Никой не се е съмнявал - партийците ще измислят алтернатива на закритите си кафенета. Или шерпи ще влачат подвижни кафеварки, или БСП и СДС ще променят закона за политическите партии. |
Душманинът на партиите Бойко Борисов обаче не мисли така - миналата седмица реши да вземе кафенетата на партийците. Даже постави ултиматум на наемателите - да опразнят помещенията. Той изтичаше онзи ден. Другарките и госпожите от парламента обаче оформиха единен строй и решиха, че ще променят Закона за политическите партии така, че да си запазят правото да бъдат
кръчмарки в кварталния партиен клуб
Първо, Бойко Борисов е прав. Той просто се съобразява със закона. Политическите партии в България нямат право на стопанска дейност, а според последните промени в закона предоставените помещения не могат да се преотдават под наем, да се преотстъпват за ползване, както и да се експлоатират съвместно по договор с трети лица. Точно затова от април насам фирма Х не може да стопанисва кафенето на партия.
Редно е, разбира се, леко да се отбележи, че не му е работа на Бойко Борисов да се изказва по въпроса - той няма абсолютно никакви права по отношение на партиите. Той има задължения - да даде помещение и да си го прибере, когато партията престане да съществува. Докато не стане генералисимус, Борисов не може да поставя ултиматимум на партия. Накратко, финансовият контрол върху дейността на политическите партии и управлението на предоставеното им имущество се осъществява единствено от Сметната палата. Ако тя се бе задействала, от април досега можеше да накаже с глоби от 2000 лв. партиите, които въртят кафенета, и да поиска прекратяване на договорите.
Второ, и Дончева е права - законът не е добре написан. Хубаво е в партийния клуб да има кафе, но как да стане това, когато партията хем не може сама да върти бизнес, хем не може да наеме фирма, която да осъществи тази ресторантско-кафеджийска дейност?
И общественото мнение е право - клубовете, които партиите получават от държавата и общината срещу 8 ст. наем за кв. метър, масово се преотстъпват срещу много добри, недекларирани печалби. Това си е чиста сивичка икономика. Според едни сметки, правени от сериозни депутати, партиите получават държавна субсидия от около 6 млн. лв., но в същото време
печелят на гърба на тази държава
още по 18-19 милиона лева - от наемите.
Всъщност работата тук опира до добрите намерения и лошата им реализация. Преди време държавата отпусна субсидии за политическите партии, като обясни, че така ще се подобри прозрачността на финансите на политиците. И имаше логика - така е и на Запад - на сериозните субекти, които имат обществено доверие, доказано на избори, трябва да се помага. Само дето държавната помощ за партиите по никакъв начин не увеличи прозрачността на партийните пари. Вижте изборите през тази година - на кого му стана ясно колко пари и за какво са изхарчили партиите? Едни общественици се опитаха да изчислят това, но стигнаха само до похарчените пари за реклама и там спряха. Как да му хванеш края? Та още преди пет-шест години разследване на "Сега" показа как само една българска партия в само един регион - Монтана, укрива повече пари от дарения, отколкото ексканцлерът Кол в Германия. И сега може да го прави. Ако не тази партия, то някоя друга.
Връщайки правото на партиите да въртят бизнес, "с който да подпомагат дейността си", Татяна Дончева и Елеонора Николова всъщност половинчато лансират друго добро намерение -
партиите да имат право на стопанска дейност
Да въртят бизнес. Не, не бързайте да протестирате - идеята не е толкова скандална. На практика това е един от малкото начини, по който могат да бъдат контролирани партийните пари. Ако партиите получат право да създадат фирма, която да оперира официално с финансите, то тази фирма ще подлежи на контрол като всяко едно стопанско дружество - от Сметната палата, от Държавния финансов контрол и т. н. Тогава клубната база ще бъде клубна база, наемите ще бъдат пазарни, а който иска, ще си прави кафене, кръчма, библиотека и т. н. Пазарна икономика. Важното е, че бизнесът на партийните ООД-та ще бъде контролиран. Приходите и разходите ще бъдат държани под око, а като няма пари за парно, ток и за заплати на чиновниците, партийните фирми просто ще фалират. Вижте Германия - всяка голяма партия си има голяма фондация, през която минават големи пари. И държавата налива пари във въпросните фондации, които отдавна не действат само на територията на Германия.
Ех, мечти. Добре звучи, ама няма да стане. Защото ако нещо може да стане, то вече да е станало. В ЗПП и сега ясно е разписано как се прави финансов отчет, защо трябва партията да плаща за независим финансов одит, кога се прилагат списъци с дарителите, кога се намесва Сметната палата и как тя може да сезира прокуратурата... Е, някоя партия да е изпищяла досега?