Д-р Монджи Буснина е от Тунис. От пет години той е генерален директор на Организацията за образование, култура и наука към Арабската лига (ALEXSO). В организацията членуват 22 арабски държави. Защитил е два доктората в Сорбоната. Бил е министър на културата и държавен министър за образованието в правителството на Тунис. Професор, автор на редица книги. Участва в честването на 30-ата годишнина на катедра "Арабистика" на Софийския университет.
- Ваше Превъзходителство, България е голям приятел на Арабския свят, но през последните пет години приятелството ни беше вгорчено от случая с петте български медицински сестри в Либия. На 31 май очакваме Върховният съд в Триполи да потвърди или отмени присъдите. Смятате ли, че проблемът надхвърля юридическата страна на въпроса?
- Отношенията между България и Арабския свят са исторически и дълбоки и не смятам, че това, което се случва в днешно време, трябва да разваля тези отношения. Не смятам, че трябва да преразглеждаме отношенията, а да ги лекуваме. Аз не съм специалист в отношенията между България и Либия, но според мен трябва да се разчита на дипломатическите връзки. Надявам се тези връзки да допринесат за едно добро разрешение на проблема за България. Най-доброто в този момент е да не говорим много.
- Любопитно ми е какво знаете за процеса и дали вярвате, че те наистина са виновни?
- Това, което знам, е от вестниците. Нямам подробна информация, защото е трудно човек да достигне до документи и точна и ясна информация. Като човек не мога да кажа, че едно човешко същество може да навреди на друго, особено ако е лекар. Подобен проблем се е случвал и на други европейски държави, например Франция, където също имаше проблеми с преливане на заразена със СПИН кръв. Смятам, че тези проблеми трябва да бъдат разрешавани тихо и да не се вдига много шум. В този свят всичко е свързано с всичко. Нещата са свързани помежду си и заради това можем да говорим за връзките на България с Арабския свят като цяло, а не само на България с Либия. Моето присъствие тук, в България, е потвърждение на тази ми идея - аз идвам да допринеса за връзките и добрите отношения между България и Арабския свят. Най-добрият път за развитие на връзките и отношенията между държавите това е културата. Защото тя ни връща към нашите общи исторически връзки, към общото ни начало.
- Ще ви върна пак към Либия. Там се сблъскахме със следния парадокс - от една страна, Кадафи се оправдава с натиска на своите хора, а от друга те сякаш вярват на митове - вярват, че българите са заразили децата, макар че е доказано, че заразата е от по-рано. Не мислите ли, че митовете виреят по-лесно там, където обществото не е достатъчно образовано?
- По мое мнение проблемът не е в медиите и в информираността на обществото. Такива проблеми идват с развитието на болестите в нашето общество. Има много нови болести, които се появяват и бързо се развиват.
- И все пак какво мислите за митовете там?
- Според мен това са медицински въпроси. И мнението за тях е изградено на базата на точна информация, която се съдържа във всички изследвания и доказателства - както от медицинска, така и от правна гледна точка. То не зависи от това дали обществото е добре образовано или не. Вярвам в Кадафи като глава на държавата и смятам, че той ще намери правилното решение. Надявам се, че всичко ще бъде наред.
- Доколко ислямът помага на образованието в Арабския свят и доколко пречи?
- Броят на момчетата и на момичетата, които учат в начални и средни училища, дори във висшите, е един и същ. Според статистиката на ООН, Световната банка и много други организации броят на момичетата, които учат както в начални училища, така и в много трудни специалности като инженерните, химия, медицина, дори е по-голям от броя на момчетата.
- Това за всички арабски държави ли се отнася?
- Не за всички. Интересно е да се спомене, че от 2-3 години в Саудитска Арабия за образованието на момичетата вече се грижи министерството на образованието. Допреди това с него се е занимавала организация за образование на момичетата. В днешно време момичето там учи всичко онова, което учи момчето. Организираме различни конференции и форуми около образованието в Арабския свят - за изтриване на разликите в образованието между двата пола. Необразоваността и непросветеността в Арабския свят сега са по-характерни за възрастните хора. Непросветеност също така има при деца, които напускат по-рано училищата.
- Този образователен бум сред младите в арабските държави няма ли да промени традиционните ви ценности?
- Образованието ще помогне на арабското дете да уважава както останалите култури, така и останалите религии. Ние за това работим. Образованието ще внесе познание за новите технологии, за новите култури и за другите цивилизации. Арабският свят вече не е така изостанал и не е по-настрани от останалия свят.
- Ислямските секти - какъв проблем ви създават в процеса на това ускорено образование?
- Не смятам, че сектите влияят по някакъв начин. Науката за нас е наука, образованието е образование, а религията е личен въпрос. Има много мюсюлмани, които учат в САЩ и Франция, в нормални държавни училища, без това, че са мюсюлмани, да им пречи. Един пример - египтянин спечели преди време Нобелова награда по химия. При нас ислямът е разделен от образователната ни система. Две различни неща са и не го оставяме да ни се меси. Мога да кажа, че е трудно взаимодействието между науката и религията. Но всяка от тях си има своето място в обществото. Може да има някои неща - и при католицизма папата казва, че е против аборта, против разводите.
- Има ли единни възгледи за свободата и демокрацията в Арабския свят? Например България прати свой контингент в Ирак, но това не се приема еднозначно.
- Първо, за мен Ирак не е една зряла демокрация. Надявам се един ден да бъде избран там министър заради своите способности, а не заради това, че е сунит или шиит. Но това все пак е някакъв напредък в сравнение с онова, което беше преди. Аз лично се страхувам, когато демокрацията е изградена въз основа на някаква идеология. Аз разбирам демокрацията, когато има многопартийност - да има либерали, социалисти, зелени... Всяка една арабска държава иска да изгради демокрация, но за всички е много трудно да преодолеят идеологията. Освен това не всички от арабските държави са на едно и също ниво - политическо и икономическо. Така че трудно е. Важното е, че сега в Арабския свят се забелязва мисловна дейност, мисловно развитие. Има раздвижване на слоевете. И аз съм позитивно настроен. Вижте себе си, погледнете как за последните години преодоляхте много трудности и преминахте много голям етап от вашето развитие към демокрация. Може би един ден ние ще изживеем нашата арабска перестройка.
- С една дума как определяте случващото се в Ирак?
- Изригване. Експлозия. Дали е позитивно или не - времето ще покаже. Надявам се Ирак да намери начин да излезе от гражданската война. Всеки ден чуваме за 30-40 убити. Това означава, че има проблем, който не е разрешен.
|
|