:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,078
Активни 723
Страници 23,643
За един ден 1,302,066
Интервю

В болниците мислят само за пари

Ще търсим компромис, за да не останат хората без медицинска помощ, казва директорът на здравната каса д-р Иван Букарев
СНИМКА: Архив "Сега"
Иван Букарев
- Д-р Букарев, предвиждат ли се промени по рамковия договор за тази година? Оказа се, че има много проблеми, лекари и болници са недоволни.

- Както всяка година, и тази ще бъдат издадени указания по прилагането на рамковия договор, подписан от лекарския съюз и от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). В понеделник двата управителни съвета обсъдиха постъпилите предложения и сигнали. Някои бяха отхвърлени, други - приети. Най-съществените са корекциите в алгоритмите на клиничните пътеки. Включиха се заболявания към отделните пътеки, прецизираха се изискванията за сключване на договор, документацията.

- Има много спорни текстове в договора, които не могат да бъдат променени с указания...

- Съзнаваме, че не можем да променяме договора, затова даваме указания по прилагането му. Типичен пример е, че общопрактикуващите лекари досега имаха право да сключват договори за осигуряване на 24-часовото разположение за пациентите само с колеги от извънболничната помощ. Сега им разрешаваме да работят и с центрове за спешна медицинска помощ, и с болници с неотложни звена. Така ще може по-добре да се покриват потребностите на пациентите.

- Какво ще правите със задължителните профилактични прегледи, които трябва да се правят от джипитата? Те са недоволни, защото им се вменяват неспецифични дейности, за които и не им се плаща.

- Доколкото разбрах, сдружението на общопрактикуващите лекари е подало апел до Министерството на здравеопазването (МЗ) и мисля, че в една тристранна среща между лекарския съюз, касата и министерството може да се обсъди и този въпрос.

- Не можахте ли да го обсъдите, преди да подпишете рамковия договор?

- Обсъждахме го. Но и договорният процес не премина на желаното ниво на точност, взаимно разбиране, конкретизация. МЗ и НЗОК имаха желание да окажат много голям обем профилактична дейност - да се правят мамографии на всяка жена, да се прави тестът PSА за рак на простатата. Но се оказа, че парите не стигат. И след като се орязаха тези изследвания, останаха неща, които са били подценени при изчисляване на ресурсите. Друг е въпросът, че много жени нямат доверие на общопрактикуващите, които ще трябва да им вземат цитонамазка. Продължаваме да мислим, че трябва да се прави сега описаната профилактична дейност. Остава само да преценим ресурсната обезпеченост.

- Какво трябва да стане, за да се правят все пак профилактични прегледи?

- Според общопрактикуващите лекари трябва да се направи програма, но въпросът е откъде да се финансира. Очевидно касата не може да я покрие, тя има много финансови ангажименти по други задачи. Бюджетът на МЗ също е разчетен.

- И най-вероятно джипитата няма да правят тези прегледи. Касата ще си затваря ли очите, както често става?

- Това, че сега не се правят, не ни притеснява, защото никога профилактичните прегледи не са правени в началото на годината. Те започват към март-април и завършват ударно в края на годината. Мисля, че в срещите с МЗ и лекарския съюз ще се вземе окончателно решение дали да се промени пакетът профилактична дейност, зададен от наредба на МЗ, или да се задължат личните лекари да го правят.

- Кога може да отпадне разширеният пакет? Имате право само веднъж годишно да променяте рамковия договор.

- Има много начини да се направи, стига да се реши от всички - министерството, лекарския съюз и касата, че трябва да отпадне извършването на окултни кръвоизливи и цитонамазка. Ако и трите страни са съгласни, не се нарушава рамковият договор. Но все пак дебатът още не е приключил.

- Как ще решите проблема с диагнозите, които не са включени в клиничните пътеки и няма кой да плаща за тях? А болниците връщат и разкарват пациенти.

- Моето убеждение е, че пътеките трябва да са много повече от сегашните 299. Коригираме липсващите диагнози от деня, в който качихме на сайта на касата рамковия договор. Вече няма заболяване, по което човек да постъпва в болница и то да не е отразено в клиничната пътека. Ако има такива неща, те се дължат на нежеланието на директора да приеме пациента. Или на неговото невъобразимо въображение, че има болест - едно на милиард, и тя не присъства в пътеката. Това се получава, защото за първи път касата пое цялата болнична помощ, и то с изисквания по всяка пътека, а това не е толкова просто за изпълнителите на болнична помощ.

- Има проблеми и със спешните случаи, които не влизат за болнично лечение - за тях няма кой да плаща. Има хора, които влизат неосигурени в болница и си плащат по-късно здравните вноски, а междувременно трябва да платят лечението. Няма яснота кое е спешно и кое - неотложно, на пациенти се отказва прием, има дори фатални случаи.

- Нашият отговор за неосигурените е много бърз, лесен и неприятен - ние не плащаме за тях. Но не е там въпросът. Планова хоспитализация на неосигурен не се плаща от НЗОК. Ако е спешен, се приема. Ако не е осигурен, а неговите близки платят задълженията му към системата, болницата не бива да иска пари независимо в кой ден от лечението са платени дълговете. Ако е беден, агенцията по социално подпомагане прави анкета и плаща лечението, ако отговаря на критериите за бедност. Ако се установи, че има доходи, сам си плаща. Ако откаже, болницата ще издава изпълнителен лист и агенцията по приходите или друг орган ще взема парите от длъжника и ще ги върне на болницата. Но във всички случаи болниците са на загуба. Добре е обаче, че ще се идентифицират още повече неосигурените в България - кой и защо няма вноски. Много жалостиви станаха всички медии към здравно неосигурените, без да питат защо не са осигурени. Ако няма пари, социалното подпомагане му плаща. Но ако не е беден?

- Става дума и за осигурените, които не получават нужната помощ. Явно не се спазва нормативният ред - кой и как трябва да контролира?

- Зависи и от субективния фактор. Ние контролираме болниците, но той важи, когато един директор се изцепи и каже, че не приема болни, докато не се изясни положението, без да е прочел договора и клиничните пътеки. Или когато педиатърка в болница каже на дете посред нощ: имате си джипи и неотложна помощ. Естествено, че е виновна най-голямата институция и ръководителите й, но това лечебно заведение си има и собственик, и директор, които също трябва да наказват хората, които си позволяват това. Касата също ще налага строги санкции. Но за съжаление такива случаи - на върнати пациенти, на грубо отношение, са много. Две неща пречат на нашите болници - че първата мисъл е само за пари и че някои хора не са за тази професия - не само лекари, но и диспечери, сестри, санитари.

- Има ли наказани?

- Има. За 2006 г. още текат разследванията. При случая в Русе, когато починаха двама журналисти, имаше наказани. Но ние при такива случаи нямаме особена възможност да наказваме. Тепърва ще се изяснява как се действа при подобни ситуации. При такива случаи се вдига шум в пресата, касата праща проверка, МЗ праща, лекарският съюз обявява, че ще разгледа случая. И когато каже така, забравяме какво се случва. Няма обратна връзка, няма ефект. Действаме по тези неща, но не мисля, че касата може да оправи всичко.

- Имате ли вече информация как върви сключването на договорите на болници, специалисти и лични лекари? Възможно ли е някой да се откаже да работи с НЗОК? От управителния съвет препоръчаха на болниците, които смятат цената на дадена пътека за ниска, да не сключват договор по нея.

- Има още 8 дни до крайния срок за подаване на документи за договор. Още не са започнали да напират. Сега виждат изисквания, които трябва да изпълняват. Имаме писма от изпълнители на медицинска помощ, които казват: може ли да сключим договор, без да отговаряме на еди-кои си изисквания. И понеже тези писма ще бъдат подсилени с обаждания от всички слоеве на нашето общество, мисля, че ще се сключат договори с всички.

- Без да отговарят на изискванията?

- Ще отговарят, но ще има някои малки изключения. Има по-важен въпрос. В отдалечените места, в окръзи като Шумен, Силистра, Търговище, Разград, Кърджали, спокойно можем да кажем, че няма да сключим договор по дадени пътеки с болниците, но тогава хората ще останат без медицинска помощ. Това важи и за джипитата. Но когато алтернативата е никаква медицинска помощ, се мъчим да намерим компромис. Например да се сключи договор, а нужните изисквания да се изпълнят в определен период от време.

Има два начина на финансиране: за извършена дейност, но без да се покриват определени критерии - както беше досега, или да се плаща само ако се покриват строги изисквания за качество на дейността. Ние очевидно ще търсим баланса.





КАРЕТА

"Вече няма заболяване, по което човек да постъпва в болница и то да не е отразено в клиничната пътека. Ако има такива неща, те се дължат на нежеланието на директора да приеме пациента."



"Много жалостиви станаха всички медии към здравно неосигурените, без да питат защо не са осигурени."



"Някои хора не са за тази професия - не само лекари, но и диспечери, сестри, санитари."

----

ВИЗИТКА

Д-р Иван Букарев е роден през 1945 г. Завършил е медицина във ВМИ-София, има специалност по здравен мениджмънт. Работил е в Института по организация на здравеопазването, в здравно министерство, бил е зам.-министър в кабинета "Виденов". След това е бил и в частни здравни фондове. През 2002 г. стана директор на столичната здравна каса, а през 2004 г. - на НЗОК.
35
2771
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
26 Януари 2006 03:46
Ами за пари ще мислят ами!Те които не мислеха за пари, оня твоя съпартиец Гейдарски ги уволни!
26 Януари 2006 04:44
Ами за какво да мислят бе Господа, не остана нищо от социалистичекото им съзнание. За какво да мислят след като Симеон Сакскобурготски дойде и вместо да се опита да увековечи името си , разтвори алчни ръце и без всякакъв СРАМ започна да пълни една гуша дълга и дълбока като минна галерия. За какво да мислят, когато цените на стоките у нас са даже по- високи от много европейски, а заплатите им обидно мизерни. Забравихте ли , че в една доскорошна реклама канеха наши мед сестри в Щатите срещу ДВАДЕСЕТ ЛЕВА НА ЧАС. Та най- добрите ни хирурзи не получават толкова, защото народът е беден, ограбен безмилостно и безсрамно.

26 Януари 2006 07:43
Имам един въпрос: до4ух, 4е сега за да си продадеш апартамента се иска бележка, 4е си се издължил към Здравната каса. Така ли е?
26 Януари 2006 08:28
Само заглавието ми стига и длъжността му
/въпреки че заглавията се слагат от журналистите/
26 Януари 2006 09:13
Иванов,
Дръж се прилично. Имотите на царя са капка в морето в сравнение с десетките милиарди долари ограбени от червената БКП и БСП буржоазия.
Сега ще разбереш какво е социалистически капитализъм.
26 Януари 2006 09:22
Сър Ланселот, а това което ограбиха боядисаните в тъмно синьо комунисти ? Ако се опиташ да помислиш малко с промития си мозък, ще се ужасиш! Или : наш, те са добри винаги и при всякакви условия, защото са наши и как хубаво говорят против комунистите...Наш, те де!
26 Януари 2006 09:54
Pakaz 63,
Никога не съм подценявал червената буржоазия. Те са умни хора. В стремежа си да създадат привидност за наличие на демократични промени, създадоха и отгледаха и своята "опозиция", същевременно сключиха съюз с наследниците на старата буржоазия , на практика с еднопосочни интереси.
Но ти ще се съгласиш, че сега БСП е представител на най-едрия капитал в България, именно затова тя води дясна политика, защото това се иска от нея.
А какъв е едрият капитал? Това е червената буржоазия, заедно с техните креатури - сините.
26 Януари 2006 09:55
беднюз Букарев,
Не само в болниците мислят само за пари
26 Януари 2006 10:26
"При случая в Русе, когато починаха двама журналисти, имаше наказани. Но ние при такива случаи нямаме особена възможност да наказваме."
Моля!?
При такива случаи виновните трябва не само да бъдат "наказани" (не се говори даже за уволнения!), а дадени на прокурора за да им се търси наказателна отговорност.
26 Януари 2006 10:28
Парата и сестрата са на доктора борбата !
26 Януари 2006 10:36
Какви ги говори Букарев?
Това, че сега не се правят, не ни притеснява, защото никога профилактичните прегледи не са правени в началото на годината. Те започват към март-април и завършват ударно в края на годината
Колко от вас са били поканени от личния си лекар на профилактичен преглед?
За това предвидени ли са пари и как отчитат проведените профилактични прегледи? Явно само с калема. А сега нямало пари. А как получават пари без да вършат дейност?
26 Януари 2006 10:38
То направо зловещо -
да отпадне извършването на окултни кръвоизливи

ама с какво ще ги извършват лекарите тия кръвоизливи, с юмрук ли?
Значи, ако имам нужда от окултен кръвоизлив, никога няма да отида на доктор, не!!!!
26 Януари 2006 11:00
Sir_Lanselot, отиваш на профилактичен преглед като на сбор - без да те канят.
26 Януари 2006 11:06
да отпадне извършването на окултни кръвоизливи



Става дума за редакторска грешка. Би следвало да бъде:
да отпадне изследването за окултни кръвоизливи
26 Януари 2006 11:28
Оставете парите у хората.
Управлението на средствата от Задравната каса е доказано неефективно и бандитско!
Нека тези вноски да са доброволни.Да се прекрати насилственото събиране в полза на бандитската каса.Нека се даде свобода на избор: ако искаш Здравна каса - ок, ако не искаш - ок плащаш си от джоба, но никой не те гони едва ли не, като престъпник.
Да се даде алтернатива на държавната Здравна каса в лицето на частни фондове.
...но всичко това няма да стане, защото целта е да се събират пари, а не да се върши работа..
26 Януари 2006 11:37
бе ясно, че грешка, ама красиво се получи,
и закономерно някакси - отиваш на доктор,
и той - прааас! един юмрук в окото,
то и без туй.....
26 Януари 2006 11:40
Вевче, доколкто разбрах, под "окултни кръвоизливи" не се разбира точно кръвоизливи в окото - май е по-различен начинът на предизвикването им - пък дали е по-приятен или не, зависи от личните предпочитания
26 Януари 2006 11:56
Микроскопичните кръвоизливи от храносмилателния път (окултните кръвоизливи) са диагностичен белег за множество заболявания. Специално при мъжете над 50 годишна възраст, скринингът намалява драстично възможността да се пропусне рак на дебелото черво. Това е причината изследването да бъде препоръчано. Както пък цитонамазката се препоръчва за профилактика при рак на матката.
Идиотското е, че средствата за тези два скрининга са незначителни, сравнени със средствата за лечение на раково болните. Както се казва в такива случаи: Скъпи на триците, евтини на брашното...малоумници.
26 Януари 2006 12:01
Боже, то било точно от срещуположната страна!
Голема излагация...
26 Януари 2006 12:06
Просвета, точно казано. Но няма да го направят. Знаем защо, нали?
26 Януари 2006 12:11
Ама пък поне разбрахме къде са началата на окултизма
26 Януари 2006 12:14
като рече за окултизма, та се присетих - третото око по клинична пътека ли се лекува, или само частно...
26 Януари 2006 12:22
Като се вижда как изтичат парите от здравната каса, нищо чудно да има и тайна клинична пътека, с която да плащат на космическите разуми и за трето око.
26 Януари 2006 12:29
Че изтичат е ясно. Но лъвският пай гуши министерството на финансите. И го добавя към фискалния резерв. Ето това е престъпното.
26 Януари 2006 12:39
Докторе, ако спрем да се бъзикаме и поговорим сериозно, бюджетът на НЗОК е на
Натиснете тук
И там се вижда, че:
1. Бюджетът е с дефицит от 297 793 хил.лв. , които се ВЗИМАТ от резерва.
2. Прословутите разходи за офиси, коли, компютри са само 5 млн лв - под 0, 4%
3. Разходите за заплати и издръжка са към 30млн - много е, но е към 2, 2%
4. Почти 90% от разходите са за здравноосигурителни плащания плюс 7, 5% резерв.
Това е.
26 Януари 2006 13:31
Изобщо не се бъзикам. А стъкмистиките ги познавам извътре.
Това е.
26 Януари 2006 13:34
Аз се бъзиках по-горе. Не познавам нещата отвътре - гледам официалната информация. Няма да се учудя, ако има стъкмистика - то къде ли няма - просто нямам друга информация
26 Януари 2006 14:28
Ами за пари ще мислят, като нямат mony требе да ходят да обират банки и мандри... Ха Ха.
26 Януари 2006 14:48
Просвета,
Не само съм съгласен с теб, но и ако предприемеш нещо по въпроса, ще те подкрепя с каквото мога!
За тия години, за които ми събрита пари, веднъж не съм стъпил на лекар. Предполагам, че са ми изписали де що може процедури, за да вземат пари.
А тия пари, дето ги събират от хората, на всеки калпак- някой знае ли какво става с тях? Колко имаш, какво може да осигуриш с тях, колко коли са си купили и с какво още са се обзавели чиновниците, монтираха ли вече (както преди няколко години само го направиха в бюра по труда) бидета в луксозните тоалетни, и италиански мрамор в не по-малко луксозните бани на офисите?
26 Януари 2006 15:15
Последен,
Твоят личен лекар получава всеки месец по 1 лев от твоята осигуровка, без да е извършил никакви дейности, свързани с профилактика, диагностика или лечение.
26 Януари 2006 15:45
Posleden, тия пари, дето ги събират, основно отиват за лечение и лекарства. Не се събират на калпак (1 млн. калпаци липсват) и не се натрупват по сметка на калпак, а колкото има за годината, се изхарчват, че и отгоре (трансфер от държавния бюджет). Големият проблем е, че здравето не се брои за стока в една "свободна пазарна икономика". Всеки си мисли, че здравето му е дадено от Господ и обществото трябва да се грижи за здравето му. (То и българският бизнес така си мисли за бизнеса си). Поради това всеки плаща пропорционална на дохода "такса мощност", а се "отопляват" само тези - пред умиране (в некои случаи и здрави). Така здравната система икономически е ирационална - не създава добавена стойност, повече здраве. Напр. стойността на сърдечна трансплантация и последващото поддържащо лечение не може да бъде покрита от максималния осигурителен (1500 лв. в момента)доход на пациента, ако ще и да работи 50 години (а той след операцията много трудно би могъл да работи).
По-добрата, икономически, система е здравното застраховане с възможност за кредитиране. Страда от малко липса на морал - пациентът се лекува до размера на застрахователната сума + потенциалът му да получи кредит. Няма пари - няма лечение. Икономическото предимство е в случай, че има пари, пациентът е отчасти свободен да прецени икономическата целесъобразност на лечението си (иначе обрича близките си да живеят в беднотия). Едно важно условие за такава система е, обществото да има висока здравна култура. За съжаление нашето не се слави с такава.
26 Януари 2006 18:37
Последен,
ти си за глоба най-малко 100 лв. Не знаеш ли за профилактичните прегледи? Те, хората мислят за теб, и за последният ти лев мислят!
26 Януари 2006 18:37
Съро, и аз не мога да се държа прилично. Ти обаче не се смущавай от нас, гледай на позитивното (кво като банката, както и фирмата-изпълнител на проекта за построяване на най-скъпата болница в Европа бяха свързани със симо, по роднинска линия): Натиснете тук Натиснете тук

В проекта за строеж на детската болница в София здравното министерство е завишило 70 пъти цената за едно легло в сравнение с европейските стандарти. Екипът на Славчо Богоев е заложил цена от 280 000 евро на легло, а най-скъпото легло в Европа, и то в интензивни отделения заедно апаратурата струва 4000 евро, твърди депутатът от ОДС Теодора Константинова, която е и член на парламентарната комисия, разследваща проекта. Той предвижда педиатрията да е със 150 легла и да бъде построена на мястото на инфекциозната болница в София. Общата сума на инвестицията е 42 млн. евро, от които повече от 36 млн. евро трябва да бъдат заем от банка "Аустрия Кредитанщалд". Именно искането на правителството парламентът да ратифицира споразумението с банката и съмненията около неговата целесъобразност предизвикаха създаването на комисията. Договорът за кредита предвижда изпълнител на проекта да бъде "Вамед Инженеринг" - Виена, дъщерно дружество на банката.
Депутатите са установили, че в здравното министерство са завишили близо 6 пъти и реалната площ на педиатрията. Първоначално се твърдеше, че болница та ще бъде 60 000 кв. м. Изчислихме квадратурата и разбрахме, че общата площ всъщност е около 11 000 кв.м, обясни Константинова. Сумата 42 млн. евро обаче е съобразена за площ от 60 000 кв. м.
Историята с педиатрията е от края на 2002 г., когато "Вамед инженеринг" представя в хотел "Хилтън" типов проект на детска болница [...] на презентацията са присъствали финансовият министър Милен Велчев, тогавашният здравен министър - доц. Божидар Финков, тогавашният зам. здравен министър и сега титуляр - Славчо Богоев, както и лично премиерът Симеон Сакскобургготски. По неофициална информация една от причините за отстраняването на Финков е нежеланието му да се обвърже с проекта за болницата, а Богоев е назначен за министър именно с тази цел. Досега Богоев така и не успя да даде пред комисията смислено обяснение кой е определил банката, даваща кредита, нито кой е избрал фирмата изпълнител "Вамед Инженеринг" - Виена, както и чие е решението за сключването на договора. Според Димитър Игнатов от ОДС в сделката са замесени лично премиерът Сакскобургготски и финансовият министър Милен Велчев.
26 Януари 2006 19:30
ми за умрелите пациенти ли да мислят?!? тях да си ги мислят роднините им! здравната система има за цел производство на мъртавци! само система за качество им трЕБЕ.... ISO (International Standards Organization) демек!
ако здравната реформа не беше болна, а здрава, болниците щяха да лекуват.... а не да търгуват със здравето! само , че тук както всичко се копира а не се имплементира
26 Януари 2006 21:27
Sir_Lanselot Драги ми Приятелю, невежа ли си, прост ли си, от луната ли падаш. Това с един двата лева си е чиста подигравка, но то е същия принцип по който се плащат всички застраховки и още един куп банкови продукти. Въпросът е съвсем друг, но нали трябва да се дърлим за глупости за да не мислим никога по същество.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД