:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,216
Активни 746
Страници 23,781
За един ден 1,302,066
Версия

Скандалът "Кунева", малката и голямата кражба

Лошото в днешната ситуация не е това, че управляващата коалиция може да се разпадне, а че тя няма разумна алтернатива
Огнян Минчев
Бурята в чаша вода, която се разрази по повод изказването на Меглена Кунева пред Висшия съдебен съвет, прикрива реални проблеми в тройната коалиция. Рискът от суспендиране действието на глава "Правосъдие и вътрешни работи" в договора на България с ЕС е известен отдавна. Този риск нараства в същата степен, с която намалява рискът от цялостно отлагане на българското членство от 2007 г. за 2008 г. Нещо повече, ако докладите на Европейската комисия не са достатъчно положителни спрямо процеса на адаптация на България към изискванията на съюза, съществува и риск за суспендиране на други глави. Например "Селско стопанство" - ако обръчът от фирми на Ахмед Доган и Нихат Кабил продължава да държи институциите, свързани със селското стопанство в сегашното им състояние, една подобна стъпка също така няма да бъде учудваща.

Но скандалът, предизвикан от изказването на Кунева, няма пряко отношение към дилемите на европейската ни интеграция. Той е



фойерверк, целящ

отвличане на вниманието



на общественото мнение от два други неприятни за собственика на НДСВ проблема. Първият е свързан с действията на парламентарната комисия за царските имоти. Образно можем да определим темата "Царски имоти" като "малката кражба" на Мадридския изгнаник. Вторият проблем - и "голямата кражба" - е, разбира се, магистрала "Тракия", по която ВАС трябва да се произнесе до 28 март. Наричам магистрала Тракия "голямата кражба", тъй като тя наистина е грабежът на века. Ако концесията се осъществи, ежегодно през следващите 35 години към нечии джобове ще текат "царски рушвети". Сетете се в чии.

Но скандалът с евентуалното суспендиране действието на глава "Правосъдие и вътрешни работи" има и по-дълбок смисъл. Той показва реалната дълбочина на кризата в българската политическа система. Демокрацията е процес на състезателно управление. А настоящото правителство е акт на премахване на политическата конкуренция от политическата сцена в България. С изключение на радикалната "Атака" и няколко омаломощени десни фракции, всички реални политически играчи са на "софрата". БСП, НДСВ и ДПС постигнаха корпоративно споразумение за съвместно партньорско източване на държавата, което не оставя абсолютно никакво легитимно пространство не само за принципен и идеен политически дебат, но дори и за прагматичен дебат относно разпределението на баницата между управляващи и опозиция. Тази



корпоративна подмяна

на демократичния модел



на управление води до две неизбежни последствия. Първо, демокрацията като система компенсира липсата на реална опозиция чрез стремглаво нарастване влиянието на извънсистемната "Атака". Скандализирани от корпоративното безсрамие на властта, хората все по-често ще се ориентират към "Атака" - не защото са очаровани от Волен Сидеров или неговите колеги, а защото искат да зашлевят шамар на арогантни господа, които се държат като независими от своите гласоподаватели в структурите на властта. Вторият ефект от корпоративното монополизиране на властта са нарастващите конфликти и нетърпимост между тримата участници в коалицията. Доган и неговите сътрапезници от ДПС са така преяли с власт, че трудно могат да потиснат неимоверно увеличилия се апетит. Затова на този етап екшънът се разиграва преди всичко между БСП и НДСВ. Нарастващата нервност от приближаващия провал на корпоративното споразумение кара участниците в коалицията да бъдат все по-нетърпеливи, все по-объркани и все по-алчни - като за последно.

Лошото на тази ситуация не е в това, че коалицията може да се разпадне. Лошото е, че тя няма разумна алтернатива. Ресурсите на българската демократична система, ресурсите на гражданската подкрепа за институциите на властта бяха безскрупулно пропилени от царския експеримент и от трипартийния корпоративен план на Георги Първанов да си осигури преизбиране наесен. Ако тази коалиция се провали сега, на прага не стои нищо друго освен "Атака" и подобните на "Атака". Трябва откровено да си признаем докъде сме се докарали, за да видим дали можем все още да направим нещо за излизане от порочния кръг на корпоративната брокерска политика, произвеждаща антидемократични алтернативи за българското общество.
40
3290
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
23 Март 2006 20:50
След таз сутрешното изпускане и размирисване на Миндята Дайнов, още един ***** се е разписал в "Сега"[/b]
Виж какви дълбоки мисли само е заредил нашия подлоголог:
...Тази

корпоративна подмяна
на демократичния модел

на управление води до две неизбежни последствия. Първо, демокрацията като система компенсира липсата на реална опозиция чрез стремглаво нарастване влиянието на извънсистемната "Атака"....

Като е ли има по света някаква демокрация, която да не е корпоративно подменена. Хеле вземете корпоративна Америка, там така яко е подменена особенно на последните избори, е повече няма как. Пък защо "Атака" да е извън системата. То пък имаме една система, да ти умре коньот.
Вместо псевдонаучните глупости на възпълния господин "Атака" поне казва нещата такива каквито са в прав текст.

Редактирано от - bot на 24/03/2006 г/ 10:06:46

23 Март 2006 21:20
Нищо не може да се направи. Политическите проститутки вече усещат дъха на дръвцето в устата си и са започнали да се спасяват по единично и на групички, но не партийни. Сегашното правителство може да се сравни само с това от последните месеци на комсомолеца–майничка Жан.
Въпрос на месеци е да се помете цялата олигархия и Бъчваря и цар на обръчите Доган. Колкото и да е странно ЦИГАНИТЕ ще помагат на Атака /или подобието/ в разправата с политическия отврат и националните предатели. Не за друго, а за сеир. Само че след това такъв сеир ще настъпи в България, че не искам и да си помисля.
23 Март 2006 21:27
Mrx++,
много прав е журналиста /без да го съзнава, разбира се/
Атака действително е извън системата!!!
Точно в това е разковничето на сатанинската омраза, която се лее месеци наред по Атака и лидерите и.
"Системата" е точно това нещо - което всеки нормален човек оприличава с мафия, държавен бандитизъм, геноцид над българите, продаване интересите на България, неконтролируема корупция и мащабни кражби и обири.
"Системата" е всичко това - което Атака НЕ Е!!!!!!
23 Март 2006 21:47
Не си права Костадинке, не си права. Атака е част от системата, разработена от ДС, поредната част. След АСО, Жорж Ганчев, ДПС, стотината БЗНС-ета и дори СДС. Представям си как Атака печели следващите избори и заедно с Беларус, Монголия и Северна Корея ще громим омразния капитализъм!
23 Март 2006 22:15
Според едрия другар пак цара е виновен, че няма алтернатива на това правителство....
А къде са "десните"... разни вождове, нови стамболовци, и тем подобни алтернативи?
23 Март 2006 22:22
Д-р Минчев всъщност повтаря това, което свободолюбивите фактори във форума (моя милост, Развеселен, Оракъл, Бил, Зе Мария, ФЛ и др.) повтаряме вече 6-та година. Партията на НЕпромяната отдавна е загубила доверие сред влиятелните кръгове на Запад с неспособността си да се отърси от силовия си апарат и корупционните си тежнения.
Експериментът с бай цар бе обречен на неуспех още през 2001, когато, докато ние предупреждавахме чрез "паралели-те", широката публика във форума се тюхкаше за одеялцето на малкия Пепи.
Все пак интересни са гастрономичните метафори на д-р Минчев за кръговете около Доган, навеждащи на мисълта за така необходимата диета.
Иде пролет, а с това и необходимостта отново да изглеждаме добре.
23 Март 2006 22:36
Рубстоне ще ги намериш като гледаш последната серия на
Записки по българските въстания !
Днес го гледах благодарение на приятел и нямам какво да кажа освен гледайте го !
23 Март 2006 23:08
От 16 години ни управляват все безалтернативни правителства. За щастие за кратко.
&
Впрочем, снимката ли е стара или Минчев е заслабнал? (май като гледам постсоциалистическото десенче на вратовръзката, снимката ще трябва да е от периода на "ранния преход)
23 Март 2006 23:18
Тоз освен глупотевини май друго не може измисли, пардон повтаря.
И пак с таз архиглупендерщина за "политическото". По-рано само царя унищожаваше горкото "политическо". Сега вече всички партии с над 7-8 процента го мачкат - една сал Атака и неколко файтонджийски партийки го крепят.
Ако Велчев си свърши работата и тез крепители ще изчезнат...
23 Март 2006 23:32
Като гледам на какво дередже сме , не мога да повярвам че нашия народ има повече от 13 века държавна история. Все едно сме Палестинската автономия и се учим кво да правим. Направо не знаем какво да измислим, та нещата да потръгнат . Как щеш да го обърнеш - положението се развива от зле към безнадеждно. За къв х.й ни е суверенитет, когато той е прикритие за тоталното разрушаване на държавността. За да разграби безнаказано държавната собственост, кръгът " куфарче " напълно разруши самата държава. СЕГА България по-скоро географско понятие , а не държавно образувание. В такъв момент навремето са ни заляли турците. Дано тоя път европейците ги изпреварят.
23 Март 2006 23:55
Тоя пич много ме кефи - един път беше в предаването на Иво Инджев с костюм и с маратонки. Иначе статията е общо взето вярна, не знам за какво сте го емнали, но като цяло казва неща дето "ние много добре ги знаеме". Вероятността за "soft landing" става все по-малка. Кризата на доверието в държавността подсилва разрушението на самата държавност, а второто от своя страна подсилва първото. Има една точка на пречупване, след която нещата могат да станат неконтролируеми и мисля, че в следващите няколко месеца ще разберем дали ще я преминем или не.

А Минчев добре, че се сети да ни напомни за Тракия. Не че може да се забрави такова нещо де, но сделката малко беше останала встрани напоследък в медийното пространство. Представяте ли си, ако все пак мине .
23 Март 2006 23:56
Съгласен съм с Тъмно пиво - Атака е част от непромяната, сега - неин ударен юмрук. Тя е "антисистемна" в смисъла на хГенчо и Наум, а не в смисъл, че е нещо различна от останалите партии. В останалите партии също има много "антисистемност" в смисъла на хГ - Н. Атака е различна само с езика на омразата.
*
Констативната част на статията е "добра - особено за имотите и "Тракия". Те, както и Петролгейт, Слобагейт, фирмите на ДПС, организираната престъпност и т.н. ще застанат на вниманието на обновената в ЕС съдебна власт.
*
За "разбиването на двополюсния модел" от царя отдавна сме говорили, че истински такъв модел у нас по-рано не е имало. Той още предстои. И апокалиптичния сценарий на д-р Минчев не ми звучи много убедително. Наистина не е задължително да се оправим, може и да се оправим. И все пак ми се струва, че ЕС и западът ще ни оправят даже и против желанието ни. В частност - няма да оставят Атака да се задържи на власт.
*
А "системни" сили би трябвало да има във всички партии (може би дори в латентен вид и в Атака, макар да не ми се вярва) и с напредъка на евроинтеграцията те ще се засилват.
24 Март 2006 00:12
На КАЛПАВИ български "демократи-демоОСРАти", "политици", социолози, политолози и прочее келепирджии- "АТАКА"-та им пречи!!!
Сякаш, ако ги нямаше тях /такива!/, щеше да я има "Атака"/такава!/ !!!
16 ГОДИНИ СТИГАТ!
"АТАКА-А-А-А-А-А!"...
24 Март 2006 00:41
Парламентът влезе в капан с ремонта на конституцията
Aко не слушаме Брюксел, ще плащаме солени глоби

.................................
ЦЕЛИЯТ МАТЕРИАЛ ТУК:
Натиснете тук
.................................
Виновен е целият екип по преговорите
.................................
ЦЕЛИЯТ МАТЕРИАЛ ТУК:
Натиснете тук
24 Март 2006 00:49
Наричам магистрала Тракия "голямата кражба", тъй като тя наистина е грабежът на века.


Ама тая биомаса О. Минчев така се е засилил с цареборските рога напред, че ум да му зайде на човек.

Значи вече знаем коя е кражбата на века, т.е на XXI век - магистрала Тракия.

Горката магистрала!

Ми той векът тамам почва и вече най-голямата кражба е налице.
Излиза, че след това вече всичко по нашенските земи ще е окрадено и през следващите 94 оставащи години ще настане една честна чиста и свята републиканска идилия, та да литне човек с песни към небесата като исто херувимче.

А бе тоя цар-крадец пак последен се усети.
Кво да се прави, на възраст е човека, къде може да се мери с чевръстите републиканчета дето го превариха с десет обиколки.

24 Март 2006 01:19
Параграфе, преди да се юрнеш в АТАКАААА , първо се огледай в кое направление е противникът. Да не си забучиш щико у вратата на кенефо.
Всичко що е на власт СЕГА в България е от комунистическа семка. На крив щик демосратите му пречат.
24 Март 2006 01:25
VOCI,
Други вече са се огледали, май, преди мен?!
......................................... ........................
ВМРО и “Гергьовден” се усетиха, че ДПС е бедствие
В. "АТАКА"-24.03.2006
Натиснете тук
За нас управлението на ДПС е бедствие, далеч по-голямо от природните, обявиха днес в обща декларация Любен Дилов-син, депутат от ОДС и лидер на "Гергьовден" и Красимир Каракачанов, депутат от БНС и председател на ВМРО-БНД. Според двамата, с политическото си поведение от последните месеци ДПС все повече се превръща в заплаха за търпимостта на българските граждани.
Каракачанов и Дилов заявиха, че смятат да направят стъпки за разумното намаляване на влиянието на ДПС в политическия и стопанския живот на страната и свеждането му до законовите форми и до реалната електорална подкрепа.
Според тях в момента ДПС упражнява властта по начин, който поставя на изпитание твърде разтегливото понятие за закон и морал.

24 Март 2006 02:45
VOCI,
АТАКА - с щика напред в селския клозет!
24 Март 2006 02:53
".....всички реални политически играчи са на "софрата". БСП, НДСВ и ДПС постигнаха корпоративно споразумение за съвместно партньорско източване на държавата......" Много добре.........
Минчев винаги е бил интересен.............
24 Март 2006 04:47
Форумци а трябваше ли да го прочета ????
24 Март 2006 05:41
А можеш ли? Като гледам, в сходен матерал за полуправовата държава си стигнал до "Още 2405 символа ..." и си се отказал
Just DO it! Стани НЕобикновен българин - чети.
24 Март 2006 08:48
Е, кво стана, българино, не гледай тъпо, натири тез управляващи, като си забиеш сам плесница, избирайки Атака или им глей сеира. Па ако нещо ти писне виж кво пише историята за принудителна смяна на властта.
24 Март 2006 09:00
Прав е този мъж.
По стар болшевишки обичай прекараните комунисти с естествения си съюзник -пролетаризираното население ще търсят политическа разправа с червената олигархия.. и други крупни за родния пазар въжеиграчи.
Ако наистина предпазната клауза щракне то значи, че вече е атчик далаверата корпоративната партийност да легализира статута си.
Нека позная кои ще бъдат прекараните.. пак. Подръжниците на Атака. Редовите. И останалите гражданье, дето играят непричом.
24 Март 2006 09:16
Минчев пак съобщава, че държавния разпад се е превърнал в статукво. Какво толкоз ви дразни в това събщение, освен ако се ядосвате на високите му хонорари, тогава ще ви разбера донякъде. Разпадащата се държава обаче прилича на ранено животно- хищните съседи лесно ще се юрнат да си делят плячката. Минчев вече намекна в едно интервю за такава възможност по повод на прекалено тясната обвързаност на ДПС с Турция, и аз споделям опасенията му. А ние тука какво всъщност обсъждаме- при кой точно министър председател ще почне да се разпада и територията...
24 Март 2006 09:27
"Лошото в днешната ситуация не е това, че управляващата коалиция може да се разпадне, а че тя няма разумна алтернатива" - а още по-лошо е, че тази управляваща коалиция е възможно най-лошия вариант за България!
24 Март 2006 09:29
Костандинке
За това което казваш за "Атака" мога да се съглася. Ама господина от путрета дето така тъжно гледа има нещо друго предвид. Той, както цялата дИмУкратичма сволач (виж по-долу тъмната боза) считат, че системата ни я дават от Запад и който мърда настрани от таз система е извън системата. Я си казал нещо против тази система я те пращат в Беларус. (пак добре порано ни прашаха в Куба и северна Корея - сега по-близко). И "Атака" според това разбиране е извън системата.
24 Март 2006 09:40
Също заслужава да се прочете мнението на Фичо ви чичо без точки - другото с точки е много пролетно свежо.
Та в него чичото без точки се тюхка, че "Атака" била партия на непромяната. Ама не се усеща, че след следващите избори май само "Атака" и БСП (и то онази част от БСП, която има патриотична нагласа) ще формират кабинета.
24 Март 2006 10:06
С две думи няма политическа воля за промяна на статуквото. Коя от управляващите партии ще се откаже от обръчите си и коя от опозиционните няма да си ги създаде при пръв удобен момент? Въпрос на манталитет.

24 Март 2006 10:29
Ма Крувелке
Ти да не си мислиш, е у английско и САЩ няма обръчи от фирми. Да си жива и здрава ако си мислиш така. Този корпоративен модел, дето господинът с тъжния поглед от путрета по горе говори си е чисто Западен модел. Накъде по-голяма промяна. Единствената промяна може да направат едни "Атака"-подобни политически образования.
24 Март 2006 11:51
..незнам дали Атака е извън или вътре в системата, но българите, които я припознават все повече и повече са със сигурност саизвън системата И препоръчвам на посинелите форумни мекерета, вместо отново да се напъват на тема Атака, да направят подобни усилия в посока на видните представители на реститутната демокрация и техните малобройни партийки..Има много какво да мислят..Примерно, защо едва влязоха в парламента?Защо нямат никаква обществена подкрепа?
24 Март 2006 11:56
О, свещена простота!
24 Март 2006 12:29
Общо взето така е, както си го пише човекът, но и във "великите димукрацй", към които сме тръгнали ний, също е така!
24 Март 2006 12:35
Трябва откровено да си признаем докъде сме се докарали, за да видим дали можем все още да направим нещо за излизане от порочния кръг на корпоративната брокерска политика, произвеждаща антидемократични алтернативи за българското общество.


..добре казано.., но форuмните щрауси подобно на политическите си идоли откават тъпо и упорито да погледнат истината в очите..От взаимен интерес е: Безправните ще получат малко удовлетворение, а върхушката може да се задържи на върха...
24 Март 2006 12:55
Няма да изнасяме ток след 2007г.
http://WWW.ACTUALNO.COM
От първи януари 2007-ма година България ще остане само с два процента резерв в енергийните си мощности, заяви заместник-министърът на икономиката и на енергетиката Йордан Димов. “Ситуацията не може да не ме тревожи, особено като човек, който отговаря именно за гарантирането на енергийните доставки”, посочи заместник-енергийният министър.

Според Димов, след спирането на трети и четвърти блок на атомната електроцентрала в Козлодуй, дори авария в 210 –мегаватов блок, би се отразила върху стабилността на енергийната система на България. “При авария на мощност от 1000 мегавата положението ще бъде на ръба”, алармира Димов. “Ако следващите две години не са толкова дъждовни, няма да имаме възможността да разчитаме и на 1000-та мегавата от водноелектрическте централи.

За износ на електроенергия през 2007-ма година е невъзможно да се говори, а и такъв не е предвиден до влизането на заместващата мощност на площадка ТЕЦ “Марица-Изток” 1 и на хидровъзела “Цанков камък” през 2009 година”, посочи още заместник-енергийният министър.



24 Март 2006 13:23
Тая ***** отдавна не се беше чувала...
Да не е абардисвал?

Редактирано от - bot на 24/03/2006 г/ 13:35:45

24 Март 2006 14:01
VOCI "Като гледам на какво дередже сме , не мога да повярвам че нашия народ има повече от 13 века държавна история. Все едно сме Палестинската автономия и се учим кво да правим". Ето това е истината за България и "малката" разлика със страни като Чехия и Унгария. Затова и стандартът там е няколко пъти по-висок. Първанов и някой в БСП се заблуждават ужасно, че ДПС ще им спечели пак поста. Ще го .....комуняги и то мощно.
24 Март 2006 14:47
Като никога, този път става за четене, но освен отдавна известни факти, няма нищо друго, няма никакво виждане как да го бъде. Е, има и известни неточности - преяли с власт са ДПС и НДСВ, преди това СДС и Костов. Другото грешно е за малката и голямата кражба - голямата кражба не е договора за автомагистрала Тракия, а приватизацията и всички публични търгове, които са на стойност най-малко 100-200 милиарда долара, т.е. голямата кражба се състои от огромен брой малки кражби, малки е доста условно, защото някои от тях са за милиарди долари. Другото грешно нещо е написаното за "премахване на политическата конкуренция от политическата сцена в България". Почти нищо вярно в "анализа" по темата. Текстът на статията бърка какво му се иска, какво теоретично пише в книжките и реалното състояние в България. Пропуснато е най-важното - мафията и защо в България тя си има държава.
24 Март 2006 15:12
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 24/03/2006 г/ 15:20:40

24 Март 2006 15:21
Slava - за мафиотските фирми в България е горе-долу така, но откъде ти хрумна, че чуждите фирми строяли качествено. Нали те ще си наемат подизпълнители - същите бългаски мафиотски фирми. И не пиши на шльокавица, защото ще те изтрият, а е и нечитателна.
24 Март 2006 16:39
Оги Минчев
"Образно можем да определим темата "Царски имоти" като "малката кражба" на Мадридския изгнаник."

Чичо Фичо
"Констативната част на статията е "добра - особено за имотите и "Тракия". ..
И все пак ми се струва, че ЕС и западът ще ни оправят даже и против желанието ни."

САЩ: Разследвайте царските имоти!
от Силвето Петрова
Силвето: - Г-н посланик Байърли, според много българи начинът, по който Симеон Сакскобургготски се сдоби с резиденции и гори, е пример за корупция. Смятате ли за правилно да се разследва реституцията на царските имоти?
Г-н посланика Байърли (западът): - Най-важното в такива ситуации е фактите да бъдат много внимателно преценявани. Безпристрастно, не от политическа гледна точка. ... Тези въпроси обаче, струва ми се, се обсъждат предимно от политическа гледна точка. А всъщност проблемът е чисто юридически.


Редактирано от - Олег Офренов на 24/03/2006 г/ 16:41:27

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД