- 2006-а ще ни приближи ли към изпълнението на социалните обещания на БСП, г-жо Масларова? Вече не можете да се оправдавате със заварен бюджет и неявни ангажименти към МВФ.
- Това, което успяхме в социалното министерство бе максималното, което можеше да се вземе за бюджет 2006. Но аз от 1 януари вече мисля за бюджет 2007. За активни мерки на пазара на труда тази година са предвидени около 390 млн. лв. заедно с проекти по ФАР. Нашата амбиция да увеличим коефициента на заетост до 58% е напълно реално достижима. По закона за семейните помощи за деца имаме 278 млн. Но съм малко неудовлетворена от това, че депутатите не можаха да разберат, че второто дете е проблемът на българското семейство. Но така или иначе 2 лева отгоре след първото не са малко.
- Малко са, но пък от сърце, както се казва.
- Може и така да се каже, но аз за това соча глобалната сума от 278 млн. 106 млн. пък са по закона за социално подпомагане. Твърдо съм решена да елиминирам професията "социално слаб".
- За това се заканвате още от миналата година.
- Така е, но тогава нямахме възможности нито законодателно да променим нещата, нито бюджетно. Пилотният проект, който направихме в 6 общини - помощите за родители, които не си гледат децата, да отиват в детските градини, - вече проработи при 199 семейства и 440 деца.
- Смятате ли да разпрострете тази практика в цялата страна?
- Да, но това не може да стане преди началото на март. Защото трябва да се обработят 2 млн. документи на различни хора за социални помощи. После, разбира се, може да се върне и със задна дата. Енергийните помощи също са гарантирани, даже се оказва, че имаме повече пари, защото от НЕК казаха, че няма да вдигат цените този отоплителен сезон.
- А "професията инвалид"?
- 127 млн. лв. - с 50 млн. повече от миналата година - са предвидени за хората с увреждания. За съжаление поне 40-50% от инвалидите у нас са ментета. Аз съм категорично против интеграционната добавка да се дава на всички хора с увреждания - трябва да има тест за дохода на всеки. Смятам също да преразгледаме договорите с фирмите, доставящи помощни технически средства, и да смъкнем цените. Ето, имам тук в кабинета два чорапа за инвалиди - напълно еднакви, но единият струва на държавата 8,80 лв., а другият можете да си го купите на пазара за 1,50.
- Все пак големият проблем си остава широкият достъп до тази система. Всеки социален министър се заканва на ТЕЛК-овете и въпреки това те продължават да бълват, както казвате, менте инвалиди.
- Шири се мнението, че с нередностите трябва да се занимават само институциите. А това е отговорност на всички ни.
- Г-жо Масларова, дойдохте на власт с обещанието за сериозна реформа на пенсионната система. Имахте дори внесен законопроект още от времето на вашето депутатстване, но го забравихте. Отстъпвате ли от идеите си за чиста точкова система?
- Не. Пенсионната система непрекъснато трябва да се усъвършенства. И го правим. Вече не само висшистите, а всеки, който наближи пенсионна възраст, може да си откупува недостигащ му трудов стаж. До юни ще внесем в МС закона за Сребърния фонд, лятото се надявам парламентът да го приеме и до края на годината да имаме 0,5 млрд. лв. в този фонд. Т.е. стъпките се правят една след друга - не можеш да започнеш да пенсионираш, ако още нямаш пари във фонда. Не е без значение и въпросът за намаляване на осигурителната тежест - проблем, който касае не само работодателите.
- Но на практика само работодателите получават облекчение. Смъкването с 6 пункта на пенсионната вноска "се изяжда" изцяло от работодателите заради това, че от тази година те плащат 65% от осигуровките (60% досега), а работниците 35% (30% досега). И ако вземем всички социални и здравни вноски, тежестта на работодателите намалява с близо 20 на сто, а на наетите - само с 0,2%.
- Аз се надявам работодателите също да имат поглед към работниците, защото работодател без работник не може да работи.
- Защо питаете такива надежди - работодателите бяха заплашили, че няма да вдигат заплатите, ако разпределението в плащането на вноските остане 70:30.
- Не се притеснявам, трябва да има баланс на интересите. И третата голяма стъпка в пенсионната реформа - вече индексираме пенсиите от началото на годината, а не от средата, както бе досега.
- А най-голямата ви стъпка - чистата точкова система, остава за 2007-а, така ли?
- Зависи какво разбираме под чиста точкова система. Трябва да дадем възможност на хората, които години наред са работили и вече са в предпенсионна възраст, да бъдат възмездени. И в същото време трябва да направим така, че да стимулираме хората да внасят в осигурителната система. Може би трябва да направим втори пенсионен стълб не само за родените след 1959 г., но и за родените след 1950 г. Защо да не направим малко по-висока вноска и там, за да можем да гарантираме прилични старини на онези, които много време са работили, но нямат пари да си откупят точки и искат още да работят. Освен това навлизаме в доста сериозна демографска ситуация. Приветствам идеята за активното стареене. В Европа се говори за стимулиране на работодателите техните наемници да остават на работа и в следпенсионна възраст.
- Това звучи като научна фантастика у нас.
- Веднага ще ви контрирам - чакат ни проблеми с едно поколение, което не е достатъчно образовано и подготвено за труд. Разумният работодател би задържал на работа един човек на 58-60 г., който е здрав, с висока квалификация и опит и който спокойно може още няколко години да му бъде много по-ценен от един млад наемник, в който тепърва трябва да влага и да го квалифицира. Затова не ми се иска да се гледа на социалната политика по този начин - не направиха чиста точкова система, не увеличиха заплатите с 20%... Ами хайде да видим какво сме направили със заплатите.
- Хайде.
- Увеличихме не само заплатите в администрацията, увеличихме и минималната заплата и необлагаемия минимум с 50 лв., от което се ползвате и вие, който не сте в администрацията. Направихме семейно подоходно облагане, намалихме осигурителната тежест - нищо, че е с 0,2%, пак е нещо. Виждате как се наслагват нещата.
- От друга страна обаче, чрез повишените акцизи изземвате доход. И както каза пред "Сега" в края на миналата година предшественикът ви Иван Нейков, трябва да скачаме от радост, ако успеем да задържим през 2006 г. доходите на нивото от 2005-а.
- Ако Нейков беше на мое място, сигурно щеше да говори и по-красиви неща, и по-благо...
- О, и вие сте доста блага.
- Всички говорят, че се увеличават акцизите на цигарите и алкохола. Как пък не чух и не прочетох някъде, че с пъти се намали акцизът на нафтата! А тя е основен енергиен източник за селското стопанство и има важен дял като разход в производството на храните. Не ми се иска да продължаваме все така - лошата новина да е добрата новина.
- Нека тогава добрите обещания да бъдат изпълнявани.
- Ами изпълняваме ги, неслучайно започнах със социалните милиони в бюджета. Над 1 млрд. лева се разпределят за конкретни хора (тук не влизат заплатите). Вече е готова методиката за определяне официалната линия на бедността и до 15 дни тя ще бъде предложена за обсъждане.
- Колко лева ще е тази граница?
- При всички случаи над 150 лв. Сега тя е 100-105 лв. (гарантираният минимален доход - 55 лв.). Социалните плащания вече ще са не на базата на подпомаганото лице, а на базата на социалния статус на домакинството. Защото ако например в едно семейство млади хора с деца живее пенсионер, а младите са с прилични доходи, ние сега подпомагаме задължително пенсионера, което не е справедливо.
- Т.е. тази по-висока летва на бедност няма да вкара нови десетки хиляди хора в системата на социално подпомагане?
- Не, в никакъв случай, но тепърва има още да обсъждаме кое и как. Категорично обаче трябва да откъснем социалната пенсия от минималната за трудов стаж, защото тя си е социална помощ, не е пенсия. Трябва освен това да направим доходите от труд по-привлекателни от социалните помощи. Което значи, че поне минималната заплата трябва да е по-различна.
- Как си я представяте в бюджет 2007?
- При всички случаи - доста над официалната линия на бедността. Защото според всички дебели учебници минималната заплата включва средства за възпроизводство на работната сила и процент за издръжката на член от семейството. Т.е. не може минималната заплата да е на нивото на социалните плащания.
- Има ли изобщо смисъл да се осигурява за втора пенсия човек, роден след 1950 г., както предлагате? На такъв човек му остават само няколко години до пенсия, какво ще се натрупа за това време в индивидуалната му партида във втория стълб?
- Не е съвсем малко - ето сега вноската за допълнително задължително осигуряване се повиши от 3 на 4%.
- Но тези пари няма да могат да носят доход на този възрастен човек с кратък осигурителен стаж във втория стълб, защото няма да има време да се капитализират.
- Той ще си има една базисна сума от първия стълб, която с втория ще подсили. Като включим и Сребърния фонд...
- Това ще са левчета трохи.
- Като казваме, че повишаваме пенсиите с 5,6%, което било 7-8 лв., нека не забравяме, че това са пари. Има хора, за които и 15 стотинки са важни. Още повече че с влизането в сила на осигурителния кодекс една голяма част от хората бяха ощетени. За един и същ стаж, но с различна дата на пенсиониране - преди или след 1997 г., се получават доста различни пенсии.
- Под "чиста точкова" не се ли разбира само стаж плюс навършени години?
- Под чиста точкова система се разбира това възрастта да не се взема два пъти като фактор. Сега тя веднъж влиза като брой навършени години в точките, втори път - като фиксирана възраст за достъп до пенсия. Под чиста точкова система се разбира едното да го няма.
- Т.е. не се отказвате от пределната възраст за пенсиониране?
- Да, нека да си има определена възраст и на базата на това, че примерно съм работила 35 г., няма да получа на 60 цялата пенсия, а по-малко.
- Това откога ще стане.
- То полека-лека се получава. Ето, аз мога да си откупя точки и да се пенсионирам. Друг вариант е смъкване възрастта за втория стълб. Търсим различни начини, които хората да си избират, при които същевременно да се запази стабилността на пенсионната система.
- Но това не са революционно нови възможности.
- Хората трябва да разберат, че нещата не стават с магическа пръчка.
- Знаехте го и преди да станете министър, нали?
- Да, и както виждате, съм направила доста за няколко месеца.
|
|