Създаването на надеждна и всеобхватна система на енергийна сигурност е една от стратегическите цели на Г-8, чийто председател Русия стана в началото на годината, и на световната общност като цяло. Днес енергията е двигател на социалния и икономическия прогрес. Затова тя оказва непосредствено въздействие върху благосъстоянието на милиарди хора в целия свят. По време на руското председателство на "голямата осмица" ние ще се стремим не само към разработването на фундаментални подходи за отговор на днешните предизвикателства в тази област, но и към определянето на нашата координирана политика в дългосрочна перспектива.
Днес
липсата на стабилност
на въглеводородните пазари представлява реална заплаха за световните доставки на енергийни ресурси. По-специално се увеличава разликата между търсенето и предлагането. Отбелязаният ръст на потребление на енергия в азиатските страни е предизвикан не само от колебанието на цените на пазара, но и от редица други фактори, отнасящи се до политиката и сигурността. За да се стабилизира ситуацията в тази област, са необходими координирани действия на цялата световна общност.
По наше мнение е особено важно разработването на стратегия за обезпечаване на глобална енергийна сигурност. Тя трябва да се основава на дългосрочни, надеждни и екологично устойчиви доставки на енергийни ресурси на цени, достъпни както за страните износители, така и за потребителите. Освен
помиряване на интересите
на страните, участващи в глобалното енергийно взаимодействие, ще ни се наложи да определим практически мерки, насочени към осигуряване на устойчив достъп на световната икономика към традиционните енергийни източници, а също така и към реализиране на програмите за пестене на енергия и развитие на алтернативни източници.
Балансираните и справедливи доставки на енергийни ресурси безспорно са основата на глобалната сигурност сега и в бъдеще. Трябва да предадем на бъдещите поколения такава архитектура на световната енергетика, която да помогне
да се избегнат конфликти
и контрапродуктивно съперничество за енергийна сигурност. Именно затова е важно да се намерят общи подходи към създаването на стабилна и дългосрочна енергийна база за нашата цивилизация.
В тази връзка Русия призовава страните от "голямата осмица" и световната общност да съсредоточат усилията си върху развитието на новите технологии. Това може да послужи като първа стъпка в създаването на технологична база за осигуряване на човечеството с енергия в бъдещето, когато енергийният потенциал в сегашния му вид бъде изчерпан.
Глобалната енергийна сигурност ще спечели и от комплексния подход към увеличаването на ефективността от използването на енергията в социално-икономическото развитие. Г-8 постигна в тази насока важни успехи миналата година в Гленигълс, най-вече с
приемането на План за действие,
насочен към развитието на нови технологии, пестенето на енергия и защитата на околната среда. Смятаме за изключително важно да привличаме държави, които не влизат в "голямата осмица" - особено бързо развиващите се промишлени страни, към нейните инициативи, най-вече към реализирането на документа, приет в Гленигълс.
Както смятат повечето хора, енергийната сигурност е свързана преди всичко с интересите на развитите страни. Но трябва да се има предвид, че почти два милиарда души днес не използват съвременните услуги на енергетиката, а
много хора нямат достъп дори до ток
Достъпът им до много блага и преимущества на цивилизацията е на практика блокиран.
Не буди съмнение и фактът, че само енергетиката няма да може да реши проблема с бедността. В същото време недостигът на енергийни ресурси в цели региони съществено затруднява икономическия растеж, а тяхното неустойчиво използване може да доведе до екологична катастрофа в глобален, а не в местен мащаб.
Напоследък експертите активно обсъждат пътищата за увеличаване на използването на енергията в развиващите се страни за сметка на по-интензивното развитие на нетрадиционните източници. Именно тук става толкова важна помощта на страните от "голямата осмица" в разработването и внедряването на алтернативни енергийни установки.
С една дума, всички трябва да признаем и да се съгласим, че "енергийният егоизъм" в съвременния и много взаимосвързан свят е път, който води доникъде. Затова позицията на Русия по отношение на енергийната сигурност остава ясна и непроменена. Ние сме твърдо убедени, че преразпределението на енергията, направлявано изцяло от приоритетите на малка група от най-развитите страни, не служи на целите и интересите на международното развитие. Ще се стремим към създаването на такава система, която да отговаря на интересите на цялата световна общност. Всъщност човечеството трябва само да създаде балансиран потенциал, за да обезпечи всяка държава с енергийни ресурси, и международното сътрудничество отваря всички пътища за това. Русия е готова да съдейства за по-нататъшния прогрес в тази насока.
* Статията на президента на Русия е публикувана в "Уолстрийт джърнъл".
И отново надеждите на човечеството са вперени в ... Русия!
Иначе великолепна статия на "Путин", но Русия днес не е Русия от вчера. Кой се преебал - преебал се. Русия се прееба и ни прееба, а пък ние се допреебахме. Тва е положението. Кат гледам и по-зле ще става след като Володя постегна Русия, а нашите направо доразкатаха фамилията на българската държавност. Справка: статията от първа страница.