:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,905
Активни 694
Страници 23,470
За един ден 1,302,066

Третата поправка на конституцията - и с нея, и без нея ....

Измененията в основния закон насила станаха евроекспертен проблем. Те не променят нищо съществено, но са удобни на политическия елит да говори, че нещо все пак се случва
Снимка: "Сега"
След нервната намеса на министър Кунева текстът за правосъдния министър бе редактиран - той вече няма да контролира съдебната система, а ще проверява.
Третата поправка в конституцията, чието окончателно приемане е насрочено за днес, 30 март, неочаквано разпали такъв политико-магистратски евродебат, като че ли ще променят статуквото в държавата.

А става дума за насила разпалени спорове и скандали, в които аргументите "за" и "против" по същество липсваха за сметка на олелията и прокобата как точно заради тях Европейският съюз ще ни наложи предпазна клауза по Глава 24 "Правосъдие и вътрешни работи". Стигна се до оперетни моменти, в които се обясняваше как Еврокомисията нямала специалисти по конституционно право, за да може да направи обективен преглед на промените, до постоянно сменящи се мнения на министри и политици, до управленски и опозиционни юридически гафове, до упреци в инатене и до взаимни обвинения как се подлагало на опасност еврочленството ни.

Нищо подобно. По презумпция и по куп обективни и субективни причини



Третата поправка е камуфлаж



и има едничката цел да регистрира някакъв опит за промяна в най-деликатната и най-критикуваната област по линия на бъдещото членство в ЕС - правосъдието и вътрешните работи. Така е и с новия Наказателно-процесуален кодекс (влизащ в сила от 28 април т.г), за проблемите от който вече започнаха предупрежденията, и с новия закон за МВР (влизащ в сила на 1 май т.г.), който със сигурност в началото ще предизвика сътресения в системата.

Обективно депутатите бяха с вързани ръце, благодарение на две последователни решения на Конституционния съд - от 2003 г. и от 2005 г., които намалиха до минимум възможностите за промени в конституцията по линия на съдебната система. Другото ограничение дойде от различните становища на коалиционните партньори от управляващата коалиция от БСП, НДСВ и ДПС (както междувпрочем и вътре в самите партии) по обема и съдържанието на промените. Едните искаха например да падне изцяло имунитетът на народните представители, други държаха частично да се запази. Част от управляващите предлагаха да падне неприкосновеността поне на прокурорите и следователите и да остане само на съдиите, други пък държаха всички магистрати да си останат с поне функционален имунитет. Едните настояваха сега да се промени и частта за местното самоуправление и да се дадат повече права на общините, другите контрираха, че трябва да се концентрират само върху "възможните и непосредствено необходимите" промени.

Така на практика се родиха само безобидни изменения,



колкото някои да ги представят за кардинални



Основната разправия беше главно за имунитета на народните представители и правомощията на правосъдния министър. И в двата случая за натиск бяха използвани имагинерни аргументи: "Европейски съюз", "Еврокомисията" и "евроекспертите". Твърдеше се, че някакви анонимни структури и хора искали това или онова. В първия случай се твърдеше, че Съюзът настоява да падне изцяло имунитетът на депутатите. Това не стана. При втория пък твърдението бе, че експертите от ЕК са против правомощията на правосъдния министър. Тук всичко се реши с една редакционна поправка, министърът няма да контролира, а ще проверява.

Всъщност изобщо не е ясно защо точно това бе превърнато в проблем миналата седмица.

И сега по закона за съдебната власт инспекторатът към правосъдното министерство има право да проверява прокуратурата и съда до апелативно ниво за образуването, движението и приключването на делата и преписките. Нещо повече. И от ЕС, и от магистратските среди смятаха, че е далеч по-добре да бъде разширено правото на инспекторите на министъра на правосъдието - да могат да проверяват и върховните съдилища и прокуратури. Като елемент от противодействието срещу възможностите за корупция вътре в системата. Така например ще се знае дали се спазват сроковете, дали не се задържа или не се ускорява нарочно едно дело или преписка. И това се предвижда да стане не само чрез промените в конституцията, но и чрез вече внесени промени в закона за съдебната власт.

Като цяло точно магистратското съсловие е против промените в основния закон. На десетки форуми представители на най-висшите ръководни органи на съда, следствието и прокуратурата ги обявиха за безсмислени, опасни, противоконституционни. Дори шефът на Върховния касационен съд Иван Григоров обяви, че ще изчака доклада на Еврокомисията и след април вероятно ще сезира Конституционния съд. Интересно дали ще изпълни заканата си, или просто така си е говорел. Главният прокурор Борис Велчев пък обяви вчера, че би сезирал КС само ако някой злоупотреби с промените.

В крайна сметка одумваните поправки са определено безсмислени, но поне са сравнително безобидни. Какво от това, че омбудсманът ще фигурира в конституцията, след като не се променят по никакъв начин правомощията му, които има сега по закон? Само дето ще може да сезира КС, но единствено с искане за отмяна на противоречащи на конституцията закони, и то ако се нарушават правата и свободите на гражданите. Като имаме пет институции, които сега могат да се обръщат към съда, всичко ли ни е наред?

Вписването на възможността и дознанието в МВР да разследва само узаконява едно противоконституционно фактическо положение. Това че ще може да се свалят имунитетите на депутатите за всички престъпления от общ характер, а не само за тежките, също нищо не променя. Досега за 15 години са искани 8 имунитета, и то винаги е имало грандиозни скандали в парламента. И само един е осъден. По същество статуквото се запазва, защото депутатите си оставиха правото те да разрешават дали да бъде свален или не нечий имунитет. Само скандалите ще стават по-често и ще са по-шумни. Вярно е, че народният представител с поискан имунитет вече може и сам да се откаже от него, но пак парламентът трябва да гласува.

И този път



не се бръкна дълбоко в "правосъдната рана"



Общо е мнението - и на опозицията, и на тези, които са "за", че в общи линии съдебната реформа тепърва предстои. Но пак се влиза в словесната въртележка, че без Велико Народно събрание това не е възможно, ерго трябва ли да свика и кога и т.н., и т.н.

В крайна сметка Третата поправка и дебатите около нея дадоха възможност на много политици, министри, депутати и магистрати да се налудуват.

Сега остава номерът да мине и пред Еврокомисията, която необяснимо се е втренчила точно в тези конституционни промени. Освен ако някой откъм България не й пали огъня.

А за истинската съдебна реформа ще чакаме.
Снимка: "Сега"
Заместник-председателят на Европейската комисия Франко Фратини похвали промените в конституцията, когато беше в края на януари у нас. Че нашите управляващи им придават по-голямо значение, отколкото в действителност имат, е обяснимо. Но странно защо и в Брюксел смятат или се правят, че това наистина е важно.
Де юре

Какво предвиждат поправките?

- парламентът да изслушва и приема годишните доклади на председателите на върховните съдилища и на главния прокурор;

- парламентарен импийчмънт на тримата големи в съдебната власт - главния прокурор и председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд. Идеята е 2/3 от депутатите да могат да ги отстраняват при трайна невъзможност да изпълняват задълженията си за повече от една година, при тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и за действия, които накърняват престижа на съдебната власт. Правото да бъдат махани от постовете им тримата големи на тези основания се запазват и за Висшия съдебен съвет;

- министърът на правосъдието получава правомощия да изготвя проекта за бюджета на съдебната власт и ще го внася във ВСС, ще управлява имуществото на съдебната власт, ще прави предложения пред ВСС за назначаване, повишаване, понижаване и освобождаване на магистрати, ще организира квалификацията на магистратите, ще проверява реда на образуване, движение и решаване на делата и преписките;

- депутатският имунитет се ограничава - народните представители ще бъдат разследвани вече и за престъпления от общ характер, а не само за тежки, предвиждащи над 5 години затвор, както досега. Това ще става обаче след искане на главния прокурор и разрешение от НС;

- закрепването на дознанието в конституцията;

- въвеждане на институцията омбудсман и в основния закон;
6
1867
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
30 Март 2006 07:04
Доста добре. Вече споменах каква цел преследват настоящите управляващи- да се запази мъглата за да може дълго да продължи краденето от народа. Ако влезем в ЕС, постепенно ще трябва БКП-ДПС да започнат да спират или поне да намалят краденето. Е да ама те точно това не искат. Сега са силни и трупат капиталите. Народа ли ? ......ДГД.......
30 Март 2006 10:25
В доклада на 17 май ще има ясно послание на чист български език че до 01.01.2007 година България трябва да отмени възможностите за следващи свиквания на Велико Народно Събрание. Тази отмяна на Велико Народно Събрание става само чрез Велико Народно Събрание!
Колкото по рано толкова по добре.
Времето на много да чакат свърши вчера!
30 Март 2006 11:49
А.Александров очевидно е фин човек - първоначално заглавието е завършвало така " ...... - се в гъза" ...
30 Март 2006 16:18
колкото и да не им се иска на "народните" представители ще влезем в ЕС и ще приемем техния ред.Идва края на краденето в неусвес.Рано или късно ще ви бъде потърсена отговорност за безобразията.
31 Март 2006 00:10
Всъщност, за какъв чеп са ни тези 240 гъ*лизци? Правят промени в основния закон и ни обясняват, че така е казал EU. Ами добре, ама на мен ще ми е по лесно без тези, и без това европейския съюз казва какво да се прави.
А и с данъците на редовия българин ще се купуват 240 луксозни коли, по-малко!
31 Март 2006 00:13
Парламентът прие напук на ЕС промените в конституцията
в. "МОНИТОР"-31.03.2006
Шефът на външната комисия в НС Соломон Паси разведе Ван Орден из парламента, за да му покаже къде се коват законите, заради които Европа ни критикува.
................
Мнозинството в парламента прие окончателните промени в конституцията въпреки критиките на Европа. Депутатите се съобразиха само с една от забележките на евроекспертите и замениха правото на правосъдния министър да контролира хода на делата с възможността да ги наблюдава. Спорните текстове за освобождаването на главния прокурор и шефовете на ВАС и ВКС от парламента и представяне на годишните им доклади пред депутатите останаха. Промените бяха приети поименно със 184 гласа от БСП, НДСВ, ДПС и БНС. 34 депутати от ДСБ, ОДС и "Атака" бяха против....
..............................
ЦЕЛИЯТ МАТЕРИАЛ ТУК:
Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД