:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,871
Активни 759
Страници 24,436
За един ден 1,302,066
Имане

Прозрачност с граници

Властта осветли част от парите си, но си изработи защитни механизми срещу възможността гражданите да надничат в истинското им състояние
Снимка: Велислав Николов
Иван Костов обменя мисли с Мария Капон за последните имотни декларации. Александър Праматарски само слуша.
Властта вади доходите си на светло. От декларациите за имотното състояние на първенците ни става ясно, че тези хора вече съвсем не са бедни, че времената, когато колкото по-нищожна бе собствеността им, толкова по-правдоподобно звучеше идването им в името на народа, са отдавна забравени.

Тъкмо напротив - придържайки се към световните разбирания за политика, нашите властници се стремят да докажат, че влизат във властта състоятелни, а си тръгват с олекнали джобове, защото харчат скатаните за черни дни пари. И го правят с ясното съзнание за



добре изпълнена мисия



Ето, да вземем царя - 600 хил. лв. лични пари е пръснал само за 2004 г. и състоянието му се е стопило на някакви си 3,85 млн. На този фон да покажеш на цяла България, че е придобил нелепите 508 км. м в Баня е повече от несправедливо.

Жълтите юпита пък продължават да водят класацията на най-заможните. Но пък и червените такива - като зам.-финансовия Георги Кадиев, не им се дават. Кадиев дори е изпреварил Николай Василев, който дойде на родна земя преуспял и си запази позициите въпреки 4-те години престой във властта.

Годините, когато самата мисъл за милиони в банката караше електората да се наелектризира, наистина са минало. Нито 3-те милиона на Мария Капон в сметката направиха някакво впечатление, нито апартаментите, парите и земите на останалите й колеги предизвикаха възбуда по опашките на Женския пазар.



Възбудата премина още през 2000 г.,



когато идеята за създаването на публичния регистър бе претворена в дело. Искате да видите с какво разполага властта - ето ви, гледайте. Идеята биеше в две посоки. Първата - да извади на светло, макар и част от парите на хората във висшите етажи на управлението и да създаде илюзията, че вече няма скрито-покрито. И втората - да задоволи вечния стремеж на простолюдието да наднича под юргана на властта.

На думи задачата е изпълнена успешно. Има обаче една дребна подробност - гражданите живеят с усещането, че някой се опива здраво да ги будалка. Поради което и интересът към изнесеното не е чак толкова засилен.

Стара истина е, че българинът е недоверчив, на него му е ясно колко здраво е залегнал в народопсихологията принципът на Мечо Пух "Колкото повече, толкова повече". Нашите управляващи са свикнали да правят жестове в името на принципността, да обръщат внимание на изискванията на Евросъюза, но никога не забравят да си оставят и вратичка. Затова и естествената реакция е изричането на словосъчетания, които не стават за писане.

Така например, законодателят определи наказание (впрочем доста



смехотворно на фона на описаното в публичния регистър



- някакви си 1000 лв.) за онези, които не декларират имотите си, но пък и дума не се отваря за контрола доколко истинско е изброеното във въпросните документи.

Преди няколко години Христо Бисеров, известен като сивия кардинал на СДС, обясни благосъстоянието си с продажба на апартамент в центъра на Хасково за бомбастичната сума от 60 хил. долара. Направи го в интернет, та всички да видят произхода на парите му. Днес е модерно произходът на парите да се обяснява с наследство и заеми от банки.

Другият щрих, че прозрачността у нас си има граници е решението на етичната комисия в парламента да не се публикуват в интернет имотните декларации на депутати, министри, магистрати и пр. без тяхното изрично разрешение. Това решение не бе толкова скандално като замисъл. Скандален бе начинът, по който мина - с почти пълно мнозинство. Андрей Пантев категорично се противопостави, а един депутат се въздържа. Дори човекът на "Атака" Тодор Батилов забрави за предизборното обещание да се разбие



непробиваемата стена от взаимообвързаности



и да се разруши статуквото. И човекът зае правилната от гледна точка на властта позиция - подкрепи секретността.

Така бе отрязана възможността обикновеният гражданин да наднича в джоба на управляващите, а нейни представители веднага дадоха примери как личните им данни се използват за незаконно проникване в собствеността им.

Достатъчно е да се знае, че Яне Янев има 30 крави и няколко кучета, а Радослав Гайдарски помага на личната си болница с превозни услуги с двата тира, които предвидливо е закупил преди време. Достатъчно е също да се знае, че милионите в банковите сметки са придобити преди, но не е необходимо публиката да разбира дали пък не са се умножили през годините в управлението. Все пак всичко си има граници.
1
1813
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
15 Декември 2005 01:38
На този фон да покажеш на цяла България, че е придобил нелепите 508 км. м в Баня е повече от несправедливо.
Ето за това са журналистите, сякаш ние не можем да четем вестници и да следим медиите. Ми мръднете нагоре-надолу и публикувайте факти, наместо да бистрите политиката от офисите подобно на пенсионери в кръчмите или клубовете.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД