:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,405
Активни 409
Страници 16,335
За един ден 1,302,066
Интервю

Даниел Вълчев: Добрите учители ще носят финансов бонус на училищата

Системата за диференцирано заплащане на труда ще доведе едновременно и до по-високи заплати на педагозите, и до по-високи школски бюджети, твърди министърът на образованието
Снимка: Борислав Николов
Даниел Вълчев
- Г-н Вълчев, покрай проектобюджет 2006 постоянно се повдига въпросът за ефективността на образователната система. Къде се губи тази ефективност и как може да се преодолее това?

- Истината е, че ние трябва да вървим към повишаване на публичните разходи за образование чрез бюджета, за да можем да достигнем средното за Европейския съюз - около 5.22% от БВП. Друг е въпросът добре ли се изразходват парите в момента. Отговорът е не и това е несъмнено. Според мен един от сериозните източници на резерви са маломерните паралелки. В момента броят им е около 5500 при общо около 36 000 паралелки, тоест всяка седма паралелка е маломерна.

Сериозен резерв се крие и зад неразбирането на необходимостта от въвеждане на делегирани бюджети на училищата. При посещението ни тази седмица в 149-о училище в София всички се убедиха, че директорката не е наясно колко се плаща за парно, за друг вид издръжка, по простата причина, че общините се разпореждат с тези средства. Ние постепенно трябва да делегираме тези отговорности на директорите и училищните бюджети да са относително обособени от общия общински бюджет.

- Вече обявихте план да закривате годишно около 10% от маломерните паралелки. Откъде ще започнете и как ще тече този процес?

- Мнозина кметове казват така - закриете ли училището, закривате ни и селото. Това е до голяма степен вярно, но в крайна сметка никой от нас не може да се изправи срещу демографските процеси. Още повече, че едно дете в маломерна или слята паралелка няма същите възможности за равен достъп до качествено образование.

В същото време ние не искаме да отидем по формални съображения докрай. Даваме си сметка, че в България има региони, в които транспортът е по-труден, че може да се провежда държавна политика срещу обезлюдяването на определени места. Трябва като общество да се обединим и да кажем - да, ще продължим да поддържаме примерно 50 училища дори с 1 ученик. Но е недопустимо всяко училище да има n на брой маломерни паралелки.

Тук има още един важен въпрос - ако оптимизираме мрежата в една община, колкото и малка да е тя, в нея задължително трябва да остане поне едно средищно училище. Това може да е едно от изключенията. Много е важно и да съчетаваме оптимизирането на мрежата с възможностите за целодневна форма на работа. Когато децата пътуват 15 км, много по-разумно е да се опитаме да ги задържим цял ден в училище. Тоест трябва да анализираме разпределението на тези 5500 маломерни паралелки, да проверим къде е възможно по-безболезнено да се оптимизира и допълнително да обвържем процеса с програмата за осигуряване на училищни микробуси. Когато една община иска микробус, да бъде така добра да представи плана си за справяне с проблема с маломерните паралелки.

- Споменахте за повече правомощия на директорите. Как в отговор на това трябва да се променят отговорностите на общините?

- Тук искам по-детайлно да обясня проблема с училищните бюджети. За разлика от министерството, което само привежда парите за държавните училища, без да казва как да се харчат, общините имат много по-голяма свобода да се разпореждат със средствата. Трябва да променим това. Кметът може да спира евентуални нарушения, но не следва да моделира финансовия план на училището. Училището трябва да изработи съответния бюджет и когато той се одобри, да е ясно, че се върви по него. А не в процеса на годината директорът да се чуди ще даде ли пари общината, няма ли да даде.

Този въпрос касае и друг проблем - настоящето разделение на общински и държавни училища е изкуствено. То не отразява нищо, освен откъде минават парите за тези училища. Според мен трябва да дадем на общините по-голяма възможност да влияят както върху съществуването на професионалните училища, така и върху насоката на обучение. Ще дам един пример - в една община съществува държавно професионално училище, което подготвя хора за завод, закрит преди 10-15 г. Такъв тип специалисти в тази община, а и в целия регион, няма какво да работят. Кметът в момента не може да промени това, защото училището е държавно, трябва да го направя аз.

Разбира се, държавата трябва да може да запази някои училища, които са уникални като например Професионалната гимназия по фина механика и оптика. Но това са малко случаи.

- Предложихте за дискусия и друга идея - директорите на общинските училища да се назначават от кметовете, вместо от регионалните инспекторати.

- Това е старо искане на общините и ако сега им се каже - да, вие ще назначавате директорите, ще настане голяма радост. Но трябва да се търси баланс. Кметовете са изборни, в някои случаи - например Велинград, те се смениха за кратък период три пъти. За да се избегнат подобни проблеми, обмисляме да въведем мандатност и минимални стандарти за заемане на длъжността директор. Те може да се покриват чрез полагане на национални изпити за директорска правоспособност от всеки учител, който пожелае. Тогава няма никаква пречка тези хора, които вече са сертифицирани, да бъдат назначени при евентуален конкурс с активното участие на местната власт.

- Да, но всички училища вече се сдобиха с директори, конкурсите приключиха тази година. Как ще приложите тези идеи?

- Както променихме конституцията по отношение на ръководителите на магистратури. Тогава дадохме срок, в който изтичат заварените положения. Ако има обществено съгласие, това може да стане сравнително лесно. Ние не сме против това един човек цял живот да бъде директор. Но нека да е ясно, че на всеки 5 години например някой ще оспорва твоето място, това действа много стимулиращо.

- Тоест ако се въведе този принцип, ще се въведе за всички училища, а не просто за новоосвободени места?

- Моето лично виждане е, че това правило би трябвало да е общо. Дали ще изтече мандатът на заварените на длъжността за 6 месеца или 5 години, е второстепенен въпрос.

- Заявихте, че от 2007 ще се опитате да въведете диференцирано заплащане на учителите. На какви критерии ще стъпи то?

- Ние ще изработим предварителен модел, който ще предложим на социалните партньори, на гражданския сектор, на политическите сили. Едва след като го обсъдим, ще бъдем в състояние да кажем как точно ще изглежда тази система. Тук мога да споделя моето предварително виждане. На първо място върху възнаграждението на учителя трябва да влияят резултатите на децата. Този, който ги подготвя за национални състезания и олимпиади, трябва да бъде стимулиран. Като критерий може да се използва и броят на децата, продължаващи образованието си в университети. Същевременно ние си даваме сметка, че децата не са еднакви. В едно училище, в което преобладават деца с различен майчин език от българския, надали можем да очакваме големи резултати по литература, например. Има и други проблемни училища. Можем да компенсираме това чрез бонификация за работа с такива деца. Може да въведем и критерии, които не се отнасят до конкретни резултати, а по-скоро до опита да се достигне до такъв резултат. Дори и едно училище да няма първенци на олимпиади, може да има кръжок по рисуване или духова музика. С други думи идеята не е да накажем учителите в малките училища за сметка на тези в елитните, а всеки да може да покаже себе си. При всички случаи тази система трябва да води и до финансови бонуси за училището. Носейки точки за себе си, учителят следва да носи точки и за училището.

- Представената от вас 10-годишна стратегия предвижда основно образование до 7-и клас и задължително обучение до 10-и клас. Възможно ли е да се постигне това без сериозни промени в учебниците?

- Ако подтекстът на въпроса е дали ние смятаме да компресираме материала така, че ученото за 8 години да се побере в 7, отговорът е не. Веднъж завинаги тенденцията да смъкваме материал от по-горните в по-долните класове трябва да спре.

- Как ще стимулирате децата, които и в момента имат възможност да продължат образованието си, но не го правят, да учат задължително до 10-и клас?

- Предполага се, че една част от тези деца не виждат близката перспектива. Ако детето ще продължи да учи след 8 клас, в момента трябва да продължи поне още 4 години. Перспективата от 2 години и получаване на следваща диплома след края на 10 клас е един шанс. Тези деца и в момента ги няма в системата.

- Този нов модел се предлага за петокласниците догодина. Няма ли въвеждането му да отложи матурите до 2014 г., когато те ще са в 12 клас?

- Не виждам фатална връзка между завършването на основно образование в 7 клас и провеждането на зрелостни изпити. Но виждам друга връзка - между провеждането на матурите и повсеместното въвеждане на тестове в училищата от догодина. И за тази година матурите са подготвени в тестова форма. Опитът показва, че при малко практика с тестовете нашите деца бързо се ориентират. Проблемът е, че се правят твърде много доморасли експерименти с тестовете и децата получават превратна представа какво значи тест. Много тестове по света обхващат както въпроси с фиксирани отговори, така и със свободни, някои от тях обхващат цели текстови форми. Ние трябва да установим формата на теста - колко и какви типове въпроси ще съдържа, как ще се оценява. След това можем да децентрализираме процеса, така че всеки учител да може да предлага примерни задачи. Мисля, че така ще се появят много по-добри идеи, отколкото ако петима експерти се съберат и ги измислят. Много е важно хората, които са на терена, да участват в разработването и на тестове, и на учебно съдържание, и на учебници.
13
2030
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
26 Ноември 2005 04:43
За децата които са пхрвенци на интернацйонални олимпяди: не се безпокойте за бхдещето си! Чичо ви Сам ви е приготвил еднопосочни билети за насам.
26 Ноември 2005 05:02
НЪЛ НЕ ЗНАЕТЕ КАКВИ ДОГОВОРИ И ГЛАВИ СЕ ПОДПИСВАТ СЪС ЕС , ТЕ ВИ ГИ ! И СТИГА СТЕ МРЪНКАЛИ ЧЕ НЕЩО НЕ Е У РЕД !

Натиснете тук
26 Ноември 2005 09:03
Диферинцираното заплащане на учителите според "постигнатие успехи на учениците" ще напълни училищата с кухи отличници и това ще е краят на БГ образователната система . Тъпунгериииииии измислете нещо свястно!
26 Ноември 2005 09:17
Незнайко, а поспри с флуда, писна ми от теб.
Тоя идиот бил ли е някога педагог ве! Ма много станаха лудите в таз "държава" а поспрете малко да си вземем дъх де.
26 Ноември 2005 11:47
Най-после си признаха, че въвеждането на тестовете не е никак трудно само, че те не искат да ги въведат.
Е щом ще има бонус за циганетата добре, ама само докато го въведат това заплащане да не им свърши мандата.
26 Ноември 2005 11:56
Златен Гого, от статията не става ясно, но оценяването ще бъде външно, дори правителството на Костов създаде такава агенция ДИОГЕН, но после дойде НДСВ и премахна всичко. Дори имаше специална комисия по тестовете към МОН, но и нея без много приказки под предтекст, че не е ефективна я закриха миналата година.
Точно затова не въвеждат матурите, защото когато е в училище може да се преписва, а външни хора няма да подволят и резултатите ще бъдат плачевни, макар, че аз мисля, че тестовете по литература са толкова лесни, че всеки грамотен човек без особена подготовка би се справил за 3. Но проблема е, че бележкарчетата и връзкарчетата не признават друга оценка освен отличен.
Затова чакат, но нещата вместо да се подобряват стават все по-зле.
26 Ноември 2005 14:47
Това с делегирания бюджет на училищата трябва добре да се обмисли и да се обвърже със стандарта за директор. Впечатленията ми са, че директорите в болшинството си не могат с простата документация в училищата да се справят, та камо ли с бюджет. И защо директор на училище трябва да бъде задължително учител - филолози, историци, математици, географи... Има си заместник директор по учебната част, занимаващ се с учебни програми - той е учител. Практиката показва, че учителят не може да надскочи тясната си професионална специализация и да управлява система, каквато е училището.
Диференцираното заплащане е добра идея. Няма друга сфера в обществото ни, където уравниловката да е толкова голяма и толкова жилава. Голяма част учители освен едно учебниче, нищо не прочитват, а като се появат 2-3 учебника, изпадат в ужас. (макар че материалът е един и същ, просто е структуриран различно) Още по-опасното е, че уравниловъчността е начин на мислене и се възпроизвежда в подобни ученици - те просто свикват срещу минимум усилие да получават отлични оценки. Оценяването на ученици и учители изцяло трябва да е външно. Иначе, ще продължават глупавите отчети, в които учителят оценява сам себе си; ще продължава разминаването между дипломна и кандидатстудентска оценка (не може шестица да става на тройка или двойка и това да се оправдава с изпитната треска ); ще продължава двойното финансиране на образователната система... И търсенето на виновници ... в международното положение.
26 Ноември 2005 16:02
....Липсата на конкуренция в сектора, между отделните училища, както и вътрешна система за по добро стимулиране на учителския труд води до изкривяване на разпределението на ресурсите в системата. От своя страна ниският размер на заплатите влияе негативно върху качеството на работата на учителите в две направления. Първо, намалява тяхната мотивация за пълноценна дейност. И второ, учителите са принудени да допълват доходите си чрез преподаване на частни уроци, което води до намаляване на времето, което отделят за извънкласна дейност, като подготовка на уроци, преглеждане на домашни работи, присъствие на учителски съвети, участие в квалификационни курсове.
Посочените проблеми пораждат необходимостта от реформа в системата на заплащане на учителите. Тази реформа обаче, трябва да бъде съпроводена и с реформа в методите и начините за определяне числеността на персонала, за да се оптимизира неговата структура и състав. В основата на реформата в числеността на педагогическия персонал трябва да стои съотношението ученик/учител. Едновременното провеждане на една такава интегрирана реформа няма да бъде свързано с отделянето на значителни допълнителни финансови ресурси.
За да се установи по-задоволителна политика към учителската кариера, е необходимо да се изгради подходяща и лесно достъпна база данни, обхващаща такива елементи като: възраст и пол, текучество и напуснали, преподавани предмети, квалификация, класове, географско разположение, тенденции при пенсиониране и освобождаване от работа, демографска структура, училищна инфраструктура, отношение ученици/учители, структура на заетостта. Тази база данни трябва да захранва една съгласувана стратегическа политика за преподаване в рамките на нова реконструирана образователна система. Политиката трябва да е свързана с бъдещите проблеми за набиране, първоначално обучение и обучение без откъсване, заплата, задържане на работа, работни условия, мобилност, кариера, оценяване и консултиране на учителите. Този подход трябва да постави рамката за дългосрочно развитие на учителската кариера и да й даде статус и смисъл на съществуване.....

Това е извадка от доклада "Преглед на публичните разходи-Образованието-състояние, проблеми и възможности"
Ако учителите бяха прочели доклада през август 2004, нямаше да гладуват с Такева...
Информационноограничен учител=лесна манипулация= синдикален инструмент=борба за власт
26 Ноември 2005 17:22
Mnogo dobre izmislena shema za razpredelenie na parite - jasno kato bial den koj ste specheli ot tazi rabota-e niama da e obrazovanieto (to pyk da ne e niakva lichnost, to si e prosto dyrzavata), niama da sa bulgarskite deca (stoto tezi, koito ste imat polza ot tazi rabota vece stiagat kufarite za niakoe universitetche na zapad), niama da sa i bulgarskite uciteli - ama za tiah ot davna nikoj pet pari ne dava.E koi e na kiar togava - tezi koito ste razpredeliat budzeta!
A vsichki prikazki za povisshavane kachestvoto na obrazovanieto sa viatyr i magla - triabva rabota da ima i to za specialisti , a ne za shivachki, servitiorki, tyrgovski predstaviteli, i t.n. dejnosti, za koito e dostatychno sredno obrazovanie i to ne na olimpijsko nivo!
27 Ноември 2005 11:51
И министърът ще гладува - съобщава в. Стандарт. Ей сега започва трагикомедията. Припадащи учителки начело с жертвоготовната Янка Такева, готова на всичко, но не и да постави въпроса за качеството на обучението (щото с измислени психолози, превърнати в административен персонал или нови дружинни ръководители ; с наливане на пари за преквалификация, при която инспектори от РИО четат някакви неразбираеми и за тях самите наукообразни разработки от общ характер - радикалната реформа радикално ще циментира статуквото.). От друга страна - стачкуващ срещу синдикат министър, който е раздвоен между изпълнителната власт, коалиционните ангажименти и желанието - "ако може така без сътресения". Това си заслужава да се опише като свидетелство за калпавия ни преход.
27 Ноември 2005 13:15
Естествено, че маломерните паралелки трябва да бъдат закрити. Същото важи и за училищата с по няколко деца. По-добре общината да плаща на микробус да ги извозва до по-големите центрове, което е практика в много други държави. По-добре е едно училище на няколко села, което хем ще е по-добре оборудвано, хем ще излезе и по-евтино на общините.
Въвеждането на матурите веднага ще изнесе на светло качеството на обучение в различните училища. За учениците е обяснимо да скачат срещу тях, но защо учителите не ги искат? Имам две обяснения - заради частните уроци на кандидат-студентите (предполага се, че в университетите ще се влиза с резултатите от матурите както е в много други страни) или заради страх на посрдствените учители за успеваемостта на учениците.
27 Ноември 2005 18:44
Круела, и поради двете причини не ги искат. То едното върви с другото - що да се хабят в училище като след работа блъскат два пъти по толкова за 10 пъти повече пари. Ходят на работата колкото да им върви стаж за пенсия и да има кой да им плаща здравните застраховки, а и да - за да 'ловят' деца за частните си уроци.
Може да звучи цинично, но за съжаление е истина.
27 Ноември 2005 22:08
Учители жестоко пребити в Анкара
В. "МОНИТОР"-28.11.2005
Най-малко 17 души бяха ранени при сблъсъци между турската полиция и демонстриращи учители в Анкара в събота. Хиляди преподаватели се събраха на голяма демонстрация, за да искат по-добри условия на работа. Шествието трябваше да завърши пред министерството на образованието, но властите забраниха неговото провеждане. Около 50 автобуса с учители от различни райони на страната останаха блокирани от силите за сигурност на входните артерии, водещи към Анкара. В центъра на града демонстрантите не успяха да стигнат до министерството на образованието и да прочетат декларацията си. 17 души бяха ранени, двама от които са в тежко състояние, при сблъсъци между демонстрантите и полицията, която бе подкрепяна от бронирани коли и хеликоптери. . "Не можем да разберем какво става. В Анкара извънредно положение ли има? Дошлите са учители и възпитатели. Те искат да бъдат чути в Анкара", каза председателят на синдиката на работещите в образованието Алаатин Динчер пред Си Ен Ен Тюрк.
Вчера синдикатът на работещите в образованието призова учителите да продължат с протеста си. Ние ще продължим да търсим правата си, заяви Алаатин Динчер. Той призова към учителите да се присъединят всички държавни служители и да организират протестни демонстрации в цяла Турция.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД