Стефан Софиянски е роден на 7 ноември 1951 г. в София. През 1974 г. завършва статистика във Висшия икономически институт „Карл Маркс" (сега УНСС). Професионалната му кариера преминава през Министерството на съобщенията и информацията (1974-1975 г.) и в Центъра по електронизация на строителството и строителната индустрия (1975-1991 г.). При правителството на Филип Димитров е председател на Комитета по пощи и далекосъобщения, а през 1997 г. оглавява служебния кабинет. През 1993 г. става заместник-председател на СДС, през 2001 г. напуска синята партия и основава Съюза на свободните демократи. Кмет на София от 1995 до 2005 г. Депутат в 40-ото народно събрание, съпредседател на ПГ на Български народен съюз (БНС). Женен, с три дъщери.
- Г-н Софиянски, мнозинството реши, че за да минат по ускорената процедура, поправките на текстовете от конституцията, които бяха приети на първо четене, също се нуждаят от 3/4 от всички депутатски гласове. Това омаловажава ли ролята на БНС?
- Не, защото за нас промените в конституцията са въпрос на конкретни предложения, които ще отстояваме. Променяйки правилата, мнозинството хвърля тежка сянка върху промените изобщо. Корекции, които се правят чрез трикове, няма да бъдат добре приети в обществото. С дългата процедура, която ще настане, ако поправките бъдат приети само с 2/3-и, рискуваме да дадем лош сигнал на Европа. Ще покажем, че България не бърза.
- ДСБ вече ви обвини в сътрудничество с управляващите. Цялата история около вашата позиция по промените в конституцията не налива ли вода в мелницата на Иван Костов?
- Не мисля. Или имаш принципна позиция, или нямаш. Ако искаш да има промени, трябва да ги подкрепиш. Тези, които не гласуват, а казват, че искат промени, влизат в противоречие с нормалното човешко мислене. Ние искахме да паднат депутатските имунитети, затова гласувахме на първо четене. Ако не бяхме го сторили, въпросът се проточваше до есента. Не само той - отлагаше се и голямата тема за реформата в съдебната система. Другият изключително важен мотив, от който се водихме, е фактът, че ако цялата опозиция бе гласувала "против", при един неуспешен резултат през април в доклада на ЕС, или дори само в него да пишеше, че България няма воля да прави промени, всичко щеше да се върне в общественото съзнание като удар върху опозицията. Тогава трудно щяхме да се аргументираме, че искаме да влезем в ЕС, но не сме сторили нужното във важен момент.
- Ще обжалвате ли пред Конституционния съд изменената процедура, по която се ремонтира основният закон?
- Не съм специалист доколко това е възможно. Но ако има такава юридическа процедура, ще застанем зад нея. При всички случаи ще внесем нашите предложения, които са по-различни от лансираните от мнозинството.
- Ако атакувате пред Конституционния съд, промените няма ли да се забавят фатално и пак да бъдете обвинени, че саботирате влизането в ЕС?
- С процедурата, която мнозинството прие, автоматично се отива към забавяне във времето.
- Ще подкрепите ли на второ четене промените, предлагани от БСП, НДСВ и ДПС?
- Ще отстояваме нашите. Ако мнозинството е добронамерено и иска да излезе от ситуацията, в която изпадна, задължително трябва да се обърне към идеите ни за децентрализация на местната власт, най-вече по отношение на данъците и таксите. Не виждам коректност в мнозинството, но ако искат да са такива, би било оправдано да допуснат промените за местната власт.
- Кои от промените на мнозинството БНС би подкрепил все пак на второ четене?
- Ще подкрепим отпадането на имунитета, ще подкрепим и предложените изменения в частта, засягаща реформата на съдебната система. Не смятаме, че е необходимо да се приемат докладите на главния прокурор и председателите на ВКС и ВАС. В предизборната програма на БНС беше застъпена идеята за намиране на механизъм главният прокурор и председателите на ВКС и ВАС да бъдат освобождавани предсрочно в изключителни случаи. Ще предложим такива корекции между първо и второ четене.
- Промените в процедурата и гласуването на конституцията на второ четене ще окаже ли влияние върху гласуването на вашия имунитет?
- Напротив. Промяната в процедурата показва, че ние сме подкрепили промените в конституцията без пазарлъци. Ако се договаряхме, защо щяха да променят процедурата?
- Имаше коментари, че чрез имунитета мнозинството ви държи изкъсо, за да подкрепите промените....
- Ние искаме или падане на имунитетите, или промяна във формата им. Най-същественото е, че допускаме възможността при желание от страна на депутата имунитетът му да не се разглежда в зала. Сега народният представител дори и да иска да му свалят имунитета, не може да инициира такава процедура, задължително трябва да се проведе гласуване в зала. Нашето предложение е депутатът да може да направи това, ако инициира писмено желанието си. Това, ако щете, решава и моя случай.
- Депутатите от ОДС най-вероятно ще гласуват по съвест за имунитета ви. Какъв ще бъде вотът им?
- Не мога да прогнозирам, не съм си правил такива сметки. Винаги съм декларирал, че не държа на имунитета си.
- ССД обяви, че изгражда профила на бъдещия десен кандидат-президент. Направихте ли го вече?
- Постепенно, на база на анализи и проучвания на общественото мнение. Изборите ще бъдат сблъсък между статуквото и желанието за промяна. Настоящият президент се мъчи да запази статуквото. Той се стреми да обедини НДСВ и БСП, т.е. бившето мнозинство с бившата опозиция. Очевидно е, че това намерение среща малка подкрепа в общественото мнение и това ще му тежи. Затова контрапунктът трябва да е лидер, с когото ще дойде промяната. До известна степен кандидатът трябва да е изявена опозиция и коректив на това мнозинство.
- Май очертавате профил на някой от десните партийни лидери?
- БНС призова да не се споменават имена и да не се стеснява кръгът. Кандидатурата трябва да има още една характеристика - да е безусловно приета от всички десни привърженици. Повтарям - безусловно.
- Ще се вслушате ли в Иван Костов, който призова БНС да промени поведението си, ако желае да остане в десния кандидатпрезидентски блок?
- Ние не даваме акъл на ДСБ. Може да не харесваме нещо в тях, но не ги съветваме. Държим се толерантно с тях. Затова искаме същото отношение към нас. Виждате, че цялата конструкция, върху която се градяха обвиненията върху БНС, се срути с промяната на процедурните правила за конституцията. Разбира се, не очаквам извинения от колегите. Удовлетворен съм, че се доказва принципната ни позиция и хората го виждат. Ако ДСБ участва в дебата за конституцията, значи сме били прави. С нашия глас допуснахме дебатът да продължи.
- ДСБ искрени ли са в намерението да се стигне до единна дясна кандидатура?
- Да, определено.
- А има ли други десни, които неофициално се мъчат да саботират процеса?
- Надявам се, че няма. Иначе предстои доста дълъг период, в който десницата няма да е в състояние да влияе върху процесите в България. Сами виждате до каква степен редуцирахме влиянието си в обществото. Даже не можем да съберем гласове за едно изменение на конституцията.
- Доколко президентските избори са важни за десницата?
- Най-важни са за българите. А за десницата дотолкова, доколкото всички избори са от значение. За нас те са проверка не само на общественото мнение, но и на организационното ни състояние. Чрез изборите ще видим до каква степен можем да внесем промяна в политиката. Изключително важни са, но не и фатални.
- Има ли опасност да рухнат основите на дясното, ако неговият кандидат дори не стигне балотаж?
- Това ще е тежък удар. Но ще е грешка, ако той се използва като повод за конфликти. Затова отправихме призив за толерантен тон между десните партии и сме на мнение, че кандидатурата наистина трябва да бъде обща.
- Кого трябва да подкрепят десните, ако на балотажа се явят ляв кандидат и представител на патриотична формация?
- Десните трябва да имат собствен кандидат, който да бъде патриот и да се харесва от хората.
- А ако човекът на десницата дори не стигне до балотаж?
- Десницата има ресурс за балотаж.
- Има ли ССД резервен вариант за президентския вот, ако не се стигне до обща дясна кандидатура?
- Не. На президентските избори не бива да се отива чрез Кубертеновия принцип. На тях трябва да участваш, за да спечелиш.
- А отворени ли сте за сътрудничество с НДСВ?
- Това не е въпрос на отделните партии, а е от компетенцията на формацията, която ще инициира разговорите. Сега тепърва ще се приемат правилата на обществения съвет, който предложихме. Стъпка по стъпка трябва да стигнем до добра кандидатура. Ако работната група в този си формат прецени, че ще се работи с НДСВ, ще се работи.
- Какъв би бил по-удачният кандидат - десен или центристки кандидат?
- Нека да стигнем до фигурата, тя да е обща позиция и тогава да говорим в конкретика.
- ДСБ призова президентът да поиска разследване на деянията на Никола Филчев. Подкрепяте ли ги в настояването?
- Разбира се. Главният прокурор нанесе много тежки вреди на обществото. Оставате случая "Филчев - Софиянски". Такава престъпност, организирана и присъстваща физически, не е имало през целия преход. През неговия период ставаха най-тежките показни убийства, а прокуратурата се занимаваше как са построени халите.
- Добър ли посланик ще е той в Казахстан?
- Като отида и ме посрещне, ще ви кажа (смее се).
- Наскоро се навършиха 100 дни от мандата на Бойко Борисов като кмет на София. Каква е оценката ви за дейността му?
- Периодът е много къс за оценка, но чувствам, че има желание, добронамерен е. Само ще добавя, че да градиш върху минали грешки и върху това, което не е сторено, може да е само временно явление и не ти носи полза. Та, вместо да мърмори и да се оплаква, кметът да се захваща за работата, която никой друг няма да му свърши. Знам, че не е лесно, работил съм и по времето на правителството на Виденов, и при това на Костов, а градът винаги е искал от кмета своето. Сега Бойко Борисов по-добре да запълва дупките, вместо да недоволства, че Софиянски не ги е запълнил.
|
|