Моралес (вдясно) получи жезъл и четиривърха шапка унко от жреците на Слънцето в древния град Тиуанаку. |
Казал го е не кой да е, а вождът на октомврийската революция Ленин. Владимир Илич може да е спокоен. Думите му бяха претворени в дела на другия край на света - в Боливия. Току-що встъпил в длъжност, президентът Ево Моралес назначи за министър на правосъдието индианка, която е работила единствено като домашна помощничка. "Не е необходимо човек да има юридическо образование, за да отстоява справедливостта", цитираха агенциите 39-годишната Касимира Родригес.
От 22 януари начело на Боливия е бивш овчар, уличен музикант, хлебар, тухлар и производител на кока. Но още преди да оглави най-бедната държава на континента, Ево Моралес започна да завладява света. И не с какво да е, а с пуловера си. Моралес смая Испания, като се появи с тази дреха на срещата си с крал Хуан Карлос преди месец в Мадрид.
Като човек от народа той не носи костюм, а раиран цветен пуловер. Още когато спечели изборите през декември 2005 г., родината му бе завладяна от евомания. В страната започна трескаво производство на пуловери със същите цветове като този на Моралес. Очаква се находчивите производители да спечелят милиони долари от начинанието си.
Новият боливийски президент непрекъснато демонстрира
близостта си с масите
Преди седмица - ден преди да положи клетва като президент - той стори същото пред своя народ, индианците аймара. Моралес посети древния град Тиуанаку и получи напътствия от древните богове на Андите и благословия от жреците на Слънцето.
Ево Моралес демонстрира и пред чуждите официални гости, че Боливия вече ще бъде управлявана по друг начин. Той прие в кухнята на малкия си апартамент под наем в Ла Пас американския заместник държавен секретар Томас Шанън. Само часове по-рано президентът за пореден път нападна американския капитализъм. "Нуждаем се от силата на народа, за да пречупим ръката на империята", каза той пред индианците аймара и обяви за свой идол Че Гевара. Моралес сравни изборната си победа с кубинската революция, довела на власт Фидел Кастро през 1959 г. По ирония на съдбата президентът на Боливия е роден през същата година.
Още преди да бъде избран, Ево не криеше неприязънта си към САЩ и няколко пъти
нарече терорист Джордж Буш
Отношението личи и от интернет-страницата на президента - http://www.evomorales.net. "Да живее коката! Янки, вървете си у дома", пише там.
Томас Шанън обаче заяви, че САЩ ще подкрепят новоизбрания боливийски президент. Дали думите му са били искрени, знае може би само Буш. Навремето САЩ подкрепяха дори Фидел Кастро, макар днес да се опитват да пренапишат историята.
"Не подценявайте Ево Моралес. Той е изключително интелигентен човек и много добре знае какво прави. И най-важното, никога не говори празни приказки", сподели пред "Сега" дипломат, който е работил дълги години в Латинска Америка и няколко пъти се е срещал с Моралес.
Новият президент не пропуска да напомни на света, че родината му е изключително бедна страна. "Убедени сме, че концентрирането на капитал в ръцете на малък кръг хора не е решение за човечеството, нито за бедните по света", каза той.
Първият му указ бе ликвидиране на съществуващото до встъпването му в длъжност министерство на индианските дела. Над 60 на сто от населението на страната са коренни жители.
Моралес определи 2 юли като срок за избирането на Учредително събрание, чиято цел е да облагодетелства индианското мнозинство. Той настоява за промяна на пазарната политика и увеличаване на държавния контрол над природните ресурси на Боливия. След Венецуела тя има най-много запаси на петрол в Южна Америка.
Ево Моралес вече стресна Запада,
като предупреди, че сериозно ще преразгледа сделките на предишните правителства със световните петролни компании. Миналата седмица той си намали двойно заплатата - от 3000 на 1500 долара.
Политическата му кариера непрекъснато е съпътствана от скандали. Тя започва през 1983 г. Тогава 24-годишният Моралес напуска родния си андски град Оруро и се преселва в разположения в тропическите джунгли Чапаре.
По същото време в Боливия се заражда движението на кокалерос - производителите на кока. Това е и основният поминък на индианците в най-бедната южноамериканска страна. Почти цялата кока, от която в Колумбия правят чистия кокаин, се внася именно от Боливия.
През 1997 г. благодарение на гласовете на кокалерос Ево Моралес е избран за депутат. Противниците му непрекъснато се опитват да го дискредитират, като го свързват с наркотрафика. Конкретни доказателства обаче и до днес не са извадени на бял свят.
Преди четири години Моралес бе изгонен от парламента в Ла Пас. Той бе обвинен, че организира протестите на производителите на кока, обявени от тогавашното правителство за незаконни. Отговорът на народния вожд бе кандидатурата му за президент. Тогавашният американски посланик в страната Мануел Роча публично се противопостави на нея. Моралес загуби с минимален процент срещу Гонсало Санчес де Лосада. Сега обаче нямаше кой да го спре.
И в неделя президентът назначи
кокалеро да се бори с производството на кока
Един от най-големите кока производители в страната - Фелипе Касерес, стана директор на агенцията за борба срещу трафика на наркотици. Моралес е на път да постави кръст на усилията на американската администрация за борба с производството на наркотици в Латинска Америка, коментира веднага АФП.
Ево Моралес не е женен. Затова първата дама на Боливия ще бъде сестра му Естер - 54-годишна, омъжена, с три деца. Тя е отгледала брат си, след като майка им починала. Самият Моралес заяви, че по време на управлението си ще бъде женен за родината си.
Как ще бъде управлявана тази страна - по ленински или не, тепърва ще се види. Засега тя фигурира в Книгата на Гинес по броя на военни преврати - 174 за 181 години независимост.
Едва от 1982 г. насам на власт в Боливия е гражданско правителство. Достоен за "Гинес" е и бившият й президент Ернан Силес Суасо. Той е бил начело на държавата три пъти - 1952 (само за четири дни), 1956-1960 и 1982-1985 г. Но в същото време е бил принуден да иде в изгнание цели 14 пъти.