:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,008
Активни 717
Страници 23,573
За един ден 1,302,066
Интервю

На изборите не бива да се отива с принципа на Кубертен

Вместо да мърмори и да се оплаква, Борисов да се захваща с работа, съветва бившият столичен кмет и настоящ депутат Стефан Софиянски
Снимка: Николай Дончев
Стефан Софиянски
Стефан Софиянски е роден на 7 ноември 1951 г. в София. През 1974 г. завършва статистика във Висшия икономически институт „Карл Маркс" (сега УНСС). Професионалната му кариера преминава през Министерството на съобщенията и информацията (1974-1975 г.) и в Центъра по електронизация на строителството и строителната индустрия (1975-1991 г.). При правителството на Филип Димитров е председател на Комитета по пощи и далекосъобщения, а през 1997 г. оглавява служебния кабинет. През 1993 г. става заместник-председател на СДС, през 2001 г. напуска синята партия и основава Съюза на свободните демократи. Кмет на София от 1995 до 2005 г. Депутат в 40-ото народно събрание, съпредседател на ПГ на Български народен съюз (БНС). Женен, с три дъщери.





- Г-н Софиянски, мнозинството реши, че за да минат по ускорената процедура, поправките на текстовете от конституцията, които бяха приети на първо четене, също се нуждаят от 3/4 от всички депутатски гласове. Това омаловажава ли ролята на БНС?

- Не, защото за нас промените в конституцията са въпрос на конкретни предложения, които ще отстояваме. Променяйки правилата, мнозинството хвърля тежка сянка върху промените изобщо. Корекции, които се правят чрез трикове, няма да бъдат добре приети в обществото. С дългата процедура, която ще настане, ако поправките бъдат приети само с 2/3-и, рискуваме да дадем лош сигнал на Европа. Ще покажем, че България не бърза.

- ДСБ вече ви обвини в сътрудничество с управляващите. Цялата история около вашата позиция по промените в конституцията не налива ли вода в мелницата на Иван Костов?

- Не мисля. Или имаш принципна позиция, или нямаш. Ако искаш да има промени, трябва да ги подкрепиш. Тези, които не гласуват, а казват, че искат промени, влизат в противоречие с нормалното човешко мислене. Ние искахме да паднат депутатските имунитети, затова гласувахме на първо четене. Ако не бяхме го сторили, въпросът се проточваше до есента. Не само той - отлагаше се и голямата тема за реформата в съдебната система. Другият изключително важен мотив, от който се водихме, е фактът, че ако цялата опозиция бе гласувала "против", при един неуспешен резултат през април в доклада на ЕС, или дори само в него да пишеше, че България няма воля да прави промени, всичко щеше да се върне в общественото съзнание като удар върху опозицията. Тогава трудно щяхме да се аргументираме, че искаме да влезем в ЕС, но не сме сторили нужното във важен момент.

- Ще обжалвате ли пред Конституционния съд изменената процедура, по която се ремонтира основният закон?

- Не съм специалист доколко това е възможно. Но ако има такава юридическа процедура, ще застанем зад нея. При всички случаи ще внесем нашите предложения, които са по-различни от лансираните от мнозинството.

- Ако атакувате пред Конституционния съд, промените няма ли да се забавят фатално и пак да бъдете обвинени, че саботирате влизането в ЕС?

- С процедурата, която мнозинството прие, автоматично се отива към забавяне във времето.

- Ще подкрепите ли на второ четене промените, предлагани от БСП, НДСВ и ДПС?

- Ще отстояваме нашите. Ако мнозинството е добронамерено и иска да излезе от ситуацията, в която изпадна, задължително трябва да се обърне към идеите ни за децентрализация на местната власт, най-вече по отношение на данъците и таксите. Не виждам коректност в мнозинството, но ако искат да са такива, би било оправдано да допуснат промените за местната власт.

- Кои от промените на мнозинството БНС би подкрепил все пак на второ четене?

- Ще подкрепим отпадането на имунитета, ще подкрепим и предложените изменения в частта, засягаща реформата на съдебната система. Не смятаме, че е необходимо да се приемат докладите на главния прокурор и председателите на ВКС и ВАС. В предизборната програма на БНС беше застъпена идеята за намиране на механизъм главният прокурор и председателите на ВКС и ВАС да бъдат освобождавани предсрочно в изключителни случаи. Ще предложим такива корекции между първо и второ четене.

- Промените в процедурата и гласуването на конституцията на второ четене ще окаже ли влияние върху гласуването на вашия имунитет?

- Напротив. Промяната в процедурата показва, че ние сме подкрепили промените в конституцията без пазарлъци. Ако се договаряхме, защо щяха да променят процедурата?

- Имаше коментари, че чрез имунитета мнозинството ви държи изкъсо, за да подкрепите промените....

- Ние искаме или падане на имунитетите, или промяна във формата им. Най-същественото е, че допускаме възможността при желание от страна на депутата имунитетът му да не се разглежда в зала. Сега народният представител дори и да иска да му свалят имунитета, не може да инициира такава процедура, задължително трябва да се проведе гласуване в зала. Нашето предложение е депутатът да може да направи това, ако инициира писмено желанието си. Това, ако щете, решава и моя случай.

- Депутатите от ОДС най-вероятно ще гласуват по съвест за имунитета ви. Какъв ще бъде вотът им?

- Не мога да прогнозирам, не съм си правил такива сметки. Винаги съм декларирал, че не държа на имунитета си.

- ССД обяви, че изгражда профила на бъдещия десен кандидат-президент. Направихте ли го вече?

- Постепенно, на база на анализи и проучвания на общественото мнение. Изборите ще бъдат сблъсък между статуквото и желанието за промяна. Настоящият президент се мъчи да запази статуквото. Той се стреми да обедини НДСВ и БСП, т.е. бившето мнозинство с бившата опозиция. Очевидно е, че това намерение среща малка подкрепа в общественото мнение и това ще му тежи. Затова контрапунктът трябва да е лидер, с когото ще дойде промяната. До известна степен кандидатът трябва да е изявена опозиция и коректив на това мнозинство.

- Май очертавате профил на някой от десните партийни лидери?

- БНС призова да не се споменават имена и да не се стеснява кръгът. Кандидатурата трябва да има още една характеристика - да е безусловно приета от всички десни привърженици. Повтарям - безусловно.

- Ще се вслушате ли в Иван Костов, който призова БНС да промени поведението си, ако желае да остане в десния кандидатпрезидентски блок?

- Ние не даваме акъл на ДСБ. Може да не харесваме нещо в тях, но не ги съветваме. Държим се толерантно с тях. Затова искаме същото отношение към нас. Виждате, че цялата конструкция, върху която се градяха обвиненията върху БНС, се срути с промяната на процедурните правила за конституцията. Разбира се, не очаквам извинения от колегите. Удовлетворен съм, че се доказва принципната ни позиция и хората го виждат. Ако ДСБ участва в дебата за конституцията, значи сме били прави. С нашия глас допуснахме дебатът да продължи.

- ДСБ искрени ли са в намерението да се стигне до единна дясна кандидатура?

- Да, определено.

- А има ли други десни, които неофициално се мъчат да саботират процеса?

- Надявам се, че няма. Иначе предстои доста дълъг период, в който десницата няма да е в състояние да влияе върху процесите в България. Сами виждате до каква степен редуцирахме влиянието си в обществото. Даже не можем да съберем гласове за едно изменение на конституцията.

- Доколко президентските избори са важни за десницата?

- Най-важни са за българите. А за десницата дотолкова, доколкото всички избори са от значение. За нас те са проверка не само на общественото мнение, но и на организационното ни състояние. Чрез изборите ще видим до каква степен можем да внесем промяна в политиката. Изключително важни са, но не и фатални.

- Има ли опасност да рухнат основите на дясното, ако неговият кандидат дори не стигне балотаж?

- Това ще е тежък удар. Но ще е грешка, ако той се използва като повод за конфликти. Затова отправихме призив за толерантен тон между десните партии и сме на мнение, че кандидатурата наистина трябва да бъде обща.

- Кого трябва да подкрепят десните, ако на балотажа се явят ляв кандидат и представител на патриотична формация?

- Десните трябва да имат собствен кандидат, който да бъде патриот и да се харесва от хората.

- А ако човекът на десницата дори не стигне до балотаж?

- Десницата има ресурс за балотаж.

- Има ли ССД резервен вариант за президентския вот, ако не се стигне до обща дясна кандидатура?

- Не. На президентските избори не бива да се отива чрез Кубертеновия принцип. На тях трябва да участваш, за да спечелиш.

- А отворени ли сте за сътрудничество с НДСВ?

- Това не е въпрос на отделните партии, а е от компетенцията на формацията, която ще инициира разговорите. Сега тепърва ще се приемат правилата на обществения съвет, който предложихме. Стъпка по стъпка трябва да стигнем до добра кандидатура. Ако работната група в този си формат прецени, че ще се работи с НДСВ, ще се работи.

- Какъв би бил по-удачният кандидат - десен или центристки кандидат?

- Нека да стигнем до фигурата, тя да е обща позиция и тогава да говорим в конкретика.

- ДСБ призова президентът да поиска разследване на деянията на Никола Филчев. Подкрепяте ли ги в настояването?

- Разбира се. Главният прокурор нанесе много тежки вреди на обществото. Оставате случая "Филчев - Софиянски". Такава престъпност, организирана и присъстваща физически, не е имало през целия преход. През неговия период ставаха най-тежките показни убийства, а прокуратурата се занимаваше как са построени халите.

- Добър ли посланик ще е той в Казахстан?

- Като отида и ме посрещне, ще ви кажа (смее се).

- Наскоро се навършиха 100 дни от мандата на Бойко Борисов като кмет на София. Каква е оценката ви за дейността му?

- Периодът е много къс за оценка, но чувствам, че има желание, добронамерен е. Само ще добавя, че да градиш върху минали грешки и върху това, което не е сторено, може да е само временно явление и не ти носи полза. Та, вместо да мърмори и да се оплаква, кметът да се захваща за работата, която никой друг няма да му свърши. Знам, че не е лесно, работил съм и по времето на правителството на Виденов, и при това на Костов, а градът винаги е искал от кмета своето. Сега Бойко Борисов по-добре да запълва дупките, вместо да недоволства, че Софиянски не ги е запълнил.
36
3082
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
13 Февруари 2006 23:18
Давай интервюта докато си на свобода, братко Мафиянски!
14 Февруари 2006 00:12
Абе редакцията докога ще се подиграва с нас?
това си е жива подигравка
за дебили ли ни взима или дебили работят там?!?

_________________________________
"Пазар това звучи гордо."
Горкий
14 Февруари 2006 00:24
Срам ме е от ВАС !!!
Извадки от
Натиснете тук
- "Сега" не е масов, а сериозен вестник.
- "Сега" се ползва с голям авторитет и в чужбина. Това е единственият български всекидневник, носител на наградата за източноевропейска преса "Буцериус", връчвана от германската фондация "Цайт". Призът се дава за добра журналистика, отстояване на свободното слово и идеите на гражданското общество.


14 Февруари 2006 00:35
Първо беше "Софиянски за София!"
После стана... "София за Софиянски..."
Хубава усмивка... зад вертикални метални пръчки ще изглежда отлично...
14 Февруари 2006 00:37
Хиршфелд ами ти какво очакваш от тукашни форумци дето са тука само да пишат глупости за да се срине авторитета на вестника (ДА АМА НЕ СТАВА)-
ПП а това е защото техните издания ИЗДИШАТ без много приказки ?!?! Имена , никове не е задължително да се посочват , но се знаят щом аз ги знам от Франция без много питане !
14 Февруари 2006 00:51
Незнаещ, ще те разочаровам вероятно - срам ме е от вестника.
Смятам, че във Форума е истинската свобода на словото.
Ако мислиш, че "Сега" правят интервю със Софиянски само заради едната гражданска позиция - мнооого се заблуждаваш.
Една от причините в България да няма гражданско общество е именно наличието на ерзац-журналистика, от рода на тази, която ни се сервира тук.
За читателите на форума само ще напомня, че вестникът се издава с покровителството на "Овъргаз", а лицето от интервюто, омерзило българският парламентаризъм с присъствието си не по-малко от Кузов, във времето на краткото си служебно премиерство се опита да продаде за жълти стотинки на господарите на Овъргаз българските газопроводи.
Не ме е срам, жал ми е за Вас, "журналисти".
14 Февруари 2006 01:33
Сега Бойко Борисов по-добре да запълва дупките, вместо да недоволства, че Софиянски не ги е запълнил.

Е мислех, че Джоган не може да бъде надминат по наглост и безочие, обаче Мафиянски се старае - давай, пич, може да грабнеш приза на най-як дебил...
14 Февруари 2006 01:52
Незнаещият, както винаги, е на ниво! Лети ниско - ще вали...
Хиршфелд

Редактирано от - Т_Живков на 14/2/2006 г/ 01:54:14

14 Февруари 2006 02:07
Хиршфелд ще те разочаровам я пак ме прочети ?!?
Трудно се разбира и чете свободния човек !©

Редактирано от - nesnaecht на 14/2/2006 г/ 02:08:38

14 Февруари 2006 06:01
Хиршфелд ............
Подкрепям те. Свободното постване ная мнения е "черешката" на Сега. Платените журналисти са зависими. Ако нямаше форум - "Сега" да е умрял одавна...........
14 Февруари 2006 08:22
...в българско никога не е имало спонтанен метеж...
14 Февруари 2006 09:07
Хиршфелд недей да се правиш на ощипана мома! Това със българската ерзац журналистика беше цъфнало та вързало като налъм много отдавна! Много преди злополучния доклад за падането на качеството на българската журналистика. Ти това чак сега ли го забеляза? Е, както е казано: "По добре късно отколкото никога!".
14 Февруари 2006 09:09
Колкото до интервюто - поредната платена и изпълнена от "високо професионалната" българска журналистика поръчка. Нищо повече!
14 Февруари 2006 09:20
ББ да се захваща с Л----НАТА, които Софиянски му завеща - дългове, престъпни концесии, бордове от некадърни шуробаджанаци и още и още...А той да се кипри като вода ненапита в Европарламента...БЕЗОЧИЕ!
14 Февруари 2006 09:24
Така, никакъв Кубертен.
На избори да се ходи с принципа на батето.
14 Февруари 2006 09:31
Да беха публикували "онея" карикатури, щото да се публикува тоa е голямо разочарование и обида не само за мюсулманите...
14 Февруари 2006 10:25

Когато такива като Мафиянски бързо и задълго започнат да влизат в панделата, България може би ще е станала нормална държава.
14 Февруари 2006 11:02
Ха-ха, Център за електронизация на строителството и строителната индустрия! Тоя, ухиления, на практика не е изкарал и 5 лева с полезна дейност, преди да влезе в политиката?! Ако някой има представа какво представляваха тия псевдонаучни институти ще ме разбере напълно. Ако аз имах неговата "трудова автобиография", нямаше и лаф да отварям за нея, а той застава гордо ухилен до нея! Е, значи наистина не е добре нашата държава!
14 Февруари 2006 11:11
Да напомня на форумците че всеки може да дава оценка за статията. Това е обратната връзка с читателите, така че възползвайте се от нея. Едва ли това че подобни статии получават двойки ще накара журналистите да се откажат от тях, но все пак е едно добро начало.
14 Февруари 2006 11:31
Свенливият крадльо професионално и далновидно си е опекъл работата.
Най-конфликтните решения са гласувани от бандата на общинските съветници. А там са представени всички партии. Всички са крали и принципът омерта е основополагащ.
***
Все още свободният демократ е прав за Кубертеновия принцип. Той е за олимпизма, не за политиката. Една партия се прави за да влезе във властта и да управлява. Иначе щеше да е обикновена кооперация или ООД.
***
Обединителен процес вдясно е възможен само на базата на възобновен общ интерес, а не на общи принципи. Твърде много са децата на лейтенант Шмидт. И всяко има дълбоко гърло и бездънни джобове.
14 Февруари 2006 11:50
Има ли някой който да не е съгласен с това , че СофиЯМски трябва да лежи в затвора?
14 Февруари 2006 11:52
Ха ха, блестящо определение на Док -
все още свободния демократ!
Опасявам се, че и завинаги....
14 Февруари 2006 11:59
Долу ръцете и от бати Стефчу!!
Нема ли я Атака да плюете, ми сте подхванали тоз виден демократ-преходник?
Я вижте какво хубаво интервю му е спретнала газетата. Да ти домилее.
Само дето няма редакционен коментар, че ако вместо Софиянски беше някой от Атака - какво крадене щеше да падне. Само като си помислите /когато ви информират надлежно де/ колко по-зле щеше да е с Атака - как да не ти домилеят тез умни, почтени и родолюбиви управленци от последните 15 години.
14 Февруари 2006 12:11
ВНИМАНИЕ! ДЕМОКРАТ... НА СВОБОДА!!!

След "свободни демократи", КРАЙНО време е ВЕЧЕ да видим и НЕсвободни демократи!!!
14 Февруари 2006 12:57
Прави ми впечатление, че само демократите в тая държава са свободни от всичко.
14 Февруари 2006 13:10
Забравяш джипситата и лудите...
14 Февруари 2006 13:37
Параграфе, добра е играта с името на партията на това нагло копеле. Крайно време е да видим и НЕсвободни демократи. Другият прочит на абревиатурата "ССД" е "Съюз на Свободните Дилъри". Всичко си е спретнал Стефчо. Той не е вземал решения. Вземал ги е Общинският съвет. А там Стефчо е направил така, че всеки с нещо да се облажи. Цар е Стефчо на тия работи. "Он тоже не мало потерпел за правду", а Павел Иванович е като един херувим в сравнение с това ненаситно алчно, огромнейше, софийско лайно.
За мен "Сега" нямаше да е "Сега", ако го нямаше Форума с неговия умен посредник (на български - "медиатор", който отвреме на време ни дърпа ушите, като се разгорещим, и почти винаги е прав. Мисля си, че ако имаше някоя по-умна и по-интелигентна глава в МВР, досега да се е разпоредила да се следи и изучава от Органите това, което се пише във Форума. Толкова неща биха научили, при това, "Сега" им ги поднася "на блюдочке с голубой каемкой".
14 Февруари 2006 15:42
Веднъж видях този човек на живо и нищо не му направих - дори не се опитах да го премахна, не го и напсувах... С какво съм по-добър от лизачите, взели и публикували това интервю?!
14 Февруари 2006 16:18
хиршфелд е много прав. повечето статии в СЕГА са открито манипулативни, едностранни и подвеждащи (изключваме раздела "наблюдател", където нерядко има и добри попадения), но на форумците не им пука, някои даже не ги четат, а направо се ориентират по дискусията . ценността на вестника е че дава тема за дискусията и с форума си дава място където да се състои. другото е дело на уважаемите форумци

14 Февруари 2006 16:19
за софиянски сме казали вече толкова много, а той самия е извършл толкова много, че мисля да се огранича с едно УУУУУУУУУУУУУУ! райето ще му ходи

14 Февруари 2006 16:22
попангелов, дано бог ти прости за пропусната възможност. не чакай прошка от столичани или от самия себе си

14 Февруари 2006 17:39
Я си признайте, има ли някой, който да е успял да прочете интервюто внимателно и до края. Аз си признавам, че като прочетох заглавието и първите няколко изречения получих алергична реакция (ортикария), а след още няколко - киселини в стомаха. И тогава си казах, че за такова миризливо л..но не си струва да си развалям здравния статус и го з..бах.
Всяко нещо си има граници. Само Мафиянското безочие - НЕ!
14 Февруари 2006 18:24
Аз го прочетох - в началото и аз изпитах гадене, но си казах, че не мога да давам мнение, без да съм прочел поне 2 пъти текста.
Прочетете го цялото, особено последната четвърт - финалът е просто потресаващ.
14 Февруари 2006 18:34
Хиршфелд,
Преди или след вечеря ми препоръчваш да извърша тази процедура?
---------
О времена , о НЕРВИ !

Редактирано от - Zmeja на 14/2/2006 г/ 18:35:31

14 Февруари 2006 20:35
Змея,
Най-приятелски ти препоръчвам да не четеш. Особено края. И не си никак прав тоа да го сравняваш с каквото и да е лa.но, което си е чиста обида ... за лa.ното.
...
14 Февруари 2006 20:43
Перколес,
Благодаря за съвета. Току що се върнах от вечеря и за малко щях да сбъркам!
Съвета освен добър трябва да бъде и навременен! (Змейски мъдрости, т.3, стр.486, 2006 г.)
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД