След близо час опити да убеди протестиращите от различни части на София да приемат боклука, Бойко Борисов си излезе ядосан, а те останаха недоволни. |
Борисов излезе от залата ядосан и не пожела да говори. Заместникът му Милор Михайлов обясни, че кметът е потърсил съдействие от неправителствените организации да се намери начин да се депонира боклукът за 3-4 г. някъде в границите на София. Те обаче не били готови на преговори, а директно отказали.
Самите граждани си противоречаха за какво са говорили с кмета. Ивайло Кръстев от Суходол обясни, че за неговия квартал въпрос не е ставало, а и Борисов не бил предлагал никакви пари под формата на ремонт на инфраструктурата или пряко финансиране. Съратничката му Цветанка Георгиева обаче разказа, че кметът се обърнал първо към суходолци с молба да приемат боклука на София в затвореното миналия октомври сметище. Той споменал, че може да превежда по 6-10 млн. лв. за ремонт на улици. Хората от Суходол обаче били непреклонни, защото и първите обещания за инвестиции в инфраструктурата не били изпълнени. Милор Михайлов обаче обяви, че в квартала са инвестирани 1 млн. лв. за ремонт на посочени от гражданите улици. Хора от Кремиковци пък заплашиха, че ще излязат на протест, ако скоро балите не бъдат махнати от площадките край техния квартал.
Започнали са проучванията на още една площадка за депо в София, съобщи още Михайлов. Теренът е от 200 дка и е общински. Изпратени са геолози и хидролози. Той обаче не пожела да го назове, докато не е ясно дали става за сметище.
ПРОБИВ
Софийски градски съд уважи жалбата на БСК срещу наредбата за местните данъци и такси на Столична община, която определя различен размер на такса смет за граждани и фирми. Т.г. столичани плащат 2.35 промила върху данъчната оценка на имотите си, а юридическите лица - 12 промила върху отчетната стойност. Съдът прие аргументите на камарата, че таксата е цена на услуга, която не зависи от вида на ползвателите. От кметството обаче не смятат да променят наредбата и ще обжалват.