва да знаете, че съществуват два вида залесени територии: едните са върху зем. земи, другите - върху земи от Горския фонд)
5. В изредените накрая документи, названието на приложеното Решение на ПК е преправено изцяло (явно е копирано от решение за връщане на земеделска земя на наследници);
6. Пак там, в изредените докумнти пропуснато е да се отбележи годината на издаване на Решението (тя е 2000) и не е отбелязано, че е представено в препис, заверен на еди-коя си дата от ОСЗ-Д. Митрополия (в интерес на истината, не е имало как да се напише на коя дата е заверен преписът, защото на самия препис липсва дата на заверката)
7. Пак там, накрая, в изредените приложени документи, е пропуснато да се впише, че е представено у-ние за наследници.

В този си вид нот. акт е подписан от страните и от нотариус Иван Иванов №007.

Справка в СлВп показва, че нотариус Иван Иванов №007 е пропуснал да впише решението на ПК, преди да издаде съставения нот. акт съгл. изискването на закона за невписаните документи за собственост (чл. 586, ал.4 от ГПК). Това нямаше да е фатална грешка, ако Решението на ПК беше последният документ, с който се легитимира собственикът, но то не е. Собственикът има нотариален акт от 2006 г. Ако нотариусът не беше забравил да впише първо решението, както си е редно по закон, или ако поне беше направил една бърза справка в СлВп-Плевен, нотариалният акт на продавача веднага щеше да излезе и нотариус Иван Иванов №007 щеше да разбере, че е посетен от измамник, който се представя за пълномощник. Още като е видял пълномощното, червената лампичка е трябвало да му светне - 80-годишна жена от Варна е упълномощила млад мъж от София (не е роднина), а кметът на с. Гороцвет, Разградско - на над 200 км път от Варна, е извършил заверката. И то насред зима, февруари месец!

Кметските пълномощни са рискови, защото не фигурират в единния регистър на пълномощните към Нотариалната камара. Рискът нараства многократно, когато упълномощителят е от голям град. Затова много нотариуси отказват сделки с такива пълномощни - особено, когато в пълномощното пише "да дарява, продава на когото реши и на каквата цена прецени, в т.ч. на себе си .... всичките ми земи", какъвто е случаят. Като правно грамотно лице, нотариус Иван Иванов №007 е трябвало да знае тези неща.

Като правно грамотно лице, нотариус Иван Иванов №007 би трябвало да знае също така, че при изповядване на покупко-продажба се прилага последният документ за собственост. Това просто правило е написано ясно на официалния сайт на Агенцията по вписванията: "Необходими документи за покупко-продажба на имот: 1. Документ за собственост върху имота - последният документ за собственост на недвижимия имот, с който се легитимира продавача" - вж. http://www.property-in-bulgaria.bg/%D0%9F%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BF%D0%BA%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B6%D0%B1%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%82/%D0%9D%D0%B5%D0%BE%D0%B1%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8_%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД