Регионалните инспекторати на образованието нямат практика да следят дали директорите на училища допускат много свободни часове, установи проверка на "Сега". Случаи на невзети часове има в почти всяко училище, като основните причини за това са мудност и обективни проблеми с нормативната база. Миналата седмица просветният министър Даниел Вълчев обяви, че ще разпореди проверка за свободните часове. Инспекторатите вчера все още не бяха получили подобна заповед.
"В почти всяко училище има един или двама учители, които дежурно боледуват и дори можеш да прогнозираш кога няма да са на работа. Основната отговорност те да бъдат заместени пада върху директора", обясни Огнян Соколов, началник на инспектората в Благоевград. Според него няма проблем това заместване да бъде подсигурено финансово, защото ресурси има.
В същото време обаче невзетите часове се явяват икономия в училищните и общинските бюджети и това стимулира липсата на контрол. "Случва се спестени средства от невзети часове или щатове да се разпределят като допълнително материално стимулиране в края на годината", коментира шефът на инспектората в Стара Загора Любомир Любенов. Според него проблеми създава и текстът от наредбата, според който служителят може да излезе в болнични и чак в 2-дневен срок да уведоми работодателя си за това.
Други началници се оплакват от мудната система за сключване на договори със заместници на учители. "Много често учителите боледуват за кратко време и не е възможно да бъдат заместени от техни колеги, защото това би разместило цялата учебна програма. Тогава се търсят външни заместници, но те задължително се назначават на трудов договор. Той трябва да се регистрира в НОИ, това отнема време, после трябва да се заличи регистрацията и понякога директорите се отказват", обясни Ваня Коконова от РИО-Перник. От МОН уточниха, че в такъв случай може да се сключва и само граждански договор, но отново след много съгласуване. Според поне 2 инспектората обаче това е абсолютно забранено.
В някои случаи намирането на заместници е буквално невъзможно, като например по езиците, коментира и шефът на РИО-Русе Димитър Райнов. Инспекторатът е организирал система за следене на учителите, регистрирани в бюрата по труда, и се стреми максимално бързо да сътрудничи на училищата при намиране на заместници.
ОТСЪСТВИЯ
Никой не следи и извинените отсъствия на учениците, за които в закона няма ограничение. В същото време от инспектората в Стара Загора са установили, че има осмокласници с по над 50 отсъствия на срок. Много са и слабите оценки. От общо 2200 осмокласници в областта 824 имат поне една двойка в края на срока. Броят на двойките в гр. Стара Загора е 1058 при 800 ученици.
да им се увеличат още веднаж заплатите!
от 1 април!
с 60% !