На последния парламентарен вот се гласуваше с интегрална бюлетина. С нея се очакваше да бъдат намалени нарушенията и манипулациите. |
Така Алеко Константинов в своя фейлетон "Избирателен закон" обобщава нравите в провеждането на избори по негово време. Оттогава насам много неща са се променили, но така или иначе и днес порядъчните хора трудно стигат до властта. За последните 16 години неведнъж имаше и грозни скандали, свързани с манипулации и откровени фалшификации на вотове.
"Ние се бяхме научили да провеждаме избори, но през последните няколко години има сериозно отстъпление от нормите, до които бяхме достигнали." Така политологът Светослав Малинов, който е и депутат от ДСБ, обясни оповестената наскоро инициатива да събере и опише начините, по които се влияе или подменя вотът. Засега той се е съсредоточил само в своя избирателен район Бургас, но се очаква неговите колеги от други райони също да се включат. Емпиричният материал, който бъде събран, ще послужи за основа на промените в избирателния закон, които ДСБ се готвят да внесат.
Безспорно е, че хората на Иван Костов ги чака доста работа, особено като се има предвид, че повечето неща в тази област си остават само слухове. Дори последният частичен местен вот не мина без съмнения за нарушения и фалшификации. Преди десетина дни в добричкото село Крушари изборите бяха спечелени от кандидата на БСП Злати Киров с около 30 гласа преднина пред претендента на ДПС Видин Каракашев. Местните лидери на движението веднага оспориха резултата. Според тях в някои секции е имало подписи на хора, които уж са гласували, а същевременно не са били в селото си. Предстои съдът да гледа делото на 7 февруари.
Нещо явно се е объркало в българската политика, след като дойде време ДПС да обвинява другите в манипулации и фалшификации. Досега именно Доган и компания бяха най-често обект на подобни обвинения. Поради обективната причина, че голяма част от ДПС-електоратът не знае български, активът на партията се принуждава да измисля най-различни способи, за да не допускат хората грешки и да гласуват неправилно.
Легендарна например е т.нар. индийска или индианска нишка
При нея първият, който влезе, трябва да е достатъчно грамотен, за да улучи правилната бюлетина. След като я вземе обаче, той пуска в урната празен плик и я дава на следващия, който чака ред да гласува, за да я ползва за мостра. И така бюлетината се предава от ръка на ръка, докато се изредят всички избиратели.
За да се предотврати тази порочна практика, която създава и възможност да се контролира кой как гласува, още на местните избори пред 1999 г. бе въведена интегралната бюлетина. В нея обаче партиите не бяха номерирани, което създаде допълнителни затруднения. Според слухове активът на ДПС и тогава му намери цаката. На избирателите са били раздавани клечки с точно определен размер, които, като бъдат поставени успоредно на бюлетината, сочат точно квадратчето, което трябва да бъде задраскано. Индийската нишка също работеше, макар и малко видоизменена. Първият влязъл да гласува пак изнасяше интегралната бюлетина, след което чевръсти активисти изработваха шаблон с празно квадратче на мястото, където трябва да се отбележи с хикс.
Така или иначе обаче на тези избори се регистрираха огромен брой невалидни бюлетини. Това бе и основният аргумент на ДПС в полемиката при въвеждането на интегралната бюлетина и на последния парламентарен вот. Този път обаче партиите в нея имаха поредни номера, което значително улесни нещата. Движението спечели 467 000 гласа. Ако се вярва на депутати, с невалидните бюлетини гласовете за партията са 523 000, което също означава сериозен процент бракуван вот. Никой обаче не знае точния брой наши сънародници в Турция, които в деня на вота бяха извозени с автобуси, за да гласуват у нас. Такива имаше и на първия тур в Крушари с официалното обяснение, че са се върнали по родните си места заради Байрама.
Не само ДПС е обект на обвинения за нарушения в изборите
И до днес по-старите седесари обвиняват БСП, че е фалшифицирала вота за Велико народно събрание. Имаше мандатна комисия, начело с тогавашния Старозагорски митрополит дядо Панкратий, която трябваше да се произнесе има или няма нарушения във вота. Това си спомни д-р Петър Берон, днес депутат от "Атака", който по това време бе един от лидерите на СДС. Владиката обаче заключил всички протоколи и други документи, а комисията така и не се произнесла. Според Берон фалшификации на вота е имало. "В Пещера например след натиск на моя опонент Белчо Белчев протоколите бяха дописани с невалидни бюлетини и мъртви души", спомня си Берон.
Социалистите също са обвинявали свои опоненти, че са манипулирали и фалшифицирали вотове. За последно това се случи на частичния местен вот в края на октомври м. г. Тогава депутатът от БСП Ангел Найденов заяви, че изборите в квартал Перник-изток са един от най-грозните примери за купуване на гласове. Там кандидатът на СДС Симеон Желев спечели срещу Снежана Викторова (БСП) с 601 гласа. Бе установено обаче, че в урните има 570 бюлетини в повече от раздадените на комисията и над 1000 белязани плика, с които е гласувано за Желев. Делото по казуса върви и в момента.
Все още е пресен споменът за велинградската изборна епопея
Китният родопски град на два пъти избира за кмет Фидел Беев и два пъти изборът му бе касиран заради фалшификации. За последно това стана на 12 февруари м.г. На вота тогава бяха открити нестандартни бюлетини. Заради тях и заради други нарушения в края на март пазарджишкият окръжен съд касира избора на Беев. Решението на съда предизвика буря от негодувание у избирателите на Беев, на повечето от които той е и работодател. Те блокираха входа на общината и не пуснаха временния кмет Атанас Водев да влезе в нея. Самият Беев обжалва и също заведе дела срещу своите опоненти заради фалшифициране на вот. Епопеята "Беев" вероятно щеше да се точи и до днес, ако той междувременно не се бе издигнал - беше избран за депутат в настоящия парламент.
Друг скандален вот, който според мнозина наблюдатели ни върна в славните времена на Гочоолу и Дочоолу, бе този в Свиленград през есента на 2004 г. Там спечели Георги Манолов, подкрепен от НДСВ и ДПС, както и от десните ДСБ, БЗНС-Народен съюз, ВМРО, ССД. Вотът бе съпроводен с лавина от сигнали за предварително раздадени бюлетини, агитация в изборния ден и платени гласове в ромските квартали. Според вестникарски публикации в деня на вота мутри, полицаи и митничари са се погрижили избирателите да си избистрят мнението за кого да гласуват, в случай че предния ден за размисъл им е бил недостатъчен. В ромските махали пък от сутринта се е пиела бира на корем, а местните са получавали бюлетината, която трябва да пуснат от спрените наоколо черни лимузини. Така бе избран кметът, който от догодина ще управлява град-граница на ЕС. Въпреки това изборите завършиха без официално регистрирани нарушения.
Трудно е обаче да се каже дали всички тези неприятни случки ще секнат с каквито и да е промени в закон, който както е известно, е врата в полето. Изграждането на обществено съзнание, че е по-добре да се минава през вратата, а не тя да се заобикаля, изисква време и много усилия от всички и най-вече от политиците ни.