:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,791,268
Активни 831
Страници 18,142
За един ден 1,302,066
Анализ

Завръщане в бъдещето

Снимка: Емил Спахийски
Часовникът на пл."Батенберг" отброи на 1 януари, че ни остават само 365 дни до членството в ЕС. Дали?
Би било преувеличено да се каже, че милиони европейци чакат със затаен дъх да видят как Австрия ще ръководи ЕС. Канцлерът Волфганг Шусел се настани на освободеното от Тони Блеър място след неособено впечатляващи шест месеца на британско председателство и разочароваща за съюза 2005 година.

Отхвърлянето на европейската конституция от страните, основателки на ЕС Франция и Холандия, предизвика дълбока криза на доверието в целия съюз.

Тони Блеър се изплъзна от клопката на референдума, но това доведе до отлагане на така необходимия дебат за мястото на Великобритания в Европа. Последното проучване на Евробарометър показва, че едва 33% от британците смятат членството в ЕС за "нещо добро". Повод за безпокойство за г-н Шусел е фактът, че в Австрия този процент е 32% - рядък случай Великобритания да не е на дъното на някоя еврокласация.

Битките за бюджета на ЕС и жертвата от страна на г-н Блеър на част от британската отстъпка в замяна на (незадължително) преразглеждане на бъдещите разходи не помогнаха. Най-доброто, което може да се каже, е, че тази лоша година можеше да бъде още по-лоша.

Не е изненадващо, че амбициите за 2006 г. са скромни. Не се очакват някакви кардинални решения: еврото се държи горе-долу, а в резултат от разширяването през май 2004 г. се появиха френската "болест", полските строители в Лондон и германското безпокойство за загуба на работни места заради по-ниските данъци в източните страни. Броят на хората, които са против всякакво по-нататъшно разширяване, се увеличи до 39%, като големи мнозинства "против" са регистрирани във Франция, Германия и Австрия. България и Румъния трябва да се присъединят към съюза през 2007 г., но членството им може и да бъде отложено, ако не отбележат напредък в борбата с корупцията.

Умората от разширяването отразява едно по-масово вглеждане в себе си и една несигурност. Непознаването на ЕС е огромен проблем, но "планетата Брюксел" - нямаща никакъв досег с европейската реалност - е само част от него. Националните правителства трябва да поработят здраво, за да разяснят на хората ползата от членството в ЕС.

Сега европейците имат нужда от една по-мащабна картина за целите на техния съюз. Преди половин век целта на обединението е била да се свържат старите врагове така, че войната да стане невъзможна. Това вече не е аргумент за никого, както и не е приемлива цел за съществуването на съюза субсидирането на фермерите във Франция и Полша. Но в един свят, доминиран от могъщата Америка и изправен пред "мирния възход" на Китай, има голяма необходимост от една по-силна и убедителна Европа. Това означава икономически растеж, научни изследвания и работни места.

Ако оставим настрана евровижданията, ще трябва да има и едно завръщане към евроконституцията след обявената през лятото пауза за размишление. Реформите, които тя съдържа, са изключително важни: постоянният президент ще сложи край на абсурдното ротационно председателство, един външен министър на целия ЕС може да допринесе за нарастване на неговото влияние по света, а правилата за гласуване трябва да бъдат опростени.

Политическата реалност подсказва, че никакви съществени промени не могат да станат преди 2007 г., когато трябва да бъдат избрани нови правителства във Франция и Холандия, а Германия ще застане на председателското място. Големите въпроси все още остават открити. Не е добре за Европа, че те вероятно няма да получат отговор в близко бъдеще.
10
2727
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
03 Януари 2006 00:38
Немците са моторът на ЕУ!

takvor onik
达 可 沃 尔 奥 尼 克 保 多 利 昂
God Bless U!!!
03 Януари 2006 02:26
Единственият "Светъл Лъч" за България през 2006 г. е, че през втората половина на годината/след Австрия/ ЕС ще бъде председателстван от Финландия!
А Финландия влезе в ЕС БЕЗ да позволи да й наложат оттам да си затвори съветския тип ядрени реактори/НЕпреминали, при това, такава усърдна модернизация и проверки за безопосност от МААЕ към ООН!/! А и Финландия прие наскоро Държавна Програма за ускорено строителство на нови ядрени мощности!!! ДАНО това помогне на позицията на България по отношение 3-4 реактори на АЕЦ "Козлудуй", които ще трябва да бъдат затворени тъкмо през 6-те месеци, през които Финландия ще председтелства ЕС !?!
03 Януари 2006 04:59
Да се сравнява България с Финландия е безумие. Нито технологично, нито като менталитет. В България не трябва да разчита на съветски ядрени реактори и по принцип страната трябва да стои настрана от прекалено другаруване с Русия. Виждаме какво става с Украйна - страна която е зависима от Русия и руснаците си мислят, че Украйна им е бащиния. Затова на руснаците трябва да се показва по-често дебелия край на тоягата - нежно, но уверено трябва да им се показва, че ние имаме собствени интереси, които често са различни от интересите на тяхната управляваща върхушка. Изобщо не говорим за интересите на средния руснак, те па са съвесем друг въпрос.
03 Януари 2006 05:10
Светлия лъч го има наистина. Но макарона е доста крив. Ако успее БГ да изправи макарона до 2010, може и да ни светне.....
03 Януари 2006 09:58
emacs - много си умен, няма що. Ще ти кажа на какво бях свидетел в трамвая. Двама пенсионери си говореха на висок глас, демонстрирайки, че не им пука от нищо. Единия каза Е-ех едно време за една прегръдка и целувка танкерите пресичаха Черно море като един ручей и кацаха в Бургас. Сега и свирка му да правиме на Клинтън няма да получиме нищо. Та тая идея да стоим далече от Русия я забрави. Кръвта вода не става.
03 Януари 2006 10:15
Ба, що не мога да си ги спомня тез танкери. Нивгаж не е било нефтът да прекосява Черно море за едното нищо. Виж, дет' са цалуваха "в уста, бърже" Брежнев и Хонекер го помня. Вместо само да го цалува, Тодар направо са предлагаше на Льонята. И това помня.
03 Януари 2006 10:47
Преди половин век целта на обединението е била да се свържат старите врагове така, че войната да стане невъзможна. Това вече не е аргумент за никого...

Не е вярно, нима не е цел да се обединят "старите врагове" България и Гърция ( в перспектива Турция и Сърбия) или пък Румъния и Унгария.
03 Януари 2006 10:53
Гутенберг,
туй че не помниш е белег на склероза. Ама това си е твой здравословен проблем.
03 Януари 2006 13:59
До A cop: Чували сме ги тия. Интересно защо подобни мисли не минават през главите на поляци, чехи. Те даже са по-близки до руснаците като кръв от нас. Поляците бягат от руснаците като от огън, а чехите ги презират студено. Па и никак не съм сигурен, че сме братя по кръв с руснаците. Българите имаме доста неславянски вид, а руснаците имат много варяжка кръв. Всъщност руската държава е основана от неславяни - варяги, норвежци демек. И за десерт - ето какво е казал Вазов в един момент за руснаците: Натиснете тук
03 Януари 2006 16:22
Има нещо очевидно- Гардиан обсъжда бъдещето на Европа и Евроконституцията, мнението на гражданите за настоящето и бъдещето на съюза, а в нашия форум обсъждаме "гювеч, аванта и свирки". Ако лека жена не отвори дума за пари, въобще няма да й платят, нали?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД