:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,796,625
Активни 623
Страници 23,499
За един ден 1,302,066

Наводненията ни застигнаха още през март

След целодневно умуване комисията по бедствията реши да се събере извънредно
В по-ниската част на дигата край с. Долни Богров, където е станал и приливът, хора от сутринта укрепваха стените, за да не стигне водата до къщите им.
Първото сериозно наводнение за тази година засегна 13 области и наводни стотици къщи. Седем общини обявиха бедствено положение - софийските Ихтиман, Елин Пелин, Горна Малина, Костенец, с. Долна баня, общ. Долна баня и пловдивските Лисичево и Съединение.

Според кметове ситуацията е по-тежка от миналогодишната. Като причина те посочиха обилния поток вода, който се стича от планините, както и високите нива на подпочвени води. Те признават и за недобре почистените корита на реките и липсата на корекции заради недостиг на пари. Синоптиците обявиха, че до края на седмицата ще вали. Никой не се нае да прогнозира дали това ще усложни значително бедствената ситуация в засегнатите райони.

Кметове вчера цял ден евакуираха хора. Вицепремиерът Емел Етем промени програмата си и следобед посети Долни Богров и Ихтиман, като лично се разпореждаше как да се укрепят дигите. До 18 часа в министерството на бедствията бяха на мнение, че не се налага спешно свикване на постоянната комисия по бедствията и авариите, но вечерта стана ясно, че днес ще заседава оперативният състав на кризисния щаб към комисията. Очаква се днес да бъдат набелязани конкретни мерки. Етем иска да знае и как ползвателите на язовири са изпълнили указанията й да проверят годността на водоемите.

"Общините нямат достатъчно ресурс да се справят с евентуална опасност от нови наводнения и не са на 100% гарантирани, ако отново има кризисна обстановка", заяви вчера шефът на Националното сдружение на общините в България Красимир Мирев след срещата си с премиера Сергей Станишев. Той пък увери, че до края на март в МС ще бъдат внесени промени в Закона за управление на кризи, за да се подобри координацията на местно и централно ниво.

В момента никой не може да изчисли новите щети от наводненията. След 24-часовия дъжд в неделя, който премина в мокър сняг, реки излязоха от коритата си, язовири преляха, активизираха се нови свлачища и затвориха пътища. Селища предимно в Смолянска област останаха без ток заради скъсани електропроводи.

От 13.15 ч. вчера беше преустановено движението на влаковете през гара Ихтиман. Гарата е наводнена от скъсана дига на река Баба и водата стигна 1,50 м.

"Положението е по-тежко от миналата година", каза кметицата на Ихтиман Маргарита Петкова. Хората от 100 къщи и десетки фургони в ромския квартал бяха отново наводнени вчера, след като р. Мътни вир излезе от коритото си. Те бяха евакуирани по старата схема - в двете училища, които сериозно пострадаха при миналите наводнения. Две от улиците - "Патриарх Евтимий" и "Софроний Врачански", приличаха на реки с огромни вълни. Залети са голфигрището "Ер София", общинското предприятие "Хлебна промишленост" и транспортна фирма "Ихтиман транс". В града дойдоха шефът на пожарната ген. Кирил Войнов и представители на ГЗ. "Координацията между институциите е по-добра", каза Петкова. Не е помогнал каналът, който опасва града.

В Горна Малина 90 къщи са наводнени. "Ситуацията е критична. Комисията към МС ни даде едва 3-5% от нужните ни средства за корекция на речните корита", обясни кметът Емил Найденов. Бедствено положение обяви и община Лисичево, в която десетки къщи миналата година бяха залети от р.Тополница. "От язовира се източват 100 кубика в секунда, но от деретата и притоците се събират още 20-30 куб. м и затова нивото на реката е критично", обясни кметът Иван Стоев. Къщите в Лисичево обаче бяха наводнени не от реката, а от подпочвени води.

В бедстващата община Съединение са залети жп гарата и зърнените складове на две фирми. Непроходими са пътищата за три села. С повече от метър се повиши нивото на р. Марица в района на Пазарджик. ГКПП Капитан Андреево също е наводнен, но засега не се налага спиране на движението през границата.

И трите язовира на каскадата "Горна Арда" - "Кърджали", "Студен кладенец" и "Ивайловград", преляха. Язовир "Ивайловград" прелива с 902 куб. м в секунда, като притокът към него е 1600 куб. м в секунда, съобщи областният управител на Хасковска област Райна Йовчева. Тя смята, че няма опасност за населението по поречието на Арда.

Във всички останали големи язовири има свободни обеми. Запълнени са средно на 82%, обясниха от НЕК.

КАРЕ

НЕВИННИ

Окръжната прокуратура в Шумен обяви, че няма виновен от клона на "Напоителни системи" за наводненията от януари до юли м. г. и прекрати разследването. Следствието бе образувано срещу длъжностно лице, което не е положило достатъчно грижи и е допуснало да бъдат отнесени от пороите няколко села около Шумен и Смядово. Проверката беше разпоредена от тогавашния главен прокурор Никола Филчев. Съдебно-техническа експертиза на съоръженията установи, че състоянието на язовирната стена на "Тича" е било много добро. В дневниците на язовира е записано, че през периода 1-7 юли са източвани 8 куб. м/сек. - 1,5 пъти повече от предписаното от МОСВ, но това количество е било незначително, за да предизвика наводненията.
14
4051
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
13 Март 2006 23:52
След целодневно умуване комисията по бедствията реши да се събере извънредно и да продължи да умува.
И ако положението се не поправи нощес, от утре още по-яко ще умува.
Ум патки пасе.
14 Март 2006 00:42
Емел Етем под Министерство на бедствията и авариите явно разбира Министерство за създаване на бедсвия и аварии, а не за предотвратяването им.Погледнете в Новинар има интересно интервю по темата.
14 Март 2006 01:25
Гледах един филм за наводненията.
http://torrents.bol.bg/details.php?search =&id=15641&hit=1
или на
http://torrents.bol.bg/details.php?search =&id=15638&hit=1
Нямам думи. Браво на автора!
14 Март 2006 03:26
Турци ви изливат вода на главите, а вие чакате да ви спасяват, че и пари да ви дават...
Правителството с турски мандат да го няма. Време е дошло, отговорни и достойни личности да поемат управлението на съсипаната България..
14 Март 2006 05:35
"Дойде време ставайте...", а братко менте.
Жалко само, че "отговорните и достойни личности"са бетер ментета и от тебе даже.
С тръба зове свойте братя:
"Сички на оружие".
14 Март 2006 07:02
От как дойде тоя цар в България, ГОСПОД ни "ПОМЛЯ".
През 2000 беше такава небивала СУША, че хората в Добруджата се видяха в чудо откъде да вземат пари, за да изорат царевицата, която не "върза", /щото се опитаха да я горят за по-евтино, ама не се получи/.
Гърци са ми разправяли, че в деня когато трябвало да погребат майката на сегашния им цар е имало земетресение и хората се кръстели и казвали"Тая и земята не я ще!".
А ние нашия "цар", не само, че го доведохме "на бял кон", ами и "имоти", дето никога не са му принадлежали му "върнахме".
Та със суша се почна, а от от как сме турски вилает, /щото турците нали са привърженици на ибриците/, като тръгнаха едни води, че не спряха.
Доказано е че , след големи наводнения има и земетресени, а не само свлачища, затова си направете застраховки на имуществото!Друг е въпросът доколко ще бъдете обезщетени при настъпване на събитието, но в такъв случаи поне имате правото на съдебен иск.
Вярно е , че и държавата може да сложи някакъв промил в/у стойността на имотите, които притежаваме, за да се формира някакъв фонд" Природни бедствия"по турски почин.
Ама като знаем какво става с пътищата при положение, че плащаме пътен данък+винетки, по-добре не разчитайте на държавни субсидии и "предварително изядени фондове"/за боклука на Софиянци и таксите смет, не искам да пиша, защото ще се размирише във Форумното пространство/.
Та затова по-добре да се застраховаме сами.Иначе хем ще плащаме промили "застраховка", хем пак няма да сме обезщетени и от проблемите на циганските махали, няма да можем да се "вредим".
14 Март 2006 07:04
Наводненията ни затиснаха още през март
14 Март 2006 07:52
Да сте живи и здрави, господа министри и журналисти!
Можеше неук да си остана, ако не бяхте ме светнали, че пролетно време снегът се топи!
Сега като разбрах, че в резултат на гравитацията, реките текът от високите планини към морета, ми стана ясно, нема начин, два пъти годишно ще имаме бедственно положение, поне веднаж криза за вода, и постоянни свлачища.
14 Март 2006 07:58
От друга страна все още не мога да разбера защо всяка година ни изненадва първият сняг, па и следващия, немам си обяснение защо не се спретне една Държавна агенция по тези въпроси.
14 Март 2006 08:31
В белите страни си подават оставките за несправяне с положението!
14 Март 2006 08:34
Може, ама само по един път...
Като става така два-три пъти годишно, няма много време за оставки, тук се втурват да работят !
14 Март 2006 09:12
...Можеше неук да си остана, ако не бяхте ме светнали, че пролетно време снегът се топи! ...
Не е точно така, това е ново явление, сега правителството ще го отработи, ще изгради концепция и ще предложи на парламента да го забрани!
Ако догодина има рецидив, ще се напише и Правилник за прилагането на закона. Ще се търси отговорност от тези които са поставили там снега и после, за да заличат следите, са го стопили!

Обещавам, вЕрвайте ми!
14 Март 2006 09:44
Прави впечатление, че откакто имаме Министерство на бедствията и авариите, много бедствия и аварии ни се случиха. Силно се надявам да не измислят някое Министерство на ядрените гъби, щото пък тея как ще ги ручаме...
14 Март 2006 10:59
Нали вицепремиерът Ебет Емен, твърдеше с плътния си къдънски глас, че лошото е назад, а то потопът ни подхвана още през март. Надяваше се къдънката, че Аллах ще й помогне като ни прати нормално време, за да не се налага да обяснява, защо обръчите от фирми на Доган прелапаха милионите лани, а работата им НИКАКВА!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД