:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,067
Активни 280
Страници 12,970
За един ден 1,302,066
Репортаж

Португалия - страна на щастливи емигранти

Българите там нямат особени проблеми, но и не правят големи планове
Цветни къщи, портокалови дръвчета, мирис на море - това е само част от Португалия. В тази идилия своето място са намерили и много българи. Около 10 000 са нашенците в Португалия, от които само 4000 са легално.

"Навремето тук идваха повече емигранти, но напоследък Португалия е в криза", разказва Станимир Стаменов. Преди страната е била по-богата, но трудностите вече се усещат. Въпреки това, българите тук са доволни от живота, не бързат особено, усмихват се благо и не правят планове за връщане в родината. Но те по принцип и не плануват много-много. "При това хубаво време без сняг и тежки зими защо ми е да се прибирам? А и къщата, и ателието ми са срещу океана - гледката е невероятна", разсъждава скулпторът Димитър Янков. Той е направил паметника на Св. Св. Кирил и Методий, поставен в двора на посолството.

Някои от българите в Португалия вече са успели да се издигнат, други пък зарязали кариерата си в България и дошли по непознатите земи - просто така ... от чист авантюризъм.

Володя Димчев има 5 книжарници в Пазарджик. Бизнесът му вървял добре, печелел и живеел охолно. Типично по български обаче хората около него все му натяквали, че всичко е случайност и успехът му си е чист късмет. Отчасти повлиян от хорските приказки, отчасти, за да докаже на себе си, един ден през 2001 г.



Володя просто се качил на автобуса и заминал



В Португалия е до днес и няма никакво намерение да се връща в родината. Щастието му обаче не е пълно - съпругата му си останала в България, върти семейния бизнес и не желае да емигрира.

Междувременно от престоя му се възползвали куп други роднини и приятели, които вече се пренесли при него. Той им помага, настанява ги, дава съвети... Самият той, когато стъпил на португалска земя, отишъл на хотел, защото не познавал никого. След няколко дни срещнал други емигранти. Заживял с тях, делели наема на къщата. След дни си намерил и работа, разбира се - нелегално. "Мил съм и чинии, бил съм сервитьор, а после се издигнах - станах доставчик", спомня си Володя. "Първата година е най-трудно, издържиш ли я - после нещата се наместват", уверява той. След години си направил и фирма за канцеларски материали. Бизнесът не потръгнал и сега умува за друго препитание.

"По професия съм педагог и в България работих в дом за деца с увреждания. Искам и тук да работя това, искам да правя добро", казва Володя. В момента търси начин да признаят българската му диплома. Лошото е, че тези неща в Португалия стават бавно. Особено тежък е случаят с лекари и стоматолози. Д-р Даниела Павлова се оплака, че, за да работи като стоматолог, трябвало почти да завърши наново - взела още 12 изпита за приравняване. И с лекарите положението е същото. Този проблем ще отпадне чак след 2007 г..

Макар че българските дипломи се признават трудно, все пак



някои успяват да заемат и ръководни постове



Иван Иванов дори е станал директор на училище в Лисабон. От 15 г. живее в Португалия, завършил е ВИФ. Женен е за португалка, живели в България, но малко след 1989 г., подплашени от трудностите на прехода, решили да опитат късмета си на по-хубаво място. Днес в училището му има и едно българче. Тъй като самият Иванов е чужденец, сега се опитва да въвъде подготвителни курсове за изучаване на португалски за чужденците в училище. Убеден е, че това донякъде ще помогне на децата на емигрантите.

Разликите в заплащането между българи и местни не са големи, обясниха нашенците. Минималната заплата в Португалия е 375 евро, а средната - 700 евро. От емигрантите ни най-много получават шофьорите - около 1600 евро. Всеки работник в Португалия получава по още 120 евро месечно за храна, а понякога и добавки за транспорт. Някои от работниците предпочитат да си вземат парите кеш, но те са рядкост. Просто



португалецът твърде много държи на обяда си



Обикновено обедната почивка е около 2 часа, а обядът - тържествен и задължително придружен с чаша червено вино. Традиция е не само 13-ата, но дори 14-а и 15-а заплата, разказаха българите там. Допълнителните възнаграждения се дават по Коледа и по време на годишния отпуск. В Португалия е немислимо да не ти плащат осигуровки - стига да работиш легално.

Българите в Португалия, както всички наши емигранти по света, при среща с представители на българските институции основно се интересуват от правата си за пенсиониране, здравно осигуряване, намиране на работа, признаване на стаж. Независимо в коя точка на света са, проблемите им са еднакви. Колегите им по съдба в Испания обаче, дали защото са повече или просто животът там е по-динамичен, се оказаха по-организирани и по-наясно с правата си. Повечето от тях споделиха, че искат да се върнат в България, но побързаха да допълнят - като се оправи държавата.

В момента 90 000 българи живеят постоянно в Испания. 40 000 от тях са легално пребиваващи, а още 27 000 ще се легализират в най-скоро време. Най-ниската заплата, която получават там, е около 500 евро. По принцип минималната заплата в страната е 475 евро. Българките, които работят като домашни помощнички, получават между 500 и 700 евро, но при положение, че живеят и се хранят в къщата на работодателите си. Друг вариант е почасовото заплащане, което е между 5 и 9 евро на час.



По ресторанти и хотели се припечелва между 700 и 900 евро



Хората, които живеят в Испания повече от 4-5 години, работят в офиси, фирми за недвижими имоти, бингозали. Шофьорите на тирове печелят доста повече - около 2000 евро. За сравнение - учителите в Испания получават близо 1500 евро месечно, а общопрактикуващите лекари - 1600 евро.

Най-много българи живеят в Мадрид, Сеговия и Валенсия, Палма де Майорка. Само в Сеговия и околностите й има 7000 наши сънародници.

Стилян Шековски е едър мъж, на когото наскоро му се е родила дъщеричка, пратена вече при бабите в България. Няма как - двамата със съпругата му трябва да изкарват пари за препитание. Той



работи от 6 до 15 часа в кланица,



а в по-късните часове доставя месо по магазините. Има си и дневна норма - трябва да заколи 50 бика, 300 прасета и 1500 агнета. Споделя, че не се притеснява от това, което върши, макар че в България е работил друго - бил е полицай. И той се надява един ден да се върне там, откъдето е тръгнал... "За какво ми е да живея тук - само работа, работа, работа", казва Шековски.

Освен ежедневните проблеми по оцеляването, българите там се сблъскват с още един - децата и връзката им с българската традиция и култура.



Много от малките забравят майчиния си език,



защото ходят в испанско училище. Нямат време да учат български. И в Мадрид, и в Сеговия има неделни училища, но двата часа седмично не са достатъчни. От друга страна, родителите жалят децата си - не стига, че всеки ден са на училище, а и в неделя ли?! И то само и само, за да запазят връзка с родината, която ги е принудила да търсят късмета си навън?! Има и такава логика. За съжаление.
 
В Португалия българин може и да преуспее - като стане директор на училище например.
 
Сънародниците ни в чужбина най-често се оплакват от проблеми с признаването на стажа им за пенсия и приравняване на дипломите.
 
Българите в Испания са на всяка крачка. Сънароднички с децата си се припичат на слънце и твърдят, че не работят нищо. Но остана загадка как точно се препитават.
29
7945
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
19 Май 2005 23:09
Всеки емигрант би следвало да си зададе един парвоначален вапрос - За какво е имигрирал в дадена страна? Дали е там за да се установи за постоянно или е временно да направи малко парици, с които да преживее нормално известно време в БГ. В парвият случаи заплата от 370 ЕУ или дори 700 ЕУ не може да му осигури нормално саществуване на Запад, вкл. в Португал, вав втория случаи тези джобни ще ги профука в БГ точно за месец-два ако е спестовен или за една вечер ако не е. И понеже мнозинството кандидат-емигранти очаква да попадне в Ел Дорадо - следват сарцераздирателни истории...
*
Очаквам под мен да се разгори яростен спор за това, че емигрантите искали да се варнат ама когато БГ се оправи.
20 Май 2005 00:09
Ето и друга история:
"Мечтата на българска студентка предстои да се сбъдне в САЩ"


Вашингтон. Когато Пам Харалакова прекрачи двора на колежа “Калвин” тя ще реализира още една част от своята американска мечта, пише електронното издание Mlive. В събота 22-годишната българка ще стане първата от своето семейство, която ще завърши колеж. Харалакова получава американско гражданство през 2004 г., след като живее в страната девет години. Тя казва, че гори от нетърпение да получи дипломата си в присъствието на президента Джордж Буш. “Това наистина е дар и чест за мен и колежа”, казва Харалакова. “Това е една от тези възможности, които се случват веднъж в живота”, добавя българката.
Родителите на момичето ще присъстват на церемонията. 73-годишният дядо специално ще пристигне от България.
Преди десет години този момент е изглеждал неосъществим. Копнежът за религиозна свобода в САЩ кара родителите на Харалакова да продадат кафене и магазин за дрехи, които притежават в България. Те стават християни след падането на комунизма. “Родителите ми винаги са мечтали да живеят в САЩ”, добавя тя. Семейството се установява в Чикаго, където майката работи като помощник-зъболекар, а бащата е доставчик на пица. Докато родителите й работят, Пам и Роси прекарват няколко години в курсове по английски.
Харалакова избира “Калвин”, защото има желание да учи бизнес в училище, където учебния план е основан на религиозни ценности. Момичето истински оценява това, което родителите й са направили, за да осъществят нейната мечта.
20 Май 2005 00:37
малей, армадило, от коя църковна малолитражка иде таз бозичка...? туй е то стила на местните селски вестници... ъмерикън дрийм, джизъс крайст, фемили велюс, тийм уърк и редки лАйна... бая гнусотийки има тука... добре че още има места гдето тая зараза не е проникнала... добре дезинфекцирани с много алкохол и здрав купонджийски разум...
20 Май 2005 01:47
тиа па каде са намерили да стана калвинисти у нашенско преди 10 годин? значи бащата станал от партиен секретар ристиенин и пица деливърджия - демек реализирал е мечтата. сефте колеж, па айде след 3 поколения може и некой комшия да ги покани на барбекю
20 Май 2005 01:53
Покрай църквата поне вече са ги канили сто пъти на барбекю. Проблемите в общуването на имигрантите в САЩ идат главно от тяхна страна.
20 Май 2005 02:08
Потемкин, какво значи:

"Когато Пам Харалакова прекрачи двора на колежа “Калвин” тя ще реализира още една част от своята американска мечта..." и как се вразва с
"Тя казва, че гори от нетърпение да получи дипломата си в присъствието на президента Джордж Буш. "

Га гу прикрачи, га ша и дава Буш личну сиртификата? За останалата боза не ми се пише. Потресе ме факта обаче, че цяло семеиство от благочестиви ристиени траяло дорде падне куманизама, че да приеме правата вяра. Интересно е че у цялото това семеиство не се намери барем един заваршил университет или барем семинарията или некое средно попско у БГ-то, ами едвам на последното поколение се сбаднала мечтата да заварши КОЛЕЖ. А, бе носете си пизза и не му мислете.
*
Аз пак не мога да си затворя вратата от мераклии да ме приобщават кам техната си царква (секта) - то не беха баптисти, то не беха ъеховисти, то не беха евангелисти. Поне да бяха се сетили когато не бях емигрирал, да ми уредят зелената карта, а те. Намерил сам им цаката обаче - препращам ги в мюсюлманските квартали - там да обращат, ако могат.
20 Май 2005 02:15
Предлагам на редакторите на вестника да проверят, дали е възможно да<заколи 50 бика, 300 прасета и 1500 агнета> за един ден, и тогава да пишат глупости.Колкото до "оцеляването" мога да успокоя редакцията, че няма неоцелели, и изобщо в Испания "оцеляването" има съвсем различен смисъл от същото в България.
20 Май 2005 02:27
Thank you, Плам - излиза, че тоя юнак коли по 15.567 глави добитак в секунда при 8 часов работен ден!
20 Май 2005 03:14
Калвинистите са едни от наи-консервативните Протестанти, донесли много душевни нещастия на Холандия. Почти ги няма вече тук, ама...
Ето някои от техните "Бисери": Сексът е за првене на деца, бързичко се прави 2-3 минути- никакви удоволствия от дълуг секс - това е грях! Хората трябва да са душевно извисени - само Бог да ги 'Задоволява' ОТ ВСЕКЪДЕ! Сексът е нещо животинско...и т.н. за секса.
За парите: Печелиш за да даваш голяма част на Църквата. Твоето богатство няма никаква стоинйост, ако не си го дарил на Протестантскта ърква. А, иначе се труди от сутрин до здрач до последен дъх... за Партията (пардон Калвинистката църква)!
Между другото КАЛВАИН е Швеицарец изгонен от там и намерил подслон в Холандия през 16 век. Много Холандки 'обработил' докато пращал Холандските мъже от сутрин до здрач да работят... Абе - изрод!

В резултат: Хиляди холандски мъже и жени със Сексуални проблеми, които идват на 50г. при лкекаря (когато е късно). Абе настръхвам и като човек и професионално, когато чуя Калвинизъм...
20 Май 2005 03:18
Old Emigrant не забравяй, че все пак човека е полицай Очаквам продължение на статията , как след 15-часовото клане същият прави доставки по магазините, като носи на гръб закланите от него волове.
20 Май 2005 04:48
4рез масово клане кум комунизам.....4ингето като бив6 комунист има опит и е вазможно да преизпулнява плана....
20 Май 2005 08:44
Мадам Колчакова ни е подпукала от снимката още:


...в Португалия улиците ги чистят с прахосмукачка, а не както у нас - с метли.



Асоциацията с онуй дето му казват духане, пък всъщност се смуче, сигурно е подвела авторката. Обратното на тая машинка дето духа, пък и викат прахосмукачка. Пусти женски илюзии.


***

Полицаят-колач с високата норма пък обира точките с друго:

И той се надява един ден да се върне там, откъдето е тръгнал...

20 Май 2005 10:15
ами това: Сънароднички ... твърдят, че не работят нищо. Но остана загадка как точно се препитават.
20 Май 2005 10:30

Редактирано от - цуцурко на 20/5/2005 г/ 10:31:42

20 Май 2005 10:30
Така, така.

Ако приемем, че авторката, във възторга си от Портокалия не е сложила една-две нули нарочно, и че един колач изразходва по 1 минута за бройка, значи, без да прави нищо друго, този наш богатир работи малко повече от 30 часа дневно, за да заколи 1850 парчета...

И така всеки ден. Ден след ден. След ден. След ден, както се казваше в един филм.
20 Май 2005 11:01
Абе ало вестникарчетата, я не пишете такива глупости за Портогалия! Пълно е с цигани, негри от Африка и какви ли не боклуци. Вечерно време има доста опасни места в Лисабон, а портогалките са ужасни.
Защо тази на снимката с чаветата я наричате "сународничка"? Та тя е циганка!
20 Май 2005 11:23
Абе умрях си от смях докато четох статийката. Така ако карате, скоро ще останете без читатели.Щото наистина може и да е имало великани и богатири едно време в приказките, ама тоя нашия там бивш полицай си е направо кандидат за Гинес. Змей, змей направо- коли наред и разнася, разнася по късна доба. ама 24 часа са нищо време за гигантските му упражнения...

Гинес, спите ли!!!
20 Май 2005 13:10
автора е бил зает с други не6та и малко е претупал работата си.много хора си изкарват парите с 4естен труд но много пове4е търсят лесни пари и правят само глупости за съжаление
20 Май 2005 13:36
Някой виждал ли е кланица? Да е чувал, че кланицата представлява поточна линия? Че се работи с механизация? Че една операция - например "одирането на кожата" трае няколко секунди?
Та една поточна линия спокойно може да преработи 1850 животни за 8 часа.
20 Май 2005 15:33
Володя Димчев има 5 книжарници в Пазарджик. Бизнесът му вървял добре, печелел и живеел охолно. Типично по български обаче хората около него все му натяквали, че всичко е случайност и успехът му си е чист късмет. Отчасти повлиян от хорските приказки, отчасти, за да докаже на себе си, един ден през 2001 г. Володя просто се качил на автобуса и заминал

Е това е боза ама от най-рядката и най-киселата.Значи имам си аз 5 книжарници, живея си охолно, и един ден само защото някой не знам какво си ми натяквал се качвам на един автобус и отивам на майната си нелегален, незнаещ език, и почвам от нула, и оставям семейство и то не ще да дойде, и аз пък не ща да се върна към охолния живот... и.. и.. и аре стига съм абил клавиатура за тоз пасквил.
20 Май 2005 17:08
През девет планини в десета,
През деве гори в десетата,
През... абе право в десятката дет се вика.
Там реките са от мляко а бреговете от халва. Жените не работят щот се препитават. Екс-ченгета колят по 15 цяло и н'ам си колко глави в секунда. А българите не правят планове...
Ехх...
20 Май 2005 17:44
Егати сълзливата историйка е тази с преуспелия книжар. А пък тоя дето коли като луд направо ме сащиса. Това и в кланица 5 го няма. Но с тая скорост и в България може да живее добре. Уволняват всички колячи и готово. Само дето след един месец няма да има нищо за клане.
20 Май 2005 18:48
Ех, Марийке Колчагова,

Ти от Португалия само мангала със смукача ли видя? Най-много пари от българите взимали камионджиите - глупости на търкалета! Един post-doc в университет взема 1500 Е на месец + още около 2000 на година за командировки в чужбина. PhD-студентите печелят по 1000 Еуро, а българските професори в университетите - 3000-4000 месечно, взависимост от стажa и вида на професурата. При това работиш 11 месеца, а ти плащат за 14! Комунизъм...

А иначе, има си и бедни хора тука, неграмотни много, след 4-то отделение доста дечица почват работа, да завършиш средно образование е голяма работа, а да се "лисенсиираш" от Университет - вече си полубог!

Това, което е днес Португалия, утре ще е България, и то в най-добрия случай. Така че, гответе се...

20 Май 2005 19:31
Като приказвате, поне смятайте като хората. 8 часа са 28 800 секунди. Делено на 1 850 животни е равно на 15, 56 секунди на животно. "Коли" се с ток. Пуска се животното в специално място, допират се електродите и животното се изнася. Колко секунди трае процедурата? Ама какво ви обяснявам?
20 Май 2005 20:09
На всяка крачка българи(ски римляни) в испания
20 Май 2005 20:59
Момчета, в Портокалия е мръсно, гадно, пълно с негри и цигани, улиците изобщо не ги чистят, кал и мръсотия навсякъде и никакви глезотии като слънце, море, хубаво вино и т.н.
А и работа няма. А пък за отношението към емигрантите, ... да не ви говоря!
И през ум да не ви минава да идвате тук!!!!
Колкото по-малко простаци и тъпи кратуни, толкова по-добре!
А ние дето сме вече тук, ние ще му мислим. За нас не се грижете, ние сами сме си виновни!
Ха-ха-ха.....
20 Май 2005 22:18
9101 - извинявам се за забезлежката, нямам твоя опит в кланниците. Един приятел руснак в Канада обаче работеше като инженер на хладилните им инсталации. Та тои ми е разправял, че кравите ги застрелват с куршум зад ухото. Реших и аз да изразяъ сачувствие и го запитах как компенсират коляча или застрелвача и дали последният не преварта наблюдаваики цял ден кравопролитието. На което моят приятел ми отговори савсем изненадващо: "А ти като набиваш хамбургери, плачеш ли?" С това темата бе изчерпана. И все пак не вярвам кланниците в Португалия да са по-модерни или регулирани другояче.
*
По отношение на притчата на Хенон Ламп "Един пост-доц в университет взема 1500 Е на месец + още около 2000 на година за командировки в чужбина." смятам, че 1500 ЕУ на месец са си пален мизерабал на фона на Потугалските цени. Да не говорим, че постдоц-а на пракртика живее в лабораторията или пред компютера си 24 часа на ден за да прави реномето на научния си "раководител" често някои, които е доста далеч от разработвания проблем. Примери - бол. Това пак го пиша от личен опит. А, това че едва ли постдоц-а ходи в чужбина ваобще - като се имат предвид визови и други проблеми, е.г. "авторски права" щедро отнети му от неговия босс е излишно да се коментира. Сагласен сам че за горните пари поне не коли нон стоп или не духа улиците.
21 Май 2005 00:56
Олд емигранте,

Не знам къде си емигрант, но от Португалия, байно, си нямаш понятие. Обикновените португалци си хвърлят шапките от радост, когато при двама работещи в семейството влизат 900-1000 евро. 1500 евро свободни от данъци за сам човек, както са повечето доци тука са пари, брат. Вярно, че дока не може да си купи в кеш Мерцедес или апартамент, но това обикновено го прави като започне постоянна работа със заем от банката. А тия работи за ограбения аспирантски труд и визовите проблеми при пътуване са роден соцфолклор отпреди 17 години.

Бъди здрав!

21 Май 2005 00:59
Хубава страна, хубави хора....
Ех, Пратер, Пратер....
пардон, маркиш де Помбал....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД