:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,791,166
Активни 756
Страници 18,040
За един ден 1,302,066
Минало незабравимо

Гочоолу и Дочоолу все още правят избори в България

Практиката показва, че колкото и промени в закона да се правят, фалшификации на вота ще има. Въпрос на обществено съзнание и политическо възпитание е нарушенията рязко да намалеят, за да стане гласът народен глас божи
Снимка: Архив "Сега"
На последния парламентарен вот се гласуваше с интегрална бюлетина. С нея се очакваше да бъдат намалени нарушенията и манипулациите.
"Изборът не се повтаря и трае само един ден; но ако би в този ден да се избере по недоразумение някой порядочен човек, може чрез изгасвание на свещите при взимание списъците изборът да се счете за нестанал и да се повтори следующия неделен ден."



Така Алеко Константинов в своя фейлетон "Избирателен закон" обобщава нравите в провеждането на избори по негово време. Оттогава насам много неща са се променили, но така или иначе и днес порядъчните хора трудно стигат до властта. За последните 16 години неведнъж имаше и грозни скандали, свързани с манипулации и откровени фалшификации на вотове.

"Ние се бяхме научили да провеждаме избори, но през последните няколко години има сериозно отстъпление от нормите, до които бяхме достигнали." Така политологът Светослав Малинов, който е и депутат от ДСБ, обясни оповестената наскоро инициатива да събере и опише начините, по които се влияе или подменя вотът. Засега той се е съсредоточил само в своя избирателен район Бургас, но се очаква неговите колеги от други райони също да се включат. Емпиричният материал, който бъде събран, ще послужи за основа на промените в избирателния закон, които ДСБ се готвят да внесат.

Безспорно е, че хората на Иван Костов ги чака доста работа, особено като се има предвид, че повечето неща в тази област си остават само слухове. Дори последният частичен местен вот не мина без съмнения за нарушения и фалшификации. Преди десетина дни в добричкото село Крушари изборите бяха спечелени от кандидата на БСП Злати Киров с около 30 гласа преднина пред претендента на ДПС Видин Каракашев. Местните лидери на движението веднага оспориха резултата. Според тях в някои секции е имало подписи на хора, които уж са гласували, а същевременно не са били в селото си. Предстои съдът да гледа делото на 7 февруари.

Нещо явно се е объркало в българската политика, след като дойде време ДПС да обвинява другите в манипулации и фалшификации. Досега именно Доган и компания бяха най-често обект на подобни обвинения. Поради обективната причина, че голяма част от ДПС-електоратът не знае български, активът на партията се принуждава да измисля най-различни способи, за да не допускат хората грешки и да гласуват неправилно.



Легендарна например е т.нар. индийска или индианска нишка



При нея първият, който влезе, трябва да е достатъчно грамотен, за да улучи правилната бюлетина. След като я вземе обаче, той пуска в урната празен плик и я дава на следващия, който чака ред да гласува, за да я ползва за мостра. И така бюлетината се предава от ръка на ръка, докато се изредят всички избиратели.

За да се предотврати тази порочна практика, която създава и възможност да се контролира кой как гласува, още на местните избори пред 1999 г. бе въведена интегралната бюлетина. В нея обаче партиите не бяха номерирани, което създаде допълнителни затруднения. Според слухове активът на ДПС и тогава му намери цаката. На избирателите са били раздавани клечки с точно определен размер, които, като бъдат поставени успоредно на бюлетината, сочат точно квадратчето, което трябва да бъде задраскано. Индийската нишка също работеше, макар и малко видоизменена. Първият влязъл да гласува пак изнасяше интегралната бюлетина, след което чевръсти активисти изработваха шаблон с празно квадратче на мястото, където трябва да се отбележи с хикс.

Така или иначе обаче на тези избори се регистрираха огромен брой невалидни бюлетини. Това бе и основният аргумент на ДПС в полемиката при въвеждането на интегралната бюлетина и на последния парламентарен вот. Този път обаче партиите в нея имаха поредни номера, което значително улесни нещата. Движението спечели 467 000 гласа. Ако се вярва на депутати, с невалидните бюлетини гласовете за партията са 523 000, което също означава сериозен процент бракуван вот. Никой обаче не знае точния брой наши сънародници в Турция, които в деня на вота бяха извозени с автобуси, за да гласуват у нас. Такива имаше и на първия тур в Крушари с официалното обяснение, че са се върнали по родните си места заради Байрама.



Не само ДПС е обект на обвинения за нарушения в изборите



И до днес по-старите седесари обвиняват БСП, че е фалшифицирала вота за Велико народно събрание. Имаше мандатна комисия, начело с тогавашния Старозагорски митрополит дядо Панкратий, която трябваше да се произнесе има или няма нарушения във вота. Това си спомни д-р Петър Берон, днес депутат от "Атака", който по това време бе един от лидерите на СДС. Владиката обаче заключил всички протоколи и други документи, а комисията така и не се произнесла. Според Берон фалшификации на вота е имало. "В Пещера например след натиск на моя опонент Белчо Белчев протоколите бяха дописани с невалидни бюлетини и мъртви души", спомня си Берон.

Социалистите също са обвинявали свои опоненти, че са манипулирали и фалшифицирали вотове. За последно това се случи на частичния местен вот в края на октомври м. г. Тогава депутатът от БСП Ангел Найденов заяви, че изборите в квартал Перник-изток са един от най-грозните примери за купуване на гласове. Там кандидатът на СДС Симеон Желев спечели срещу Снежана Викторова (БСП) с 601 гласа. Бе установено обаче, че в урните има 570 бюлетини в повече от раздадените на комисията и над 1000 белязани плика, с които е гласувано за Желев. Делото по казуса върви и в момента.



Все още е пресен споменът за велинградската изборна епопея



Китният родопски град на два пъти избира за кмет Фидел Беев и два пъти изборът му бе касиран заради фалшификации. За последно това стана на 12 февруари м.г. На вота тогава бяха открити нестандартни бюлетини. Заради тях и заради други нарушения в края на март пазарджишкият окръжен съд касира избора на Беев. Решението на съда предизвика буря от негодувание у избирателите на Беев, на повечето от които той е и работодател. Те блокираха входа на общината и не пуснаха временния кмет Атанас Водев да влезе в нея. Самият Беев обжалва и също заведе дела срещу своите опоненти заради фалшифициране на вот. Епопеята "Беев" вероятно щеше да се точи и до днес, ако той междувременно не се бе издигнал - беше избран за депутат в настоящия парламент.

Друг скандален вот, който според мнозина наблюдатели ни върна в славните времена на Гочоолу и Дочоолу, бе този в Свиленград през есента на 2004 г. Там спечели Георги Манолов, подкрепен от НДСВ и ДПС, както и от десните ДСБ, БЗНС-Народен съюз, ВМРО, ССД. Вотът бе съпроводен с лавина от сигнали за предварително раздадени бюлетини, агитация в изборния ден и платени гласове в ромските квартали. Според вестникарски публикации в деня на вота мутри, полицаи и митничари са се погрижили избирателите да си избистрят мнението за кого да гласуват, в случай че предния ден за размисъл им е бил недостатъчен. В ромските махали пък от сутринта се е пиела бира на корем, а местните са получавали бюлетината, която трябва да пуснат от спрените наоколо черни лимузини. Така бе избран кметът, който от догодина ще управлява град-граница на ЕС. Въпреки това изборите завършиха без официално регистрирани нарушения.

Трудно е обаче да се каже дали всички тези неприятни случки ще секнат с каквито и да е промени в закон, който както е известно, е врата в полето. Изграждането на обществено съзнание, че е по-добре да се минава през вратата, а не тя да се заобикаля, изисква време и много усилия от всички и най-вече от политиците ни.
 До голяма степен от гражданите зависи фалшификациите на изборите да бъдат ограничени до минимум.
 Ден преди избори обикновено ромите стават обект на засилена агитационна кампания.
11
3377
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
31 Януари 2006 00:05
Ми за кебапчета и кифтета и аз ще се продам!...

....Стига да има кой да ги даде!
31 Януари 2006 00:54
Перверзиите на демокрацията - някой, на когото му трябва клечка за да измери кое квадратче да задраска, да има глас кой и как да управлява страната!..
"Въпрос на обществено съзнание .. е нарушенията рязко да намалеят"
Когато нещо стане въпрос на обществено съзнание - пиши го БегАло! То и построяването на комунизма беше основно въпрос на обществено съзнание и затова я докарахме дотук.
31 Януари 2006 02:33
Маре, ма ре пуста дреновица неделана!
31 Януари 2006 04:22
*****

Редактирано от - bot на 31/1/2006 г/ 09:40:43

31 Януари 2006 05:51
*****

Редактирано от - bot на 31/1/2006 г/ 09:40:03

31 Януари 2006 05:58
*****

Редактирано от - bot на 31/1/2006 г/ 09:42:08

31 Януари 2006 07:26
*****

Редактирано от - bot на 31/1/2006 г/ 09:42:47

31 Януари 2006 09:38
Комбинацията заглавие и снимка създава интересно внушение.
31 Януари 2006 10:22
Натиснете тук
31 Януари 2006 17:17
Въпрос на обществено съзнание и политическо възпитание е нарушенията рязко да намалеят, за да стане гласът народен глас божи
Не ми е ясно какво общо има едното с другото?!
Един от начините за намаляване на нарушенията са наблюдателите - наблюдатели от партиите и независими наблюдатели. Другото, което може да се направи е по състава на избирателните комисии на най-ниско ниво, членовете им да не се посочват само от партиите, но и от живеещите в дадена избирателна секция.
И най-накрая основното - без гласове от чужбина. Всеки има право да гласува - да, но там където е живял в България през последните 6 месеца.
31 Януари 2006 20:10
Прочетете за бордовете и разпределението на парите между партиите в тази статия на "Монитор
"<http://www.monitor.bg/article?sid=&aid=6 9055&cid=1&eid=611>
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД