:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,314
Активни 488
Страници 17,244
За един ден 1,302,066
Писмо от "България" 1

Амадеус в София

Включете радиото и ще чуете:

- 2006 е година на Моцарт, понеже той е роден през 1756.

- И година на Мечо Пух, който се появил в "Лондон ивнинг нюз" на Бъдни вечер през 1925 и книгата излязла през 1926 - бърза да не остане по-назад компанията "Уолт Дисни", която държи авторските права върху приказката на Алън Александър Милн.

Това би разсмяло Моцарт, който обича непристойните шегички във филма на Милош Форман по пиесата "Амадеус" на Питър Шафър. Шафър и Форман отключиха моцартомания през 80-те години на ХХ век, нищо, че ги уличиха в романтични заемки от "Моцарт и Салиери", операта на Римски-Корсаков по Пушкин.

Тогава, през 80-те, британският бизнес монтираше по международните летища светлинни табла с Наполеон и надпис: "Той ни нарече народ от дюкянджии и беше прав; в Лондон се продава всичко", австрийците продължаваха да продават на света шоколадени бонбони "Моцарт", а сега, през 2006, чешките туроператори съблазняват туристите с девиза "Моцарт се влюбил в Прага, тя и вам ще хареса". Еластично е естетическото мерило на креативните редактори в рекламните агенции. Но и австрийският фонд за Моцарт трудно ще направи толкова, колкото направиха Шафър и Форман. Един от проектите на фонда е да обнови градинката пред НДК и да постави в нея паметник на Моцарт. Български патриотари казаха "не" - там трябвало да има само български символи. А Моцарт би им се отразил добре; неговата музика увеличава млеконадоя на кравите и носливостта на кокошките.

Защо бутафорният патриот се мръщи на проекта "Моцарт" за градинката пред НДК? Защото такива работи се случват. Мислим си, че цензорът нарочва книги, филми и театрални пиеси, докато музиката е нещо твърде абстрактно, за да си навира той носа в нея. Грешим. Музиката придава на думите опасна убедителност. Оперите на Верди ги орязвали, понеже се възприемали като повик за обединението на Италия, а "Сватбата на Фигаро" - как така един прост слуга ще води за носа глупавия си господар; бива ли Бомарше да пише такива безобразия, а Моцарт - музика за тях?

2005 бе година на бутафорното българско патриотарство. То ми додея, защото издава комплекси за национална, политическа и друга малоценност. Не само в България. В СССР, когато съществуваше, беше забранено "Верую" на Арво Парт заради думите "Аз вярвам в Иисус". През 1989, за да не се развращават децата, отпадна "Смърт във Венеция" на Бенджамин Бритън от оперния фестивал за ученици в Глиндбърн. Ленард Бърнстейн беше в черния списък на макартистите в САЩ.

Евреи се нахвърлиха на оркестрантите през 80-те, когато Зубин Мета щеше да дирижира "Тристан и Изолда" на Вагнер. Простотията им бе забележителна, понеже само седмица преди това меломаните в Тел Авив се насладиха на "Кармина Бурана" от Карл Орф, придворния композитор на Хитлер.

Нацистите пък бяха забранили еврейските композитори, дори Менделсон. Барток и Шостакович си изпатиха заради сексуални музикални мотиви, както обясни "Правда". Барток, който е унгарец, беше забранен в родината си между двете световни войни, понеже в музиката му има мотиви от Трансилвания. Шостакович го драха за еврейски мотиви. Прокофиев, Шнитке и Парт бяха забранявани заради упадъчно експериментиране.

Композиторът Малер, който е евреин, се беше заял, че в "Зигфрид" Вагнер е направил Миме като карикатура на евреин.

Изброявам тези работи, за да припомня с какво се родее патриотарският наивизъм, който не ще Моцарт, а само български символи пред НДК. Казвам го, защото някой трябва да го каже. Иначе мога да си слушам Моцарт и вкъщи дори без да въртя записите, а като включа Класик ФМ радио, на което му отива да пуска Моцарт, защото заедно с Хайдн и Бетовен той е лицето на зрялата музикална класика и често ще звучи през 2006, която е година на Амадеус (на латински), Готлиб (на немски), Амад (на френски), Богомилчо на български.

Той предпочитал да го наричат Амад. Известно е, че умрял, без да завърши прочутия си Реквием. Завършил го младият Франц Хавер Зюсмаер. Чудно как хитлеристите не надушиха еврейска жилка в това име. Впрочем за учител на сина си Франц Моцарт избрал Салиери, което никак не се връзва с романтичната легенда за черната омраза на завистника към осенения свише.

Но има ли значение как ще ни разкажат библейската легенда за Каин и Авел? Нали накрая Амадеус се провиква: "Посредственици от всички времена, прощавам ви!"

Не е доказано, че Моцарт е имал синдром Турет (импулсивно изричане на гадости). Някои форумци имат Tourette syndrome, но Амад и тям прощава. Само на Мечо Пух няма за какво да му се прощава.



Jusautor DI copyright
183
8489
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
183
 Видими 
04 Януари 2006 00:23
Димитри,

Не ми хареса днешното заяждане с мнението на хората, на което те, както и ти, имат право. Освен това, два пъти си писал погрешно името на композитора. Не е Парт (няма нищо общо с партенка или чин), а Аарво Пярт, православен естонец и истински мистик в музиката. Живее в Германия отдавна. Неговата снаха Ирина Пярт, която работи в университета на Бангор, е една от най-красивите жени, които съм срещал.
04 Януари 2006 00:26
Addenda,

Освен това, името Амадеус не означава Богомилчо, а любимец на Бога. Така озаглавих една моя статия по повод годишнината от кончината му в началото на 90-те години.
04 Януари 2006 00:30
Амадеус е на гръцки Теофилос, на български Боголюб. Еврейските старци, които се бунтували срещу Вагнер (особено настояваше да го свири в Израел Д. Баренбойм - м/у другото З.Мета не е евреин, а парс), били го слушали в концлагерите.
04 Януари 2006 00:34
Фреди Мъркюри (роден Фарук Булсара) също е парс. И в романа на Салман Рушди The Ground Beneath Her Feet имаше певица и музикант парси.
04 Януари 2006 00:34
2005 бе година на бутафорното българско патриотарство.

***
Това ми хареса.
04 Януари 2006 00:35
Не разбирам, не приемам нежеланието за паметник на Моцарт пред НДК, от това само губи столицата, ако пък може нека е в Пловдив. А черната легенда за завистливия Салиери има потвръждение, след завръщането от Прага, където Моцарт бил заедно със Салиери скоро започнали симптомите на странното отравяне довело гения в гроба, Салиери малко полудял, но това вече е друга история
04 Януари 2006 00:53
фък... турета ме беше поотпуснал малко, ама пак се върна с нова сила... шит... верно странни неща стават из тез концерти... оназ вечер маазеловата филармония и една румънска певачка цела нощ въртеха чалги от верди и пучини... еврейски заговор е туй, казвам ви... фък отсекъде... лезайен...
04 Януари 2006 00:57
Възраженията срещу паметника на Моцарт идейни ли са или архитектурни?
Ако са от първия род, за какво става дума? Няма да хуля паметника на Старчев, ако се пооправи, ще си пасва на монументалността на площада, онова недоразумение, издигнато от нахъсените анти- , като параклис-паметник на жертвите на комунизма, е само с идеологическа стойност, подобно на творбите на някои палавници, дето показват кукиш зад гърба на важна персона на тържествена снимка, или пък окепазяват с мустаци някой важен портрет.
Туй вече го преживяхме - то си отиде с Фори, Филип и сие.
А как ще стои този паметник, къде ще е, как ще се връзва като архитектурно решение, като акцент - туй никой не знай...
А и австрийците нещо обещавали да пооправят фонтаните и настилката, Боже, бедност и мизерия, да ти подарят това, дето властите са длъжни да го поддържат в ред и чистота - така на бабите от кооперацията обещават да им измажат опадалата мазилка, ако си дадат подписа да им разбият долните етажи за някой луксозен магазин.
По мое общинарско време бе харизан теренът на Хилтън. Машината за гласуване работеше безотказно и слаби вопли на екоорганизации, че се режело такова голямо парче от парка, заглъхнаха в общия ентусиазъм и потриването на ръце - второто по-дискретно от първото. Само аз, като жител на района, нададох слаб гласец, дали като се харизва този апетитен парцел, няма да се благоустрои поне околността. Ооо, да, разбира се, ми рекоха - подлезите ще станат европейски, нали те ще водят към Хилтън..., ще се оправи коритото на реката и т н и т н.
Ще водят, дръжки, ще водят. Само сергиите и кутийките на дрехарниците заеха подлезите.
А към Хилтън водят други пътища...
Та ще го видим и Амадеус как ще изглежда. Едната надежда ми е в бат Бойко, дето не гласувах за него , че е обещал да махне тез грозни капанчета.
Дано не отворят около Амадеус и сергии с глювайн, надявам се.
04 Януари 2006 01:03
А на мен ми се чини, че в хартиеното издание малко хора четат ДИ, защото го няма контекста на форума. Ако това действително е така, той пише повече заради диалога с форума, или нека не е диалог, че по-прилича на диагностика, идентификация или както искате го наречете. От теорията на системите знаем обаче, че те се идентифицират най-добре, когато на входа им се подаде бял шум. В известен смисъл (математиците ще ме разберат) този "шум" е също толкова съвършен, колкото и кое да е от цитираните музикални произведения, но ние все пак слушаме тях, а белият шум "оцветяваме" леко със собствените си писания. Играта на ДИ не е ли малко самоцелна...
04 Януари 2006 01:04
Евреите недолюбвали "Венецианският търговец" на Шекспир, смятайки че осмива типичният им представител. Синдром на Турет е обзел всички медии в началото на 2006 г. - годината на края на турско-монархо-комунистическото управление. Бълват гадост след гадост - повишения, повишения, повишения. Не на заплатите.
04 Януари 2006 01:06
Ако австрийците дадат 250 000 евро за ремонт на плочите пред НДК-то плюс освежаване на градинките (както са писа по вестниците) - аз съм повече от съгласен да имаме паметник на Моцарт в някоя от тези градинки. Освен друго бат Бойко и екип могат да използват дружбата с австрийците за други проекти в бъдещето. Нали целта е да бъдем отново Виена на Балканите.
*
Под новината за паметника на Моцарт попитах и следното: какво направиха за Пловдив гръчолята, когато онова говно Чомаков тайно им постави паметник на Филип II, въпреки протестите на пловдивската общественост? Защото желанието на австрийците ми се струва не само искрено, но и благородно, докато на гръчолята си бе византийска пропаганда. Чудя се само, кога родолюбиви българи ще го изтрият от лицето на Пловдив?! Майните се барат за големи националисти, да не говорим за бултрасите и лаутерите.
*
И впрочем, бай Джимо, леко си преиграл със заяжданията във волгински стил. Не ти отива.
04 Януари 2006 01:17
Геновева, мисля че са идейни, тъй като се предполага, че паметникът ще бъде в тон с фонтаните и градинките. И всъщност си адски права, тъй като ние още проект не сме видяли (ама пустия му идеализъм ...). Впрочем паметник на Моцарт няма ли да е по-добре да някъде около жълтите павета? Какво ще кажете за градинка с паметник на Моцарт точно срещу двореца на мястото на мавзолея. Колкото до НДК - наистина сами трябва да си оправим градинките и хубавият паметник.
04 Януари 2006 01:19
Филип II си стои, лошо няма, дали е построил тепетата не е ясно, знае се, че някога е имало паметник на Орфей, ама отдавна е било, има и останки от постройка от микенската култура, древнотии майна, той Д Иванов ги знае тия работи, ще ги опише, ЧНГ....
04 Януари 2006 01:24
Да не забравяме, че Австрия е и сегашния председател на ЕС. Дано бат Бойко изиграе правилно картите не само за София, но и за България.
04 Януари 2006 01:26
Сега, аз не съм архитектин, ама дружах на младини със скулптори и подобни, та знам, че като се проектира едно архитектурно пространство, се определят и паметниците, и други пространствени елементи в него, като част от ансамбъла, а това не е свободна площ да си тургаш там за квото има място бол, градинка де, зеленина, все нещо може да се посмести, я за параклисчето как се намери място.
Това именно архитектурно пространство на цялото НДК, не е ли защитено с някакъв копирайт, си мисли простата ми филологическа глава... какво още, колко голямо и къде може там да се тури, а?!?!
Питам бе, само питам, то и без това много духа там, това пространство, като го минаваш, особено през зимата, нека да има завет повечко...
04 Януари 2006 01:29
ЧНГ ... кажи кога ще го бутате, щото всяка уважаваща себе си майна вътрешно ненавижда туй грозилище платено от тесалонишката община.
Чудно що Пловдив не уговори паметник във центъра на Солун на българските свети братя Кирил и Метеодий в замяна?
04 Януари 2006 01:37
Ми може би зад НДК-то са го замислили - там междудругото си е все още красиво. Иначе пак си права. Аз затова казвам на мястото на мавзолея, защото там преди се изнасяха летни опери, а пък и Народния театър е там, дворецът, жълтите павета ... лятото Виенската филхармония ще гостува по покана на бат Бойко и ще свири точно пред паметника на Моцарт. Гарантирам, че площадът и околностите ще са пълни.
*
ps. Бат Бойко, четеш ли?
04 Януари 2006 01:40
Аааа, що бутане, част от древната история, не е основател на града, но присъства във времето, не пречи, японците все там се снимат. А Моцарт къде другаде го виждате освен там, нали е дворец на културата, тя е световна, и Верди да има, и български артисти, и Орфей....
04 Януари 2006 01:41
Димитри Иванов е представител на бутафорната българска журналистика по Живково време, а сега по Първаново.Нема разлика!
04 Януари 2006 01:41
Ами хубаво е на мястото на Мавзолея - и сенките на Сакскобурготските роднини отсреща гледат от Двореца австрийските братовчеди, и жълтите павета ..., ама прекалено в сърцето на идеалния център на София е това място, за паметник на Моцарт, не е той наш човек, наш символ. А НДК е по настрана и върви - културата, музиката, прегърнете се, милиони (ох, пардон, то беше от друг човек, ама пак става за случая...)
04 Януари 2006 01:46
2005 бе година на бутафорното българско патриотарство.


***
Това не ми хареса. Защото изразът "бутафорно патриотарство" ми се вижда езиково некоректен и невъзможен. Може да се каже "бутафорен патриотизъм", което е равнозначно на "патриотарство" (= фалшив и показен патриотизъм, имитация на патриотизъм), но когато кажем "бутафорно патриотарство", какво се получава - "бутафорен бутафорен патриотизъм". Нещо като "фалшиво менте", което подразбира какво? Че става дума за нещо фалшиво на квадрат, или че става дума за нещо истинско, което само привидно е фалшиво (взаимно обезсилване на отрицанията)?
04 Януари 2006 01:48
Тъпо е в центъра на България-София да има паметник на Моцарт.Току виж някой тъп американец, като се върне в родината си , вземе да разправя, че Моцарт е българин.Не, че е лошо, но ще се изложи завалията някъде.
04 Януари 2006 01:50
Културата е световна, прави се от хора талантливи и гениални от различни страни, дедо Господ така ги е разпределил между народите, после пак са заедно при него, горе, не ги разделяйте по друго освен дарба....
04 Януари 2006 01:56
Няма *****, за който патриотизма под каквато да е форма да не е бутафорен. ДИ в "онзи" списък ли е или съм го пропуснала? Редом до такива светила на интелектуалната мисла, като пишкомерец Мишо и нищоказващия Гого. Нежели отрочето на сиромах Сандо.



Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 04/1/2006 г/ 09:43:02

04 Януари 2006 01:57
Доктор Тормозчиян пак е разчленил семантичните атоми. Прав е. Но се усилва смисълът, нещо като фалшив ерзац, а?
Аз бих казала за оправдание на употребилия този термин - хем патриотарство, демек, игра на патриотизъм, хем бутафорно - в смисъл малко настрани - не толкова с функцията на декор, колкото насочено предимно към външния ефект.
Подсилва се фалшиментото.
04 Януари 2006 02:00
Ааа Пейчо, няма да се разберем. Туй първо не е древен паметник и второ таз велика иначе историческа личност не принадлежи на нас!!! Тия япончета като се снимат нали знаеш, че гръчоляшката пропаганда и тогава работи. Тъй де: Филипопол е гръцки град. Толкова са елементарни гръцките номера. Кажи за Солун и за паметник на нашите хора там? Все пак са родом от тоз окупиран от гърците български град?
04 Януари 2006 02:01
"На подарен кон петалите НЕ се гледат!" ! Освен ако е ТРОЯНСКИ ?!?
Но НЯМА да е лошо, ако до паметника на Моцарт издигнат и паметник на Панчо Владигеров, например, или на Валя Балканска, или на Иво Папазов-Ибряма , или на...!!!
Най-добре ще е да има една редица с паметници на чужди светила и , срещу нея, редица с паметници на БЪЛГАРСКИ светила със световна известност! КАЗАХ!
04 Януари 2006 02:03
Д-р Тормозчиян,
Този вид изрази с двойно отрицание са езиково коректни на Български. Няма обезсилване на отрицанията, както в другите езици, Примерно, "Никога не съм те виждал" си е от същия сорт. Никой не казва както напр. на английски "Никога съм те виждал".
04 Януари 2006 02:03
ааа, верно, в редичка, значи, наши срещу чужди, по света и у нас?
ми на околовръстното шосе тогаз, къде да се наредят толкоз ора....
04 Януари 2006 02:06
Не вярвам в такова широко разпространение на "синдром Турет" във виртуалното пространство.
Точно толкова вярвам и в масовото съществуването на ADD (Турет и ADD вървят често в пакет), Attention Deficit Disorder, или поне не в размерите в които го "има" в развитите страни. Да не говорим как добре се продава ritalin-а при децата с подобна диагноза.

В публичното пространство, в Източна Европа, до 1989, нямаше и помен от Турет и ADD. Лечението беше сипмтоматично. И приватизирано. От родителите.
04 Януари 2006 02:06
>>><<<
Непременно трябва да се направи паметник на Моцарт, друсащ мечо Пух на колене. Така Ще демонстрирате всякакви и всячески привързаности . До него, за да го пази от циганите, требе да се излее паметник на ББ ( не е Бриджид Бардо).
04 Януари 2006 02:14
BTW, покрай невижданите тълпи от деца с ADD тук, не мога да не призная едно много симптоматично нещо за западните подрстващи. В САЩ, практически, няма заекващи деца. Докато според медицински изследвания в Източна Европа до 1989 процентът на заекващите понякога се е качвал до 10%. Преценете типа възпитание и огромното количество стрес поглъщано от източноевропейчетата по онова време, сега възрастни хора, някои от които пишещи във форума на Сега.

Пък после идва Джимо и ми говори за Турет.
04 Януари 2006 02:14
Добре, щом мавзолея не става - за други места не се сещам. Ако ще е НДК-то да е в драдинките зад него. Там е доста красиво.
04 Януари 2006 02:16
Ооооo Слънчо, живо здраво, как е, какъв късмет изтегли, а ти си сърдит?що, не си спомням нещо, което не се е случвало, щастлив да си

Редактирано от - Пейчо Пеев на 04/1/2006 г/ 02:42:11

04 Януари 2006 02:40
O'K Нека има паметник на Моцарт, но и на Азис в непосредствена близост!А историята ще покаже кой е по-велик!
04 Януари 2006 02:45
Sta,
Двойното отрицание е коректно при изразяване на глаголното действие, но разглежданият случай е от съвсем различно естество. И очевидно става дума за недомислица, а не за някакви тънки езикови игри.
04 Януари 2006 02:47

Амадеус тук, Амадеус в реконтра....Почти като “Фигаро тук, Фигаро - там”..
Убеден съм, че този път не само аз, а и мнозина от вас ще предпочетат страницата ПОСЛЕ! Казаното за Моцарт там поне е закачка...
А тук – манджа с грозде...Жалко, очаквах повече от Димитри
Нели, Слънчо, здравейте и за много години!
04 Януари 2006 02:48
Моцарт няма нужда от паметник - негови "паметници" са издадени в милиони екземпляри и пълнят фонотеките по целия свят
04 Януари 2006 02:53
ГЕНОВЕВА,
/:/ "ааа, верно, в редичка, значи, наши срещу чужди, по света и у нас?
ми на околовръстното шосе тогаз, къде да се наредят толкоз ора.... "
......................................... ......................................... ....................................
"КОЛКОТО-ТОЛКОЗ!"...
Аз НЕ съм казал колко!!! КАЗВАМ : да са толкоз паметниците на българските светила пред НДК, колкото и паметниците на чуждите!!! А НЕ само паметници на чужди светила!!! ЯСЕН ЛИ СЪМ?!?
04 Януари 2006 03:35
НЕ
04 Януари 2006 03:48

Редактирано от - sluncho6 на 04/1/2006 г/ 06:12:02

04 Януари 2006 03:49
>>><<<
Да ме прощават, ама" Д-р Тормозчян" си е оксиморон от още по-високо качество, при който отрицанието на отрицанието си е синоним на‌"здравеопразване, мой любим термин..
04 Януари 2006 04:55
За патриотизма като "убежище" някой вече бе казал нещо. По-добре Моцарт - сравнително безспорен връх, отколкото някои наши си светини. Сещам се за хан / цар Борис и мъдрия му държавнически ход (доколкото е вярно приписваното му деяние) да изколи до шестнайсто коляно инакомислещия елит. От разстоянието на вековете доста от нас дъблокомислено го оценяват като неизбежна цена на доближаването ни (до приобщаването има още доста път и кръв) до европейската цивилизация. Или пък като "съпътстващи поражения".
А при Джимо шумът вече е филтриран, мисля. Щото за някои части на спектъра дори у Форума май няма още рецептори.
04 Януари 2006 05:02
Едно приятелче спомена, че бил запознат с композитора Волфганг Афадеус Опус

Sine qua non
04 Януари 2006 05:49
Здрасти, черни. Как е по вашите земи проблемът с Турета и ADD-то?
04 Януари 2006 05:52
2005 бе година на бутафорното българско патриотарство.
.
Добре казано!
.
То ми додея, защото издава комплекси за национална, политическа и друга малоценност.
.
Само че твоите творения от Баучър 23 често са "храна" за дебилните патриотари из форума. Помисли върху това - струва ли си за едното начесване на егото, колкото и да е голяма нуждата ти от това, да ги надъхваш.
.
Само по себе си, днешното писание е супер. Браво!
04 Януари 2006 06:03
Според мен икой не го е казал по-синтезирано и по-добре от Заппа:
Information is not knowledge. Knowledge is not wisdom. Wisdom is not truth. Truth is not beauty. Beauty is not love. Love is not music. Music is the best.
Frank Zappa - Joe's garage

Информацията не е знание. Знанието не е мъдрост. Мъдростта не е истина.
Истината не е красота. Красотата не е любов. Любовта не е музика. Музиката е върхът!
04 Януари 2006 06:40
Историите за музикантите са интересни, но отговора на въпроса за бутафорния патриотизъм е грешен. Осговора изобщо не е свързан с творчеството на Моцарт и даже не е свързан с творчеството изобщо.
Очевидно за доста индивиди е настъпило времето категорично и окончателно да се отърсят от комплексите си. Да докажат(поне това), че са патриоти. Получава се нещо като съревнование. На кой сина му ще има по-голямо абитурентско парти. Чия дъщеря ще получи най-хубава кола за сватбата. Самонадъхващо, самоиндуциращо и за нещастие в резонанс със обективни обстоятелства(което го усилва хилядократно до нелепи размери). Нещо като осъждането на Сахаров и Солженицин навремето. Не сме чели какво са писали, но със сърцата си знаем че е лошо. Поради тази причина категорично и с погнуса отказваме да го четем.
Та, всяко нещо от което става повод е добро. Онзи ден осъдихме Блеър, вчера правихме подписка за циганите и цената на газ-та, днес имаме Моцарт! Моцарт? Може, но срещу него задължително да има българин. Какъв контрапункт само!( не Моцарт и Българина, Моцарт - Циганите)! Каква разнопосочност на интересите и каква всеобхватност на идеята за патриота! Самият Моцарт ще се затрудни да го пресъздаде.
04 Януари 2006 06:42
Немам против да сложат Моцарт или нещо друго, стига да махнат тази тъпня пред НДК.....
04 Януари 2006 06:46
Някой знае ли какъв е проекта и къде искат да го турят?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД