:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,796,834
Активни 630
Страници 23,708
За един ден 1,302,066

Никой не е в час със свободните часове

Мудност и нормативни проблеми подхранват практиката на разпускане на учениците
Регионалните инспекторати на образованието нямат практика да следят дали директорите на училища допускат много свободни часове, установи проверка на "Сега". Случаи на невзети часове има в почти всяко училище, като основните причини за това са мудност и обективни проблеми с нормативната база. Миналата седмица просветният министър Даниел Вълчев обяви, че ще разпореди проверка за свободните часове. Инспекторатите вчера все още не бяха получили подобна заповед.

"В почти всяко училище има един или двама учители, които дежурно боледуват и дори можеш да прогнозираш кога няма да са на работа. Основната отговорност те да бъдат заместени пада върху директора", обясни Огнян Соколов, началник на инспектората в Благоевград. Според него няма проблем това заместване да бъде подсигурено финансово, защото ресурси има.

В същото време обаче невзетите часове се явяват икономия в училищните и общинските бюджети и това стимулира липсата на контрол. "Случва се спестени средства от невзети часове или щатове да се разпределят като допълнително материално стимулиране в края на годината", коментира шефът на инспектората в Стара Загора Любомир Любенов. Според него проблеми създава и текстът от наредбата, според който служителят може да излезе в болнични и чак в 2-дневен срок да уведоми работодателя си за това.

Други началници се оплакват от мудната система за сключване на договори със заместници на учители. "Много често учителите боледуват за кратко време и не е възможно да бъдат заместени от техни колеги, защото това би разместило цялата учебна програма. Тогава се търсят външни заместници, но те задължително се назначават на трудов договор. Той трябва да се регистрира в НОИ, това отнема време, после трябва да се заличи регистрацията и понякога директорите се отказват", обясни Ваня Коконова от РИО-Перник. От МОН уточниха, че в такъв случай може да се сключва и само граждански договор, но отново след много съгласуване. Според поне 2 инспектората обаче това е абсолютно забранено.

В някои случаи намирането на заместници е буквално невъзможно, като например по езиците, коментира и шефът на РИО-Русе Димитър Райнов. Инспекторатът е организирал система за следене на учителите, регистрирани в бюрата по труда, и се стреми максимално бързо да сътрудничи на училищата при намиране на заместници.



ОТСЪСТВИЯ

Никой не следи и извинените отсъствия на учениците, за които в закона няма ограничение. В същото време от инспектората в Стара Загора са установили, че има осмокласници с по над 50 отсъствия на срок. Много са и слабите оценки. От общо 2200 осмокласници в областта 824 имат поне една двойка в края на срока. Броят на двойките в гр. Стара Загора е 1058 при 800 ученици.
5
2103
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
14 Март 2006 09:02
да им се увеличат още веднаж заплатите!
от 1 април!
с 60% !
14 Март 2006 11:07
Е, кво сега, щом е даскал да не боледува, а да пукне на работното си място? Заради 5 % тарикати ще го отнесат пак работните пчелички, дето дават на децата ни хляба в ръцете, срещу възнаграждения близки до социалните помощи. По-добре е Даниел да стегне малко училищната дисциплина - сега не можеш да изключиш някой калпазанин, дори ако реши да взриви учичилището.
14 Март 2006 12:12
Този министър се занимава само с дребнави неща.
Верно е, че има учители, които не си вземат редовно часовете, но те са единични бройки.
Не може така безотговорно да се подхвърля в медийното пространство, че едва ли не това е масово явление в училищата.
Освен това, по мои наблюдения, тези учители, които клинчат по правило са некадърници, назначени с политическа или някаква друга протекция. Затова и директорите не могат да им кажат нищо, защото знаят чии хора са.
14 Март 2006 18:12
Апостола
Едно време (преди 15тина години), когато бях последна година в училище имахме една учителка, която беше някакъв синдикален координатор - за два учебни срока е влязала в час я има, я няма 10 пъти, но не можеха да я уволнят, понеже била синдикален активист и законът я защитавал... между другото и като учител не струваше, така че може да е било за добро...
Повечето ни учители обаче ни стягаха до последната седмица преди абитиурентския бал - в сегашните последи класове има ученици, които не се появяват на училище с МЕСЕЦИ, оправдавайки се че се подготвят за кандидат-студентски изпити...
14 Март 2006 19:21
В кое учреждение служителите не ползват болнични, моля? Не знаете ли, че учителската работа е сред най-стресиращите и невротизиращи професии...? И на това ли да нямат право горките учители-да се погрижат за незавидното си здраве... Заплатите са почти колкото социални помощи и никой учител няма възможност да се грижи адекватно за здравето си. Министър Вълчевите изцепки са вече възмутителни!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД