Едва ли някой помни от колко точно години кмет на Бургас е Йоан Костадинов. Той винаги е бил избиран като по вода, но от ноември насам управлението му се препъва. Първо се удари в небостъргач, чието строителство кметът тайно бе разрешил. После в един парцел, около който общината чевръсто започна да строи разкошна инфраструктура, а медиите заподозряха, че цялата работа е понеже парцелът бил на кметшата Костадинова. А тези дни направо катастрофира в уличните дупки. Именно те станаха формална причина за най-масовата в последните години акция на частния бизнес в града срещу кмета.
Точно дупките може да му навлекат толкова неприятности, колкото нито един от политическите му опоненти. Всъщност за последните години кметът си беше отгледал послушни политици. Един от общинските съветници, Ивайло Дражев, обяснява това спокойствие така: "Кметът им раздаде парцели, разрешителни за строеж или друг бизнес и те станаха послушни." Така съветниците проспаха десетки своеволия на общината. Тази идилия реши да разруши частният бизнес.
В сряда по обед близо 1500 леки и товарни коли от над 100 фирми блокираха за почти час града. Формално акцията бе заради лошото състояние на пътната мрежа, но много бързо протестът се насочи персонално срещу Костадинов. По камионите даже имаше надписи с намеци за някои негови слабости, един от които
обобщаваше нещата така: "Стига ракия и дупки."
Дупките са запазена марка за цялата страна и благодарение на изтеклия срок на годност на пътищата и вкоренената традиция да се работи на парче на места превишават здравия асфалт. На бургазлии обаче им идват в повечко, понеже някакси не им е прилично да посрещат летовниците върху лунни кратери. Още от входа откъм София например има две огромни ями. И това е само началото.
От многобройните дупки обаче кметът Йоан Костадинов си е харесал само две и постоянно ходи да ги наглежда. Едната се появи в края на миналата година на надлеза, свързващ Бургас със Созопол. Другата е пак на надлез, но до кв."Сарафово". За тези две дупки кметът алармира почти всички институции у нас, свързани с транспорта. Появи се и няколко пъти по телевизията бесен, че никой не се е наел до момента да ги запълва. Причината за интереса на кмета към тези дупки е, че те се образуваха на надлези, за които по закон ангажимент няма общината, а държавата. За "общинските" дупки Костадинов се сети едва дни преди протеста от сряда и хукна да успокоява бизнесмените какви чудесни планове има. Още същия ден машини издълбаха части от улиците и ги подготвиха за запълване с асфалт. Но кръпките не са направени и до момента, така че към момента градът изглежда дори по-зле.
Причината за тази мудност е, че и
откъм уличните ремонти се размириса
Оказа се, че през 2003 г. Йоан Костадинов е подписал договор за асфалтиране на пътищата в общината със старозагорската фирма "Трейс". Споменатият вече общински съветник Дражев разкри, че "Трейс" е спечелила търгове и в други градове, където на власт са кметове от БСП. "За да освободи мегдан за старозагорската фирма, Костадинов прекрати договора с общинското дружество "Благоустройствени строежи", като го обвини, че е пред фалит", разказа Дражев.
Нито един от съветниците в Бургас не можа да си припомни търга, който "Трейс" е спечелила. Костадинов пък каза, че сключил договор с нея, тъй като други кандидати не се били явили. Според Дражев няма и как да се явят, тъй като кметът пуснал обявите само в "Нощен труд". Така от 3 г. "Трейс" се е нагърбила с цялата пътна мрежа на общината. Дражев разкрива, че много често тя наема като подизпълнител същата онази "Благоустройствени строежи", която кметът беше отстранил. "Общинската фирма изпълнява тези поръчки, после не й плащат и тя затъва още повече. Но пък определени хора си разпределят помежду си паричките" разяснява общинският съветник.
И ако протестите срещу лошите пътища в Бургас не са прецедент (спомнете си земеделците от Добруджа, които цяло лято затваряха пътища с трактори и комбайни), Шумен безспорно е пионер в тази област с измислянето на нов пътен знак. По ул. "Съединение" зад съда
препатил шофьор закова метър и половина табела
с предупредителен надпис "дупка". Разбира се, някой отмъкна табелата още след седмица, но поне шофьорът извади късмет, защото въпросният кратер беше сред първите запълнени.
Шумен никога не е посрещал пролетта с толкова дупки, разкопани улици и кал, както тази година. Най-големите упорстват вече пета-шеста пролет, но всяка година превземат все по-големи ширини и дълбочини. Сега допълнително бяха разкопани десетки централни улици за полагане на газопреносната мрежа, които после бяха зарити надве-натри с чакъл.
Дали улиците някога ще възстановят предишния си вид, не се знае. Не помогна и заплахата, че ще се издават разрешения за разкопаване на улиците само на фирми, които добре са рехабилитирали пътните платна след предишни ремонти. "Общината е безсилна да се справи, само четирима са инспекторите и те не са специалисти", оплака се зам.-кметът Сотир Сотиров. Половината от разкопките са незаконни, а инспекторите губели седмица-две, докато установят кой е копал.
Както всяка пролет, и тази седмица по 14 улици с интензивно движение общината почна кърпеж, който ще устиска 30-45 дни. Към средата на април ще приключи процедурата по избор на фирма за лятната рехабилитация на пътната мрежа. М.г. в бюджета за лятната поддръжка на улиците бяха заделени 600 000 лв., за тази в бюджета са предвидени 2 пъти по-малко - 300 000 лв. "В момента нямаме финансова възможност да налеем пари в преасфалтиране, защото догодина пак ще се копае", каза кметът. Тогава вече ще се търсят пари по програма ИСПА. Миналогодишните наводнения накараха общината да хвърли извънредно над 800 000 лв. за разбит от водата асфалт. Комисията по бедствия и аварии обаче им възстанови само 300 000 лв.
Освен най-многобройни
софийските дупки несъмнено са и най-прочути
Най-малкото, защото кметът Бойко Борисов често им се обижда. В столицата има улици и даже булеварди, които изглеждат забележително. Да не говорим за извънградските пътища като този към Панчарево и Кокаляне например, който е надупчен като швейцарско сирене. Голяма част от улиците са на четвърт век и амортизационният им срок е изтекъл, а същевременно по тях минава трафик, за какъвто изобщо не са били предвидени.
За тази година в общинския бюджет има 11 млн. лв. за кърпене на дупки. Въпреки това проблемът се задълбочава. "Причината е, че не се прави основен ремонт, а само кърпежи, 90% от пътната мрежа е амортизирана", признава шефът на сектор "Поддръжка на пътната инфраструктура" към общината Ели Александрова.
Дори една дупка да се закърпи, асфалтът около нея е силно износен и се отваря. "Ако една улица се преасфалтира, 5 г. по нея няма да се отворят дупки. Ако всяка година правим основен ремонт на 10-15 улици, след няколко години няма да го има този проблем", твърди Александрова. За тази година общината е планирала да преасфалтира 13 улици с кредит от 20 млн. лв. От няколко дни започна кърпежът на най-тежките участъци. По спешност беше закърпен и бул. "Брюксел", който вбеси кмета Бойко Борисов до степен да заплашва с прокурор. Не беше много успокоително и че някой преряза кабелите на машините в общинската асфалтова база, заради което кметството се принуди да взима асфалт от Костинброд и Студена. След месец се очаква "Нефтохим" да започне да произвежда битум. Общината се надява с него кръпките да издържат по-дълго. Докато не се намерят пари за основен ремонт, картинката ще се повтаря всяка година.
"Контрол и ужас"
Доста по-сложна от предишни години е и ситуацията с дупките във Варна. Кметът обяви операция "Контрол и ужас", в която видна част заема борбата с копаенето по улиците. Иначе за рехабилитация и ремонт на 800 км улична мрежа в морската столица са необходими 555 млн. лв. В същото време т.г. са предвидени едва 1.6 млн. лв.
"Срокът на амортизация на уличната настилка е 5-7 г., след което трябва да се ремонтира. Във Варна има улици на 20, 30, дори на 40 г. без цялостно подновяване", заяви инж. Людмила Урукова, главен експерт в отдел "Градска инфраструктура". Едва 10% от пътната мрежа във Варна е в добро състояние, заяви Христо Фурчев, управител на фирмата, поддържаща уличната мрежа "Инжстрой инженеринг". Според него 22 млн. лева трябва да се инвестират в ремонт на градските пътища годишно, за да се поддържа доброто им състояние.
ЗА ПРИМЕР
Община Русе реши проблема с дупките по градските улици със замах. Предишната кметица Елеонора Николова изтегли кредит за цялостен ремонт на градската мрежа, за да не се влошава ситуацията с кърпежи на парче всяка година. Кредитът беше скромен на фона на обичайните разходи за рехабилитация на пътищата - 7.1 млн. лв. Но с него над 50% от уличната мрежа в Русе е с изцяло възстановена настилка. Така след стопяването на снеговете няма дупки по основните пътни артерии, но пък изплащането на кредита дълго беше повод за политически раздори в общината. Не така обаче стои въпросът с републиканските пътища около Русе. Бул. "България", по който минава международният трафик от Дунав мост, по нищо не отстъпва на състоянието, което имат другите входни артерии на държавата. Това е, защото общината спори с държавата кой трябва да поддържа пътя и парите едва стигат за зимно почистване.
Нито един от съветниците в Бургас не можа да си припомни търга, който "Трейс" е спечелила. Костадинов пък каза, че сключил договор с нея, тъй като други кандидати не се били явили. Според Дражев няма и как да се явят, тъй като кметът пуснал обявите само в "Нощен труд".
Харесвам такова чувство за хумор