:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,996
Активни 409
Страници 12,899
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Поздрав от божура

Видях бабите, наклякали по диагонал срещу Попа, да предлагат божур за продан. Божурът е цветето на Солунските братя. Излезе ли божурът - ослушвай се за "Върви народе, възродени". В детството ми из дворовете на Горни Плевен той беше забранен за късане до самия празник, сутринта на 24-и майките тържествено го изрязваха - с дълги дръжки, до пръстта - и го отнасяхме в училище. (Венците бяха оплетени от предния ден, но в тях божур не слагахме, защото цветовете му живеят кратко, ронят се над вратите на класните стаи и пълнят косите на учителките.) До обед всичкият божур на града минаваше пред гражданството, което пляскаше от сърце на малките и на големите ученици, скандираше имената на старите си учители, които и тази година предвождаха класовете си, а най-много се радваше на девическата музика със сребърни многоцевни свирки и трикольорни ленти. Най-общо всички заключаваха, че българинът милее за просветата, после към това добавиха и културата. Факт е, че



множеството беше неизменно умилено,



а в частта от баби и от лели - и просълзено. Но това беше дълго преди просветата и културата да се отъждествят с Министерството на просветата и с Министерството на културата. Когато това стана - край на нежните чувства. Край на китките. Заваляха дюдюкане и попръжни.

От това ли, от друго ли, божурът поизчезна от българската пролет. Смениха се символи, знаци, приоритети. Впрочем не само божурът. (Приятелят ми Огнян се върна смутен и объркан от някакъв Гергьовден в провинцията. Завалял дъжд - гергьовденски дъжд, всяка капка жълтица! - а селяните, вместо да благославят, кълнат, че трябва да местят трапезата на сушина.) Смениха се и толкова министри. Партиите с бебешка усмивка на лице се извиняват, че все забравят, не сколасват да се заемат с нея. Разбързват се по избори, когато правят списъци кого в изкуството и в науката да утвърдят и издигнат и кой да си ходи. Дойдат-не дойдат на власт, този списък винаги е готов. И сега да ги питате, не знаят кой на какво ще е министър, но вече знаят кой на какво ще е лауреат. С други думи, това е просто списък на онези, които



в културата ще са по-близо до софрата



Другите, които ще затягат колана, остават извън списъка...

Ако си послужим с терминология от изкуството, това са политици наивисти. Те не знаят, че нищо в културата не зависи от тях.

Нищо не могат да обезсмъртят.

Нищо не могат да затрият.

Повечето от тях познават великите в българската духовност само от образите им по банкнотите. Затова и симпатиите им към някои творци намират точно такъв израз - банкноти, по-рядко пачки. Силно ще се учудят, ако разберат, че повечето от нашего брата не са долетели в изкуството, за да се нахранят. На мнозинството просто им се лети, а какъв полет на пълен стомах? (Една непредвидена, но незаменима полза от тези сурови години бе откритият урок с публичното угояване на няколко симпатични орлета от литературата - после ги пуснаха при кокошките.) Пътят към участие в културата е непонятен за партиите. Там действат други правила. Например:

Да се плаче за културата на един народ е празна работа. По-добре да плачем направо за народа.

Или:

Когато интелигенцията на един народ гладува,



значи трябва да се нахрани народът



Впрочем да се храни който и да било също е празна работа. Това всеки го знае, но никой не иска да остави кошера на пчелите.

Великите събития, които са записани в българската култура, са се случили без партии и без политици. Най-често без държавата, а в немалко случаи - и въпреки нея. А Българското Възраждане пък въобще е избухнало и разцъфтяло тайно от държава, администрация и високи порти.

Културата, ясно е вече, не зависи от държавата. И това е добрата новина. Но това е и лоша новина. Защото все пак - по някакъв начин - зависи. Да се върнем при божура...

Баба ми Цвета гледаше малко цветя пред къщи, садеше ги почти нехайно, но може би поради името й те растяха прекрасни. Раснах и аз между тези цветя. "Като коте из божура", обичаше да казва тя. Там, "из божура", трябва да съм подслушал и този разговор, който сега изплава като от вечността...

Съседките идваха да повъздишат над бабините цветя и се оплакваха, че като ги вземат от нея, в техните дворчета те линеят, стават обикновени и невзрачни. Баба ми ги утешаваше някак, поддържаше разговора, но веднъж ясно я чух да казва: "То не може в една къща само цветето да е хубаво!"

Чувам го и сега. И се чудя: колко "вътре" е била тя в нашите дела, колко много е прозряла за грозното и красивото. И колко точно го е знаела, откога-откога още... И как това, което е казано над божура, няма кой високо да го каже днес.
19
1416
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
20 Май 2005 00:15
Пък ние ходихме на половиндневни преходи да стигнем божура и да го берем за празника.
Излиза, че божер нема, що го чакаме пред попа.
20 Май 2005 02:32
"То не може в една къща само цветето да е хубаво!"


И за държавата се отнася, и за държавата...
20 Май 2005 06:39
Постно, носталгично ....... Две дози рев ако обичате..... ,
20 Май 2005 08:01
Калине, Калине, то поглени само жилав възлест троскот расте на воля из нашата градина, а ти за цветя пишеш, че и червени божури, само тук таме жълтурчета и глухарчета, цветя на демокрацията...
20 Май 2005 08:11
Браво Калине!!Хубава статия и добре си я е написал човека.Днес са им хубави статиите на С.Е.Г.А. С изключение на арабската ама нейсе..
20 Май 2005 08:23
...ще ида до кенефа...
20 Май 2005 09:16
има нещо вярно за връзката между името на човека и цветята.Баба ми се казваше Маргарита и почина през 2002г.Сега като отидох на село видях пораснали същите цветя които тя отглеждаше.Растат сами без никой да се грижи за тях.Възможно е да се грижи друг човек например някоя съседка, но не съм сигурен, защото не съм го видял с очите си.......факта е обаче че в двора има цветя.......
20 Май 2005 09:31
Калин Донков ми напомня, че има и цветя в България. С удоволствие чета колонката му. Напоследък се бях уплашил, че са останали само Дайновци и Светла бира, която не е бира, а ...
20 Май 2005 13:05
А пък на мен Калин Донков ми прилича на цялата кохорта от селски автори в българското писмено слово.
Искам в следната групичка да мога да добавя български имена - Франсоаз Саган, Сартр, Ъпдайк, Пол Остер, Джон льо Каре, Вирджиния Улф и пр.
20 Май 2005 13:48
Камо грядеши Доминус... Ама си събрал росна китка, кво ли си чел от тях, па и разбрал...
20 Май 2005 13:53
milcho,
чел съм и съм разбрал достатъчно, за да имам добър и изискващ литературен вкус!
20 Май 2005 13:59
Доминус, рапорта приет... Радват ме хора със самочувствие, аз пък съм комплексар... Прощавай...може би малко и ти завиждам, а.
20 Май 2005 14:03
milcho,
Мен пък ме радват хора с чувство за ирония (като теб) и самоирония. Не страдам от самодоволство; имам предпочитания - това е всичко.
20 Май 2005 14:37
Доминус, съгласен, ама все пак поне Ботев, Вазов, Вапцаров, Радичков няма ли да пожалиш. Поне от Ъпдайк не са по лоши..
20 Май 2005 14:53
Ботев, Вапцаров и Вазов са национални икони. Те са бългаската памет; спасители на българския дух. Не за това писах.
Голямата част от литературата ни е социално ангажирана. Ние нямаме много съвременни urban писатели, разказвачи на градския човек, на самотата, на любовта, на жестокостта, на егоизма, на секса - ако искаш.
20 Май 2005 16:21
Dominus, ти Джон льо Каре при големите ли го слагаш. И смяташ ли, че един писател трябва да се ровичка само в собствената си душа, за да бъде голям?
20 Май 2005 18:00
[b"]Домино, Домино[/b], с теб се срещнах случайно на бара", предавам се, особено с това урбан или ърбън ме хвърли в оркестъра, за папа ли става въпрос, за подсъзнание ли, за секс, за либитото на Джон льо Каре, изобщо не съм в час...Признавам, не съм ти на нивото...
21 Май 2005 00:27
"Либитото"..?!?
21 Май 2005 00:56
Малко са цветята, които са натоварени с толкова много асоциации, колкото божура. Дарил го е Бог с красота, с аромат, с време на цъфтеж - най-хубавото в българската пролет, а историята го е свързала с най-хубавия ни празник, единственият, чиято манифестация в миналото ни умиляваше, а не беше досаден дълг. И ония, мънцърките, с калпачетата и четническите униформи, и тънконогите девойчета, с голи крачета в бели тричетвърти чорапи, дето надуваха фалшиво, но старателно сребърните тръби, и момчетата в бели ризи и тъмносини панталони, дето носеха нестройните редици от букви, климнали или размахващи се в бой, и развълнуваните учителки, с новите костюмчета и тупираните прически, дето притичваха отстрани на колоната, с подвиквания, всичкото това - под звуците на оня химн, за регенерирания народ . И божурите - навсякъде.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД