Иракчанка оглежда автомобил, изгорял при артилерийска престрелка в шиитския квартал Шола на доминирания от сунити Западен Багдад. |
в най-дълбоката му криза,
като подпали вълна от религиозно насилие, взело над 200 жертви.
Лидерите на страната - от президента кюрд Джалал Талабани до премиера шиит Ибрахим Джафари и военния министър сунит Саадун ал Дулайми, се хвърлиха да предотвратяват това, което не закъсняха да назоват опасност от гражданска война. Американски и иракски служители подозират, че Заркауи - лидерът на "Ал Кайда" в Ирак, е наредил атаката срещу Златната джамия в Самара, за да разпали такъв конфликт с надеждата да даде на бунтовниците основание за свещена война и да стопи надеждите на САЩ за стабилност. Сунитската групировка на йорданеца обяви в миналото всеобща война срещу шиитските "неверници" и пое отговорност за самоубийствени атентати, които според САЩ и Ирак е трябвало да предизвика ответни атаки на шиитите.
Преди шиитското мнозинство силно се вслушваше в призивите на духовните си лидери за въздържане. Но насилието от миналата седмица показа, че някои жадуват да отмъстят на сунитското малцинство.
Иракски бунтовнически групировки, сред които "Ал Кайда", пък обвиниха правителството в Багдад и шиитски Иран за взрива в Самара и твърдят, че има план за налагане на шиитско влияние в Ирак. Наблюдатели смятат, че Заркауи иска анархия, през която да може да провежда дългосрочни операции в страната с крайна цел налагане на религиозно управление в целия регион.
Терористът
вероятно е злорадствал,
когато взривяването на Златната джамия предизвика ответни атаки от мъже, облечени с черни шиитски униформи. Шиитските милиции отхвърлиха нападенията да са тяхно дело, но заявиха, че те отразяват степента на гняв в тяхната общност.
Насилието усили и стремежа на много иракчани към единство. След като в събота в дома им в Багдад бяха убити 12 души - според полицията от шиити, - съседи и близки се зарекоха, че смесената им общност ще се противопостави на насилието.
Но иракските лидери не се възползват от никакви шансове. Военният министър Саадун ал Дулайми, който предупреди за безкрайна гражданска война, ако насилието ескалира, заплаши да изкара на улиците танкове, за да спре религиозното напрежение, което нараства през последните 2,5 кървави години и заплашва да експлодира.
"Заркауи и Осама бен Ладен искат разрушителна анархия, нестабилност и хаос - нещо такова, че американските планове в Ирак да се провалят", смята Абдел Бари Атван, журналист от излизащия в Лондон вестник "Ал Кудс ал араби" и специалист по "Ал Кайда".
Иракските и американските лидери се надяват, че
разцеплението между арабските бойци,
верни на Заркауи, и иракските бунтовници ще направят по-лесно стабилизирането на страната. И в двата случая става дума за араби сунити, враждебни към американската политика. Но целите им контрастират с тези на бойците от "Ал Кайда", които се борят за радикално ислямско управление в Арабския свят, и с тези на иракските националисти, които искат да възстановят доминирано от сунити правителство в Багдад.
Заркауи разгневи сунитите със самоубийствени атентати в населени от малцинството райони. Атаката срещу Златната джамия усили подозренията на иракските бунтовници срещу него.
"Въоръжената съпротива е уверена, че Заркауи и други, свързани с Иран и Израел, се опитват да унижат арабите сунити и да намалят ролята им в иракското ръководство. Ще стреляме по тях, ако те атакуват символите на националното ръководство. Вече ги предупредихме за това", сподели боец на име Абдел Салам от националистическата бунтовническа групировка "Армията на Мохамед" във Фалуджа.
Според Абдел Бари Атван взривяването на джамията вероятно е задълбочило разногласията между свързаните с "Ал Кайда" сунитски бунтовници в Ирак и по-умерените сред малцинствената сунитска арабска общност. Но ако се разгори религиозен конфликт с пълна сила, разделението ще се стопи.