:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,427
Активни 755
Страници 23,992
За един ден 1,302,066

Убийствено бавно правораздаване

Протакането на съдебни дела с години на практика е отказ от правосъдие
Снимка: Архив "Сега"
4 години близките на загиналите в дискотека "Индиго" деца чакат възмездие.
По-лошо от несправедливото правосъдие може да е единствено бавното правосъдие. То поддържа измамни очаквания за дълго време в страните от гражданския процес, обезсмисля наказателните дела, пречи на нормалното функциониране на търговията. На практика това е отказ от правораздаване, който създава огромни възможности за корупция и бавно, но сигурно подрива доверието в съда и държавата.

Мудното правосъдие предпоставя и



лавината от дела в Европейския съд в Страсбург,



която вече ни струва стотици хиляди евро обезщетения, изплащани от държавния бюджет заради нарушения на Конвенцията за правата на човека и на заложения в нея разумен срок за приключване на процесите. Подобен проблем съществуваше и в някои от европейските страни. Италия например бе осъдена по над 4000 такива процеси в Страсбург. Но тя взе мерки и създаде процедура за съд срещу бавното правораздаване и вътре в страната. У нас подобно нещо все още няма.

Факт е, че правосъдието в цял свят е сложна и деликатна работа, в която бързината невинаги е най-добрата страна. В много държави, включително и в такива от ЕС, съдебни процеси се точат с месеци и дори години, преди да се стигне до окончателни решения, оправдателни или осъдителни присъди. България не прави изключение от тази световна тенденция. С една голяма и съществена разлика. Никъде по света няма абсурдни ситуации като у нас. С години не може да започне процес, дори да има внесен обвинителен акт, трудови дела се насрочват за след 2-3 години. Процеси не могат да се решат за половин човешки живот, а подсъдими, вместо да получат присъди, са разстрелвани и взривявани. Криминално проявени се разхождат с по 60-80 висящи следствени дела в очакване на прокурорски или съдебни актове. За съжаление това не са единични случаи, а трайна практика.

Последица от бавното правораздаване в наказателния процес



е насаждането на усещане за безнаказаност



у престъпниците и подкопаването на доверието в съдебната власт у жертвите на престъпленията и техните близки. Освен това един продължаващ с години и дори десетилетия наказателен процес постепенно се опорочава. Създава се възможност за "обработване" на пострадали или свидетели, за "загубване" на веществени доказателства, има случаи да изчезват цели папки от делото, очевидци постепенно забравят какво всъщност се е случило и т.н.

Често се стига до абсурда по такива наказателни дела да изтича абсолютната давност (т.е. срокът, след който дадено лице, дори и да е било виновно, се счита за невинно, защото за определеното по закон време държавата не е могла да го накаже).

В наказателното производство има още един парадокс - ако някой е хванат да краде, да убива или да извършва грабеж, той не се съди за това провинение, ако си признае друга кражба, убийство или грабеж. По закон трябва да се разследва и второто престъпление и едва след това срещу лицето да бъде внесен обвинителен акт. Тази процедура е направена уж за по-голяма бързина и ефективност - да не се задвижва няколко пъти държавната машина. Но на практика точно тя е виновна по улиците да се разхождат на свобода стотици с по 80 висящи дела.

Триинстанционното производство е другият проблем в наказателния процес. То важи и за обидата, и за убийството, и за леката телесна повреда от шамар, и за хулиганството, и за прането на пари. А в Наказателния закон има много престъпления, които спокойно могат да се наказват с глоби по административно-наказателно дела, вместо да се товарят съдилищата с тяхното изясняване и осъждане.

Всъщност една от основните причини за подкопаването на доверието в съдебната система и превръщането на правораздаването в една от най-мудните дейности е, че България прие



тотално триинстанционното съдебно производство,



когато немалко държави започнаха да се отказват от него. Това се отнася най-вече до гражданския процес. Така и най-дребният съдебен спор трябва да мине през цели три съдебни инстанции.

Едва преди 3-4 години се направи плах опит поне част от гражданските дела да се гледат на две инстанции. Но законодателят се ограничи само с някои от трудовите и с брачните дела, с исковете за издръжка и с тези за парични вземания до 5000 лв. Всичко останало пак се гледа на три инстанции.

Има и аргументи за това всички дела да стигат до Върховния касационен съд (ВКС). Там съдиите са по-опитни, дава се още една възможност за преглеждане на материалите, може да се отстранят субективни решения на районни, окръжни или апелативни съдии. В същото време обаче цялата процедура, при която най-често ВКС просто връща за ново разглеждане делото, без да се произнася окончателно, затлачва нещата. Когато едно дело се гледа първо от районния съд, после от окръжния и накрая от ВКС, в най-добрия случай това отнема три-четири години. После ВКС казва, че е допуснат процесуален проблем,



връща делото и следват още 3-4 години,



докато то се върне при върховните съдии, които могат отново да го върнат.

Допълнителен проблем при гражданските дела - включително търговските, е и бавното изпълнение. Ако фирма или граждани получат правосъдие, като съдът се произнесе, че някой им дължи пари, следват още няколко години ходене по мъките, докато действително си върнат изгубеното.

Друг проблем възниква от адвокатските трикове за протакане на делата, когато процесът не е изгоден за подсъдимите по наказателни, граждански, административни, търговски, трудови, брачни дела. Без значение от цената и методите. Дори и глобите, които бяха въведени през последните години за злоупотреба с процесуални права, не помогнаха. Масово се вадят болнични листове, правят се постоянни искания за нови действия - експертизи, разпити на свидетели, с частни жалби се протестират едно или друго процедурно действие на съда, пускат се сигнали или оплаквания в МВР или прокуратурата, има заиграване с призовкари, за да се стигне до нередовно призоваване, сменят се адреси и лични документи, адвокати поемат други дела точно на датата на съответното съдебно заседание, за да имат извинение и какво ли още не.

Не трябва да се пренебрегва и страстта на българина да се съди за какво ли не. Както и фактът, че в страната се извършват огромен брой престъпления. Така годишно в България се образуват общо близо половин милион дознания, следствия, наказателни, граждански, административни съдебни дела, изпълнителни производства. И всичко това трябва да се проучва и разглежда от малко повече от 1000 дознатели, още толкова прокурори, малко по-малко следователи и общо около 1800 съдии. Само за сравнение в сходни страни като Австрия и Унгария например съдиите са над 3000.

Така че няма как съдебното производство във всички клонове да е бързо, справедливо и ефективно.

Но не трябва да забравяме и предупреждението, направено още през 1994 г. от бивш председател на Върховния съд, което е актуално и днес: "Бавното и мудно правораздаване може да разруши държавността и да накара хората да решават споровете си не в съдебните зали, а с бухалки."

Абсурди

* Един от най-драстичните примери за бавно правосъдие е разстреляният наскоро бизнесмен Иван Тодоров-Доктора. Той оцеля по чудо при атентат през 2003 г. След взрива на мерцедеса му изведнъж се оказа, че срещу него има наказателно дело от 1994 г. за отвличане и грабеж. Никой не обясни как 9 години делото не е стигнало да съдебна зала. След бомбата спешно бе написан и внесен обвинителен акт. За няколко месеца Тодоров бе осъден на 5 години затвор. След още няколко присъдата бе потвърдена и от апелативен съд. После изненадващо Върховният касационен съд върна делото с мотива, че било разгледано само едно доказателство, а другите изобщо не били взети предвид. Докато то мине отново всички инстанции, щяха да минат поне още 4-5 години. Което означава, че окончателна присъда щеше да има 17 години след престъплението. Но Тодоров не доживя да чуе дали съдът го смята за невинен или виновен по това дело.



* Истински абсурд е делото "Индиго". Трагедията пред едноименната столична дискотека, при която загинаха 7 деца, се разигра преди повече от 4 години. От 4 години е внесен обвинителен акт, а съдебното дело още не е тръгнало дори на първа инстанция. На два пъти бе върнато от съда на прокуратурата за отстраняване на пропуски. Четири съдебни състава не успяха да дадат ход по същество. Първият председател на състава си направи отвод, защото не бе съгласен с указания на ВКС. Вторият председател не успя да даде ход заради постоянно разболяване ту на адвокати, ту на подсъдими, ту и на двете категории едновременно. Третият председател на състава бе бившият правосъден министър Антон Станков, който се зарече да го приключи бързо, но изненадващо се отказа заради болест. Преди няколко дни в залата влезе четвърти председател на състава и отново отложи делото - не била редовно призована една от пострадалите. Адвокатите на подсъдимите вече направиха искания за връщане на делото обратно на прокуратурата заради процесуални нарушения. Ако това стане, процесът няма да почне поне още 1 година. А като тръгне, със сигурност ще се точи дълго, защото има 130 свидетели, 6 обвиняеми с по 1-2 адвокати …



* Друг драстичен случай е делото "Хан Кубрат" - случай от периода на югоембаргото. Според обвинението през март 1994 г. две лица организират контрабанден износ на 5000 тона дизелово гориво, като отвличат моторния кораб "Хан Кубрат". С въоръженото отвличане на конвоя тогава се занима дори Комитетът по санкциите към ООН. 12 години по-късно делото не е приключило на първа инстанция.

През 2003 г. състав на Видинския окръжен съд осъди обвиняемите на 15 години затвор. Те обжалваха и апелативен съд отмени присъдите и върна делото на окръжната прокуратура за доразследване. Последва ново внасяне на обвинителен акт. Сега делото отново е на първа инстанция. По него са събрани 35 тома от по 1000 страници доказателствен материал, 4 тома експертизи, разпитвани са 111 свидетели, като от началото на процеса досега 7 от основните свидетели са починали.

Какво може да се направи

- Да се ограничат до минимум делата, които се гледат на три инстанции. Такива да бъдат само наказателните. И да се върне прегледът по реда на надзора, при който присъдата или решението влиза в сила след втората инстанция, а при нови данни или мотивирани жалби се намесва ВКС, който се произнася окончателно.

- Да се засили ролята на споразумението в наказателния процес. То има силата на осъдителна присъда и трябва да се помисли за възможността за прилагането му и при тежки престъпления.

- Да се повиши броят на случаите на освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание за по-леките престъпление.

- Да се премахне възможността съдът да връща за доразследване наказателни дела. С внасянето на обвинителен акт съдът трябва да има задължението да се произнесе. Ако прокурор, следовател или дознател са сбъркали в процедурите в досъдебното производство, да си понесат отговорността.

- Да се ускори досъдебното производство в наказателния процес, защото именно то е в основата и на бавното правораздаване. Това трябва да стане при строга отговорност за прокурори, следователи и дознатели.

- Да се помисли за въвеждането на престъпления, простъпки и нарушения, каквото разделение е направено в множество страни, включително и в такива от ЕС. Така съдебната система ще се разтовари и няма да съди само "кокошкари". При простъпките могат да се избегнат някои инстанции, като започването на процеса най-често ще зависи от волята на пострадалия. При нарушенията делата ще са от частен характер без намеса на държавното обвинение. Само престъпленията ще се гледат на три инстанции.

- Да се помисли за въвеждането на наказателна заповед, каквато е имало и в България след Освобождението през 1878 г. За относително леки престъпления прокурорът налага определено наказание, обикновено имуществена санкция - най-често глоба. Изпраща на обвиняемия наказателната заповед и ако в посочения срок той внесе сумата, процесът приключва. Ако не го направи, в Германия и Япония например процесът автоматично продължава по традиционния начин пред съда.

- Трудовите дела да се решават само на две инстанции, и то като бързи производства.

- Съдът да се възползва от правото си да изпраща повече граждански дела за медиация - решаване на спорове с посредници.

- Връщане на служебното начало в гражданския процес, при което съдът казва на страните възможните процесуални действия, както и какво точно да доказват. Така няма да може да се шиканира с постоянни искания.

- Проблемът с болничните листи може да се реши, като се въведе специален документ, в който да пише дали заболялото лице може или не може да участва в съдебното дело. Лекарят ще е под страх от наказателна отговорност за това, че е потвърдил неистина пред съдебен орган.

- Радикална реформа на призоваването, включително и чрез въвеждане на "частни" призовкари, както вече има частни нотариуси и частни съдебни изпълнители.

- Въвеждане на жалби за бавност във всички процеси.
 Иван Тодоров-Доктора не доживя съдебна присъда.
6
3952
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
28 Февруари 2006 22:40
Преди няколко години, изчахвах изпит в Американския колеж, шляех, но пред стадиона, под дървото огромна мъка се стовари върху ми, сълзи потекоха неудържимо, корав съм, но трудно издържах. Защо ви го разправям ли, говорете със свещеници, от ритуали не разбирам, случи се
28 Февруари 2006 23:57
Защото диспозитивните закони облагодетелстват освен престъпниците и съдебната мафия, където най-често адвоката е съпруг на съдията а прокурора е третият в триъгълника. Не само любовен и професионален, а и чисто финансов - подкупите се делят в произволна пропорция. Какво пречеше с избухналата дерьмокрация да нахлуе и императивното законодателство което същевременно да е прецедентно
01 Март 2006 08:59
Не са лоши предложенията в статията.Само трябва политическа воля-както се казва! Ако пък се помотаме още малко ще ни ги наложат.Никой няма да трае българските парадокси в ЕС!
01 Март 2006 11:04
... всички тия лакардий са повтаряни по 500 пъти ... и какво от това ?
01 Март 2006 11:44
" Ако фирма или граждани получат правосъдие, като съдът се произнесе, че някой им дължи пари, следват още няколко години ходене по мъките, докато действително си върнат изгубеното" Това изобщо не е вярно, дори и след решение на съда нищо не получаваш. Протакането е изгодно за всички защото те искат пари и вноски предварително без да се обвързват с крайния резултат. Даже държавата иска да внесеш ДДС веднага без да си получил и един лев от длъжника, а ако не го направиш те глобява независимо че неси ти виновен. Съдът иска пари веднага, адвоката - също а затова ако опреш до мутра още по резонно, макар че никой не си върши работата.
01 Март 2006 15:15
Ако края на годината Индиго се прекрати поради изтичане на давност, поемам отговорност за всички последвали убийства на виновни, независимо, че няма да съм аз-не за друго, не умея да стрелям.

_________________________________
За птичи грип лек ще се намери; птичият мозък е до гроб.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД