:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,809,087
Активни 208
Страници 8,076
За един ден 1,302,066
In vino veritas

Винария 2006 - залезът на илюзиите

Чужди инвеститори вече диктуват модата в българското вино
Снимки: Архив "Сега"
На Трифон Зарезан по традиция всяка година започва зарязването на лозите. Тази година церемонията в един от масивите на Винпром "Карнобат" бе водена от известния български кларнетист Иво Папазов (вдясно).
За редовните посетители на изложението "Винария", което се проведе за 14-и път в Пловдив, откриването на разликите с предишните му издания винаги е било известно предизвикателство. Това е нещо като приятно интелектуално упражнение, защото приликите винаги са доминирали.

За първи път тази година около наградените вина нямаше нито скандали, нито хапливи коментари сред производителите. Явно оценките от националните дегустации са били общо взето обективни. Поради което



в три от категориите златни ритони не бяха присъдени



Това означава, че не е имало вина, оценени над 85 точки по международно признатата 100-точкова система. Единствено в категорията "червени вина от стари реколти" златен ритон получи мерло "Енира" 2004, произведено от винарна "Беса валей" до пазарджишкото село Огняново.

Избата има около 2000 дка собствени млади лозя и беше построена преди две години, а основен инвеститор е граф Стефан фон Найперг, който впрочем е собственик и на няколко престижни шата в Бордо. Още на миналогодишната "Винария" това вино, измислено и направено от френския технолог Марк Дворкин, направи силно впечатление на ценителите. По-късно, когато се появи на пазара с цена около 20 лв., предприемчиви търговци го изкупиха и сега дискретно го предлагат за около 35 лв. Короноването му изглеждаше логично и заслужено.

Сред стотината наградени вина личат имената на съвсем нови изби като "Миролио" в с. Еленово до Нова Загора, "Тера Тангра", "Загрей", "Искра", винпром "Логодаж", "Шато Ветровити хълмове". Някои от известните и добре представени на пазара изби като "Домейн Бойар", "Дамяница" и "Тодоров" не участваха в националните дегустации поради натрупани от предишни години подозрения към регламента и прозрачността на състезанието. Иван Тодоров, собственик на едноименната изба в Брестовица, обаче уточни, че на следващите изложения би участвал, ако тенденцията към обективност се запази.

Както обикновено, вниманието беше привлечено най-вече от



няколко нови изби,



сред които се открояваше винарната на италианския предприемач Едуардо Миролио - инвестирал около 20 млн. евро в лозя край новозагорското село Еленово. В Пловдив бяха представени първите й вина - бяло, розе и червено от Пино ноар, както и познати сортове като Мускат, Шардоне, Совиньон блан, Каберне и Мерло. Ефектен рекламен ход беше и организираното посещение до избата за журналисти с личния хеликоптер на италианеца.

Друг нов играч е изба "Искра" - модерна винарна с около 4000 дка собствени млади лозя край Първомай. Първите й вина са стилни и с характер, което означава, че за тях ще се заговори скоро след като излязат на пазара. Интерес сред ценителите, мотивиран и от двата медала, предизвикаха червените вина на новата винарна "Тера Тангра" (Харманли), както и вината на изба "Дулев и Ангелов" от същия град и също съвсем нова. Изглежда, интересът към долината на Струма и към сорта Мелник ще расте, ако се съди по няколко твърде добри вина, показани от "Винпром Логодаж" и винарска изба "Мира" (Сандански). Доскоро потенциалът на този лозаро-винарски район личеше главно от продукцията на "Дамяница".

А съдейки по продажбите на технологично оборудване в палати 7 и 8, до края на годината на пазара ще излязат още няколко изби.

"Винария" 2006 очерта няколко тенденции в българската винена мода. Първата е свързана с



появата на нови сортове като Шираз, Пино ноар и Каберне фран.



Миналата година "Вила Любимец" показа първия български шираз и това беше едно от събитията на "Винария 2005". Сега няколко изби разливаха интересни вина от този сорт, като особено внимание заслужава "Salta шираз 2005" на винарна "Загрей". "Домейн Сакар" показа впечатляващо "Мерло по Пино ноар" 2005 - меко и хармонично, с елегантен черешов нос и леко пикантни нюанси. Все още у нас лозята с емблематичния бургундски сорт Пино ноар са малко, поради което повечето изби предпочитат то да присъства на етикетите им в купаж с други сортове. Но наличието му е индикация за развитие в бранша, който явно се отърсва от шаблона "каберне-мерло-шардоне". Пиното е изключително благородно, капризно за отглеждане и трудно за правене, но познавачите знаят, че успехът с този сорт никога не остава незабелязан.

Няколко изби ("Тодоров", "Санта Сара", "Дамяница") показаха впечатляващи десертни вина. На българския пазар тяхната ниша е почти празна поради някои корави предразсъдъци. На запад обаче те са трепетно търсени и много скъпи. Сигурно е, че онези ценители, които успеят да опитат уникалното десертно вино "Вила Канария", произведено през 1984 г. в Поморие, трайно ще променят отношението си към този винарски жанр.

Друга ясно очертана тенденция е



сегментирането на бранша



След сриването на западните пазари българското вино ще трябва бавно и внимателно да гради нов образ и нови позиции. (Между другото, това сриване стана точно в годините, когато на "Винария" щедро се сипеха големи награди и големи приказки.) Новата, модерна и привлекателна физиономия на българското вино ще могат успешно да градят онези винарни, които през последните години са успели да засадят нови собствени лозя с качествени сортове и при спазване на нови за страната лозарски технологии. Става дума за масиви с по 500 лозички в декар, ниски формировки и строго контролирани добиви, гарантиращи качество на гроздето и виното. Те трябва да изместят старите широкоредови лозя с по 300-350 лози в декар с високостъблени формировки, които даваха високи добиви с неособено добро качество.

Засега в тази привилегирована група влизат двайсетина изби и значителна част от тях са свързани с чужди инвеститори като френската компания "Белведере" (собственик на "Домейн Менада", "Оряховица" и "Домейн Сакар"), споменатите изби "Беса Валей" и "Миролио", "Винпром Карнобат", "Винпром Свищов" и др. Дори и популярната от последните две години изба "Шато дьо Вал" от с. Градец, Видинско, може да се приеме за чуждестранна инвестиция, защото собственикът й Вал Марков, макар и българин, е вложил капитали и винарски познания, трупани в Америка. Само такива производители имат шансове да стъпят на претенциозните и платежоспособни, но и преситени откъм предлагане западни пазари. За останалите старомодни винпроми с големи производствени мощности и шумна домашна известност от миналото, но без собствени лозя, хоризонтите са към по-ниския ценови сегмент на вътрешния пазар и към необятния и носталгично мечтан руски пазар. Естествено, ще има производители, които ще гледат и в двете посоки.





КАРЕ 1

Чуждата конкуренция

"Всяка година продажбите на чужди вина у нас се увеличават с пъти", коментира по време на "Винария" Никола Николов, председател на Националната лозаро-винарска камара. Става дума предимно за вина в средния и високия ценови сегмент (10-15 лв. и нагоре), където се целят и повечето нови български изби. Съдейки по показаните в Пловдив вина от Чили, Испания, Аржентина и Южна Африка, конкуренцията в този сегмент за много от българските производители ще бъде трудна. И едва ли дълго може да се разчита на утешението, че засега българската винена култура не е много висока, поради което и пазарът не е особено култивиран. Защото дори и непокварен потребител, след като опита чилийски карменер, аржентински малбек, африкански пинотаж или испанско темпранийо, вероятно ще усети, че много от скъпите български вина са силно надценени.





КАРЕ 2



Статистика

Общо около 500 фирми от 30 държави представиха вина и алкохолни напитки, винарско и лозарско оборудване, консумативи, машини и опаковки в пет от палатите на Пловдивския панаир. Българските изложители бяха 196. Организаторите отчетоха около 20% ръст на участниците.

Новост на изложението бяха вината с винтови капачки, показани от "Домейн Бойар". В близките месеци още няколко производители ще се ориентират към тази вече трайно наложена по света технология.

На традиционната пресконференция преди откриването на "Винария 2006" беше обявено, че средната консумация на вино в България е около 30 млн. литра годишно по официални данни. Това прави около 4 л на човек. При високоалкохолните напитки консумацията е близо два пъти по-голяма. Тези цифри обаче не отчитат домашното производство, поради което действителните стойности са по-големи. За сравнение, в традиционни винарски страни като Франция, Италия и Испания консумацията на вино е около 50 л на човек годишно.

В момента официално регистрираните винени лозя у нас са 630 000 дка. Реалистичната прогноза е страната да влезе в ЕС с около 850 000 дка, а оптимистичната е за около 1 млн дка, ако бъдат регистрирани и изоставени лозя, които по-късно да бъдат обновени.
Снимка: БТА
Земеделският министър Нихат Кабил (крайният вдясно) не пропусна дегустацията на вина при откриването на тазгодишната "Винария 2006" в Пловдивския панаир.
 Бъдещето на винопроизводството в България е свързано и с новия начин на отглеждането на лозята - в масиви с по 500 лозички в декар, ниски формировки и строго контролирани добиви, гарантиращи качество на гроздето и виното.
41
8552
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
20 Март 2006 21:06
Е убав ли е тоя пръви български шираз? Бива ли го?
20 Март 2006 21:08
Ти виж на снимката, кой зарязва, прочети, къде зарязват, и повече не питай Да са живи и здрави лозарите от Бордо, Тоскана и Астурия
20 Март 2006 21:15


Добре са, добре са. По-скоро тоя от долната снимка скоро ще яде лобутя.......



Не мернах нищо за изба Стамболово.
20 Март 2006 21:19
Стамболово... аз им загубих вече дирите, кой какво купил и от кого, ама май Домейн Менада го купи от лайнара Коко Банев, който на свой ред го беше купил от мултаците... Аз зимъска купих две бутилки Мерло 2002 Стамболово с етикета на Менада от била-Пазарджик, такава пикня, да ме прощавате, не бях купувал отдавна... убиха всичко децко в мен.
20 Март 2006 21:22
Нищо де, ще компенсираме с грюнер велтлинер. И тук-таме некой малбек от Мендоса.
20 Март 2006 21:24
ухххх... велтлинер.... все ще се намери нещо местно, за да изравним позицията... освен това, обещал съм ти приятна изненада...от ранните 90-ти...
20 Март 2006 21:55
Ако не са менте много от вината, които произвеждаме са хубави, но цените им са нереалистично надути. Винтовите капачки са вятър работа. Никой уважаващ себе си пияч на вино няма да ти пие от бутилка с "винтова капачка". Няма нищо по-хубаво от хубавата коркова тапа. Класика! А без външни инвестиции никаква винена индустрия не можеме да направиме, каквито и да ги приказваме. Международната конкуренция на пазара на вина е люта. Най-много пари отиват в маркетинг и реклама. Кой не го е разбрал да си пие домашно вино. Като мене.
20 Март 2006 22:00
Бати, да не съм попаднал в някой клуб на сомелиета?!
20 Март 2006 22:01
добре дошъл
20 Март 2006 22:08
Все си мислех, че това писание по би подхождало на "Егоист", "Клуб М", "Блясък" и прочие парвенюшки забавления. Повече отколкото на сериозен политически вестник. Или на вестник, чиито читатели едва ли могат да си позволят 35лв. за бутилка вино. Но, според първите форумни изявления се оказва, че май не съм прав.
20 Март 2006 22:08
Я глей, какви родоотстъпници и предатели. Забравихте ли изконните български сортове гъмза, букет, шевка, памид, димят, мавруд... Да говорим ли за прочутата по цел свет широка мелнишка лоза, и за легендарната станимъшка малага на Чорбаджака.


Сиге караме веке на грюнер велтлинер и други префърцунени сортове. Ех!
20 Март 2006 22:13
Абе моме, ти пила ли си вино и от една трета от цитираните от теб сортове... Ами всичко е вече капут геганген, как да не предпочиташ велтлинера, който поне не е менте, освен, че е великолепно вино* ...

* бяло, или червено, според теб?
20 Март 2006 22:21
Я да питам аз за едно нашенско вино - Врачански мискет. Имайки предвид, че май ломския винпром го прави, трябва ли да пропусна?
20 Март 2006 22:28
Със сигурност не е на цвет като блауер Цвайгельт.
20 Март 2006 22:35
oIo,
Не им стиска да се сещат за гъмза, букет, шевка, памид, димят, мавруд. Старите сортове ги изкъртиха още у Те-Ке-Зе-то. Не били раждали, слаби били, барсара фащали...... Взеха та засадиха каберне-совиньон, мерло, ркацители и не-нам-още-кви-си-пички-майни-сортове, каквито всеки има и където конкуренцията е най-голяма. Сега жабясват с грюнер велтлинер за 35 лева.
20 Март 2006 22:40
Абе да ви таковат ония с рогата у енолозите-зевзеци ... разбирате от вино, колкото прасе от кладенчова вода.
20 Март 2006 23:19
Не бе, аз само се чудех защо фрълихте на боклука целата купчина текезесарски сортове и примакнахте пино ноар и другите непатриотични изгъзици, пък инак псувате Волгин.


Митни, язе вино по форумите не пия.
20 Март 2006 23:23
Митница,
Ти да не си на айрян та си толко кисел.....
20 Март 2006 23:34
Джей Джей, някои от тия "читатели" могат да си позволят и по един Винпром, не по едно шише за 35 лв.
20 Март 2006 23:35
Тоя влево на всяка манджа мерхудия.
20 Март 2006 23:35
Разбира се, не по свои лични заслуги.
*
Но отгоре на туй обаче искат ние да им се възхищаваме и да ги обичаме.
21 Март 2006 00:26
А па аз идиота оня ден купих две шишета БГ-вино от Берлин дъ'ге.
21 Март 2006 00:29
В заводи много хубаво и качествено вино не може да се получи. Хубавото вино се прави в малки количества с много savoir-faire (know-how)
21 Март 2006 00:38
Pilote,
аз пък като видя българско вино във френски супермаркет - изкпувам всичкото от рафта, ей така, от любов и го подарявам на френски приятели.
21 Март 2006 02:43
фък... ако си гледат бузинеса таварищите ше требва пак да ги посадят текезесарските сортове... да викнат по некое бальшое имя в дизайна на уайно и да изпраскат нови модели от локъл сортове... инак в тоз глобален маркет, ше висят по долните рафтове доде прашасат...
21 Март 2006 02:52
Забравихте ли изконните български сортове гъмза, букет, шевка, памид, димят, мавруд.



Естествено, че не. Нали затова е и статията, за да не се забравят.
21 Март 2006 07:57
Преди няколко години имах любовен период с Мерло от Свищов и понякога му изневерявах с Асеновградски Мавруд.
Ама СЕГА като дегустирам какви вълшебства правят в Австралия , Южна Африка, Чили, Калифорния - мале, мале.
Капачка с винт е обида за пияча , а най-доброто мезе е хубавата компания. Наздраве!
21 Март 2006 08:14
Пих Енира-та преди месец в Ст.Загора.
Впечатления - великолепно вино. Цената му беше 35 лв., когато го поръчах и стана 50 лв. след 5 минути, когато сервитьорът смутен каза, че в листа е пропусната актуализацията.
21 Март 2006 08:18
Миналата седмица бях в Северна Калифорния и обиколих с кола долините Напа и Синома. Малки винарни, направени с много вкус, които разчитат на дегустации на ценители. Някои от тях даже не продават на пазара, а само на гостите. Казаха ми, че внасят френски бурета от дъб, които на 4-5 години изгарят, защото ароматът им вече е поет от реколтите вино. Интересно е, че бялото им вино е по-хубаво от червеното. Да извиняват българските ппроизводители и пиячи, но калифорнийските вина са амброзия в сравнение с нашите. Цените им от 20 до 30 долара са по джоба на американците.
21 Март 2006 09:48
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 21/03/2006 г/ 09:53:55

21 Март 2006 09:58
А би щом има и френски художник който рисува Пловдив със МАВРУД - значи виното си ни е качествено независимо от кой край на България е !


Французин нарисува Пловдив с мавруд
Аз съм единственият художник, който си смуче четката, твърди Филип Дюфреноа

Натиснете тук

Редактирано от - nesnaecht на 21/03/2006 г/ 10:14:30

21 Март 2006 10:06
Аха. И оцветителите в него са много издръжливи.
21 Март 2006 12:52
arhi, да си се снимал в едно филмче, докато обикаляше по Калоферско?
21 Март 2006 13:36
Шираза на Батков от Любимец у супер!Вервайте ми!
21 Март 2006 13:54
Напоследък толкова химия се навъди на пазара, че чак с носталгия си спомням за времето, когато Винтехпром-а заливаше пазара с необятни количества мавруд, реколта 1994г.
21 Март 2006 16:08
виненият уърлд е необятен и иска здраво иксплорване... последните иъри тъй се открехна, че требва да си деноношно с чеша в ръка, ако искаш да си в крак с най-интересното само... и си требват навигационни инструменти... също тъй требва знание... а най-паче - опит... само липсата на опит може да набеди непретенциозното, но божествено новозеландско матуа арариму шардоне със скрю кап за обида... а пък незнанието, че с таквиз капачки се продават и вина за по двеста кинта, го допълва...
и пак ше кажа, че ако българските уайнари искат да излезат от малкото локално пазарче, ше требва да измислят нови вина от локални сортове... да ги изнамерят, селекционират и посадят... и само с инсталацийки от неръждавейка и машини за затапване на шишета за 50-100 тъйсяч нема да минат... ше требва да платят маса денги за наука, ноу хау, реклама и прочее... щото требва нещо, дето да ги отличи от мильоните други уайнари ъраунд дъ уърлд... тогаз само ше им обърнат внимание на бальшой пазар... и да побързат, щото некой рече наскоро, че предприемчиви талянци и франчоля вече бучкат лозички по склоновете на йелоу ривър...
21 Март 2006 16:18
Един от многото бг-митове е, че имаме добри вина. И че имаме добри сортове. Всъщност може и да ги имаме, ама нямаме умения да правим качествено вино от тях. У наше село няма винена култура - ни за производство, ни за консумация. И въпреки това перспективата е добра - с навлизането на чуждия опит.
Не искам да кажа - щом е българско, значи е гадно, щом е чуждо (от Новия свят), значи е върхът. Основно пия родно вино. Дегустирал съм (за съжаление само толкова) на миналата Винария едно каберне на Санта Сара и до ден днешен го помня, като че да е единственото вино, което съм пил. Преди време пък си отворих някво чилийско, струваше към 10-тина кинта, но се оказа рядък киселяк, едно от малкото, които не съм доизпивал. Така че тук имат място и винтовите капачки. Колкото и светотатствено да звучи. Има изби, правещи скъпо вино, в които се оплакват, че от сто бутилки сто са с различен вкус. Е, едва ли аз, Кънчо, Пенчо и Иванчо ще го различим, но те стоварват вината именно върху корка, който ставал все по-некачествен. А Португалия, от където се доставя най-добрият, се задъхвала все повече. Други пък твърдят, че именно поради специфичната пропускливост на корка вината им придобиват този вкус с течение на времето Истината е някъде по средата, както обикновено. Но поне на мен няма да ми пречат капачките. Пък и вече свикнах със силиконовите тапи (също смятани за по-добри от корковите))
Със здраве и наздраве


---

[...] работа необмислена или недомислена, зле започната, без ръковоство или нескопосано ръководена, която сякаш по съдържание свършва със скандал, за да служи само за грозна регистрация на печалните си герои.
21 Март 2006 16:37
... ритони за молдовско вино нема. лошооо ....
21 Март 2006 16:48
Grosskopf Германците (естествено!) сега са изобретили стъклена тапа с пропускливост подобна на корка. Да видим ще има ли успех.
21 Март 2006 17:19
интересно... изглежда далеч по-стилно... (снимка: натиснете тук)
21 Март 2006 20:17
Доволен съм - Франция влиза в Бъргария . Значи нямаме чак толкова лоши вина и хора !

България се представи на най-голямото туристическо изложение във Франция
21 март 2006 | 18:36 | Агенция "Фокус"
София. България участва с щанд от 32 кв.м в най-голямото туристическо изложение във Франция “Salon Mondial du Tourisme”. Това съобщиха от пресцентъра на Агенцията по туризъм. През тази година изложението е било посетено от над 110 000 души, от които 7 000 са професионалисти в областта на туризма. По данни на Агенцията по туризъм през 2005 г. България е посетена от 74 019 френски туристи. Спрямо предходната година е отбелязан ръст от 24.69%. Статистиката показва, че през 2001 г. в България са дошли 36 619 френски туристи, тоест само за 4 години България е успяла да увеличи двойно броят на туристите от Франция.
От Агенцията по туризъм съобщават още, че заедно с посолството на България в Париж са организирали за четвърта поредна година Туристическо представяне на България. През тази година то се е провело в Културния център на България в Париж.


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД