:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,213
Активни 488
Страници 24,623
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Очаквам позитивен изход за българките в Либия

Един ден и ние ще изживеем нашата арабска перестройка, както това се случи в страни като България, казва д-р Монджи Буснина, генерален директор на арабското ЮНЕСКО
снимка: Борислав Николов
Д-р Монджи Буснина е от Тунис. От пет години той е генерален директор на Организацията за образование, култура и наука към Арабската лига (ALEXSO). В организацията членуват 22 арабски държави. Защитил е два доктората в Сорбоната. Бил е министър на културата и държавен министър за образованието в правителството на Тунис. Професор, автор на редица книги. Участва в честването на 30-ата годишнина на катедра "Арабистика" на Софийския университет.



- Ваше Превъзходителство, България е голям приятел на Арабския свят, но през последните пет години приятелството ни беше вгорчено от случая с петте български медицински сестри в Либия. На 31 май очакваме Върховният съд в Триполи да потвърди или отмени присъдите. Смятате ли, че проблемът надхвърля юридическата страна на въпроса?

- Отношенията между България и Арабския свят са исторически и дълбоки и не смятам, че това, което се случва в днешно време, трябва да разваля тези отношения. Не смятам, че трябва да преразглеждаме отношенията, а да ги лекуваме. Аз не съм специалист в отношенията между България и Либия, но според мен трябва да се разчита на дипломатическите връзки. Надявам се тези връзки да допринесат за едно добро разрешение на проблема за България. Най-доброто в този момент е да не говорим много.

- Любопитно ми е какво знаете за процеса и дали вярвате, че те наистина са виновни?

- Това, което знам, е от вестниците. Нямам подробна информация, защото е трудно човек да достигне до документи и точна и ясна информация. Като човек не мога да кажа, че едно човешко същество може да навреди на друго, особено ако е лекар. Подобен проблем се е случвал и на други европейски държави, например Франция, където също имаше проблеми с преливане на заразена със СПИН кръв. Смятам, че тези проблеми трябва да бъдат разрешавани тихо и да не се вдига много шум. В този свят всичко е свързано с всичко. Нещата са свързани помежду си и заради това можем да говорим за връзките на България с Арабския свят като цяло, а не само на България с Либия. Моето присъствие тук, в България, е потвърждение на тази ми идея - аз идвам да допринеса за връзките и добрите отношения между България и Арабския свят. Най-добрият път за развитие на връзките и отношенията между държавите това е културата. Защото тя ни връща към нашите общи исторически връзки, към общото ни начало.

- Ще ви върна пак към Либия. Там се сблъскахме със следния парадокс - от една страна, Кадафи се оправдава с натиска на своите хора, а от друга те сякаш вярват на митове - вярват, че българите са заразили децата, макар че е доказано, че заразата е от по-рано. Не мислите ли, че митовете виреят по-лесно там, където обществото не е достатъчно образовано?

- По мое мнение проблемът не е в медиите и в информираността на обществото. Такива проблеми идват с развитието на болестите в нашето общество. Има много нови болести, които се появяват и бързо се развиват.

- И все пак какво мислите за митовете там?

- Според мен това са медицински въпроси. И мнението за тях е изградено на базата на точна информация, която се съдържа във всички изследвания и доказателства - както от медицинска, така и от правна гледна точка. То не зависи от това дали обществото е добре образовано или не. Вярвам в Кадафи като глава на държавата и смятам, че той ще намери правилното решение. Надявам се, че всичко ще бъде наред.

- Доколко ислямът помага на образованието в Арабския свят и доколко пречи?

- Броят на момчетата и на момичетата, които учат в начални и средни училища, дори във висшите, е един и същ. Според статистиката на ООН, Световната банка и много други организации броят на момичетата, които учат както в начални училища, така и в много трудни специалности като инженерните, химия, медицина, дори е по-голям от броя на момчетата.

- Това за всички арабски държави ли се отнася?

- Не за всички. Интересно е да се спомене, че от 2-3 години в Саудитска Арабия за образованието на момичетата вече се грижи министерството на образованието. Допреди това с него се е занимавала организация за образование на момичетата. В днешно време момичето там учи всичко онова, което учи момчето. Организираме различни конференции и форуми около образованието в Арабския свят - за изтриване на разликите в образованието между двата пола. Необразоваността и непросветеността в Арабския свят сега са по-характерни за възрастните хора. Непросветеност също така има при деца, които напускат по-рано училищата.

- Този образователен бум сред младите в арабските държави няма ли да промени традиционните ви ценности?

- Образованието ще помогне на арабското дете да уважава както останалите култури, така и останалите религии. Ние за това работим. Образованието ще внесе познание за новите технологии, за новите култури и за другите цивилизации. Арабският свят вече не е така изостанал и не е по-настрани от останалия свят.

- Ислямските секти - какъв проблем ви създават в процеса на това ускорено образование?

- Не смятам, че сектите влияят по някакъв начин. Науката за нас е наука, образованието е образование, а религията е личен въпрос. Има много мюсюлмани, които учат в САЩ и Франция, в нормални държавни училища, без това, че са мюсюлмани, да им пречи. Един пример - египтянин спечели преди време Нобелова награда по химия. При нас ислямът е разделен от образователната ни система. Две различни неща са и не го оставяме да ни се меси. Мога да кажа, че е трудно взаимодействието между науката и религията. Но всяка от тях си има своето място в обществото. Може да има някои неща - и при католицизма папата казва, че е против аборта, против разводите.

- Има ли единни възгледи за свободата и демокрацията в Арабския свят? Например България прати свой контингент в Ирак, но това не се приема еднозначно.

- Първо, за мен Ирак не е една зряла демокрация. Надявам се един ден да бъде избран там министър заради своите способности, а не заради това, че е сунит или шиит. Но това все пак е някакъв напредък в сравнение с онова, което беше преди. Аз лично се страхувам, когато демокрацията е изградена въз основа на някаква идеология. Аз разбирам демокрацията, когато има многопартийност - да има либерали, социалисти, зелени... Всяка една арабска държава иска да изгради демокрация, но за всички е много трудно да преодолеят идеологията. Освен това не всички от арабските държави са на едно и също ниво - политическо и икономическо. Така че трудно е. Важното е, че сега в Арабския свят се забелязва мисловна дейност, мисловно развитие. Има раздвижване на слоевете. И аз съм позитивно настроен. Вижте себе си, погледнете как за последните години преодоляхте много трудности и преминахте много голям етап от вашето развитие към демокрация. Може би един ден ние ще изживеем нашата арабска перестройка.

- С една дума как определяте случващото се в Ирак?

- Изригване. Експлозия. Дали е позитивно или не - времето ще покаже. Надявам се Ирак да намери начин да излезе от гражданската война. Всеки ден чуваме за 30-40 убити. Това означава, че има проблем, който не е разрешен.
8
1048
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
19 Май 2005 23:12
Кои ли го брасне и това превазходителство?
20 Май 2005 06:21
Забога, в името на Аллах, сакън, не изживявайте българската перестройка!! !Ако са ви мили децата и родителите!

20 Май 2005 06:22
"Ваше Превъзходителство, България е голям приятел на Арабския свят..." Моля журналята да говорят от свое име. Аз НЕ съм прятел на арабите, и не ги искам за приятели. Също не признавам превъзходителства....... ДГД.....
20 Май 2005 08:07
Значи трябва да чакаме перестройка в Арабския свят за да пуснат нашите.Като гледам наближило е ....
20 Май 2005 08:20
"...културата. Защото тя ни връща към нашите общи исторически връзки, към общото ни начало"

Да беше се сетила Наделинка да го пита, какво има пред вид. Ама като не знае, от къде да се сети.
20 Май 2005 11:13
И аз не ги ща арабите. Мазни и миризливи са, а и не се къпят. Да не говорим, че са тъпи, ограничени и неграмотни.
Нито за приятели ги искам, нито в България.
20 Май 2005 12:11
Верно е, че сме много приятели на арабите. Еле па на иракчаните ...
20 Май 2005 15:21
Може би един ден ние ще изживеем нашата арабска перестройка


Това ми напомня един стар виц:

Стоели българчето и гърчето от двете страни на граничната бразда и се дразнели взаимно:
Гърчето рекло: ”Ние си имаме лимони, а вие си нямате!”
Българчето рекло: ”Пък ние си имаме социализъм, а вие си нямате!”
”Е, и ние ще си направим”, отвърнало гърчето.
”Да, ама тогава няма да си имате лимони.”
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД