:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,729
Активни 777
Страници 24,294
За един ден 1,302,066
Пазар

Скъпите горива налагат пенсионерско ползване на колата

Конкуренцията между бензиностанциите се изостря. Ако бензинът достигне 2,20 лв., пазарът може да се срине
Българите реагираха на високите цени на горивата със свиване на потреблението.
След затишие от няколко месеца цените на горивата отново тръгнаха нагоре и ни накараха да си спомним истеричното лято на отиващата си година. Национално представително изследване на ЕСТАТ от последния месец дава представа за това как поскъпването променя поведението на потребителите и нагласите спрямо основните играчи на пазара.
Скъпотията подтикна хората да следват "провинциалния" и "пенсионерския" тип ползване на автомобила - по малко, по светло, в събота и неделя, при хубаво време. Затова средностатистическият шофьор изминава под 500 километра месечно и зарежда наведнъж 13 литра бензин, за които плаща двайсетина лева. Домакинствата харчат за гориво средно 80 лв. на месец. Въпреки огромния брой автомобили големият пробег е лукс за "отбрани". Данните показват, че богатите почти не слизат от колите, докато бедните почти не се качват на тях.
Готови ли сме да се лишим трайно от този лукс и удобство, след като цената на горивото надмина определяния през 2004 г. за болезнен праг от 1,90 лева за литър? Шоковите цени през последните месеци на практика почти не се отразиха върху предпочитанията на потребителите. Ако през 2004 г. увеличението на цените доведе до преориентация на 11% от шофьорите към по-евтини горива, една година по-късно отново наблюдаваме същата, но вече по-слабо изразена

тенденция: от бензин към газ и от по-скъпия А95 към по-евтиния А92

Летният пик от 2 лева за литър бензин показа, че еластичността на цените на горивата е по-голяма, отколкото сме мислели през 2004 г. Ако преди една година ценови нива от 1,90 лв. за бензините, 1,80 лв. за дизела и 1,50 лв. за пропан-бутана заплашваха да сринат пазара, една година по-късно „ужасяващите" цени за бензина и дизела станаха факт и накараха българина да установи, че потребността е по-силна, отколкото е предполагал. Затова едва при 2,20 лв. за литър бензин бихме наблюдавали драстично ограничаване на ползването на автомобил. За дизела горният праг е 2 лв., а за пропан-бутана - 1,60.
Отговорът на българина на петролната криза от последните месеци е отговор на „бедния" потребител в едно недотам мобилно общество - той първо се опитва да кара икономично, а после ограничава и ползването. Само 5% могат да си позволят лукса да сменят автомобила си с по-икономичен.
Добрата новина за търговците на гориво е, че потребителите не търсят вината за цените в тях и

само 1/5 припознават бойкота на петролните компании като форма на протест

Това обаче не означава, че българските шофьори не биха протестирали: близо половината твърдят, че биха го направили, като според по-голямата част от тях удачната форма е „участие в кампании, демонстрации и други законни действия".
Губят ли основните играчи на пазара на горивата от високите цени? Данните от изследването показват, че съществува такава тенденция - водачите все по-често не зареждат в бензиностанциите, които считат за най-добри, а търсят по-евтини алтернативи.
Компаниите търпят различни загуби заради високите цени и конкурентния натиск на "малките". Ето какъв дял от лоялните* клиенти на четирите големи вериги се „отлива" към останалите бензиностанции:

ВеригаДял
"ЛУКойл"25%
OMV21%
Shell21%
"Петрол"18%
---------
*Лоялните клиенти се дефинират на база на определилите дадена верига бензиностанции като най-добра.

Вторично, макар и бавно, започва да страда и имиджът. Ако през 2004 г. OMV, Shell и "ЛУКойл" са изчерпвали вижданията на 82% от клиентите за най-добра бензиностанция, една година по-късно този дял е 77%. Въпреки този факт, сравнявайки данните от двете изследвания, все още можем да твърдим, че ще е трудно друг играч на пазара да отнеме клиенти от лидерите, придържайки се към наложената и вече позната концепция за бензиностанция.

На какви критерии трябва да отговаря една бензиностанция,

за да попадне, към този момент, в топ три на "най-добрите бензиностанции в България"? Вече втора година ЕСТАТ оценява веригите на базата четири критерия: качество на горивото, обслужване, магазини и ресторанти. Висока оценка по всеки един от тези критерии води до по-високо място в класацията. Това е задължително, но не достатъчно условие, за да бъде една бензиностанция сред фаворитите. Лидерски позиции се формират и отстояват на принципа "не е важно какво мислят приятелите ти, важно е какво мислят враговете". "Петрол" например, която заема първото място извън челната тройка, получава отлични оценки от хората, които я мислят за най-добра бензиностанция, но не и от тези, които считат някоя друга бензиностанция за най-добра. Много сходна е и ситуацията на третия в класацията - "ЛУКойл": тя има лидерски позиции предимно сред своите лоялни клиенти и може да убеди "феновете" на други вериги единствено с качеството на горивото си. За разлика от тях предимствата на първия и втория в класацията се споделят не само от лоялните клиенти, но и от фаворизиращите други вериги. Shell се свързва с най-качествено гориво и най-добри магазини, за OMV неоспорими предимства са качеството на обслужване и ресторантите. Изводът, който се налага, е, че най-добрите могат да убедят не само лоялната си клиентела, но и "феновете" на други вериги, че по някои показатели просто са по-добри.
Резултатите показват, че

конкуренцията между петролните компании се изостря

значително, при това в една сложна пазарна ситуация. От една страна, броят на играчите нараства. От друга, конюнктурата налага повишаване на цените при неплатежоспособни потребители. От трета, "малките" са по-гъвкави, изобретателни и приспособими. Отсега е ясно, че едно продължаващо и трайно поскъпване на горивата ще изхвърли от пазара значителна част от потребителите, ще промени живота на големи групи от населението, а бензиностанциите ще трябва да хвърлят огромен ресурс в битка за всеки литър.


Кои от следните действия, като резултат от повишаващите се цени на горивата, сте предприели през последните месеци или смятате да предприемете?
(Сумата надхвърля 100%, тъй като е възможен повече от един отговор)

Ограничили сте ползването на автомобил78,1%
Стремите се да карате по-икономично75,7%
Преминали сте на по-евтино гориво23,3%
Сменили сте автомобила си с по-икономичен4,7%


Как бихте изразили недоволството си от високите цени на горивата?
(Сумата надхвърля 100%, тъй като е възможен повече от един отговор)

Чрез участие в кампания, демонстрация и други законни действия62,7%
Чрез отказ да зареждам гориво22%
Чрез участие в гражданско неподчинение, блокади и други насилствени действия21,9%
По друг начин4,5%
 Графика 1
 Графика 2
44
3055
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
07 Декември 2005 23:45
Ле-ле, ама вие как сте живи? 2 лв/литер прави 4.6 УСД/галон. Ами че тя тази цена и за мен е висока, а вие с вашите заплатки, как я карате? Дано да не ви приемат в ЕУ, че иначе, ако ви приемат, цените ще скочат и схвсем ще я закхсате.
07 Декември 2005 23:46
па ние да не миеме чинии като тебе бе та да немаме пари за бензин
07 Декември 2005 23:46
На всеки литър бензин държавата прибира 1.5 лв данък. Ако се срине икономиката ще се знае поне кой е виновен.
07 Декември 2005 23:50
Ъ?

Абе тук да не икономическия форум на Националната неврологична клиника на ІV км? Вчера солите на бай Иван, днес данъците на Дзевдзек...
08 Декември 2005 00:05
Докторе, между неврология и психятрия има голяма разлика.
08 Декември 2005 00:08
..петролните компании во главе със 'социалнта' държава ни работят..Балъци сме, че не им търсиме сметка..
08 Декември 2005 00:09
По принцип да... обаче, на ІV-ти е един интернет-клуба за двете клиники. И ти да беше тук, и ти щеше оттам да пишеш...
08 Декември 2005 00:11
Интересно, ти откхде знаеш, че клубхт е един? Да не би да пишеш от там?
08 Декември 2005 00:13
Откъде знам? Д-р?? Hello!!! Anybody there???
08 Декември 2005 00:59
В началото на септември в България дизела струваше 1 , 74 лева, в Полша 4, о2 злоти .Тогава бе началото на лявото правителство в България и края на същото в Полша . Днес в Полша правителството е дясно , а в България ляво - дизела струва 2 лева а в Полша струва 3, 80 злоти . 1 лев = 2 злоти , средната заплата в Полша е 400 евро , в България 130 - сметката си направете сами , извода също /давам пример с дизела поради това че такова гориво използвам /.
08 Декември 2005 04:49
USA2-2, само за протокола и за коектни сметки 1 gallon = 3, 78 ltrs. x 2 lv = 7.56 USD/Gal.
99, не знам вий там какво миете, ма при тая цена в US ще има бунтове и повявай ми, няма да ги поведат миячите на чинии
08 Декември 2005 12:38
На гол гъз чифте пищови. Това е типично българска, а може би ориенталска черта. Според мен повечето българи въобще нямат пари за кола, ама се напъват. За да имаш автомобил, значи той да е чист, изправен, без ръждясали дупки по ламарината, да е застрахован и да са му платени всички данъци, а забравих (да е нотариално прехвърлен-тоест да е твой, а не да се води на някой дето дори не го познаваш). Отделно, че преди това трябва всичко в къщата и около семейството трябва да е перфектно изпипано. Но всеки е виждал пред цигански катун спрян мерцедес или другата смешка, мерцедес с ремарке. Просто у нас, мъжете искат да се правят на мъже карайки коли, а всъщност не усещат че са пълни головодници с мизерните си доходи.
08 Декември 2005 12:45
Критериите за предпочитана бензиностанция били ресторантите и магазините!?!? Теа нещо не са в час! Аз пък си мислех , че са цените и качеството на горивото!
08 Декември 2005 13:16
Ариел,
Колата не е лукс, а превозно средство. /Остап Бендер/
08 Декември 2005 13:25
ariel,
напълно те подкрепям! Покрай споровете за застраховките, много хора се опитаха да твърдят, че автомобила бил необходим за българина. Това съвсем не е така. Автомобилът за голяма част от българите е просто символ на социален статус. При това фалшив. "На гол гъз чифте пищови"
За да не съм голословен:
Ако един автомобил(10 годишен) се кара по 5000 км годишно - "до село и на доктор ако се наложи", то км струва на собствениците му около 60-70 стотинки. В тази цена освен бензина влизат масла, антифризи, гуми, подръжка, винетки, застраховки, амортизация. Ако питаш собственика на такъв автомобил, няма начин да не ти отговори, че му жизненонеобходим. Ако автомобил се кара 25000 км годишно, км му струва около 25-30 стотинки. (и в двата случая имам предвид, че колата е "много икономична"
В първият случай се вижда, че км струва повече от цената на таксито в момента т.е. ще му излезе по-евтино да ползва такси вместо своя автомобил. Във втория случай става дума за годишен разход от 6000-7000 лева годишно. Такъв разход едва ли е по джоба на много българи. Въпреки тези два примера в България има регистрирани 3 млн автомобила. Как се получава тази работа?! Ами получава се като се пести от всичко онова след бензина. Затова по пътищата ни се движат морги, които са без застраховки. А мисълта за така да се каже "амортизационните отчисления" въобще не съществува. В масовия случай българина се сдобива случайно с една по-голяма сума, взема още малко пари назаем от приятели и си купува един таралясник. Тъй като подръжката не му е по силите, в рамките на определен период примерно 5 години колата става само за моргата, а на гордия собственик му остава само да чака поредната случайност, че да си купи автомобил. Или понеже "не може без кола" да си вземе още един таралясник, който да го изкара още година-две.
Въпреки всичко това автомобилите се купуват, при това доста често от хора, които не могат да си го позволят. Един мой познат си купи 13-годишна леко изгнила Астра с кредит. Какви пари ще може да отделя за подръжка ако трябва да дава за квартира, за кредита, за семейството си?!
Ако се въведе стриктен технически контрол за състоянието на автомобилите, а също административен за застраховки, винетки, данъци, злоупотреби с права на инвалиди и при настоящите цени на горивата, аз съм убеден, че половината автомобили ще изчезнат от пътищата. По естествен път - просто собствениците им ще решат, че все пак не им трябва толкова много автомобил.
А междувременно докато се въведе истинския контрол всяко увеличение на някой разход(като гражданска отговорност например) се посреща с ред сополи и сълзи, особено в този форум.

Редактирано от - sasoss на 08/12/2005 г/ 13:33:48

08 Декември 2005 13:51
Сметката на sasoss ме подкокороса да направя същата за моя таралясник. Излиза, че даже малко е завишил неговата. Без да е нов или много икономичен тази година ми е струвал маалко под 3 000 лв (бензин, ремонти, застраховки, зимни гуми и кво ли не още). Лашкам се по 1 150 км на месец, начи 13 800 км за годината, начи излиза 0, 22 ст/км.
.
Няма начин да караш 25 000 на година, освен ако не си рядко шавлив и не прескачаш до морето за събота и неделя — това са към 100 км на ден, начи, ако приемем, че ходиш на работа с колата, това са 50 км в едната посока. Примерно Радомир е на около 50 км от София, Перник е на 25. При нашите пътища от центъра на София до Радомир е определено над 1 час — твърде много.

Редактирано от - олезатвориочички на 08/12/2005 г/ 13:59:34

08 Декември 2005 14:00
А отчиташ ли, че след определено време трябва да го замениш с нов таралясник? Грубите сметки съм ги правил за 10 годишен таралясник, който след 5 години използване ще бъде за моргата или за продажба за 1000 лева.
А за това колко лесно се правят 25000 си представи например, че се кара от двама човека, единият от които работи на две места. Добави десетина дълги извънградски(1000км) и двадесетина къси(200км) разстояния...

Редактирано от - sasoss на 08/12/2005 г/ 14:12:13

08 Декември 2005 14:07
Не, но моят стремеж е не разходите да са задължително малки, а по-скоро приходите да са големи; освен това упорито трупам бюджетен излишък. Така че този въпрос не ме притеснява особено.
08 Декември 2005 14:17
Ами значи вероятно имаш нужда от кола. За да реализираш по-големи приходи.
"освен това упорито трупам бюджетен излишък" - Надявам се, че е повече отколкото необходимото да подмениш колата, като се наложи. Което не променя сметките...
08 Декември 2005 14:30
като гледам трафика в София, и как само по един човек се возят , явно още трябва да се вдига цената.
08 Декември 2005 14:38
По статията - та значи доста намирисва на пропаганда - вижте ни кои сме най-най-добрите бензиностанции. Лично аз имам един-единствен критерии - качеството и количеството на бензина, който ми сипват и за съжаление ако днес намериш някъде по-качествен бензин, то утре няма гаранция какъв ще е. Точно тези "голямите вериги" вече не си спомням какво ме накара да бягам от тях. Другата старна на медала - количеството - ами отиваш с еедна 5 литрова туба и като ти налеят вътре 7-8 литра, работата е ясна. Цената на бензина, всеки си прави сметката, освен цени има и време и удобството/неудобството да си с своята кола. Примерно едно отиване до село, ако отдеш с автобус, а може би и два, съботата и неделята ще ти отдидат в пътуване, вместо час-два с колата. За такси е безмислено да се говори, защото никой няма да те закара, да те чака един ден и да те върне обратно или другия вариант - едно такси за натам, друго за насам - същата тъпота.
08 Декември 2005 14:47
Шегата настрана, но не съм напълно съгласен, че притежаването на автомобил в България е ненужен лукс. Да, за доста хора (най-често в ранна следпубертетна възраст или въобще умствено неизлязли от пубертета) автомобилът е символ и белег на социален статус. Но истината е, че немалка част от населението на страната не е адекватно транспортно обслужено и притежаването на автомобил е необходимо. Става въпрос на първо място за алтернатива, а алтернатива не означава задължително ежедневно ползване. Означава да можеш да отидеш до болницата или аптеката в 2 ч. през нощта, когато има още 6 часа до пристигането на първия селски автобус. Второ, мобилността (а също и самата възможност да си мобилен, а също и произтичащата от това гъвкавост) е една от предпоставките за конкурентност на пазара на труда. Хората осъзнато или интуитивно действат съобразно горните съображения, това е причината за рязкото увеличаване на притежаваните от населението автомобили в последните години.
.
В скоба, какво въобще значи да си транспортно обслужен в наши дни в България? Няколко прости критерия:
.
За град това означава до най-близката спирка на обществения транспорт да ходиш пеша не повече от 10 минути ("некои съвецки учени" биха казали 15 минути, но не всички са младежи). Освен това превозното средство трябва да пристигне на спирката отново за не повече от 10 минути. Трябва да пътуваш до обществения център (или центрове, защото може да има няколко) на населеното място не повече от 30 мин.
.
За село времената до спирка и до пристигане на превозно средство са съответно 15 и 20 мин., а за достигане до най-близкия град не трябва да надвишава 45 минути.
.
Горното са стойности, при които адекватна мобилност се постига без личен автомобил, при повишаването им автомобилът става устремно по-привлекателната алтернатива, не поради ценови съображения, а поради специфичните си и очевидни предимства пред обществения транспорт.
.
Понеже стана въпрос по колко души се возят в един автомобил — основното предимство, което и тук, и в по-бели страни от нашата се цитира е независимостта. Стойностите са различни за различни страни, но в западна Европа са примерно от порядъка 1, 2 - 1, 3 човека в автомобил. Какви ли не шашави идеи пробват, за да накарат хората да се возят заедно, така че трафикът да намалее, но без успех. В България нещата не стоят съвсем така — много шофьори имат желание да качват пътници, с които да си делят разходите, така че показателят пътници/автомобил е по-висок. Смешното е, че този нашенски феномен среща твърд и безкомпромисен, бих казал даже мутренски, отпор — от страна на автобусните превозвачи.
08 Декември 2005 14:48
Колата все още не е лукс, макар че нещата вървят натам. Колата беше лукс в България преди 40-50 години, но от седемдесетте години на миналия век, тя стана ежедневие, удобство или нещо подобно, както е в почти целия свят. Сега се правят неистови опити колата отново да се превърне в лукс и да стане достъпна само за богоизбраните. Методите са най-вече икономически и административни. Разни данъци, такси, акцизи, застраховки, винетки и какво ли не още. Това е съчетано с разни административни забрани или ограничения скрити най-често зад разни екологични съображения или най-малкото ЕС така каза. Целта е простичка - да се освободят пътищата за богоизбраните, а плебса да се навре обратно в душегубките. Ами като се вдига цената на петрола, защо държавата не намали акциза, а го увеличава?
08 Декември 2005 14:59
Всеки превоз е специфичен, но ето поне два вида доста често срещани.
1/ Живее човека някъде в квартал на София и работи в друг квартал или в центъра. Време за придвижване обикновено около час - час и 20 минути с градски транспорт, ако е с един автобус и около час - час и половина, ако сменя превозни средства, а може и повече. С такси - около 5-7 лева по дневната тарифа. С кола - за 15-20 минути, при между 10 и 15 километра разстояние. Е, изберете сами как да се движите.
2/ Пак си живее човека някъде в някой град, но събота и неделя редовно си ходи на село, примерно на 100 км. До там такси няма да го закара, с автобус, първо трябва за час (София) да отиде до автогарата, ако знае разписанието няма да чака много, и шапка на тояга, тръгнал в 7-8 сутринта, пристигнал там по-обяд. На другия ден, нарамва още от сутринта дисагите, примерно 20 кила картофи плюс 2-3 20 литрови туби вино и айде обратно в автобуса, после в другия автобус, че и в третия. Те това искат некои.
08 Декември 2005 15:01
Съгласен съм с теб. Но пропускаш и другата страна - колко би им струвало на хората да бъдат толкова мобилни ( и изрядни, разбира се). И за колко от тях този разход е възможен.
08 Декември 2005 15:04
абе.... проЗ народ, знаете к'ва им е държавата... на чужд гъз и сто евро акциза са малко, и 200 тъпи министъра и 3000 загубени депутата ... все не стигат....
08 Декември 2005 15:07
В общи линии народа се е приспособил. Примерно на работа си ходи с атобусите, по възможност без билет, а извън града с колата, защото просто няма как да си пренася багажа насам-натам. Ако не може с своята, то търси някой приятел да го закара и върне. Все пак и това ще е до време. Ако цената на бензина се вдигне над 2 лева литъра, това означава лишаване на хората от едно от най-съществените им права - да пътуват. Всеки ще си седи в къщи, най-много до работата и обратно или до Пирогов и обратно. Градският транспорт и той ще вдигне цените, ще се поразредят доста, возещите се ще намалеят. Те тогава какъв кеф ще е за мафиотите - само те ще останат по улиците и може би това е целта им.
08 Декември 2005 15:11
Тва да си изряден е от друга песен. Уф, застудя, опротивя, иначе и на мен ми се ще да скокна до ранчото.
08 Декември 2005 15:25
Има една добра новина и секи я пропуска.
Бизнесът с бензиностанции ще се срине.
Хак им е на сички бензиностанции, де станаха повече от детските площадки.
Утре ще ги последват и хотелите по морето и Пампорово.
Нещата приближават към естествения си завършек.
08 Декември 2005 15:27
За един добра новина е когато нещо се срива, за друг - когато се гради....Разни хора....
08 Декември 2005 15:28
"Ами като се вдига цената на петрола, защо държавата не намали акциза, а го увеличава?" - ами за да плаща по-големи заплати на учителите. Нали искаше по-големи заплати. Или може би като типичен чукча не четеш дори това което сам си писал.
08 Декември 2005 15:54
Чукча писател, чукча не читател,
поне знаеш ли какво си написал или и това не знаеш?
За моите неща отдавна разбрах, че няма да ги проумееш, все пак за това трябва и малко мисъл, ако и да съм ги написал на по прост и общодостъпен език. Поне се разбери с твоите си писаници.
08 Декември 2005 15:57
`Kaily
какво е доброто в сриването на бизнеса с бензиностанциите?
Може би е по-добре да останат само тези на Лукойл примерно, или на Шел, или на OMV, или може би пак да се върнем само на Петрол. Я обясни, ако обичаш какво му е хубавото.
08 Декември 2005 16:30
Може и да не проумея комплексираните ти глупости, но поне е ясно че и ти не ги проумяваш. Затова съм особено радостен, че се подписваш често в своите постинги с най-точната си характеристика - чукча.
Всъщност по-разбираем ще бъдеш с терминология от вида - чорбаджии-изедници, световен империализъм и онеправдан пролетариат.
Между другото да считаме ли, че всеки, който може да си позволи нещо повече от теб, например бензин за 2 лева, е мафиот? ...комплекси, нуждаещи се от вниманието на психолози...

08 Декември 2005 16:32
Деал, имаш грешка:
"УСА2-2, само за протокола и за коектни сметки 1 галлон = 3, 78 лтрс. х 2 лв = 7.56 УСД/Гал. "
1 лев не е равен на един УСД
08 Декември 2005 16:38
Сполойно, важното е да има бензин за погребалните коли. А, то там моге да се мине на конска тяга.
08 Декември 2005 17:16
sassos, малко си в грешка. Ето малко сметки: купуваш стар 10 годишен таралясник за 5500 лв. За твое сведение след 5 години той не струва 1000 лв, а около 3000 лева. Дотук платихме 2500 лева. Данък, винетка, ГО общо 925 лв. Ремонти 500 лв. При 12000 км годишно около 1400 лв гориво - за 5г прави 7500 лв. Всичко 11425 лв. Това значи около 19 стотинки на километър. За такси за тия 5 год. ти трябват 60000 км*50 ст = 30000 лв. Разликата от 18500 лв ако желаеш можеш да я плащаш сам, но не и да заблуждаваш хората. Остани със здраве!
08 Декември 2005 17:17
Чукча писател, чукча не читател,
това изчерпва всичко за теб.
Няма ли след толкова напомняния, няма поне веднъж да обърнеш горното определение за теб и поне веднъж да прочетеш, да осмислиш и после да пишеш?
08 Декември 2005 17:18

Не съм съгласен с определението "пенсионерско" каране на автомобил. Да ходиш с кола ежедневно на работа, особено, ако живееш в София, не е никак удобно.

Ако живееш в или около центъра, е много по-удобно да позваш градски транспорт, защото задръстванията са убийствени. Разходът на гориво надминава 15%, паркирането е тежък проблем. А за максимум от 1.60 (два "двойни" билета) отиваш и се връщаш в рамките на 20-30 мин.

Ако живееш по далечните квартали и имаш много път, ползваш маршрутките - 3 лв на ден. Напълно прилична цена за 20-25 км изминати пак с пресичане на центъра.

За онези пък, които са облагодетелствувани от метрото, е направо лудост да карат кола в София в делник.

А през почивните дни отиваш на вилата си или другаде, където ти е приятно.

Лично за мен - жиявея и работя в центъра, старая се да хода пеш на работа - отнема ми около 30 мин в една посока. С тролея ми отнема 25 заради задръстванията. През weekend-а правя минимум 250 км из България и навъртам около 15000 км годишно. Калкулацията ми е следната:
- за бензин давам около 13 ст/км
- масла, гуми, застраховки, винетки и т.н. - около 6 ст/км
- амортизация на колата - 8 ст/км (и то при положение, че директно я хвърля на боклука)

Излиза между 25 и 30 ст/км, (4500 лв годишно или 375 лв/мес) което е доста солено, но мога да си го позволя.

375 лв/мес е, между другото, един от най-ниските лизинги на нова кола

08 Декември 2005 17:39
Калки,
донякъде си прав, но не си наясно с някои неща.
Примерно колко време мислиш, че ти трябва, за да стигнеш от Окръжна болница до центъра, например Булбанк срещу ЦУМ с градски транспорт? А ако живееш в Дружба или Младост? Ще ти помогна - започни за първи случай от над половин час, а за втория случай от час и отгоре.
Опитвал ли си се да се качиш на маршрутка ако не си някъде в началото на маршрута й, а и смяташ ли за голям кеф да пътуваш в наблъсканата като консерва маршрутка, залитайки по 5 пъти на минута поради рязкото тръгване, спиране и завиване. За целия този "кеф", плащаш 3 лева на ден, по 20 работни дни - 60 лева на месец. Колко процента е това от средната заплата в София?
С кола от кварталите до центъра е около 7-10 км. Това прави около литър бензин на отиване и още толкова на връщане, което е около 1.75-1.80 днес, по две - 2.50-3.60. Доста е, но ако да двама става на цената на автобуса, да не говорим за времето за пътуване. А ако е на газ, направо е на далавера.

08 Декември 2005 18:49
Han,
Нямам нищо против да се самозаблуждаваш. Но ако все пак обърнеш внимание на следното ще се радвам.
1. ако си забелязал, твърдя, че при 5000 км на година пътуването с такси може да излезе по-евтино.
2. радвам се, че има кой да купува 15 годишни таралясници за 3000 лева. За мен такава кола няма стойност, особено ако е карана 5 години в България.
Така, че за мен с твоите данни сметките излизат така:
5500:5 = 1100 лева
каско средно = 300 лева
ГО, винетка, данък, технически преглед = 220 лева
масло и филтри (смяна на 10000 км -0, 8 ст/км), смяна на антифриз (на 2 години), накладки, дискове, свещи, спирачна течност, реглаж на преден мост, ремъци, гуми(вкл завъртането им-0, 8 ст/км), амортисьори и сигурно съм изпуснал още задължителни неща предполагам, че отиват поне 5 ст/км
отедлно непредвидени ремонти - поне 200-300 лева на 10000 км (все пак става дума за над 10 годишен таралясник). Пък и един пиклив датчик за 10 годишен Опел Вектра струваше към 600 лева.
Бензин при 8 л/100 - 13 ст/км
Или за 5000 км годишно излизат поне 53 ст/км. С такси е 45 ст/км. Разликата от 8 стотинки можеш да я платиш ти, но не и да заблуждаваш хората. Остани със здраве и приготви 3000 лева за някой 15годишен таралясник (да не се отметнеш само). Можеш също да обърнеш внимание на сметките на Калки.
08 Декември 2005 19:03
Ех, да беше само бензина разхода по една кола... Ама така е като си чукча и не четеш...
08 Декември 2005 19:22
sassos,
Я вземи сметни, колко струва километъра, ако колата се движи по 1 километър на година. А ако изобщо не се движи - колко струва километъра?
Хайде после ми сметни, колко ще ми струва с такси до Банско и след 5 дена обратно пак с такси.
Гледам бива те по аритметиката, но някой трябва да ти поставя задачите.
08 Декември 2005 21:48
То е ясно, че не ни заслужават, кретени
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД