Базата Шугъргроув, строена през 50-те г. на миналия век като радиолокационен център за флота, е водещ пост на АНС. |
Смразяващите послания от миналия век на Ерик Артър Блеър, по-известен като Джордж Оруел, в култовата му книга "1984" отдавна вече са придобили реални измерения. Излязлата под перото му фраза "Големият брат те наблюдава" се прилага безмилостно и педантично от съответните институции на големи и по-малки страни във всички сфери от политическия, социалния и личния живот на съвременното глобализирано обществото. В името на сигурността и мира още в годините на "студената война" на Запад и особено на Изток започна жестока надпревара за налагане на тотален контрол над базираните наземни и сателитни комуникации в държавите на двете враждуващи световни системи. Невидими "очи и уши" дебнеха, регистрираха и класифицираха всичко видяно, споделено, писано и чуто, до което можеха да се промъкнат.
Положението остава непроменено и до ден-днешен, макар че СССР е вече история. Нещо повече. Усилията в тази насока се увеличават, тъй като световните лидери отчитат, че е назряла необходимостта за обединяване в името на сигурността и готовността за борба срещу проявите международния тероризъм. Убедени в правотата на това начинание, те разработват и въвеждат законови рамки. Инвестират огромни суми за внедряването на върхови технологии, които да разкриват и предотвратяват кървави атентати от рода на тези, поразили невралгични точки и взели хиляди жертви в Ню Йорк, Мадрид и Лондон.
За да се получи изпреварваща информация за плановете, намеренията и подготовката на заподозрените в терористична дейност, особено след 11 септември 2001 година, първоначално в САЩ, а впоследствие и в страните от ЕС негласно се прилага тактика за налагане на тотален контрол върху обмена на информацията и комуникациите. Само преди месец президентът Джордж Буш защити програмата за подслушване на заподозрени във връзки с терористични организации на територията на САЩ. Пред репортери той изтъкна, че подобни действия са оправдани и необходими.
Макар и предпазливо, ЕС през миналата година също бе принуден от редица обстоятелства да прибегне до по-радикални мерки. След поредица от консултации вътрешните министри на Евросъюза одобриха един от най-противоречивите и спорни въпроси, отнасящ се до запазването на телекомуникационни данни. В рамките на новите законови разпоредби бе наложено на компаниите, които оперират в областта на комуникациите, да съхраняват подробности за всички телефонни разговори, съобщения по електронна поща и трафик по интернет за срок от една година. През юни м. г. Европейският парламент се опита да отхвърли подобно предложение, като се аргументира с гражданските свободи, правото на личен живот и други съображения. Само месец по-късно обаче защитниците на тези доводи неочаквано дадоха "зелена светлина" на проекта. И не само това. В добавка бе прието и рамково решение за европейските съдебни заповеди, издадени на базата на свидетелски показания, политика за защита на данните, нова директива за прането на пари, както и мерки, чиято цел е да се попречи на терористите да злоупотребяват с дарения.
Тези превантивни мерки обаче определено
подклаждат недоволството на обикновения гражданин -
бил той европеец или американец. Той все по-често си задава въпроса остава ли област от всекидневния му начин на живот, която "Големият брат" не контролира. Видеокамери следят и отчитат с точност до стотна от секундата маршрута и поведението му по магистралите, на работното място, в метрото, магазините, банките и дори в обществените тоалетни. Чрез информационните носители на служебните или кредитните карти може да бъде проследено кога се е явил на работа, в кой ресторант се е хранил, къде и какво е пазарувал или коя е банката, съхраняваща парите му.
Мобилните телефони също са безценен източник на данни за деловите, приятелските и сантименталните връзки и контакти, както и за местонахождението на притежателите им. Френският Le Monde Diplomatique има смелостта да разкрие една публична тайна - че това отдавна е възможно във Франция благодарение на Mobile Positioning System и навсякъде по света с GPS. Изданието пояснява, че това ставало само със съдебно разрешение, но практиката показва, че методът е широко приложим и без такива формалности.
Придобитата конфиденциална информация от специалните служби на държавите от ЕС се залага в базата данни на
суперкомпютър с кодово наименование "Чудовището",
който е базиран в Брюксел. В него се съхраняват файлове, съдържащи изключително лични данни - освен за всички жители на планетата, които представляват потенциална опасност за сигурността, така и за техните връзки в различни държави. Чрез специален трицифрен код 666 и комбинация от цифри, която присъства почти навсякъде в документите на гражданите от западните държави (лични идентификационни документи, кредитни карти, паспорти, банкови сметки, информационни системи), системата има и достъп до данните от полицейски документи, болнични заведения, библиотеки и социални служби.
Безспорните шампиони и носителите на приза "Големият брат те наблюдава" обаче са в САЩ. В информационната система "Метронет" се съхраняват данни за 120 милиона души и 80 милиона домове и обществени сгради. Базата данни в пълен обем се ползва от правителството и държавните органи, ограничен е достъпът за частни фирми и организации. Амбициите на "Метронет" са до 2015 г. националната информационна мрежа да обхване във всеки щат и да обобщи пълния обем на данните от годината и датата на раждане до личните предпочитания и вкусове на гражданите.
Мегакомпанията "АТ&Т" също дава своя принос,
засега само с биочипове. Те могат да се имплантират при необходимост в организма на домашни любимци, диви и селскостопански животни, за да бъдат безпроблемно локализирани. Вече се работи и по проект, който дава възможност подобни микрочипове да бъдат имплантирани и на хора (малки деца, служители на специални служби или особено опасни престъпници), твърди US News and World Report. Изданието обобщава, че 80% от населението на щатите са обект на тотален контрол. Разработен е и софтуер за разпознаване на физиономии (Facial Recognition Software), който превръща изображението на човешкото лице, заснето с камера, в цифрова поредица, въвежда му индивидуален код и го складира в архив. По този начин специалните служби могат издирят всеки индивид. Достатъчно е само някоя камера да го фиксира под подходящ ъгъл и на близко разстояние - дори и в многолюдна тълпа.
В надпреварата не изостават и доайените от системата "Ешелон",
която стартира още през 1947. В момента тя продължава активно да работи, но вече на принципа на интернет - като сортира автоматично постъпващата информация. Компютрите й са настроени в режим на търсачка, която сканира международните кабелни и сателитни комуникации, включително и засекретените високочестотни връзки. Чрез "Ешeлон" може да бъдат безпрепятствено засичани кабелните, мобилните и сателитните телефонните разговори, факс-съобщения, SMS-и и имейли. Работният обем позволява да се контролират над 2 милиона разговора в минута. Системата не разпознава детайли в съдържанието, но чрез микропроцесор, разработен от НСА в началото на 80-те години, прихваща ключови думи или комбинации. Ако се появят определени събеседници, съобщения или теми, те се улавят от компютър, който ги анализира автоматично и ги праща на този, който би могъл да се интересува от тях. Информацията на "Ешелон" е от изключителна важност и без изключение данните носят грифовете "топсикрет" ,"топсикрет умбра" и " топсикрет умбра гама".
Малко по-късно
системата е дублирана за по-голяма сигурност
и с Центъра за оперативен контрол на комуникациите и средствата за връзка на 150 километра северно от градчето Шугъргроув, Западна Вирджиния. Базиран в специално избрана местност, която не попада в радиосянка, ограден от високи планински масиви, центърът е под управлението на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ. Той е претъпкан с апаратура, която работи 24 часа в денонощието, за да оправдае девиза на АНС: "Не отстъпваме! Никога не сме отстъпвали и няма да отстъпим!"
"Очите и ушите" на Шугъргроув контролират Източното крайбрежие на САЩ, а за Западното отговаря базата близнак в щата Вашингтон. Но с това далеч не се изчерпват задачите, които изпълнява АНС, наричана закачливо No Such Agency (несъществуващата агенция). "Злите езици", цитирани от "Вашингтон таймс", твърдят, че обект на нездравото й любопитство са освен военни, политически, търговски, промишлени и т. н. потайности и конфиденциални контакти, разговори, срещи, кореспонденция и интимни преживявания на висши служители в щаб-квартирата на ООН, дипломати, чужденци, пребиваващи на територията на САЩ, федерални служители на президентската администрация и редови граждани. Лидерите на политически партии, неправителствени организации от съюзнически или враждебни на Вашингтон държави също са обект на всемогъщия "Голям брат". При това положение на обикновените люде не им остава нищо друго, освен да потърсят изход от положението, в което се намират, между редовете на фантастичната дистопия "1984".