Часовникът на пл."Батенберг" отброи на 1 януари, че ни остават само 365 дни до членството в ЕС. Дали? |
Отхвърлянето на европейската конституция от страните, основателки на ЕС Франция и Холандия, предизвика дълбока криза на доверието в целия съюз.
Тони Блеър се изплъзна от клопката на референдума, но това доведе до отлагане на така необходимия дебат за мястото на Великобритания в Европа. Последното проучване на Евробарометър показва, че едва 33% от британците смятат членството в ЕС за "нещо добро". Повод за безпокойство за г-н Шусел е фактът, че в Австрия този процент е 32% - рядък случай Великобритания да не е на дъното на някоя еврокласация.
Битките за бюджета на ЕС и жертвата от страна на г-н Блеър на част от британската отстъпка в замяна на (незадължително) преразглеждане на бъдещите разходи не помогнаха. Най-доброто, което може да се каже, е, че тази лоша година можеше да бъде още по-лоша.
Не е изненадващо, че амбициите за 2006 г. са скромни. Не се очакват някакви кардинални решения: еврото се държи горе-долу, а в резултат от разширяването през май 2004 г. се появиха френската "болест", полските строители в Лондон и германското безпокойство за загуба на работни места заради по-ниските данъци в източните страни. Броят на хората, които са против всякакво по-нататъшно разширяване, се увеличи до 39%, като големи мнозинства "против" са регистрирани във Франция, Германия и Австрия. България и Румъния трябва да се присъединят към съюза през 2007 г., но членството им може и да бъде отложено, ако не отбележат напредък в борбата с корупцията.
Умората от разширяването отразява едно по-масово вглеждане в себе си и една несигурност. Непознаването на ЕС е огромен проблем, но "планетата Брюксел" - нямаща никакъв досег с европейската реалност - е само част от него. Националните правителства трябва да поработят здраво, за да разяснят на хората ползата от членството в ЕС.
Сега европейците имат нужда от една по-мащабна картина за целите на техния съюз. Преди половин век целта на обединението е била да се свържат старите врагове така, че войната да стане невъзможна. Това вече не е аргумент за никого, както и не е приемлива цел за съществуването на съюза субсидирането на фермерите във Франция и Полша. Но в един свят, доминиран от могъщата Америка и изправен пред "мирния възход" на Китай, има голяма необходимост от една по-силна и убедителна Европа. Това означава икономически растеж, научни изследвания и работни места.
Ако оставим настрана евровижданията, ще трябва да има и едно завръщане към евроконституцията след обявената през лятото пауза за размишление. Реформите, които тя съдържа, са изключително важни: постоянният президент ще сложи край на абсурдното ротационно председателство, един външен министър на целия ЕС може да допринесе за нарастване на неговото влияние по света, а правилата за гласуване трябва да бъдат опростени.
Политическата реалност подсказва, че никакви съществени промени не могат да станат преди 2007 г., когато трябва да бъдат избрани нови правителства във Франция и Холандия, а Германия ще застане на председателското място. Големите въпроси все още остават открити. Не е добре за Европа, че те вероятно няма да получат отговор в близко бъдеще.