:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,021
Активни 762
Страници 24,586
За един ден 1,302,066
Интервю

Само 9% от хората са застраховани за бедствия

Има интерес от създаване на Балкански катастрофичен пул, казва Даниела Конова, председател на асоциацията на българските застрахователи
Снимка: Николай Дончев
Даниела Конова
- Г-жо Конова, отново има стотици наводнени къщи в страната, които не са застраховани. Държавата е оставила този процес изцяло във ваши ръце и засега не се вижда резултат?

- Ако през 2005 г. природните бедствия бяха епизодични, макар че нанасяха големи вреди, това, което наблюдаваме през 2006-а, е един изключителен интензитет и постоянство в настъпването на бедствия. Двата най-красноречиви примера са повишеното ниво на подпочвените води и увеличеният дебит на повечето реки и язовири. Асоциацията на българските застрахователи беше поканена от парламентарната комисия за бедствия в края на януари и тогава изложихме нашите виждания, както и практиките в другите страни по изграждане на катастрофичен пул. Резолюцията, с която завърши заседанието, беше, че държавата ще участва в организираната от асоциацията кръгла маса през май, на която да бъдат дискутирани проблемите. Опитваме се да привлечем чуждестранни участници, защото има интерес от създаване на т.нар Балкански катастрофичен пул, който да обхване България, Румъния и Гърция. На този форум аз лично очаквам да се излезе с конкретни решения и да стане ясно държавата подкрепя или не създаването на катастрофичен пул.

- И все пак, не се ли бавим прекалено много, защото новите бедствия ни връхлитат?

- Не бих казала, защото часовникът за създаване на катастрофичен пул е спрял много отдавна. Ние тепърва се опитваме той да започне да работи в ритъм. Асоциацията има готовност, но ще предприеме ефективни действия само след като имаме категоричната правителствена подкрепа за създаване на подобно нещо. На срещата ни с парламентарната комисия обсъждахме и дали всички застрахователи да имат право да правят такива застраховки, или само тези, които отговарят на по-високи капиталови изисквания. Не е невъзможно създаването на катастрофичен пул да залегне и в готвения нов закон за катастрофичните бедствия.

- Имате ли информация дали хората, които пострадаха от наводненията миналата година, вече са застраховали къщите си?

- За съжаление, при подобни природни бедствия пострадалите са сред бедните слоеве на населението, които дори при строежа на своето имущество не са взели необходимите предпазни мерки, за да ограничат щетите. Голяма част от хората продължават да нямат застраховка. Ако миналата година говорехме, че не повече от 7% от населението притежават такава застраховка, то сега са не повече от 9 - 9.5%, което е изключително ниско.

- Как си го обяснявате?

- Има две причини. В България всеки мисли, че поставяйки проблема си, някой друг ще му го реши. Факт е и че миналата година неконтролируемо се раздадоха средства - онези прословути по 1000 лева за закупуване на имущество. Но не видях държавата, която финансираше, да призове получателите на тези помощи да застраховат новото си имущество, тъй като при ново наводнение то може отново да бъде повредено. Така че продължава да се мисли - особено в по-бедните райони, където все още се раздават средства, че държавата ще се погрижи.

- Застрахователите полагат ли някакви усилия да рекламират застраховките си в ромските квартали и бедните села, които като че ли пострадаха най-много?

- Смея да твърдя, че да. Всички застрахователи дават допълнителни стимули на агентите си. В масовия случай става въпрос за застрахователна премия от 30 лева годишно, което разделено на 12 месеца, прави по 2.50 лв. Знам, че има много хора в България, за които 2.50 на месец са изключително голяма сума. Но все пак трябва приоритетно да ги заделят, за да бъдат подсигурени.

- След земетресението в Кърджали обаче се оказа, че хора, които са се застраховали, не знаят, че трусът не влиза в обхвата на договора им?

- За съжаление, има застрахователни агенти, които на всяка цена се опитват да сключат застраховка и не ги интересува какво са продали. Има обаче и други, които много държат на своя клиент. Както във всяко нещо в природата, има черно и бяло.

- В сериозен проблем тази година се превърна и застраховката "Гражданска отговорност". За да се повиши процентът на застрахованите, се изтегли срокът за подмяна на табелите. Какво ще правим догодина - пак ли ще сменяме номера?

- Застрахователите, повярвайте ми, нямат никаква вина и никакъв лобизъм за смяна на регистрационните номера. От 2000 г. алармираме, че налагайки старата статистика на пътна полиция за брой автомобили в движение към броя застраховани автомобили, се получава плашещо нисък процент на застрахованите. Един от проблемите например е автомобилният парк на бившите текезесета - трактори, самоходно движещи машини. След смяната на собствеността те са изчезнали от правното пространство, но не и от статистиката на КАТ. Никой не се е погрижил да отиде и да ги отпише, за да се получи максимално достоверен брой на движещи се автомобили, спрямо който застрахователите да наложат своята статистика. Нещо повече - никой в България не води статистика за онези автомобили с български регистрационни номера, които са на т.нар емигранти. В Италия и Испания например, където има концентрация на българи, техните автомобили не подлежат на "Гражданска отговорност". Там карат със своята Зелена карта.

Застрахователите несправедливо бяха набедени. А броят на застрахованите сега автомобили е същият - може да е мръднал само със стотици хиляди - спрямо миналата година.

- Смятате ли, че догодина отново може да има проблем с "Гражданска отговорност"?

- Не смятам, защото много беше писано. А и застрахователите вече плащат много високо обезщетение при настъпване на събитие, така че всеки ще разбере смисъла от това да имаш застраховка. За събития, настъпили през 2005-а, вече има присъждания, при които застрахователите изплащат неимуществени вреди в размер на 250 000 лв. С влизането в сила на кодекса, застрахователите имат задължението да покриват и т.нар. пропуснати ползи, като плащане на доживотна рента. Минимум три пъти ще скочат отговорностите им.

- Как варират цените на застраховката?

- Трябва да има електронен сайт, на който всеки може да направи справка коя компания какви цени и условия предлага. Стигна се до онзи парадокс в края на декември и началото на януари, при който някои компании ежедневно сменяха цените. Всички чухме за цени от 45 лева и от 550 лв. Една и съща компания може да продаде застраховката за 45 лв. в Силистра, но ако си в София, ако си на 26 години и караш ауди, трябва да платиш 570 лв.

- Сбъднаха ли се страховете ви за дъмпинг на пазара след либерализацията?

- Категорично да. Това, което знам, е, че надзорът внимателно наблюдава този процес и взима своите мерки. Задължава застрахователи да променят своите цени или акционерите да допълват с финансови средства компаниите, за да се получи онази достатъчна премия, с която да бъдат изплащани бъдещи искове. Защото това е най-дългоопашатата застраховка. Искът може да бъде предявен до 5 години след настъпване на събитието.

- Какви са опасностите за клиентите и налага ли се допълнителна регулация?

- Вече има практика в това отношение с една застрахователна компания, която изцяло заложи на застраховка "Гражданска отговорност" в своя портфейл, раздаваше бонуси и имаше много клиенти. Но й беше отнет лицензът и всички, които се "опариха", са пример какво може да се случи. В момента те търсят застрахователя, водят съдебни искове. Ако той разполага с активи, които могат да бъдат разпродадени, клиентът ще бъде обезщетен. Ако ли няма - не. Затова отново е поставен въпросът за създаване на обезпечителен фонд. При гласуването на кодекса за застраховането в парламента, между първо и второ четене нямаше време да бъде обмислена подобна идея. Нормално е от 1 януари 2007-а да заработи подобен обезпечителен фонд.

- Оправдаха ли се очакванията, че либерализацията ще намали цените на застраховките под нивата, определени от Комисията за финансов надзор (КФН)?

- Сбъднаха се. Цените средно намаляха с около 50%, всички компании свалиха цените си под прага. И всички са наясно, че в момента тече период на преразпределение на този пазар.

- Ще се увеличи ли цената на "Гражданска отговорност" след включване на Зелена карта, когато влезем в ЕС?

- Лично аз очаквам да се увеличи. В Гърция тази застраховка за среден клас автомобил струва 380 евро. У нас пазарът ще каже.

- Има ли реален ефект от информационната система, която трябваше да се изгради между застрахователите, КАТ и КФН с цел да "засече" шофьорите без застраховки?

- Има. Особено връзката КФН - Гаранционен фонд, в момента тя е двупосочна. Но що се касае до връзката Гаранционен фонд-КФН към КАТ, тя съществува, но нещата остават там. Няма обратна връзка.

визитка

Даниела Конова е родена във Видин. Завършила е СУ "Св.Климент Охридски", специалност математика. Кариерата й започва като научен сътрудник в Централния институт по изчислителна техника и технологии. От 1993 г. е в застрахователния бизнес. В Полша се дипломира като актюер и през 1998 г. е поканена в сформираната тогава дирекция "Застрахователен надзор", която по-късно оглавява. От 2000 г. е зам.-председател на "Орел-Г холдинг", а от 2004 г. е директор на компанията. От 12 май 2005 г. е председател на Асоциацията на българските застрахователи.
12
2010
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
23 Март 2006 21:07
Застрахователите са повече виновни от гражданите, защото обезмислят застраховките. Например при наводненията отказаха да плащат, защото това не били природни бедствия, а човешки грешки. А при земетресение застраховката не важи, ако съседът си е правил промени по апартамента. Т.е. съседът ти анулира застраховката ти. Защо да се застраховам тогава. Реално на нашия пазар не се предлагат работещи решения. Предлагат се илюзии, слещу които да ти вземат парите. Това не е пазар и играчите изобщо не знаят на кой свят са...
24 Март 2006 01:35
добри божилов е напълно прав - спомням си че едно време дори дядо ми на село имаше застрахователна култура. Без никой да го кара (а сега мислят закон след закон за задължително застраховане) затраховаше всичко - къща, стока, посеви. Ама знаеше че ако нещо стане и той няма вина ще му се плати, а няма да го напити армия "експерти" които тръгват от презумпцията че ти си виновен или случилото се събитие не е покрито от полицата и от 10 кладенеца вода носят за да те оставят безпомощен в беда. Познайте дали сега застрахова каквото и да е - да не е луд да дава пари да си купува фалшива сигурност Някой реват че българина нямал застрахователна култура. Напоротив - точно защото я има, затова отказва да хвърля пари нахалост.
Да не говорим че няколко месеца в БГ даже нямаше орган с правомощия да следи и регулира дейността на "застрахователите". Не случайно борците навлязоха здраво в този бизнес - това си е чист рекет при който уж прибираш пари за охрана от беди, а всъщност говорим за измама и озаконено изнудване, а в беда всеки да се спасява сам

Редактирано от - Pavlik Morozov на 24/03/2006 г/ 01:38:15

24 Март 2006 04:07
Застраховането като рожба на "науката" икономика е безсмислица. Целта на застрахователя е да събира парички които след това да си раздава като премийки. Никога един застраховател не е съгласен да плати на НЕ-негов човек. Т.е. правете си влог с лихва, щото застраховател може да се отметне по всякаква измислена причина. А такива причини - колкото искаш......ДГД застрахователите....
24 Март 2006 08:53
Факта, че има 9% застраховани е показателен, че все още има хляб за измамници в тази страна.
24 Март 2006 09:51
Че кой му пречи на българина да се застрахова при чужда застрахователна компания, а не при българска, ако толкова не му харесват нашите. Пък даже и при българска - по-добре все пак някаква застраховка, отколкото никаква.
24 Март 2006 09:55
Добри,
Прав си, че застрахователите трябва да внимават, но не си прав за следващото, което си написал!!
*
Първо
Ако имаш застраховка срещу природни бедствия, която покрива наводнение, не могат да ти откажат плащане, по причина, че било човешка грешка, защото такава не е доказана. Човек, приел такова изказване, ми напомня за случаите, когато от `гаранционния сервиз` идват с мултицет, измерват 235-8 волта и казват, че проблема ти е с Енергото, а гаранцията покривала до 230В. Обикновено, ако измериш с твой/нормален мултицет, напрежението е в граници - това е в графата "Ако мине номера" и доста често минава, поради ниската потребителска култура - в пъти по-често се случва с други стоки и услуги, отколкото при застраховките или кредитите!
**
Второ
Ако съседа ти /апартамент, не къща/ е направил конструктивни изменения в сградата без разрешение от отдел "Архитектура" е редно да ти откажат плащане!
Не вярвам докато е бутал стени /обикновено са такива измененията/ вие, съседите да не сте разбрали, но явно никой от вас не се е поинтересувал на какво основание го прави и не е сигнализирал в ДНСК или общината. Да не говорим, че е трябвало да поиска разрешение от вас. Значи сами сте се отказали от правата си, като вземеш впредвид, че жилищата ви са част от етажна СЪобщност.
Ето я пак ниската култура на живеещите в общността и отстояването на правата им!
В допълнение - земетресението обикновено не е включено в общите "Природни бедствия"
***
В заключение искам да отбележа, че банковото и застрахователното дело са доста добре регулирани области, а ощетените имат няколко варианта да потърсят правата си! Трудности има обикновено с фирмите, завършващи на "инс", но напоследък и те пазят имидж
Много по-често можеш да срещнеш проблеми с дефектни битови стоки и опасни храни...
И една забележка - досега положително мнение от теб за нещо не съм срещал. Но поне като пишеш отрицание, провери областта в която се изхождаш и се простирай до границата на компетентността си!
Каква е ползата от недоволните, които не показват как могат да бъдат задоволени?

Редактирано от - +- на 24/03/2006 г/ 10:00:53

24 Март 2006 10:32
Подкрепям мнението, че има големи проблеми с получаването на пари от застраховатилите. При земетресението в Кърджали се оказа, че земетресението също не е природно бедствие/освен коментираните тук наводнение/. Сигурно ако се застраховаш от наводнение, застрахователите ще кажат, че те не са виновни, понеже те не отговарят за дигите, или че ти си се застраховал за наводнение, а не си се застраховал за повдигане нивото на водата и т.н. Ако тръгнеш да си търсиш парите по съдебен ред, само ще си загубиш нервите и времето с нашата съдебна система. Лично съм виждал случаи, при които ощетените не получават нищо, като в един от тях бях аз и вече нищо не може да ме накара да се застраховам.
24 Март 2006 10:53
Госпожата изплю две камъчета: първо, че акцията с табелите имала за основна цел да намали броя на автомобилите, оттам - като съпоставим броя на щетите спрямо намаления брой на автомобилите ще получим по-висока щетимост и наесен ще застрахователното лоби ще отвори пак една голяма уста и ще иска увеличение на премиите по гражданската.
Второто интересно нещо, което се каза е, че у нас течало преразпределение на бизнеса.
Истина е, текло е, тече и ще тече в бъзеще, когато додат истинските европейски застрахователи.
24 Март 2006 13:09
Най-лошото е, че вместо да поощрят водачите да сключват ГО, с тази смяна на табелите става обратното - сключва се ГО само за три месеца, а после - ДГД застрахователите. И докато преди можеха да те спрат, защото нямаш стикер за ГО на предното стъкло, сега това ще е малко по-сложно, защото, макар и червен, стикерът ще си стои. Горко ви, ако ви тресне олигофрен без ГО, вие да сте без Каско, а той да няма ГО....
24 Март 2006 14:55
dobadoba, веднага се сещам как застрахователите могат да откажат да плащат за земетресение - казват че виновен за пораженията е лошия строеж, т.е. сам си си виновен че живееш в такава къща. а факта че е трябвало техен експерт да огледа и да предели затрахователната полица на базата на качеството строеж и вероятността от типа събитие въобще не се споменава. чак като дойде време да плащат се сещат че не са оценили правилно риска и веднага прехвърлят отговорността за това на някого другиго. и знаят че няма институция която да ги задължи да се държат коректно с клиентите си. само че хората се усетиха и не щат да се застраховат. в следствие на което мутрафоните почнаха чрез лобито си да внасят закон след закон за задължително застраховане на това или онова
това ако е есвободен пазар здраве му кажи. поредния подарен държавен монопол

24 Март 2006 16:58
Освен всичко към гореизказаните мнения искам да добавя, че застрахователните дружества действат на принципа на пирамидите и си формират огромни печалби, т.е. всичко което даваш като застраховка си остава за тях разпределено процентно от най ниското ниво до най високото. Сформират някакви екипи и новодошлият застраховател работи за тези преди него. Да обявят направо че си търсят спонсори и да си турят софрата. Ако средствата, които набират не си ги разпределят помежду си, а действително помагат на изпадналите в беда ще се застраховат повече хора. На сегашния принцип се застраховат само луди за връзване.
24 Март 2006 21:07
+-,

Доколкото не съществува реална възможност съседите да се контролират едни други, е абсурд заради съседа да ти пада застраховката, ако ще неговите промени да представляват избиване на целите основи на сградата. Ти не си виновен за това. Застрахователят трябва да плати, а след това да си търси регресно парите от виновника. Застрахователят трябва да калкулира и рискът съсед да прави промени и да ти вдигне малко цената от това. И да ти даде полица в която плащаш и ако стане нещо получаваш обещетение - без формалности. Съгласен съм вместо премия от 100 лв. да дам 200, но да ги няма условностите. Да имам покритие за имота си, който струва 40-50 хиляди. Спрямо тях 100 лв. разлика са нищо. Но застрахователите не правят това. Те предлагат само опцията със 100 лв. и много условности. Т.е. предлагат една лъжа. За какво да им я купувам...

Редактирано от - Dobri_Bozhilov на 24/03/2006 г/ 21:09:59

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД