Изборът на главен прокурор освен сложна комбинация от политически интереси и икономически сметки става още по-труден за прогнозиране дори и заради самата технология, заложена в закона.
На помощ трябва да дойдат висшата математика, комбинаториката и теорията на вероятностите. Последната е приложна математическа дисциплина, която изучава оценката за възможността да се сбъдне дадено събитие. Като част от тази теория е и т. нар. "размита математика", която пък прави опит да вкара в рамки размитите събития.
Изборът започва на 11 януари на първото за тази година заседание на Висшия съдебен съвет. Изправени сме именно пред размити изходни позиции и пред десетки възможни изходи и комбинации. Кой има право да номинира кандидати за главен прокурор? Министърът на правосъдието и поне 5-има души от 25-членния ВСС. Т.е. могат да бъдат посочени най-много 6-има кандидати. Но само на пръв поглед. Първо, защото законът никъде не лимитира, че ако един член на ВСС участва в една номинираща петорка, не би могъл да се включи в друга петица за друг кандидат. Вярно, ако това стане, няма да е много морално. Но законът не го забранява, а даден член на съвета може да има двама еднакво изявени фаворити за поста. Ако се случи такова прекомбиниране на магистратите по петорки, тогава възможностите стават много и блокажът е в кърпа вързан. Затова самият ВСС още на 11 януари трябва да реши, че 1 член може да участва само в една номинираща петорка.
Стигаме до следващия процедурен и математически проблем. Един от членовете на съвета - директорът на националното следствие Ангел Александров, почти сигурно ще бъде един от кандидатите за главен прокурор. Това би могло да означава, че една петица не може да бъде съставена, защото той би трябвало да номинира конкурент. Освен ако не номинира себе си. Но и двата случая са странни. Така че по-вероятно е кандидатите за главен прокурор да са 5-има. Един - предложен от министъра на правосъдието, и още четирима - номинирани от възможните 4 петорки.
Според заложената в конституцията и в Закона за съдебната власт процедура кандидати ще могат да се издигат най-късно до 28 януари, т.е. в рамките на две седмици. Следва тяхното изслушване, а после идва и гласуването. То трябва да е тайно. И тук идва следващият проблем. И той е, че членовете на т. нар. петорки могат да гласуват за кандидат, номиниран от техни колеги. А ако не могат, що за тайно гласуване е това.
Ако приемем хипотетично, че има петима кандидати и никой от тях на първи тур не получи необходимото мнозинство от 2/3 от всички членове на ВСС - т.е. 17 гласа, - следва втори тур. На него се явяват първите двама, които имат най-много гласове. Стигаме до следващата празнина в закона. Ами и ако петимата получат по 5 гласа? Тогава кои двама отиват на втори тур? Или пък ако трима или четирима кандидати получат по 6 гласа? Напълно възможни комбинации. Законът казва обаче изрично: на втори тур отиват двамата кандидати, получили най-много гласове на първия. Вторият тур се обезсмисля при такива възможни развръзки.
По закон, след като ВСС избере главен прокурор, изпраща името му на президента, който пък трябва да издаде указ за назначаването му. Държавният глава има право да не се съгласи и да го върне обратно на съвета. При това законът му позволява да не изтъква мотиви. Тогава съветът трябва да гласува наново и кандидатът пак трябва да събере 17 гласа. Президентът няма право на второ вето.
Всъщност при предишния избор през 1999 г. се случи точно това. ВСС избра Бойко Рашков. Тогавашният президент Петър Стоянов върна кандидатурата. ВСС не прегласува отново Рашков и така се стигна до избора на Никола Филчев. Последният бе избран на втори тур с 14 гласа срещу 11 гласа за тогавашния варненски апелативен прокурор Васил Миков. Тогава бяха необходими гласовете на половината членове на ВСС плюс един. После бе направена промяна в Закона за съдебната власт, според която гласовете вече трябва да са 17. Това се отнася и до избора на председатели на ВКС и ВАС. Изискването за квалифицирано мнозинство блокира избора на шеф на ВАС за дълго, накрая се стигна до сравнителен консенсус и бе избран Константин Пенчев. Но това се случи едва когато 11-имата от парламентарната квота на ВСС бяха подменени от НДСВ и ДПС.
Подобен блокаж е възможен и за избора на главен прокурор, защото трудно се събират 17 гласа. Кои са възможните кандидатури и вътрешното разпределение във ВСС.
До този момент двама са дали да се разбере, че са готови да участват в състезанието. Единият е шефът на националното следствие Ангел Александров, а другият - бившият правосъден министър от правителството на Виденов и дългогодишен депутат от БСП Младен Червеняков.
Има и още двама, които се спрягат най-често като възможни кандидати. До момента нито са потвърдили, нито са отрекли. Това са шефът на Правния съвет на президента Борис Велчев и бившият президентски съветник и настоящ конституционен съдия Лазар Груев. Спряга се и бившият шеф на отделение във Върховния съд и настоящ адвокат Явор Зартов. Той бе махнат при чистката през 1992 г., а съвсем неочаквано миналата година решението за освобождаването му бе отменено от сегашния ВСС.
В общи линии около този кръг на "заподозрени" се движат предвижданията. Но няма да е изненада, ако пловдивският апелативен прокурор Росен Димов, софийският градски прокурор Бойко Найденов и още двама-трима от различни прокуратури се включат в играта. Нищо чудно да бъдат вкарани и имената на адвокатите Даниела Доковска или Георги Гатев.
В общи линии при гореописаната ситуация на процедурни празнини и сложни прекомбинирания всеки, вкаран в публичен оборот, може да се окаже, че в даден момент има шанс. Но за да бъдеш включен в играта, министърът на правосъдието или поне петима души от ВСС трябва писмено да внесат предложение. Много е важно
кои точно петима души от ВСС предлагат съответния кандидат,
както и кой ще бъде посочен от министъра на правосъдието.
Какво е разпределението в 25-членния ВСС. Трима души в него са по право - главният прокурор и председателите на двете върховни съдилища. 11 са от квотата на парламента, избрани от НДСВ и ДПС, които имаха мнозинство в предишния парламент. От тях двама са декани на юридически факултети, адвокатите са двама, един прокурор, директорът на следствието и петима съдии.
Останалите 11 членове на ВСС са от т. нар. професионална квота - 6-има са съдии, избрани от съдиите, трима прокурори, посочени от прокурорите, и двама следователи, посочени от следствието.
Т.е. съветът се състои от 13 съдии, 5-има прокурори, 3-ма следователи, 2-ма адвокати и двама декани преподаватели. На пръв поглед има няколко ясни неща. Без мнозинството на съдиите не може да има избор на главен прокурор. Ако те са единни, може да се стигне сравнително лесно до избор. Изглежда, че и прокурорите не могат да са решаващи при избора, както и при блокирането на избора. Пак на пръв поглед би могло да се мисли и че ако е задружна парламентарната квота, също не може да има избор без нея.
Но това е само пръв поглед. Първо, съдиите не са единни - те са всъщност две групи. Избрани от колегите си и от парламента. За това пък групата на прокурорите е много задружна и може да блокира всеки избор без кой знае какво усилие. Отдавна вече и парламентарната квота не е толкова задружна и трудно може да се предрече как ще гласуват членовете й. Сигурно е и още нещо. Когото предложат Филчев и прокурорите, той няма да бъде подкрепен от Иван Григоров и поне половината от съдиите. Както и обратното. Дори точно противоборството между двамата през последните месеци може да се окаже основният препъникамък. Освен това е сигурно и че много членове на ВСС ще сменят мнението си по различни причини през трите седмици след откриването на процедурата до гласуването. Както и след евентуалните неуспешни гласувания.
Най-големи засега са шансовете на Груев, Велчев и Александров. Но могат да пострадат от ранното спрягане на имената им, както и от натоварването им с един или друг етикет "човек на еди-кого си ...". Затова няма да е чак такава изненада, ако никой от тях не стане. И се появи четвърти.
Има и още нещо сигурно. Че политиците, управляващите коалиции, лидерите на партиите трудно ще повлияят на избора. Първо - защото видимо не са единни. И второ - това е звездният миг за всеки от 25-имата членове на ВСС и всеки от тях ще го употреби както той лично намери за добре. Президентът все пак по закон и конституция може да повлияе. Поне с възможността си за връщане и вето.
Важното е тези 25-има души да си отварят очите на четири и да внимават какво и за кого гласуват. Както и да си дадат сметка, че времето, което могат да играят по нервите обществото, да играят игрички и да отлагат или протакат избора, не е безкрайно.
Прожекторите светнаха, светлината е много силна и обществото и медиите ще ги гледат ден и нощ.
за каре
Съставът на ВСС, който ще избира главен прокурор
Членове по право
Иван Григоров - председател на Върховния касационен съд
Никола Филчев - главен прокурор
Константин Пенчев - председател на Върховния административен съд
Квота на парламента
Проф. Александър Воденичаров - декан на Правно-историческия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски"
Ангел Александров - шеф на националното следствие
Анита Михайлова - адвокат
Виолета Бояджиева - шеф на Апелативен съд-Варна
Владимир Иванчев - шеф на Окръжен съд-София
Даринка Станчева - председател на Окръжен съд-Русе
Димитър Токушев - декан на Юридическия факултет в СУ "Св. Кл. Охридски"
Любомир Цеков - адвокат
Николай Ганчев - военноапелативен прокурор-София
Панайот Генков - съдия във ВАС
Радка Петрова - шеф на Апелативен съд-Пловдив
Квота на съдебната власт
- На съда
Андрей Икономов - председател на отделение във ВАС
Бойка Попова - председател на отделение във ВКС
Венета Петрова-Марковска - зам.-шеф на ВАС
Евгени Стайков - председател на Апелативен съд-София
Румен Ненков - зам.-председател на ВКС
Събина Христова - председател на Окръжен съд-Бургас
- На прокуратурата
Христо Манчев - зам. главен прокурор и ръководител на Върховна касационна прокуратура
Митьо Марков - зам. главен прокурор и ръководител на Върховна административна прокуратура
Цеко Йорданов - завеждащ отдел на ВКП
- На следствието
Д-р Атанас Нешков - директор Окръжна следствена служба-Ловеч
* Свилен Турмаков - зам.-директор на националното следствие. Замени преди няколко седмици дотогавашния член от квотата на следствието Румен Андреев.