:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,591
Активни 743
Страници 24,156
За един ден 1,302,066
Разследване

Привилегиите за инвалиди - бизнес за милиони

45 милиона лева е дефицитът на социалното министерство от осигуряване на технически средства за болни. 94-годишна съди държавата, че не получава добавка за образование
Снимка: Тодор Атанасов
Служителите в дирекция социално подпомагане в кв. "Красно село" засичат най-много нарушения при ползване права на инвалиди.
Мариана Петрова е на 40 години, 23 от тях е в инвалидна количка. Преди седмица майка й отишла в ИСУЛ за поредния протокол на лекарска комисия за право на ползване на технически средства. Мариана има право да си вземе нов антидекубитален дюшек, тъй като залежава продължително време.

Лекарката Ценка Цолова веднага подала визитна картичка с думите: "Ето ви фирмата, която до събота ще дойде да ви покаже техния дюшек." Но още на следващия ден дюшекът бил доставен в отсъствието на Мариана. От фирма "Ортопедика" обяснили, че й правят услуга, въпреки че жената не притежавала още необходимия протокол.

"Има много по-съвременни дюшеци, а този е от найлон. Смятам, че съм лишена от правото да си избера", оплакала се Мариана в Агенцията за хората с увреждания. Оттам й обяснили, че фирмата върши нарушение, и я посъветвали да донесе дюшека в агенцията.

От "Ортопедика" се отнесли доста грубо с момичето. "Правим ви услуга по молба на лекарката, как така се разполагате с нещо, което е чуждо", скарали й се търговците. Два дни по-късно идват у тях и дълго време тропали по вратата. Момичето е притеснено не само от войнственото им поведение, но и как би реагирала лекарката.

Шефът на "Ортопедика" Лъчезар Борисов е категоричен, че фирмата му масово доставя технически средства на пациенти, които още не са си взели протокола от лекарската комисия. Досега съм пласирал 500 дюшека за 6 месеца, хвали се той: "Какъв й е проблемът на Мариана?! Това са отношения между мен и нея, вие какво общо имате?!" После обяснява, че някои от неговите конкуренти раздавали дюшеци втора употреба, а други пък искали пари от пациенти, за да им ги доставят веднага. Иначе трябвало да чакат по 20 дни. Преди 5 години



в този бранш се създадоха десетина милионери,



добавя още Борисов.

В Агенцията за хората с увреждания са наясно с конкуренцията между 70-те фирми, които доставят технически средства. Но са амбицирани да сложат ред. "Фирмата, чийто дистрибутор е "Ортопедика", ще бъде наказана", категорична е шефката на агенцията Мариана Кърковска. Тя самата се намесила, за да спре рекета на търговците над Мариана.

Най-важното нещо обаче, което предстои, е да се въведат правила и цени за вноса на тези продукти в зависимост от държавата, от която идват. В момента една инвалидна количка или антидекубитален дюшек се плащат от държавата на една и съща цена независимо дали се внасят от Германия или от Индия. Така в някои от фирмите, които внасят по-евтина стока, остава голямо количество скрити финансови средства, с които може да се плаща на лекари за информация или пък за да изписват т. нар. "комплекти за хора с увреждания", от които фирмите печелят. Те включват всякакви технически средства независимо дали болният има нужда от тях или не. Показателен е и случаят във Велинград, при който агенцията се натъкнала на двама "фалшиви" инвалиди, които получили пак от услужлива фирма такъв комплект с инвалидни колички, патерици, дюшеци и какво ли още не. В същото време социалните работници с почуда установили, че двамата енергично си прекопават градинката на село.

Никой в момента не може да каже каква част от натрупания дефицит в социалното министерство от 45 млн. лв. е изтекъл по този начин към нечий джоб. Освен фирмите спекулират и самите инвалиди.

Бизнесът с инвалидите процъфтява и затова броят им расте в геометрична прогресия и вече надхвърля 430 000 души. За тях досега Агенцията за социално подпомагане е изплатила 75 156 634 лева. Допълнително от бюджета бяха отпуснати 48 млн. лв.



Очаква се догодина инвалидите да се увеличат с нови 10%,



или с още 43 000 души. Това е колкото град като Кюстендил.

Макар че министър Емилия Масларова вече месец се учудва от броя и злоупотребите с права на инвалиди, за никого в държавата не е тайна, че в основата на проблема стоят редица привилегии.

Тази година инвалидите се увеличиха изненадващо, защото сред условията за отпускане на интеграционна добавка отпадна подоходният критерий. По ирония на съдбата точно Емилия Масларова пледираше като депутат да не се взима предвид доходът на хората с увреждания. Сега защо ли се учудва, че жена от "Красно село" с месечен хонорар от 1900 лева също се е наредила на опашка за интеграционна добавка. Най-масово получаваната добавка е от 16,50 лв. и тя включва пари за транспорт и диетично хранене. Освен това могат да се получат още по 11 лева месечно за информационни и телекомуникационни услуги, по още толкова за обучение и 8,25 лв. за достъпна информация, която се ползва предимно от незрящи и нечуващи.

Всяка привилегия в повече се оказва бомба със закъснител, защото при тях е лесно да се даде, но е трудно да се отнеме.

Едно от най-примамливите права - безмитният внос на автомобили - се продава за около 300 лева. Срещу това "купувачът" ползва облекчение до 900 долара. Никой в държавата в момента не може да каже колко такива коли се карат с пълномощно. Но са много. За разлика от една друга привилегия - помощ от 1200 лева за купуване или приспособяване на автомобил е ползвана тази година едва от 8 души. В първия случай няма никакви допълнителни изисквания, за да се ползва привилегията освен решение на ТЕЛК, а във втория има две важни условия - хората с увреждания да са работещи или учащи се и месечният доход на член от семейството да не надвишава 165 лева.

Според Надежда Станчева, шеф на дирекция "Социално подпомагане" в "Красно село", право да купуват коли без мито трябва да имат само инвалиди с увреждане на долните крайници. Тя дори предлага да се помисли дали да не се удвои добавката за транспорт обслужване на 16,50 лв. месечно вместо неясната привилегия с колите. Въпросът е спорен, защото в друга столична община - "Възраждане", са категорични, че има група инвалиди, за които ползването на евтин автомобил е жизненоважно, без те да имат проблем с долните крайници. Едно 30-годишно момиче в нашия район, което през ден ходи на хемодиализа, не може да си плати транспортните разноски, ако семейството й не си беше купило такава кола, мотивира се Виктория Тахова, шеф на дирекцията, която обслужва трите столични квартала с най-много инвалиди в София. Само в дирекцията във "Възраждане" тази година отчитат увеличение на хората с увреждания със 7500 в сравнение с миналата година.

Законодателят сякаш умишлено е заложил



конфликт между лекарите и социалните работници,



вместо да ги впрегне да работят заедно и в името на една цел. Сега ТЕЛК-овете мат решаващото право да определят степента на увреждане и да преценят дали пациентът има право на закупуване на МПС или не. От дирекция "Социално подпомагане" се иска само документ, че лицето досега не се е ползвало от същото право. И нищо повече. Ето защо вносът на автомобили на името на инвалид понякога се осъществява половин час след получаване на документа. А социалният работник е този, който най-добре познава контингента си и може веднага да прецени дали той може да си купи джип или мерцедес на негово име. И дали изобщо има възможност да се възползва от това облекчение. От тази година дирекциите за социално подпомагане получиха право да обжалват решения на ТЕЛК и контролните лекарски комисии (ЛКК).

"Нашите служители масово обжалват решения. Само за последните 2 месеца във Варна имаме 50 обжалвания", казва зам.-шефката на Агенцията за социално подпомагане Силвия Цанова. В резултат на това драстично са паднали разходите за технически средства - с 30%. Според шефката на Агенцията за хората с увреждания Мариана Кърковска само за 9-те месеца досега бюджетът е спестил 4 млн. лв. Агенцията обжалва по около 350-400 лекарски решения месечно. Въпреки всичко МЗ и районните центрове по здравеопазване се държат все едно, че проблемът не е в тяхната къща, а несменяемата шефка на НЕЛК Пенка Харизанова продължава да твърди, че "дори да има корупция, тя не е причина за многото инвалиди".

Другият парадокс е, че се кандидатства за привилегии, които пряко не касаят инвалида. Верка Кръстева от "Красно село" подала молба през лятото за добавка за обучение. През август е навършила 94 години, но въпреки всичко настояла, че добавката й се полага, и е завела дело срещу дирекцията. Според Цанова жалбата й няма да издържи, защото към датата на поисканата надбавка тя трябвало да докаже какво точно учи. Синът на Верка е на мнение, че щом законът позволява, майка му трябва да вземе и тези пари. В община "Възраждане" дирекцията обжалва изплатени добавки за транспортни услуги на лице, което е в чужбина. "Един младеж ме убеждаваше, че баба му, която едва се движи, отишла да се разнообрази през лятото до Слънчев бряг", обяснява Надежда Станчева от "Красно село". Според нея от транспортната добавка масово се възползват близки на болните и така изтичат хиляди левове. Само в "Красно село" от началото на годината досега са изплатени 330 000 лева за автобусни билети.

Какво може да се направи при това безразборно харчене на пари за привилегии?

Законодателят първо трябва да преосмисли определението си за "увреждане", записано в закона за интеграция на инвалидите. Според него "увреждане е всяка загуба или нарушаване в анатомичната структура, във физиологията или в психиката на даден индивид".

Всеки възрастен може да си измисли дискомфорт. След това да си намери начин да мине през ТЕЛК, по-нататък пътят е ясен. След това трябва и самият начин на предоставяне на привилегиите да бъде преосмислен.
Снимка: Тодор Атанасов
Надежда Станчева, шеф на социалната дирекцията в община "Красно село" в София, смята, че трябва да се отнеме правото за внос на автомобили на хора без двигателни проблеми.
 Виктория Тахова оглавява дирекцията в община Възраждане. От тази година социалните работници имат право да обжалват решенията на ТЕЛК. На бюрото на Тахова има 10 дела.
3
9792
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
08 Декември 2005 00:58
злоупотребите с инвалидни права за автомобили ще спре когато станем нормална държава. Нямам предвид изравняване на доходите с европейските и т.н. защото това едва ли ще го доживеем.
просто трябва да отпадне ДДС за внос на стари автомобили както това е навсякъде в Европа. там ДДС се плаща само ако продадете автомобила в рамките на 1 година от датата на вноса. при това ДДС НЕ СЕ ИЗЧИСЛЯВА НА КОНСКИ СИЛИ , А СЪОБРАЗНО СТОЙНОСТТА НА АВТОМОБИЛА ИЗЧИСЛЕНА ПО ТАБЛИЦИ НА EUROTAX SCHWAKE. A тези оценки са мноооооого близки до реалната цена на автомобила. иначе казано човек или въобще НЕ плаща ДДС , или ако продадед колата в рамките на 1 година, плаща ама не безумни тарифи като у нас .
до колкото знам ако ни приемат в ЕС и нашата държава ще е длъжна да въведе този режим на облагане и тогава злоупотребите с инвалидни права ще отпаднат сами.
08 Декември 2005 14:52
И ква стана тя??
ТЕЛК като държавна иституция не е виновна
Дирекциите "Социално подпомагане" като държавна институция също не са виновни.
И кой остана-самите инвалиди са си виновни, че са инвалиди.
Лошото е, че човек никога не знае какво ще му се случи и един ден да излезе от къщи здрав, а да се прибере инвалид!!
08 Декември 2005 14:53
".. хиляди левове.." ?! или "хиляди лева" ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД