Вече няколко денонощия в беларуската столица Минск продължават героичните протести на стотици привърженици на кандидата за президент от опозицията Александър Милинкевич, който по официални данни получи 6% от гласовете. Повечето наблюдатели обаче са единни в мнението си, че няма да има повторение на украинската "оранжева революция" или грузинската "революция на розите" отпреди няколко години.
На първия протестен митинг в Минск се бяха събрали между 7000 и 10 000 души - предимно младежи, заради които демонстрациите бяха кръстени "джинсови протести". Те успяха да установят лагер от 15-20 палатки на площад "Октябр" в центъра на столицата.
Опозиционерите обаче веднага бяха блокирани от хиляди милиционери и представители на силите за сигурност. Проверяваха документите и чантите на всички, които искаха да стигнат до протестиращите. Много от тях бяха задържани, между които и четирима официални представители на опозицията. Няколко свещеници все пак успяха да се присъединят към младите демонстранти и отслужиха импровизирани молебени. Те веднага бяха наречени разколници и заклеймени от Белоруската екзархия.
През първата нощ от протеста дори се стигна до кратък сблъсък с органите на реда, при което бяха арестувани около 20 души, но не се стигна до сериозно пострадали.
Според белоруския философ и писател Валентин Акудович т.нар. "джинсова революция" тепърва предстои, тъй като повечето обикновени хора в страната не са готови да подкрепят опозицията. Засега това е един вид репетиция, за да се опипа почвата, смята той.
"В момента, в който милицията и агентите на беларуското КГБ получат заповед, палатките и демонстрантите ще изчезнат от площада", заяви Акудович. Но само това, че протестите са факт и в тях взеха участие 10 000 души, е обнадеждаващ сигнал за противниците на режима на президента Александър Лукашенко.
В Беларус вече е израснало ново поколение,
което иска да живее различно от родителите си. В момента това са първите крачки на гневните младежи, след които неминуемо ще има продължение. Фактът, че на границите с Беларус в Литва, Украйна и Полша също имаше многобройно демонстрации на млади беларуси - противници на Лукашенко, напомня за диаспората в чужбина, която също изчаква своя момент.
Преди години в Благоевград се запознах с една студентка от Беларус, която ми обясняваше, че всичките й приятели непрекъснато говорят за революция. Разказах й как тук щурмувахме парламента, мръзнахме със седмици по демонстрации и свалихме правителството на Жан Виденов. А тя спокойно ми отговори: "При вас просто беше дошъл моментът, при нас ситуацията за такава радикална промяна още не е узряла."
Александър Лукашенко постигна предизвестена победа с 82,6% в резултатите от президентските избори в Беларус в неделя. Изненада е 14-кратното надмощие на действащия държавен глава над опонента му Милинкевич. В Минск вече открито се говори, че властите са прекалили в стремежа да смажат съперниците на президента.
Голяма част от народа на Беларус засега изчаква и не бърза да вземе открито страна в назряващия конфликт. "Разбира се, че гласувах за Лукашенко, защото вече сме свикнали с него", обяснява пред руски вестник жителка на беларуската столица. "Поне няма да краде като някой нов. Пък и животът е спокоен, откакто е на власт", добавя тя.
"Надяваме се, че това е началото на беларуската демокрация", се опитва да се самозалъже 22-годишният Едуард Чубак, докато констатира равнодушието на хората, преминаващи, без да спират, покрай палатковия лагер. Спокойни, решени, много добре организирани, тези младежи прилагат всички предписания на революциите, постигнали успех в Грузия и Украйна през 2003 г. и 2004 г. Тайно пренесоха по време на митингите необходимите предмети за издигане на лагера, разпънаха палатки, донесоха уредба, за да убият скуката, с въжета направиха кордон за сигурност около лидерите си. Но Беларус сега доказва, че тези методи не помагат, ако народът не се включи масово в протеста.
"Хората се страхуват, а и много от активистите са вече в затвора",
казва Едуард и признава, че той самият е издирван от полицията в родния си град, защото не е подписал декларация, в която обещава, че ще се въздържа от хулигански прояви в деня на изборите. "Баща ми беше арестуван, както и 12 от 16-те членове на комитета в подкрепа на Милинкевич в моя град Пинск", разказва Едуард, който е успял само с 4 привърженици на опозицията да дойде в Минск.
Младежите, които от понеделник са превзели площада, рискуват много. Александър Лукашенко заплаши да им "прекърши врата като на патета". Шефът на КГБ, тайната служба, запазила съветското си име и методи на действие, предупреди, че протестите срещу изборните измами ще бъдат смятани за "терористичен акт" и наказвани с най-различни присъди дори и със смърт.
Западът също показа, че засега няма да предприема сериозни санкции срещу режима на Александър Лукашенко. Белурас няма банкови сметки в чужбина и забраната президентът и белоруски официални лица да пътуват до редица европейски страни е направо смешна, тъй като те и без това отдавна не пътуват в тази посока. "Последният диктатор в Европа", както наричат беларуския президент, заплаши ЕС с ответни мерки, ако съюзът наложи икономически санкции срещу държавата му. Лукашенко припомни на Брюксел, че руският газ и търговията му с Русия минава през негова територия и не би искал да се стига до "ексцесии". Петима посланици от ЕС в Минск - на Франция, Великобритания, Германия, Италия и Латвия, дори бяха привикани в беларуското МВнР, защото посетили палатковия лагер на опозицията.
За Москва Лукашенко е даденост. Кремъл не иска още една бивша съветска република да попадне под западната сфера на влияние. След обтягането на отношенията с Украйна и Грузия, руската страна не иска още един проблематичен съсед.
Лукашенко "оправдава" доверието - задушава още в зародиш "оранжевата революция" в страната си и не дава на американците да се закачат за Беларус. Начинът за това е само един - с репресии.