:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,078
Активни 724
Страници 23,643
За един ден 1,302,066
Перспектива

Опасният чар на лизинга

Крайно време е да се въведе елегантна държавна опека и за небанковите заеми
Снимки: Велислав Николов
Хипермаркетите предлагат всякакви изкушения за бита, а офертите за лизинг улесняват покупката.
Разрастващата се шопингмания, присъща на по-заможните общества, за България се оказа не радващ феномен, а опасност. Зад бума в покупките на нови автомобили, мезонети и гарсониери, системи за домашно кино и авангардни мебели надничат два призрака - лошите кредити и дупката във външнотърговския баланс, твърдят наши и чужди финансисти.

В споровете си кои заеми са опасни за стабилното развитие и кои не и как да се стопи огромният превес на вносните стоки и услуги над износа експертите засега подминават един важен пазарен фактор. Става дума за вид кредитиране, което тепърва ще върви към апогея си - лизинга. Тези дни БНБ обяви, че лизинговото финансиране е 1.197 млрд. евро в края на 2005 г. Това прави 2.9% от брутния вътрешен продукт.

Хубавото на лизинга е, че човек си купува хладилник или камион, машина или секция - за дома или за фирмата, без да се чуди откъде да търси гаранции. Самата вещ служи за обезпечение. Процедурата по лизинга е по-бърза и лесна в сравнение с отпускането на банков кредит. Затова не е чудно, че все повече българи се ориентират към това решение и в бизнеса, и в бита си.

Все повече банки също се насочват към лизинга, но с друга цел - да избягат от мъртвата хватка на БНБ. Публична тайна е, че банковите лизингови дружества са основен инструмент за



заобикаляне на ограниченията за банковите кредити,



твърди доклад на Центъра за икономическо развитие. В него се посочва, че "лизинговият кредит - като всеки друг - увеличава широките пари в обращение и генерира инфлация. Освен това увеличава покупателната способност на населението и бизнеса и допринася съществено за нарастването на вносните стоки, тоест за външнотърговския дефицит. Ето защо регулирането на лизинговото кредитиране представлява жизненоважна необходимост за дългосрочното устойчиво развитие на българската финансово-кредитна система".

Докладът на ЦИР подчертава, че заради опеката на БНБ банките ще продължават слалома - например вместо да отпускат заеми за покупка на жилище, ще насочват клиентите към дъщерните лизингкомпании. Икономистите смятат, че към банковите и към другите форми на кредитиране трябва да се подхожда с еднаква бдителност.

Защото както има лоши кредити, така има и лоши лизинги. При това компаниите от бранша се натъкват на същия проблем, от който патят и търговските банки - същинско ходене по мъките, когато се наложи да се усвои обезпечението. Изземането на автомобил, машина, склад от недобросъвестни платци е трудна и мудна работа. А ако имат добри адвокати лошите клиенти, които не плащат, могат изобщо нищо да не върнат - пробойните в законите го позволяват. Неслучайно темата за създаване на специални правила се подема и от самия бранш.

Факт е, в момента лизинговите дружества са може би



най-свободният от държавна опека



и бюрокрация бизнессектор в България. Никой не може да каже точно колко компании извършват тези услуги. За отделните обороти можем само да гадаем и изобщо няма смисъл да поставяме въпроси за капиталовата адекватност.

Сега в България има две големи браншови организации - Българска асоциация на лизинговите компании (БАЛК) и Българска асоциация за развитие на лизинга (БАРЛ). В тях членуват повечето големи играчи на нашия пазар - независими компании или дъщерни дружества на търговски банки. Изобщо не е ясно обаче колко са лизинговите къщи извън БАРЛ и БАЛК.

Просто няма орган, който да събира, обобщава, анализира и предоставя достоверна информация. Така се стига до неудобното положение лизингови компании да не могат да докладват на централите си в чужбина как се представят на българския пазар и какъв дял от него са завладели. В Германия, в Австрия, в повечето централно- и източноевропейски страни съществуват институции, които събират данни и проучват обстойно пазара. Така всяка фирма може да си сверява часовника и да планира развитието си.



Българските правни норми за лизинга са оскъдни



и са разпръснати в няколко общи закона - за задълженията и договорите, Търговския, за ДДС, за корпоративното облагане, за особените залози и др. А този пазарен сегмент - като всеки друг - има нужда от минимум правила и контрол. Повечето големи дружества от бранша дори са единодушни, че България не може да мине без специален закон за лизинга. Австрийски специалисти съветват направо да препишем закона на Молдова, който бил най-добрият в Европа.

Моделите са различни. Но българската свръхлибералност я няма никъде. Белгия, Швеция, Гърция, Румъния, Турция, Македония имат специални закони. В много западноевропейски страни пък лизинговата дейност се регулира от Търговския закон или друг по-общ закон. Само че там всяка фирма, практикуваща финансов лизинг, е длъжна да се регистрира като финансова институция. Така е в Унгария и Италия. В Испания, Португалия, Франция компаниите за финансов лизинг са подопечни на банковия надзор. И трябва да се сдобият с разрешително или лиценз. В Белгия разрешителните се издават от Министерството на икономиката. В Гърция с лицензирането се занимават Централната банка и министерството на търговията.

Освен това в страните от ЕС и браншовите организации са важен регулатор. В Австрия например компаниите са длъжни да обявяват само големите сделки пред надзора на централната банка. Останалите данни се предават на съответната браншова асоциация. Самите лизингови асоциации контролират членовете си. Те са си изработили строги критерии, по които издават сертификати. Компании, които не покриват летвата, остават без удостоверение и без членство. Това автоматично ги изхвърля от пазара.

Засега



в БНБ не бързат да налагат особени регулации



Според подуправителя Димитър Костов няма масово прехвърляне на кредитни портфейли от банките към техни лизингови компании. Пък и световната практика показва, че и в рамките на съществуващите пазарни правила този бизнес се развива достатъчно стабилно, коментира Костов пред "Сега".

Все пак световната практика показва, че навсякъде се упражнява поне елегантна държавна опека. Асоциациите от бранша най-малкото са длъжни да докладват основни данни за членовете си пред компетентен орган - в някои страни това е централната банка, в други е финансовото министерство.

Коя да е "шапката" на бранша у нас? Може да е БНБ, може да е Комисията по финансов надзор. Но със сигурност някой трябва да "наглежда" множеството фирми - и за финансовия им статус, и за качеството на услугите, и за резултатите, и за тенденциите.

Миналата година българското правителство обеща на МВФ в специален меморандум, че ще направи стратегия за надзор върху лизинговите компании - във връзка с очевидния подем на този вид финансиране. Фондът настоя компаниите от бранша периодично да огласяват данни за акционерите си и за дейността си.

"БНБ направи първи плахи стъпки, като започна да изисква лизинговите дружества да отчитат своята дейност. Вероятно това е встъпление към обхващане на дейността им в бъдещи регулации", отбелязва докладът на Центъра за икономическо развитие. Прогнозата на ЦИР за 2006 г. е, че тенденциите от 2005 г. ще се запазят. БНБ ще продължи да опъва юздите, а търговските банки все така ще търсят начини да заобикалят регулациите. Кредитната експанзия леко ще забави темпове, но трудно ще се вмести в лимитите, спуснати от БНБ. Вероятно ще нарасне леко делът на необслужваните кредити. И със сигурност ще продължава бурното развитие на лизинговото кредитиране.





----------------------------

КАРЕ

Мисията възможна

В Европейския съюз около 70% от колите се купуват на лизинг. Над 60% от машините - също. България още е далеч от тези проценти. Иначе по структура на лизинговите сделки страната ни прилича на останалите от континента. Автомобилите - леки и тежки, имат най-голям дял - около 70%. Машини и съоръжения за цехове и заводи са на следващо място. Сделките за жилища, търговски и производствени площи засега са много скромен процент - около 1%, но пък са с огромен потенциал.

Едно е сигурно - и при богатите, и при по-бедните българи потребностите от по-модерно битие растат, често по-бързо от доходите. Още по-железни са правилата на предприемачеството - бизнесът няма как да оцелее без машини от ново поколение, бързи коли и скоростни компютри. Сдобиването с офис, склад, магазин или жилище на лизинг тепърва ще става хит.

Ако някой смята обаче да затъква пробойните в платежния баланс на държавата, като охлажда покупателните импулси на българските предприемачи и домакинства, трудно ще постигне целта си. Пристигащите от чужбина компютри, комбайни и поточни линии не са основен виновник за огромния минус в търговското салдо на страната. Колосалното изтичане на валута е заради енергоресурсите - петрола, природния газ, въглищата и ядреното гориво са най-голямото импортно перо.

Който сериозно иска да поведе към зануляване външнотърговското салдо на България, очевидно трябва да търси решението в по-малката част на неравенството - износа. Насърчаване на родното производство и експортния му потенциал е единствената разумна и възможна посока. А лесният достъп до всякакви видове кредити и разцветът на лизинговите схеми са важна част от решението.
 Леките коли са номер №1 в лизинговия бизнес в България.
30
6101
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
27 Февруари 2006 22:09
Лизингът или като как да не ми личи, че имам пари
27 Февруари 2006 23:13
Според един дядо от Шоплука, лиизнгът бил нещо сексуално.
28 Февруари 2006 05:17
"Крайно време е да се въведе елегантна държавна опека и за небанковите заеми"
Искаш да кажеш че българина е много тъп и не знае колко пари има в джоба!
Искаш да кажеш че и банките са тъпи и незнаят кои може да си върне заема!
Авторе много са ти промили мозъка комунистите!
"Лизинга" е това което прави богатите по богати
28 Февруари 2006 09:34
Егати, сигурно едва за втори път в историята на този форум ми се случва да се съглася изцяло и без резерви с мнение на FLьо... Без, да уточняваме, разбира се, кои именно "богати" стават "по-богати" чрез лизинга...там, боя се, може да се окажем на диаметрално различни мнение.
28 Февруари 2006 10:10
FL-
28 Февруари 2006 10:11
Рекордни инвестиции & рекордни печалби от митниците!
28 Февруари 2006 10:19
Мъж кара кола на лизинг, а жена му се изрепчила с по-готена.Получила я на ДУХИНГ.Пазете се от объркване на понятията.
28 Февруари 2006 11:19
Лизинг, близинг или Духинг, всеки практикува това което може най-добре. почти всички нови коли обаче са купени по този начин. Ако не беше това, всички щяха да практикуват само близинг или Духинг, както при Тошово време и да карат Трабанти, Шкоди и Жигули и да чакат 15-20 години за нова кола.
28 Февруари 2006 12:12
Искаш да кажеш че българина е много тъп и не знае колко пари има в джоба!
Искаш да кажеш че и банките са тъпи и незнаят кои може да си върне заема!


Българинът не е тъп, българинът знае колко пари има, но българинът все още няма опит как се живее на кредит и е склонен да надценява възможностите си да изплаща заеми. В трози смисъл той наистина не знае колко пари ще има в джоба си след месец или повече.

Банките също не зснаят кой може да си върне заема. Те, банките, се базират на установени практики, общи параметри, статистики и т.н.

Така че, може да се каже, че до голяма степен и хората и банките действуват сляпо.
28 Февруари 2006 12:15

Колкото до това, че лизингът прави богатите по-богати, това е откритие от типа на топлата вода.

Демокрацията от евро-атлантически тип е така устроена, че всичко прави богатите по-богати
28 Февруари 2006 12:22
Някъде през 67 или 68 излезе "Вещите" на Жорж Перек.
Добре е да я преиздадат...


P.S. За да не затънете, трябва да сте сигурни, че сте в състояние да изкарате сума (извън стандартните ви месечни разходи ) поне двойна на задълженията по лизинга.
28 Февруари 2006 12:27
Докторе, ако изкарваш сума поне двойна на лизинговата вноска, извън месечните ти разходи, и Парис Хилтън ще поиска да се омъжи за теб - незабавно при това. И няма да ти трябва ни хладилник, ни плазма, ни Дачия-Логан на лизинг.
28 Февруари 2006 12:36
С лизингови застраховки се занимавам доста отдавна.
И мнението ми е напълно добронамерено.
Виж, за Парис Хилтън не знам. Приемам го на юнашко доверие.
28 Февруари 2006 13:05
Българинът просто действа на принципа "сиромашко невидяло", що се касае до кредити и лизинги. Изключвам факта, че някои от съседите ми не са си плащали парното с години и крадат ток (тристаен апартамент с три двучленни семейства вътре харчи за ток, при условие, че входа е неотопляван, само 45 лв на месец (!), а друг тристаен апартамент само с двама души - 250 лв.), но пък за сметка на това им идват известия от Евробанк, Пощенска банка и т.н. относно лизингови вноски и извлечения... Ето защо трябва да се помисли като вземаш стоки на лизинг или кандидатстваш за кредит, да бъдеш изряден платец във всяко едно отношение - ток, парно, вода, телефон, данъци. Всяка неплатена сметка след получаване на кредита или лизинга да се счита за забавяне на вноската и кредитът да стане незабавно изискуем. Тогава може би нещата ще тръгнат в малко по-друга и разумна посока.
28 Февруари 2006 13:10
Проблемът ни не е уникален, както се вижда и от долното:

Турция: проблемът с кредитните карти

24 февруари 2006 - Хюриет

Мехмет Али Биранд

Банките се изложиха с кредитните карти.
От две години насам лягаме и ставаме с един проблем – натрупаните задължения по кредитните карти. Всеки ден във вестниците четем информации или за самоубийство, или за някое друго нещастие, предизвикано от дълговете по кредитни карти. Всъщност проблемът се дължи на две основни причини:
- Усилията за преживяване на гражданите чрез задлъжняване по кредитните им карти, като харчат повече от доходите, които могат да получават;
- Политиката на банките, които се правят, че не “забелязват” тази “игра” и с това още повече задълбочават проблема.
По данни от Анкарската търговско-промишлена палата проблемът има следните конкретни измерения:
- брой на притежателите на кредитни карти – 30 милиона /някои от тях използват по 2-3 кредитни карти/;
- брой на кредитните карти, които са поставени под специално наблюдение – 709 хиляди;
- брой на кредитните карти, по които въобще не са правени погасявания – 572 хиляди;
- брой на кредитните карти, вкрючени в “черния списък” – 707 хиляди;
- размер на неплатените задължения по кредитните карти – 1, 4 млрд. турски лири /над 1 млрд. долара/;
- процент на проблемните кредитни карти от общия брой на кредитните карти – 7, 5%
Това, което се опитва да направи сега Меджлисът /турският парламент/, не съответства на философията на никоя пазарна икономика. Меджлисът оказва помощ на гражданите ни, които не са се прострели според чергата си. Тези, които редовно са си плащали задълженията по кредитните карти, сега имат правото да попитат “Ние ли направихме грешка като добросъвестно си плащахме дълговете?”.
Както разбирате, на този въпрос няма задоволителен отговор...

ДА СЕ ВЪРНЕМ КЪМ ПОВЕДЕНИЕТО НА БАНКИТЕ

Ако решим да се обърнем към банките...
За сегашните мащаби на проблема голям принос има некадърността на банките – била тя неподправена, или пък поддържана изкуствено. Поне такова е впечатлението ми при поглед отвън. Банките от дълго време виждаха, че се задава подобна криза. Вместо само да обвиняват в популизъм председателя на Анкарската търговско-промишлена палата Синан Айгюн и народните представители, можеха да се задействат по-рано и да не допуснат проблемът да достигне тези размери. Те се задоволиха само да наблюдават кризата, като казваха “Какво да правим, който има дългове, трябва да ги плаща”.
Може би са прилагали световните лихвени проценти, но не са забелязали, че са прекалено високи и преувеличени, или не са искали да видят това.
Не можаха да видят, че тези, които са изпаднали в блатото на дълговете, ще създадат голям проблем, или също не са искали да видят това.
Не отидоха по-далеч от това да информират обществеността със сухи бюрократични декларации. Не благоволиха дори да ни обяснят собственото си поведение. Държаха се така, сякаш се срамуват.
Откровено казано, бяха скъсани на изпита и презаписаха годината. Допринесоха в значителна степен за днешното странно положение.
От сега нататък нямат право да се оплакват. Впрочем в народната поговорка се казва, че който падне сам, не плаче...

ДА СЕ РАЗПРОСТИРАМЕ СПОРЕД ЧЕРГАТА СИ

От къде произтича проблемът с кредитните карти?
Не е ли от това, че харчим повече, отколкото печелим?
Т.е. от това, че се разпростираме повече от нашата черга. Може би начинът на формирането ни като нация е такъв. Не можем да се откажем от навиците си да очакваме всичко от държавата и когато сме в затруднено положение, да крещим “Къде е тази държава; защо не ми помага?”.
Ето, вземе втори пример. Опрощаването за неплатените социални осигуровки.
Опрощаване, което беше извършено 19 пъти!
Министър-председателят казва “Този път е за последно”. Не вярвайте на ушите си. 19 пъти са казва същото.
Защо?
Понеже системата ни за социални застраховки също не се простира според чергата си.
При 75-милионно население плащащите социални осигуровки на Националната осигурителна каса /SSK/ са 12 милиона души. В същото време получаващите пенсии от SSK са 40 милиона души. Дефицитът се покрива от държавата /т.е. от всички нас/. Някак си самата система не може да се разпростре според чергата си.
Отгоре на това системата не може да събира и осигуровките. Остава принудена да приема един след друг закони за опрощаване.
Държавата-бащица приписва на нас сметката за своята некадърност. Не стига това, ами и се съпротивлява на всички предложения за реформи. Причините са изключително прости: решенията, които ще се приемат, ще означават загуба на гласове на изборите.
Ние сме привърженици на лесните решения. Изкарваме закони за опрощаване и караме обществото да привиква да се разпростира не според чергата си. Влизаме под прикритието на социалната държава и създаваме една деформирана система, като се стремим да балансираме голямата разлика в приходите като взимаме от джоба на един и даваме на друг.
Накратко, не можем да се освободим от безплодието...
28 Февруари 2006 13:11
Ето и девиза на един от средната класа, на държавна ясла, с малки възможности за страничен доход - никога лизинг, никога кредит, никога стоки на изплащане.
Ма те май няма да ми дадат и поради възрастови ограничения, така че -
харчи, колкото печелиш, за шестмесечен интервал на предвиждане най-много, то е като мирната главица с бистрата водица...
28 Февруари 2006 13:20
Твърденията на г-н Доктора лесно могат да бъдат проверени в съзвучие с ясните европейски правила. Като се изключат пенциите работещите с доходи са 2, 5 милиона или 1, 25 млн домакинства. Доходът на домакинство е пестиниосемдесе , а разходът - пестинипеесе на месец. Артисват по 15 евро.
Ако лизингът е средно 2 годишен и такъв са взели само половината домакинства, то на всяко се пада по 100 евро месечна вноска, а по схемата на г-н Доктора треба да имат по 200. Получава се една разлика от 185 евро, която требе да се навакса. Откъде ще дойде тая разлика? Ами много ясно откъде ще дойде - от новите, шоково увеличени европейски заплати. Оттука се получава и колко ще бъде шоковото европейско увеличение, а именно 90- 100 евро на калпак месечно
Сега, може верно да се стигне до вариант като в Унгария, където 1 година след влизане в ЕС фалирали 1, 5 милиона маджари, вземали ипотеки и лизинги за гарсонери, коли , джисиеми и прочее инвестиции. Такава вероятност съществува, тъй като маджарите са чисти българи, но се маджареят. Това обаче ще бъде добре за България, тъй като останалите нефалирали 1 милион работещи ще могат да работят по-спокойно.
28 Февруари 2006 13:26
За пореден път ще питам една част от форума - защо смятате хората за достатъчно глупави, за да управляват собствените си финанси (като решават сами дали да теглят кредити), та трябва някой друг да ги пази, но в същото време достатъчно умни, за да управляват държавата (и финансите и) пряко чрез референдуми?

_______________________
Безплатно е само сиренето в капана за мишки.
28 Февруари 2006 13:31
Много добър въпрос!
28 Февруари 2006 13:34
Защото в края на онзи виц с табелките на плажа, при последното навеждане героят освен мощния тласък отзад, прочел надписа: Ние Ви предупредихме!.
Та да не плачеш пак на рамото на мама Азучена...
28 Февруари 2006 13:50
Грешка! Целта изобщо не е в опазването на неможещитедасисмятатпарите. При достигане на точка на избушване на фиксирания курс и финансовата система печелят именно същите, а дървото гризват тия със спестявания и без задължения, както и всички вкупом, понеже падат доходите във валутно изражение.
Да отправя и аз една покана към всички верващивмъдросттанабългарина книжници - да разкажат по няколко примера колко лично заема са дали, независимо дали в пари или стока и какво се е случило после.
28 Февруари 2006 13:52
Ех, Ваше Вулкание...
Тъкмо беше затихнала баталията около Каруцаря и Мильчо...
28 Февруари 2006 14:07
Мемоари по темата на неособеноубеденивмъдросттанабългаринаиизо бщоначовечеството кредитори интересуват ли те?
28 Февруари 2006 15:13
Много хубава серийка репортажи върви от няколко месеца по телевизора - за трудовото ежедневие в Германия на bill collectors - европейската професия на бъдещето. Един ходи барабар с тях и снима лайф с камерата. Ако няма никой - викат ключар да отвори, влизат и описват квото става за продажба, повечето пъти - няма нищо. Чат-пат се случва някой да може да извади 20 евро да не му замъкнат телевизора. Събират сметки секакви - от неплатен ток до DVD на вересия. При големите сметки се намесват и частници - ходят едни яки с бръснати глави с черни джипове и беемвета. На доста крупни инвеститори им продават на търг къщите и колите.
Няма да е зле с бюджета за еврохвалби вместо балончета и байрачета да се закупи сият сериал, да се преведе и пусне на верващите да привикват.
28 Февруари 2006 15:19
Гледал съм го този сериал.
Казваше се Богатите също плачат, но по-рядко.
28 Февруари 2006 15:25
Не мога разбера едно нящо!
16 години ни учат как да живеем като европейци(т.е. "на кредит" ), сега нещо не било вярно, трябало пак да слагаме парите си у банките
Да, ама "парен каша духа, духа и киселото мляко"!
Не ша бе, не искам па да ми оберат парите... с разните му там инфлации и девалвации...
Искам СЕГА да си имам "плазма", хубава пералня, нов апартамент, нова кола и...нова жена
Не ща "После"!

Редактирано от - OLDMAD на 28/2/2006 г/ 15:25:53

28 Февруари 2006 15:45
Кракатау, това, къде си го гледал на филм, съм го виждал наживо в БГ. Пристигат с джиповете и прибират каквото има. Ако успееш да избягаш навреме, добре. Ако не, и ти си отнасяш 'инструктажа'. А ако сумата е по-голяма и не я върнеш, отиваш в по-добрия свят.
28 Февруари 2006 17:13
Безплатен е само вакуума в празните манерки!
28 Февруари 2006 17:43
Едно на друго, идваме си, с любезното спомоществователство на колегата Кркатау, отново на темата - как волно, как весело и как безбедно живеят народите на Беларус, Молдова и Приднестровието. Наздраве, другари!
28 Февруари 2006 18:40
Отдавна поставена цел беше стандарта на Кралство Лесото.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД