Участието на работодателите в тристранния диалог ще зависи от следващите стъпки на социалните партньори, обяви на форум Цветан Симеонов от Българската търговско-промишлена палата. Причина за бойкота на бизнеса е решението на правителството до края на 2006 г. да замрази преговорите за отмяна на добавките за стаж.
Вчера работодателите планираха да огласят декларация с намеренията си в съвета за тристранно сътрудничество, но заседанието бе отложено за четвъртък. В оставащите 2 дни предстоят преговори със социалните партньори, дотогава няма да коментираме нищо по въпроса, категоричен е зам.-председателят на БСК Дикран Тебеян.
"Ще предложим на правителството пакет с мерки, които да бъдат решени в приемлив срок", уточни председателят на БСК Божидар Данев пред БНР. "През последните няколко месеца правителството игнорира законовите разпоредби на Кодекса на труда и взима някои решения, които действително ни смущават, в нарушение на българското законодателство", заяви той.
"В проектодекларацията вече е отбелязано, че колективните трудови договори ще се сключват до 1 януари 2007 г. заради неяснотата за класовете", отбеляза Теодор Дечев от Съюза за стопанска инициатива.
Преди да се стигне до отпора на бизнеса, правителството трябваше да успокоява другия партньор - синдикатите. В началото на годината профсъюзите се заканиха, че ще блокират цялата страна с национална стачка, ако добавката за стаж наистина отпадне. Накрая социалният министър Емилия Масларова се принуди да признае пред МВФ, че засега не може да се справи с проблема.
Оставете пазарната икономика да си върши работата.
Правителството само пречи.
Работници и чиновници са зле представени от профсъюзите!
А "работодатели" нямат и немогат да имат представителен орган!
Те са индивидуални и индивидуалистични единици!
Комунистческите терминология и понятия са още живи и задръстват българската економика!