Цели 15 години не стигнаха на МВР и прокуратурата да се отърсят от лошия навик да правят показни акции, когато се задава голям международен форум, като встъпи във власт ново правителство или след всяко по-дръзко убийство. Защо е лошо това - защото на практика не се променя нищо.
През почивните дни МВР и прокуратурата ознаменуваха неформалната среща на вътрешните министри от Югоизточна Европа във Варна с букет от всевъзможни акции - "много засекретена", но затова пък шумно рекламирана операция срещу петролната мафия, разкриване на случаи на пране на пари и убийства, масирани проверки в нашумели нощни заведения.
Най-атрактивна беше последната. Тя бе обилно илюстрирана с добър нагледен материал - "паяци" вдигат неправилно паркирани луксозни коли. Само за 6 часа - от 0.00 ч. в събота до 06.00 ч. сутринта в неделя са проверени 1323 заведения, 6102 автомобила и 12 588 лица, хванати са 165 пияни шофьори, образувани са 73 полицейски производства, съставени са 1137 акта и са наложени 641 глоби по фиш, установени са и 495 малолетни и непълнолетни, които не би трябвало да са там. Човек направо да ахне, че справедливостта тържествува и че в България наистина няма недосегаеми. И щеше да е така, ако не е публично известно, че тази фактическа обстановка е налице всяка нощ, особено в центъра на София.
Собствениците на скъпите коли спират където си искат - по градинки, тротоари, пред входове. Задръстват така улиците, че дори полицейските автомобили не смеят да минат. Не малка част от шофьорите им карат пийнали или пък дрогирани. А в заведенията постоянно могат да бъдат открити непълнолетни. Около и в тези места бъка от нарушения. И това е известно за всеки гражданин, а за МВР, данъчните и прокуратурата трябва да е още по-ясно. Затова не е за хвалба, че е направена масова акция. При това не е първата, но след нея всичко си тръгва по старому.
Вчера висши представители на МВР и на прокуратурата обещаха, че този път няма да действат еднократно, а това ще бъде политика. Ще видим. Вдигането на неправилно паркирали коли пред скъпи заведения трябва да е всекидневие. И тъй като ефектът от показните операцийки е от ден до пладне, бумерангът на общественото недоверие са връща върху МВР и прокуратурата.
Главният прокурор и вътрешният министър опитват фино да плетат "брюкселска дантела".
Искат да представят на Еврокомисията някакви резултати за ефективно противодействие на организираната престъпност и корупцията по висшите етажи. Но покрай показните акции няма как да не попитаме какво стана с шумно разгласеното разследване срещу шефа на БЧК, с данните срещу народните представители, с финансовия удар срещу мафията, с разследването на обръчите от фирми около партиите, с намаляването на битовите кражби, с разбиването на контрабандните канали, с изваждането на показ на незаконните иманярски колекции и т.н.
Не само Брюксел, и българските граждани искат резултати. Например - да бъдат открити убийците на сестрите Белнейски, да бъде арестуван корумпиран политик или чиновник, да бъде осъден бос на организираната престъпност, вместо да бъде разстрелян посред бял ден, да не се тормозят хората с безсмислена смяна на номерата на колите. Много ли искат българите?
|
|