:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,424
Активни 719
Страници 14,989
За един ден 1,302,066
Сцена

Бомбата за Станишев в ПАСЕ излезе кьорфишек

Нашите премиери ходят с неохота в Страсбург, но този път шансът бе на страната на България
Снимки: РОЙТЕРС
Премиерът пред Генералната асамблея на Съвета на Европа.
На Сергей Станишев му провървя завчера в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Добрият шанс разчисти минното поле, което швейцарският сенатор Дик Марти му бе заложил със своя доклад за сътрудничество с ЦРУ на европейски страни, включително и България, за сметка на европейските ценности и правата на човека.

Ревниво пазеният в тайна документ бе огласен точно преди изявлението на Станишев в ПАСЕ и депутатите от 46 държави сами се увериха, че в него има само един процент факти (случаят с отвличането на египтянина Абу Омар от ЦРУ през 2003 г.) и 99 процента изрезки от вестници.



Най-важната улика срещу България,



в която Дик Марти се бе вкопчил отчаяно, бе опровергана седмица преди дебата в Страсбург.

Тайният факс, който се превърна в явен фарс, даде възможност на Станишев въобще да не засяга темата в пленарната зала и да не дава обяснения за неща, които по принцип са трудно доказуеми и винаги оставят сянка на съмнение, защото са свързани с дейността на тайните служби. Така той можа да се съсредоточи върху въпросите, които самата България държи да постави на Европа - спазването на графика за нейното приемане в ЕС през 2007 г., нуждата от международна помощ за освобождаване на българските медици в Либия, координацията на усилията в борбата с организираната престъпност, търсенето на общо решение за статута на Косово, регионалното икономическо сътрудничество на Балканите, запазването на позицията на България като четвърти износител на електричество в Европа. Българският отговор за тайните затвори на ЦРУ прозвуча на срещата му с председателя на ПАСЕ Рене ван дер Линден и в изявленията му пред журналисти.

Станишев имаше и друг шанс. Старите европейски демокрации по принцип се отнасят с любопитство и симпатия към млади, образовани и владеещи добре чужди езици политически лидери. По същия начин доброжелателно бе посрещнат в ПАСЕ през април 1995 г. и някогашният предшественик на Станишев Жан Виденов, но той не се възползва от добрата атмосфера, която му бе предложена при първото му гостуване в чужбина, и много скоро доведе България до международна изолация.

Следващите представяния на български премиери в Страсбург винаги са били свързани с

някакви неприятности. През април 1998 г. Иван Костов се яви болнав и потиснат от факта, че не владее чужди езици. Главното му притеснение обаче бе друго. Той падна в капана, който сам залагаше в ПАСЕ от 5 години заради Любен Беров и Жан Виденов. Упоритите му вопли към Съвета на Европа да постави България под наблюдение заради посегателства над демокрацията получиха със закъснение положителен отговор и страната влезе в процедура на мониторинг през 1997 г., точно когато той пое властта. В Страсбург Костов се сблъска с мрачно настроение заради започнатия от сините "лов на вещици", описан с възмущение от първия наблюдател за България Жан Сетланже в неговото прочуто писмо до бившата външна министърка Надежда Михайлова.



Още по-мъчително



бе представянето на Симеон Сакскобургготски в Страсбург. Смяташе се, че като политик с европейски маниери и с отлична езикова подготовка той би трябвало да се чувства комфортно в международна среда. Нищо подобно не се случи. Симеон два пъти отмени гостуванията си в последния момент и накара депутатите да го чакат в залата на ПАСЕ, без да знаят, че няма да дойде. През януари 2001 г. той се оправда, че мъгла е попречила на излитането на самолета му от София. В действителност той бе разбрал, че няколко чужди депутати се бяха приготвили да го питат дали е вярно казаното от него в началото на месеца пред гръцкия му колега Костас Симитис, че ще затвори 3-и и 4-и блок на АЕЦ "Козлодуй" до края на 2006 г. Тогава Симеон уверяваше в София, че не е бил разбран добре. После се видя, че точно такова е било намерението му, но се е старал да го скрие, защото бе посипан с обвинения.

ПАСЕ прие мъглата за извинителна причина и го покани на следващата сесия през април 2002 г. Тогава той реши да се отбие в Страсбург на връщане от САЩ. В последния момент обаче реши да удължи престоя си отвъд Атлантика с един ден и пропусна да се яви пред очакващите го депутати в ПАСЕ.

За да го накаже, Съветът на Европа го държа година и половина в догадки кога ще го покани отново и му отвори вратите си във възможно най-деликатен момент - когато обсъждаше резолюция срещу войната в Ирак. Симеон трябваше да говори през ноември 2003 г. пред асамблея, настръхнала срещу Съединените щати и държавите, които се записаха като техни съюзници в "Коалицията на желаещите" (включително и България) в нарушение на принципите на международното право и на общата европейска политика.



Станишев, изглежда, се бе поучил



от опита на своите предшественици, защото специално изтъкна пред ПАСЕ онова, което депутатите искаха да чуят от него: България признава Съвета на Европа за пазач на фундаментите на демокрацията, на върховенството на закона и на човешките права. Преведено на обикновен език, това означава: съгласни сме да играем по европейските правила и да не хитруваме, когато не служат за удобство на управляващите.

След думите обаче трябва да последват делата и в това отношение Съветът на Европа и Европейският съюз много си приличат, защото имат навика да се вглеждат внимателно. В ПАСЕ още не е приключило последващото наблюдение над България заради деветте забележки, които й бяха отправени още по времето на Костов, и които още не са загубили актуалност, а Европейският съюз готви втория си мониторингов доклад, от който зависи дали приемането на страната ще бъде отложено за 2008 г. Макар и да става дума за различни организации, те постоянно си обменят информация, защото решават сходни проблеми. Подценяването на едната или другата винаги води до последици и в двете. България се увери от собствен опит.
17
3161
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
26 Януари 2006 06:54
Всички депутати са у кафенето. Оставили са само протоколчика, дето нема къде да мърда, иначе и он щеше да откине .
26 Януари 2006 08:16
Балада за добрия ученик - Станишката
26 Януари 2006 08:25
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 26/1/2006 г/ 09:46:04

26 Януари 2006 08:57
Бре, че позитивна статия! Голяма работа бил Станишката, роден политик! Обаче аз като един отявлен песимист искам да прочета и мнения от ПАСЕ
26 Януари 2006 09:52
Ама и тоя Дик Марти, дето търси под вола теле журналистите го навряха в кучи *** (без извинение). Не мога да не призная, че горното ми достави искрена радост. Топка в полето на безделниците-либерали...
Станишев няма нищо общо с това.
26 Януари 2006 10:21
ЗИТО
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 763

Обаче аз като един отявлен песимист искам да прочета и мнения от ПАСЕ

Ето ти го мнението на ПАСЕ. Все пак е имало и "бомба":
25/01/06
PACE strongly condemns crimes of totalitarian communist regimes




26 Януари 2006 10:25
С "мозъчни атаки" и до Страсбург се стига
26 Януари 2006 11:23
Да-а!
26 Януари 2006 11:44
Най-накрая наш политик да направи нещо хубаво и умно, та да ни погледнат западняците с добро око! Най-накрая се намери такъв - браво на Сергей Станишев!!! Може да е млад, но е учен и умен, яко млати десницата и не се дава на западняците да го дресират много, което от своя страна иде да покаже, че България отива към добро!
26 Януари 2006 11:58
Аз да запитам автора какви езици говори другарят Първанов...
За Станишев знаем, след като започна трудовата си кариера на 39 години като министър-председател все е имал време да понаучи и езици... Та нали зарад учене не му е останало и време за казарма.
26 Януари 2006 12:35
Големи четки, големи наколенки, голяма работа! Авторът още не може да прости на Костов, че го изгони от делегацията и все гледа да го заяде. За дедо цар си е прав, но за Станишката казва само половината от истината. Избягването на конкретни отговори, заобикалянето на болезнение въпроси (което си е нормално, но един ден трябва все пак да се отговори и на тях), изказването на Юнал Лютфи, което много услужливо бе 30 минути и лиши евродепутатите от възможност да питат и да искат обяснения... Услужливо, *****

Редактирано от - bot на 26/1/2006 г/ 12:46:12

26 Януари 2006 13:23
датигонамуша, не пиши глупости
26 Януари 2006 15:12
Дали пък ако Станишев имаше 15-тина години трудов стаж като джамджия или пък асистент по история, щеше да е по-умен и подходящ за премиер
26 Януари 2006 15:18
... таз дописка ще си я препиша в тефтерчето и ще си я чета вечер... дааа ..
26 Януари 2006 18:26
Те на, видехте ли как спечелихме Запада кат гласувахме на исток???
26 Януари 2006 19:41
така направената съпоставка м/у станиШЕФ и симо двойката доказва, че предишното правителство е имало за шеф човек с кофти топки а сегашния има две... и то доста успешно демонстрирани!) както иска слави тр. в хералдиката когато се изобразява животно, то трябва да е от мъжки пол(т.е. да му се вижда члена и мъжкия атрибут да е в ерекция! това го казвам съвсем сериозно! това е символ на потентност а не сексуална догма) в нашия... пардон в българския герб има изобразени 3 лъва! два големи "таковащи" един невзрачен.... това е символ остатък от царска българия... и тогава великите сили разкъсваха и таковаха малка българиика... символиката е голяма работа... ей на македонците... едно голо слънце... само ручанье, пиенье и ебанье до посиранье...
26 Януари 2006 22:15
"....През януари 2001 г. той се оправда, че мъгла е попречила на излитането на самолета му от София..."

Все си мисля, че през януари 2001 Сакскобурготски още не беше министър-председател на България.
Такива сериозни фактологични грешки(защото авторът по-нататък уверено твърди, че второто планирано посещение на премиера Сакскобурготски било следващата година-през април 2002) поставят под съмнение и сериозността на цялата статия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД