:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,524
Активни 718
Страници 15,089
За един ден 1,302,066

Уроците от мисията ни в Ирак

Политиците се страхуваха, генералите сгрешиха, героите потънаха в забрава... Всичко отново ли трябва да се случи?
Снимка: Архив "Сега"
Политиците не бяха на нивото на армията.
Уроците е хубаво да бъдат изучавани. Не за друго, а за да не се повтарят грешките. Малко преди Коледа започна изтеглянето на българския контингент от Ирак. Вече може да се каже, че семестърът е приключил, време е за обобщения.

Факт е, че човешката памет е къса, иначе нямаше толкова бързо да се забравят уроците, написани с кръв от мисията ни в Камбоджа, и повечето от тях да се случат отново в Ирак.



Кървавият урок започва с политиците



Вторачени в постовете и мандатите си, много често политиците премълчават какво договорите, времето и САЩ изискват от тях. Навремето в Камбоджа нашият парламент почти на "ура" изпрати нещо като пиратска флота, сбирщина от новобранци, авантюристи, откровени психопати и истински войници. И се случи такава дивотия... Днес много малко хора си спомнят за загиналите от глупост, липса на опит или своеволия хора. Забравени са болните от СПИН, от тежки тропически болести и превъртелите от поствоенния стрес. Политиците си мислиха, че това ще бъде забравено. Да, забравено е, но ненаученият урок остана, макар че не те си патят от това.

Армията отдавна не е каста, а контролирана от парламента и изпълнителната (цивилна) власт силова структура. Армията е много важна опора на държавността и на българщината - изобщо. Вместо нейният живот да бъде функция на националния консенсус, тя е употребявана за дребни политически борби (никоя партия, моля, да не се изключва). Неслучайно изпращането на батальона в Ирак се случи благодарение на най-некадърните политически игри. Понякога е толкова просто: ако падне небостъргач в Ню Йорк, ударен от терористи, готви армията си! Рано или късно ще ти бъде поискана от баткото съюзник. Прекалено е видимо, за да се обяснява, но наистина още два часа след атентата на 11 септември се знаеше, че няколко държави ще го отнесат от САЩ. На две им се случи, но никой да не се съмнява, че дърпането на уши ще продължи. Ние трябва да сме готови и за него.

И както се казва, машината на времето ни пренася в дните, когато САЩ вече са прегазили Афганистан, а Саддам Хюсеин си пише завещанието. Точно там някъде започна да се говори за участие на България в някаква си мисия. Факт е, че паметта ни е къса, но все пак откъслечно можем да си спомним, че ставаше за дума за нещо като "рота, която ще бъде поддържаща... и някъде извън територията на Ирак. Примерно в Кувейт".

Голямата лъжа на политиците - никога не е ставало дума за подобно нещо. От нас винаги се е искало и ще се изисква и занапред като съюзници да участваме активно в налагането на волята на нашата цивилизация. Това е много важно, защото тук не става въпрос за Изток-Запад, терор и производните му, а за избор. Ние нашия избор сме го направили и трябва да участваме в защитата му - западната цивилизация.



Мирно!



Армията заминава там, където й заповядат. Армията обича ясни задачи. Нашите генерали допуснаха редица сериозни, но безнаказани грешки. Но те изпълниха заповед, за която не бяха подготвени. А за това, че не са били подготвени, голямата отговорност е на Комисията по национална сигурност, външно министерство, правителството и парламента като цяло. Когато се знае предварително, че трябва да пратиш батальон в зона на военни конфликти и международният термин за това е "мироналагаща операция", не можеш да говориш, че ще пратиш тилова рота в Кувейт, а след това да успокояваш народа, че ще участваме в "мироопазваща операция". Разликата е огромна и нека не се лъжем - това погуби живота на няколко момчета. Пряката отговорност за това носи политическият елит на България, сиреч ръководствата на всички политически партии.

Първият наш батальон замина за свещения шиитски град Кербала неподготвен, но не във военно отношение, а като задача, като оборудване, като психика. Не може парламентът да те праща да опазваш нещо, което го няма. Щом ние като журналисти го знаехме, то бъдете сигурни, че отговорните комисии, правителството, президентството също са били наясно къде пращат момчетата.

Много дълго време трябваше на политиците ни да узреят, че нашите хора в Ирак са по-полезни за българската интеграция в НАТО и ЕС, отколкото който и да е политически талант. Но по-важното: трудно стигна до сивите им гънки под черепната кутия, че не можеш да пращаш хора на война без мандат и без технически средства.



Генералите - долу!



След кървавата Коледа преди две години лъснаха много прикривани проблеми в армията до този момент. Лъсна, че войската е в морална и ръководна криза. Оказва се, че цялата кадрова политика на командването на Сухопътни войски и армията като цяло е фалшива и контрапродуктивна. Нормално е, ако пращаш мотострелкови батальон в Ирак, неговият командир също да е с такъв профил (и при това много подготвен). Оказа се обаче, че командирите, които са издигани по върховете на пехотата, не са подготвени за съвременни операции и не знаят чужди езици. Най-големият скандал в цялата история на армията ни за последните ни 50 години избухна с назначаването на т. нар. "звезда на пехотата" (няма да споменаваме името му). Той замина с големи надежди и бе отзован поради международен и вътрешен натиск за две седмици. Уж поради липса на езикови познания, но истината е адски грозна. Толкова грозна, че чак не си струва да бъде разказвана. Трябва да се отбележи, че доста хора са предупреждавали за опасния избор, но президентът Първанов е получил уверението на генералите, че проблем няма да има. Оказа се, че се е доверил на неправилните хора. Слава богу, че "този офицер" се издъни рано, иначе в последвалото въстание в Ирак можеха да загинат мнозина.



Героят



Както казахме, кадровата политика на Сухопътни войски, пък май и на цялата армия, вони. На обучение в натовските армии се пращат хора като на екскурзия, като на заслужен отдих преди пенсия и прочее. Много посолства у нас са протестирали срещу тази перверзна практика, но едва ли някой изобщо си е мръднал пръста. Дали е важно? О, да! Някой зададе ли си въпроса защо най-големият герой на армията за половин век насам - подп. Петко Лилов, е свързочник.

След кървавата Коледа на 2003 г. се оказа, че Сухопътни войски нямат командир, който да ръководи българския контингент в Кербала. Затова бе назначен човекът за връзка с местното население - Петко Лилов. Защо той стана герой ли? За това тепърва трябва да се говори, но истината е, че той демонстрира стратегически гений, какъвто никой друг от съюзниците на САЩ в Ирак не показа. По време на въстанието на шиитите и бунтовете на сунити терористи атакуваха свещените градове в Ирак - Фалуджа, Кербала и други. Украинците отстъпиха и се скриха в базата си, другите контингенти - също. Единствено българските войници приеха битката и не отстъпиха от нито един свой пост. Отбраната на кметството в Кербала и свещените места се оказа най-големият подвиг на българските войници от Драва насам. Нашите войници попаднаха и в най-голямата засада, правена след падането на Саддам в Ирак. Случка, която може само да се изучава във военната история.

Впоследствие тези постъпки се оказаха не само героични, но и защитиха живота на много наши момчета, съюзници и местното население. Разбира се, само един човек не е достатъчен за овладяването на милионна тълпа, но ако Лилов не беше повел своите момчета, те нямаше да напишат новата история на българската армия.

Какво мислите се случи с героя? Някой поучи ли се от опита му? Пратиха ли го в генералщабна академия? Обучава ли той новите командири? Няма нужда да гадаете - не! Той вече е забравен, защото не е любимец на Сухопътни войски. Просто кадрова политика.



Голямата вина на началниците



е отношението към ветераните, подборът на участници в мисии. Миналата година вестник "Сега" направи най-сериозното разследване на случващото се с ветераните. Нека припомним потресаващия факт, че много повече рейнджъри загинаха след завръщането си в България, отколкото в Ирак. И до днес обаче държавата няма политика спрямо ветераните, спрямо подбора на кадри за чужбина. Затова възникна корупцията при избора на рейнджъри и безхаберие - при завръщането им у нас.

Уроци ли казах в началото? Не, това са само първите точки в някакъв учебен план. Уроците са толкова много, че наистина цялата държава трябва да се заеме с изучаването им. Тези момчета, които се жертват в Ирак, Афганистан, Еритрея, Босна и къде ли не, те могат да имат много мотиви, но най-важното е, че на тяхната смелост дължим много от интеграцията си в цивилизацията, към която принадлежим. Това е най-големият урок от Ирак.
37
5152
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
26 Декември 2005 23:40
"Уроците са толкова много, че наистина цялата държава трябва да се заеме с изучаването им"
26 Декември 2005 23:59
/:/ "...Много дълго време трябваше на политиците ни да узреят, че нашите хора в Ирак са по-полезни за българската интеграция в НАТО и ЕС, отколкото който и да е политически талант..."
......................................... ......................................... .....................................
АМАН от манипулации и Лъжи!!!
Нито от НАТО , нито от ЕС са поставяли УСЛОВИЕ на България да участва със САЩ в ОКУПАЦИЯТА на Ирак, за да бъде приета за член на НАТО и/или ЕС !!! Достатъчно е да се види КОИ държави от Европа и Света УЧАСТВАТ в т.нар. "Коалици от желаещи" в Ирак, за да се види очевидната МАЛОУМНОСТ и/или МАНИПУЛАТИВНОСТ на твърдение, че участието на България в "Коалицията от желаещи" в Ирак ИМА нещо общо с НАТО и ЕС / и с ООН НЯМА нищо общо!/ и ИМА връзка с членството на България в НАТО и /или ЕС !!!
НЕ, НЯМА нищо общо и НЯМА никаква връзка участието на България в "Коалицията на желаещите" в Ирак и членството на България в НАТО и/или ЕС!!! Това е едно ПЕРСОНАЛНО изгодно им решение на /под/купени от САЩ и НЕподконтролни на българския Народ български политици! КАЗАХ!
27 Декември 2005 00:45
Спахииски какъв хуй търсеше БГ армията в Чехия 1968 и Унгария 1956 ??
Ти не помниш историята защото си и на години малък ! Като са биле бг в Кампучия да не би американците да ги беха пратили бре ??? Кой накара съюза да влиза в Афганистан 1979 година бе червено цвекло ?
Пък и даваш акъл че ние не сме си научили урока по история ??
В грешка си и добре е че старата година ! За догодина сигурно ще ти обещаят много работи и нови !

1979 г.

Президентът на Афганистан Хафизула Амин (Hafizullah Amin) е убит в резултат избухналата на 27 април 1978 г. революция, последвана от военен преврат и гражданска война – вълнения инспирирани от Съветския съюз. През декември 1979 г. СССР изпраща войски в Афганистан, с което грубо нарушава суверенитета на страната; народът на Афганистан оказва въоръжена съпротива. След преврата Афганистан е обявен за република. През февруари 1989 г. руското правителство се принуждава да изтегли контингента си от Афганистан. Приема се конституция. През 1992 г. просъветскто правителство е свалено; страната започва да се управлява от муджахадините, а неин президент е Б. Рабин. На 27 септември 1996 г. талибаните извършват преврат начело с Мола Омар; установява се проислямистко управление. Режимът приема в Афганистан ислямския терорист Осама Бен Ладен (след 11 септември 2001 г.) и отказва да го предаде на САЩ. През есента на 2001 г. талибаните са свалени от власт в резултат от военните действия на САЩ и Великобритания (с широка международна подкрепа), управлението поема временно правителство начело с Хамид Карзай.

Редактирано от - nesnaecht на 27/12/2005 г/ 02:12:49

27 Декември 2005 01:23
Х 10!

Отговорност от всеки и никакви компромиси за некадърниците в армията и държавата.
27 Декември 2005 02:02
Като си помисля, че следващата мисия ще е по палки, по-доре беше батальона да си остане на мястото си. Като е армия поне да воюва
27 Декември 2005 03:50
*****
Ще взема да кривна при комшийката...... Тя има и ракия даже....



Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 27/12/2005 г/ 10:08:07

27 Декември 2005 05:44
nesnaecht,
Спахииски какъв хуй търсеше БГ армията в Чехия 1968 и Унгария 1956 ?? Ти не помниш историята защото си и на години малък...

Като поставяш аргумента на такава плоскост, редно е да се погрижиш твоята история да е коректна.
... Soviet troops had been stationed in Hungary since 1944, firstly as an invading army, then as part of the Allied occupation forces, subsequently, following a brief period without legal justification, at the invitation of the Hungarian government, and finally as part of their responsibilities as a Warsaw Pact signatory.
...The intervention of 23 October began using forces stationed in Hungary since 1945. Soviet soldiers had become accustomed to a Hungarian way of life. The Soviet soldiers saw their primary mission as defending the Hungarian people from a NATO invasion. The intervention was politically confused: when a column of tanks intersected a protest march on the parliament, the tanks accompanied protestors.

Български войски е имало в Унгария в 1945, не 1956. За 1968 не виждам как България е можела да се измъкне от участие. Докато в 2003 нищо не я задължава да участва.

Иначе приемам общата ти питанка за историзма като отправна точка. Още повече, че авторът се опитва да формулира и чете някому "уроци" - всичките сбъркани, между нас казано.

Спахийски казва:
"... много често политиците премълчават какво договорите, времето и САЩ изискват от тях..." и
"... забравено е, но ненаученият урок остана, макар че не те си патят от това..."
Параграфът също срита фалшификацията " дълго време трябваше на политиците ни да узреят, че нашите хора в Ирак са по-полезни за българската интеграция в НАТО и ЕС..."

Което щеше да е мнооого интересно, ако тия ги беше писал преди три години. Когато му БЕШЕ времето. Сега е безпредметно и сега СЕГА, също както тогава, с подобни писания култивира липса на уроци. Ние си знаем, най-добре, че едно десетилетие и кусур свободен демократичен подбор ни дари с ненаситна ШОПАРламентарна демокрация и почти изцяло еманципирани от каквато и да било отговорност политически партии. Така, че подобно закъсняло хълцане е най-малкото трагикомично, а в действителност е вредно и пагубно защото е безсъмнено съзнателен опит под партии, парламент и армия (точно нейните недъзи са причина за всичките ни глупости и сакатлъци) да бъдат заровени и "забравени" фактически отговорните - а те са реални личности с имена като Паси, Кобургготски, Велчев, Иванов и сие. Пътьом бива изплакнат и имиджа не медията, демек СЕГА, без чиято сервилност, наред с практически всички останали, отсъствието на уроци нямаше да е така лесно - почти автоматично и закономерно - съвсем като "парламентарен" вот.
27 Декември 2005 06:45
Интересно, Петко Лилов бил герой, къв не сме имали открай Драва.
Ама нито дума що конкретно е сторил тоа гирой и чий го е дирил у братска Персия.
И нема ли кой да подсети тоа аутор, че единственият урок от историята е, че никой си не зема уроци от нея.
Камо ли наще управленци...
27 Декември 2005 07:04
Аз само ще цитирам Jay Leno , два дни подред, по време на неговото шоу:
Първивят път каза:" Българските воиски се истеглят от Irаq.Това е новината.Сега само чакат да намерят една кола, която да събира 6 човека"
Вторият ден:" Е, изтеглиха се българските воиски от Иrаq, изтеглиха се двамата воиници - Димитри и Сергеи, Каква загуба за нашата подкрепа в Irаq".
27 Декември 2005 07:53
smarty и аз го чух. Дж. Лено е тарикат.......... Защо ли обаче никога никъде не споменава Turkey. Нито за помощите за Индонезия ( цунамито, българин дари 15 млн. долара) нито за присъствие в Ирак. Може би защото звучи пуешки ли........... То май Асанчо затова се е разпенил толкова...... .
27 Декември 2005 08:51
Българинът дарил 15 милиона от Канада ли бе? А Гасанка е толку тъпа, че бърка Ирак с Иран и арабите с персийците. Яд ме е само, че тоя ^*%* сигурно се представя за българин в чужбина, защото е по-престижно. Ебати срама.
27 Декември 2005 09:15
Вярно е че не сме били подготвени за такива мисии, нито техника , нито войници а пък още повече командири.Загинаха хора-въпреки че са отишли доброволно.Но има една приказка за жабата и коня, която точно покрива поведението на нашите политици.
27 Декември 2005 09:27
Българските войници(от редник до генерал) са най-ценното в Българската армия. Участвалите в реални бойни действия могат да бъдат ядрото на една съвременна боеспособна сила. Кадровата политика, обаче, е немодерна и роднинско-партийна.
27 Декември 2005 09:39
Понеже си държа на мненията, това го препоствам:
"Да почиват в мир загиналите за България.
Независимо от причината за тяхната смърт.

И нека мвече погледнем ИСТИНАТА в очите и назоваваме нещата с ИСТИНСКИТЕ им имена.

В Ирак слабовъоръжени , малобройни отряди атакуват мълниеносно отделни цели на мироопазващите (окупационни) сили.

И се наричат ТЕРОРИСТИ.

ДА, ама НЕ.

Този начин за водене на военни действия е познат като ПАРТИЗАНСКА война.

А такава война се печели по два начина:

1. Прекъсване на логистичните линии.

Това означава да спреш подкрепата на местното население към партизаните(или терористи - все тая).Т.е. трябва да се унищожи чувството на съпричасност към тях.

2. Тотален геноцид. - едва ли има нужда от обяснение.

Между впрочем е доказано, че партизанска война не може да се спечели.

Нито една свръхсила или окупационна армия не може да си позволи в съвременния свят тотален геноцид (китайската може би), нито може да се свали религиозната бариера между християни и мюсулмани.

Партизанската армия се командва от множество центрове.За да не бъде унищожена с един удар, тя няма единно ръководство. При нея са характерни не вертикалната субординация , а хоризонталните командно-полови вериги.

Липсата на официални логистични линии за снабдяване я прави зависима от доставчиците на въоръжение.

И така какво става.

Окупационните сили не могат да спечелят (или не искат, но това е друг въпрос) и в даден момент се изтеглят. Фактически победата е на Партизанската армия, но тя няма единно ръководство, т.е. няма РЕАЛЕН победител.

И войната от партизанска, терористична, религиозна, патриотична или каквато там се води става ИКОНОМИЧЕСКА.

Побеждава този, който успее да привлече на своя страна по-големите икономически интереси.

Това е."
27 Декември 2005 09:51
Абе пак да питам - защо ГЪРЦИЯ, член на НАТО, съюзник на САЩ, член на ЕС, люлка на демокрация и християнство, НЕ Е СТЪПИЛА в Ирак, а България ТРЯБВАШЕ да стъпи?????????? Ей това ми обяснете.
27 Декември 2005 10:12
Ами защото ние сме най голямата военна сила
27 Декември 2005 11:18
Тоя път Незнайко е прав:
Няма разлика между участието ни в Чехия-68 и сегашното в Ирак. И обясненията, и оправданията са еднакви.
27 Декември 2005 13:54
Неверния Тома, има голяма разлика между участието ни в Чехия-68 и сегашното в Ирак.Някой може ли да каже процента на загиналите при военни действия в Ирак дали е по-голям от процента на загиналите войничета в българската казарма за 1 година?
27 Декември 2005 14:55
Кви уроци бе господа, ри само жълти картони...Що не си го турите отзад...Българската армия никога не е мародерствала, държавно...Казах! В тази държава Ирак, мои роднини и приятели отколе, са ходили да строят, а не да убиват и да биват убивани, за чужд интерес...
27 Декември 2005 15:37
Тази статия е добре написана. Бях и съм противник на участието ни в "коалицията на желаещите". Както се казва :..."всяко зло за добро..." Видя се , че и Армията , както и цялата държава се управляват некадърно. Чест прави на тези комадири и войници , които въпреки трудностите създадени от 'свои ' и 'чужди' успяха да се справят. Светът се променя. Надявам се тези "ветерани" да бъдат оценени по достойнство и да станат 'гръбнак' на една бъдеща Армия къквато трябва да имаме. Адекватна на съвремините условия. Командвана от знаещи и можещи , а не от кабинетни за... ници.
27 Декември 2005 17:52
И аз така си знам че "с връзките" са баш юнаците на българската армия, а от "с връзките" баш юнаците са радио-релейчиците ОШН 88
27 Декември 2005 18:04
НЕВЕРНИЯ ТОМА,
/:/ "...Няма разлика между участието ни в Чехия-68 и сегашното в Ирак. И обясненията, и оправданията са еднакви. "
......................................... ......................................... .....................................
Този, дето ти е "обяснявал" и "оправдавал", НЕ СТРУВА пукната пара, бе!!!
Чехословакия през 1968 г. е пълноправен член на военно-политическия междудържавен СЪЮЗ "Варшавския Договор"/отговор и аналог на НАТО!/- и, по силата на сходен с чл. 5 на НАТО, държавите от "Варшавския договор"/ в т.ч. и НАРОДНА Република България/ ДОГОВОРНО и законно са изпратили войски в Чехословакия!!!
Ирак през март 2003 г., когато е извършена АГРЕСИЯТА срещу него, НЕ е нито член на НАТО, нито е страна-участник в "Коалицията от желаещи" АГРЕСОРИ срещу Ирак! А и НЕ НАТО е извършил АГРЕСИЯТА срещу Ирак и НЕ НАТО е ОКУПИРАЛ сега Ирак!!! Участието на България сега в Ирак е по-близко- като ангажимент!- до участието на Царство България на страната на Хитлеристка Германия във 2-та Световна Война, май?!
Апропо, за разлика от Ирак след март 2003 г., Чехословакия през 1968 г. НЕ е била ОКУПИРАНА от войските на Варшавския договор- т.е., по време на ПРИСЪСТВИЕТО/!/ на войските на Варшавския договор, в Чехословакия е управлявала СЪЩАТА законна централна и местна власт, която е била и ПРЕДИ идването на войските на Варшавския договор!
Освен всичко друго, НЕ прави чест на "демократите" да ОТЪЖДЕСТВЯВАТ "демократичните" действия на "демократичните" държави САЩ и сие с действията на "НЕдемократитичните"/както демократите ги наричат!/ държави от Варшавския договор! Наистина ли, според сегашните "демокати" , някогашният СССР и сегашните САЩ толкова много си ПРИЛИЧАТ, та извършеното от САЩ сега, според "демократите", да трябва да е ЕДНАКВО с извършеното от СССР някога?!?

Редактирано от - paragraph39 на 27/12/2005 г/ 18:06:38

27 Декември 2005 19:05
Без съюзници България няма да просъсъществува!Неможе да опази границите си от съседните си врагове!
По мощен и верен съюзник от САЩ България не е имала!
България трябва да учaства в антитерористични акции за да спечели доверието на съюзниците си!
Българите не трябв да вярват на комунягите от БСП!Те са руски лакеи и предатели!
27 Декември 2005 19:18
абе от кого сте пази бг границитеси кои от комсиите сте я напада ? глупости глупостииииииииии
27 Декември 2005 19:53
През 1968 СССР извърши агресия срещу ЧССР, която беше осъдена катогорично от законното чехословашко ръководство - лидера на ЧКП Дубчек, президента Свобода, премиера, председателя на парламента и военния министър с единодушна декларация, в която се казваше, че агресията е в нарушение на устава на ООН, междунар. право и принципите на соц. интернационализъм. Чехословашкия посланик в ООН протестира срещу агресията.
*
Агресията беше осъдена от цял свят и от цялото население на ЧССР и агресорите видяха голям зор да намерят един-двама ренегати да подпишат писмото до Москва, разпространено няколко дни след окупацията на Прага. Законните ръководители на ЧССР, начело с Дубчек, бяха отвлечени гангстерски от съветската армия, откарани във военна база в Карпатите, после в Москва, дето бяха принудени със заплахи да подпишат някакъв протокол. Дубчек беше свален от власт официално чак след година поради голямата му популярност и беше заточен в едно горско стопанство в Словакия.
*
Целта на СССР беше да предотврати умерените демократични реформи на ЧКП, които се ползваха с пълната ентусиазирана подкрепа на населението. Целта не беше постигната - в резултат на агресията СССР затъна в международна изолация и разложение. 18 г. по-късно реформите на Горбачов отидоха много по-далече, отколкото си представяше Дубчек през 1968. Дубчек искаше само комунистите да бъдат избирани в честни избори с алтернативни кандидати, медиите да обсъждат свободно безобразията на властта до най-високо равнище и науката и изкуствата да се развиват свободно без партийна цензура. В резултат комунистическия режим колабира и СССР се разпадна.
*
През 2003 г. САЩ нападна и свали престъпния, установен с военен преврат и поддържан със стотици хиляди вътрешни жертви, две външни агресии и подкрепа за терористите в Бл. изток (Хамас) режим на Саддам, осъден в над 60 резолюции на ООН и наказан със санкции. Целта беше смяна на режима и иницииране на промени в целия Бл. изток. Тя беше в основни линии постигната - Ирак има конституция и ново правителство, рекордни 71% от гражданите участваха в последните избори, Саддам е пред иракския съд и му искат смъртна присъда.
*
Вследствие падането на Саддам сирийския режим омекна, Ливан тръгна към независимост от Сирия, палестинския терор отслабна, Израел се изтегли от Газа и се готви да се изтегли от по-голямата част от Зап. бряг, само Иран остава с изолация с новото си налудничаво ръководство. Самите иракчани, както и арабите в Йордания, се обърнаха срещу безумието на терористите, които избиха над 30 хил. мирни иракчани и други араби и мюсюлмани. Терористите минаха в отстъпление, Европа също най-после се събуди след Мадрид и Лондон. Предния фронт на борбата с тероризма сега е в Ирак и иракското правителство, армия и мнозинството от населението са на наша страна.
*
Вацлав Хавел пръв подписа писмото на осемте от "нова Европа" в подкрепа на свалянето на Саддам.
*
*
Ръководната роля на САЩ в света само ще бъде укрепена в резултат разгрома на основните сили на тероризма и началото на демократизацията на Бл. изток.
*
Аналогиите м/у Ирак и ЧССР 1968 не издържат критика, както и тези м/у Ирак и Виетнам. През 1968 Живков (заедно с Кадар) раболепно подкрепи Брежнев и насъскващите го да прегази ЧССР Гомулка и Убрихт. Не само необвързания Тито, и но и варшавеца Чаушеску не подкрепиха агресията. Срещу подкрепата си Живков получи от СССР големи икономически преференции, които финансираха скромното благополучие през 70-те и началото на 80-те, увредиха необратимо икономиката и ни струваха много скъпо по-нататък, чак досега.
*
Нито пък има смислена аналогия между Ирак и България 1941. Тогава България потърси ревизия на несправедливата, наложена от Франция, Версайска система, за съжаление в съюз с нацистите, което предопредели провала на обединението и на династията. В 2003 България не искаше земи, нито си правеше други бакалски сметки, а демонстрира (заедно с всички други страни от Източна Европа) принадлежността си към запада и подкрепата си за новата ориентация на ЕС. Закали ядрото на професионалната си армия в оперативно сътрудничество със САЩ и другите съюзници.
27 Декември 2005 20:42
Абе аз пак да питам за Гърция - защо аджеба ние можем да ходим в Ирак, а Гърция - не?!
28 Декември 2005 01:28
ЧИЧО ФИЧО,
/:/ "...През 2003 г. САЩ нападна и свали престъпния, установен с военен преврат и поддържан със стотици хиляди вътрешни жертви, две външни агресии и подкрепа за терористите в Бл. изток (Хамас) режим на Саддам, осъден в над 60 резолюции на ООН и наказан със санкции. Целта беше смяна на режима и иницииране на промени в целия Бл. изток"
......................................... ......................................... .....................................
Ама МНОГО ти е къса или/и обслужваща ПАМЕТТА ти?!?
Нали САЩ /буш/ нападна Ирак заради Оръжия за Масово Поразяване, заплашващи САЩ, бе?! А НЕ заради диктатурата и дикатора там и "подкрепа на терористи"?!?
Хайде и ти, като ООНист, я сподели с нас: кой официален документ на ООН дава право на една държава/и/- членка на ООН да извършва ВОЕННА АГРЕСИЯ срещу друга държава-членка на ООН - с цел ДЕМОКРАТИЗИРАНЕТО й?!? Нима на света нямаше през 2003 г. други държави-"диктатури", освен Ирак?!
Я кажи и как дойде на власт, например, в Пакистан, приятелят на САЩ ген. Первез Мушараф?! Или ген. Кенан Еврен в Турция- през 1980 г.- при това, Турция беше тогава, а и сега е член на НАТО! Я кажи и кое и е демократичното на Саудитска Арабия, например, та САЩ НЕ извършват агресия срещу нея?!
И защо наричаш/те/ "терористи" всеки БОЕЦ от Национално-освободителни движения срещу ОКУПАТОРИ на суверенна държава, когато ООН ги нарича "комбатанти"- а и ООН НЯМА общоприето и официално определение/дефиниция/ за "терорист" ?!
Я постни тук и чл. 5 от Уства на НАТО, та да видим, че и там го има СЪЩОТО основание, което е послужило през 1968 г. на Ръководството на Варшавския договор да изпрати войски в Чехословакия!!! А обясни и защо през 1968 г. ООН НЕ осъди с резолюция "НЕзаконното", според теб, влизане на войски на Варшавския договор в Чехословакия, а държавите от НАТО и самото НАТО също приеха, че това е "вътрешна работа" на Варшавския договор!!!
Обясни и: НЕдемократични ли са били и са държавите в Европа и по Света, които ОТКАЗАХА да участват в НЕЗАКОННАТА/ НЕодобрена от ООН!/ АГРЕСИЯТА срещу Ирак през 2003 г.?!?
28 Декември 2005 07:00
Параграфе, СССР, който извърши агресията срещу ЧССР и отвлече законно избраното й ръководство, беше постоянен член на СС, поради което и ООН не осъди агресията. Запада прие, че СССР просто е защитил подялбата в Ялта.
*
Наричам "терористи" убийците, които умишлено убиват хиляди мирни иракчани по улиците (общо над 30 хил. досега), вкл. чакащи на опашка да се запишат в полицията младежи, вкл. стотиците йордански сватбари, които заплашват гражданите на Ирак да не гласуват. Тия, които йорданците проклеха и пратиха в ада. Ти как ги наричаш?
28 Декември 2005 07:08
Военните в Турция и Пакистан удържат с мъка страните си да не се превърнат в нов Иран, за което и параграфите, и всички българи трябва според мене да са им благодарни. САЩ е вече достатъчно критичен към прозападния, но феодален и ретрограден саудитски режим. С. Арабия обаче не беше агресор като Саддам и предостави територията си за операция Пустинна буря 1991, в нея и сега има американски войски, което е една от причините за гнева на Осама, затуй САЩ засега не планира да напада С. Арабия въпреки подкрепата й за ислямизма. Препоръчвам ти, параграфе, да се изказваш повече за неща, от които разбираш, като напр. невинността на Славков и виновността на ББС, а не за външната политика, която не ти е силна страна.
28 Декември 2005 07:29
: > Виж какво пишело в Корана? И аз не знаех!
Author: Qur'an Holy Book
Quote:
The divine is perhaps that quality in man
which permits him to endure the lack of God.

Аз си го обяснявам така: Че Бог няма, няма! Ама ако издържаш на това 'нещастие' да го речем - ти си божествен, свещен човек.
И това било голямо човешко качество. ~ Е, в тоя свят наистина трябва да издържаш на много неща, т.е липсата на някои от тях.
В смисъл на безкористна помощ и разбиране от страна на хората. Което теоретически, само Бог, може да ти даде; безответна помощ в трудни моменти и съчувствие, разбиране, утеха: което всъщност е любов - така желана, очаквана и мечтана. -- Но няма...
Така се става истински Човек!
28 Декември 2005 12:48
ЧИЧО ФИЧО,
Аз пак те ПИТАМ, като сведущ ООНист:
"Хайде и ти, като ООНист, я сподели с нас: кой официален документ на ООН дава право на една държава/и/- членка на ООН, да извършва ВОЕННА АГРЕСИЯ срещу друга държава-членка на ООН - с цел ДЕМОКРАТИЗИРАНЕТО й?!? "
И пак ти напомням, че ЛЪЖЕШ : САЩ и Великобритания нападнаха Ирак заради ОРъжие за Масово Поразяване ТАМ/ така казваха и така се аргументирха тогава- през март 2003!/, а НЕ заради "терористи" или "Диктатура" !!!
Освен това Ирак беше "Агресор" срещу Кувейт в 1991 г. и беше НАКАЗАН ТОГАВА с "Пустинна буря" и 10 години ЕМБАРГО- със съгласието на ООН! През 2003 г. Ирак НЕ е бил "Агресор" срещу никоя държава!!!
И още: ООН НЕ осъди "инвазията "на Варшавския договор/ а НЕ на СССР, като твърдиш!/ в Чехословакия, НЕ защото СССР е бил тогава член на СС на ООН, а защото "инвазията" е извършена СЪС СЪГЛАСИЕТО на Чехословакия- тъй като тя е подписала Варшавския договор- в който има клауза за такава "инвазия", а и Чехословакия е била тогава редовен и пълноправен член на Вршавския договор!
И стига с това твоето/ и НЕ само твоето!/: "Да, ама нали и СССР , през 1968 г. в Чехословакия...!". Защо толкова много държиш да има знак за РАВЕНСТВО между "НЕдемократичния ССССР"/според теб/ тогава и "демократичните САЩ"/пак според теб!/ СЕГА ?!? Така, май, ОБИЖДАШ твоята "втора Родина"?! КАЗАХ!
28 Декември 2005 17:32
Параграфе, поиграх си малко да препиша следното от книгата на Ал. Дубчек "Надеждата умира последна" (A. Dubcek, Hope Dies Last, 1993) в памет на автора, чийто син ми беше колега и жена му - приятелка на жена ми. Книгата е надписана от нея.

Декларацията на президиума и секретариата на ЦК на ЧКП, президента Свобода, премиера Черник и председателя на парламента на ЧССР от 1.30 ч. на 21 август 1968, малко преди съветската армия да ги арестува и напъха по танковете си.


August 21

Yesterday, August 20, 1968, around 11 P.M., the armies of the Soviet Union, the German Democratic Republic, the Polish People's Republic, the Hungarian People's Republic, and the People's Republic of Bulgaria crossed the borders of the Czechoslovak Socialist Republic. It happened without the knowledge of the President of the Republic, of the Chairman of the National Assembly, of the Prime Minister, and of the First Secretary of the Central Committee of the CPCz, and of all these organs.

The Presidium of the Central Committee of the CPCz was meeting in these hours and was discussing preparations for the Fourteenth Party Congress. The Presidium appeals to all citizens of our Republic to keep calm and not to resist the armed forces moving in. Therefore neither our army, security forces or the People's Militia have been orderd to defend the country.

The Presidium believes that this act contradicts not only all principles of relations between socialist countries, but also the basic norms of international law.

All leading officials of the state, of the CPCz, and of the National Front remain in their functions to which they were elected as representatives of the people and of the members of their organizations, according to the laws and other statutes valid in the Czechoslovak Socialist Republic.

Constitutional officials convene for immediate session of the National Assembly and the Governemеnt of the Republic, and the Presidium of the CPCz convenes a plenary meeting of the Central Committee of the CPCz to deal with the situation.

... the Soviets had already circulated worldwide an official announcement by the TASS News Agency, in which they claimed that the invasion was a response to the request of the Czecholsovak "Party and state authorities".

Мене ужасно ме е срам като чета тия работи. А тебе?
*
За причината за нападението на Ирак - на Азорската среща на Буш, Блеър и Аснар (2003) тя беше формулирана ясно - смяна на режима, която да послужи за тласък за промени в целия регион. Знаеш, че бях против пируетите около оръжията на Саддам, но то се правеше уж да се убеди ООН да подкрепи свалянето му със сила. Макар че трима от петте големи от СС - Франция, Русия и КНР - бяха Саддамови поддръжници и щяха да блокират с всички сили. Войната през 1991 г. беше операция на ООН, тогава САЩ беше в съюз със СССР на Горбачов, Франция и Саудитска Арабия (м/у другото), и затова Буш старши не свали Саддам, а спря на границата - нямаше решение на ООН за това, само за освобождаване на Кувейт, а и Буш ст. се страхуваше от още седящите в Кремъл Язов, Крючков и др. комунистически хардлайнери, които няколко месеца по-късно направиха пуча срещу Горбачов, и от обръщане на ислямските съюзници. И сега, след юни 2004, операцията в Ирак вече е операция съгласно резолюция на ООН.
28 Декември 2005 17:57
ЧИЧО ФИЧО,
Аз ПАК /за 3-ти път сега- и много пъти преди сега!/ ТЕ ПИТАМ :
***Аз пак те ПИТАМ, като сведущ ООНист:
"Хайде и ти, като ООНист, я сподели с нас: кой официален документ на ООН дава право на една държава/и/- членка на ООН, да извършва ВОЕННА АГРЕСИЯ срещу друга държава-членка на ООН - с цел ДЕМОКРАТИЗИРАНЕТО й?!?
"
......................................... ......................................... .....................................
ИЗОБЩО НЕ е важно за ООН и оонистите какво са си /У/ГОВОРИЛИ тези тримата на Азорските острови!!! Още повече, пък, щом са се уговорили ЗАД ГЪРБА на ООН и ПРОТИВ ООН!!!
Освен това, НЕ само Франция, Русия и Китай са били ПРОТИВ военна АГРЕСИЯ срещу Ирак през март 2005, а още няколко ДЕСЕТКИ държави по Света- много от които СИМВОЛИ на Демокрацията!!!
Ти пак се правиш на РАЗСЕЯН?! Държавите от Варшавският договор са имали ДОГОВОРНО Право да извършат военна "инвазия" в държава-членка на Варшавския договор, щом са преценили, че това се НАЛАГА и е в съответстие с клаузите на същия този Варшавски Договор!!! Значи, става въпрос за "вътрешноСЕМЕЕН проблем" на държавите от "Семейството" на Варшавския договор!!! Случаят с АГРЕСИЯТА на САЩ и Великобритания срещу Ирак и сегашната му ОКУПАЦИЯ от тях НЕ е идентичен на този от Чехословакия-1968 г. ! Колкото и да ти се иска/ с пропагандна и манипулативна цел, май?!/ да ги уеднаквиш! КАЗАХ!

П.П. И аз имам книжка- "Събитията в Чехословакия-1968 г..Снимки, Факти и Коментари"-издание "Партиздат"-1969 г.- но в нея пише /и се вижда на снимките!/ РАЗЛИЧНО от това, което е писал/цитирал си/ в мемоарите си Дубчек!!! Ха, сега , де...!!!
28 Декември 2005 19:00
Параграфе, в поста си на стр. 2 казвам

Аналогиите м/у Ирак и ЧССР 1968 не издържат критика

и показвам защо. Ти четеш ли ми постовете?
29 Декември 2005 01:57
ЧИЧО ФИЧО,
Чета ти МИСЛИТЕ и помислите!
И все още чакам отговор на въпроса ми/ четвърти поред тук!/:
"ЧИЧО ФИЧО, ...Хайде и ти, като ООНист, я сподели с нас: кой официален документ на ООН дава право на една държава/и/- членка на ООН, да извършва ВОЕННА АГРЕСИЯ срещу друга държава-членка на ООН - с цел ДЕМОКРАТИЗИРАНЕТО й?!? "
.......................................
НЕ аз, а ти вкарваш ВИНАГИ в темата за АГРЕСИЯТА на САЩ срещу Ирак и ОКУПАЦИЯТА на Ирак от САЩ, и въпросът за "инвазията" на войските на Варшавския договор в Чехословакия-1968 г. !!! Ако НЕ правиш връзка между двете, но ги "връзваш" в постингите ти-значи НЕ правиш/ НЕ можеш?!/ и други индуктивно-дедуктивни ВРЪЗКИ ! КАЗАХ!


Редактирано от - paragraph39 на 29/12/2005 г/ 01:58:45

29 Декември 2005 02:35
Параграфски, какво разбираш под "индуктивно-дедуктивни"?
29 Декември 2005 17:31
чичо фичоВСКИ,
...
"Логическите методи са: индуктивен, дедуктивен, сравнителен и исторически.
Логическите методи са основни Те са онзи инструмент на човешкото съзнание, чрез който непосредствено се получават знания за обекта.

Индукцията е обобщаване. Това е мисловен процес, чрез който се върви от частното към общото. След изучаването на множество отделни факти се прави извод за общото между тях. Предпоставка за индуктивния метод е причинно -следствената връзка между явленията и процесите.

Дедукцията е мисловен процес, чрез който се върви от общото към частното.
.......................................
ПРИЕМИ тази информация като НОВОГОДИШЕН ПОДАРЪК/познавателен/ от мен- за теб!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД