:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,930
Активни 702
Страници 23,495
За един ден 1,302,066
Почивка

Иде лято: Ханс е в "Албена", Иван - в Кушадасъ

Понякога отпуската у нас излиза по-евтино на чуждите, отколкото на родните туристи
Снимки: Архив "Сега"
Докато черноморските ни курорти стават все по-луксозни, почиващите в тях българи все повече намаляват.
Април 2006 г. Повечето българи още не са се сетили за лятната почивка или мислят, че е прекалено рано да се занимават с това. Чужденците обаче отдавна са планирали морския си отдих, включително и по нашето Черноморие - хотелите там са пълни с резервации на чужди гости за юли и август.

Въпреки че след последните поправки в Закона за туризма цените за българи и за чужденци трябва да са изравнени от това лято, досегашната практика показва, че не са рядкост случаите, в които



нощувка в роден хотел излиза по-солено на българските туристи,



отколкото на гостите на страната. Този факт също бе причина собствениците на хотели по морето да побързат и предварително да обявят отстъпки за българите по вече изпитаната рецепта на зимните курорти - като бонус за постоянни клиенти.

Макар на пръв поглед да звучи нелогично, оказва се, че е възможно едноседмична почивка в български хотел да излезе по-евтино, ако се купи примерно от Австрия вместо директно оттук. Не само защото нашите хотели правят значителни отстъпки за чуждите туроператори, които водят огромен брой туристи. Но и защото чуждите агенции сключват договорите си значително по-рано и заплащат на хотелите предварително за услугата, за което ползват и отстъпки в цената.

Едноседмичен отдих през май в двойна стая в 4-звездния хотел "Гергана бийч" в курорта Албена например излиза 360 евро на един германец. Цената е пакетна, включва и самолетния билет. Нощувките и закуските, които се съдържат в пакета, в случая струват около 35 евро на ден, или близо 70 лв.

Подобна е цената за чужденец и в хотел "Оазис" в същия курорт - 400 евро пакетът за едноседмична ваканция. Ако е избрал някой от големите туроператори, които редовно пълнят хотелите, германецът може да се уреди с нощувка и за 20 евро на вечер. Причината е в големите намаления, които дават хотелите на агентите, успели да ги запълнят за целия сезон.

За българи един ден в "Гергана бийч" обаче струва 88 лв., тоест близо с 20 лв. повече. И се увеличава с разгара на сезона, както и за чужденците, офертите за които през най-силните месеци като юли и август са доста по-високи - около 620 евро на седмица. Ако все пак и нашенецът помисли за отпуската си малко по-рано и направи резервация до 15 юни, ще може да ползва 10% отстъпка.

Примерът е показателен за парадокса, който съществува при закупуването на ваканция от България или от чужбина.

Проверка на "Сега" показа, че няма пречки



българин да си купи едноседмична почивка у нас от Германия



Достатъчно е парите да се преведат по банков път. Сравнението между офертите на немско туристическо бюро и на българска агенция за един и същ 4-звезден хотел в Албена показа разлика от 2 лв. на ден в цената на нощувката в полза на превода зад граница. Малка разлика, но все пак я има.

"Почивка за 14 дни в тризвезден хотел по нашето Черноморие, закупена в чужбина от чужд туроператор, ще ви излезе около 600 евро. Докато ако си я купите у нас, ще ви струва поне 20% отгоре", казва Цветан Тончев, председател на Българската туристическа камара. По думите му за две седмици разликата в цената е поне 100 евро. Чрез ТУИ и "Некерман" българите в чужбина масово вземат почивки у нас на много по-ниски цени, отколкото ако си ги купят на място, казва той.

Спокойно можете да си осигурите почивката в България и от Лондон. "Никой не ви пита българин ли сте или англичанин, когато отидете в туристическа агенция", обяснява председателят на Националния хотелиерски мениджмънт клуб Илиян Иванов.

Самият той за седмица в английската столица е похарчил 600 лири, които включвали и самолетния билет, и застраховката. За десетдневна почивка в Созопол обаче миналото лято дал 2500 лв. Заради това според него икономически активните българи почиват в чужбина, а не у нас. Освен популярните дестинации в Турция и Гърция масово са разпространени и оферти за по-евтините испански курорти.

Данните сочат, че миналата година от страната ни са изтекли 800 млн. евро от българи, предпочели да прекарат отпуските си в чужбина. "Това са над 1 млн. туристи или около 1.5 млрд. лв. загуба на национален капитал", коментира горчиво Иванов.

Според Велика Вълканкина, мениджър продажби в "Албена" АД обаче няма никаква гаранция, че при всички случаи закупената от чужбина почивка ще излезе по-евтино. "Хотелите в Албена продават услугите си на чуждите туроператори на нетна цена, със 7% ДДС и без комисиона, но въпрос на политика на туроператорите е да определят крайната цена на пакетите си", обяснява тя. Ако имат изгодни договори с авиокомпании и самолетните билети за клиентите им също са евтини, тогава действително почивката може да излезе съвсем на сметка. Но договорите между чуждите туристически агенции и "Албена" обикновено се сключват за конкретен пазар - руски, германски или английски. Така че те са задължени да продават пакетите си съответно само на руснаци, германци или англичани.

А и



остава проблемът с транспорта



Не всички туристически агенции в чужбина са съгласни да продават почивката на части, т.е. на клиенти от България да продадат само престоя в хотела, а на клиентите от родните им страни - хотела плюс самолетния билет. Договорите, които сключват с авиокомпаниите, също са на едро и поради това те ползват огромни намаления за транспорта.

Съществува и обратният случай - чужденец да предпочете цени за българи. Самата Вълканкина имала редовни клиенти от години - семейство българин и германка, които предпочитали да ползват услугите на даден хотел по цените за българи. "Уловката" е използването на 10-процентната отстъпка, когато почивката се резервира и заплати достатъчно рано. В тези случаи човек може да почива изгодно в луксозни хотели, твърди Вълканкина.

"Нормално е да предлагаме големи намаления за чужденци, тъй като с чуждите туроператори договаряме огромен контингент от туристи. Освен това те плащат предварително и ни осигуряват почти пълна заетост от 1 май до 30 октомври", обяснява Гергана Занева от отдел "Маркетинг и продажби" в курорта Албена.

А българите напоследък предпочитат индивидуални, единични посещения, които не гарантират толкова голяма печалба на хотелите. Все пак да се отиде до морето за един уикенд през лятото и същевременно да се намери поносима цена в приличен хотел са две не съвсем съвместими неща. Изходът вероятно е и ние да се научим да живеем по-скучно, което включва и това да планираме отдиха си по европейски, няколко месеца по-рано.





КАРЕ

Данъчни неволи

И тази година туристическите пакети, които се продават в чужбина, се облагат със 7% ДДС. За пакетите за българи в България се плащат 20%. Представителите на туристическия бранш, които разчитат на печалбите си главно от чуждите туристи, остро протестираха срещу плановете още от догодина данъкът и за двете продажби да се изравни, но в полза на максималната ставка от 20 на сто. Аргументът на финансовото министерство бе свързан с очакваното членство на България в ЕС.

Засега облекчението, което браншът успя да извоюва, е догодина ставката от 7% да се запази само за нощувките. Според фирмите от сектора обаче това не е достатъчно, за да се запази конкурентоспособността на България спрямо близките туристически дестинации. Дори и онези от тях, които вече са в ЕС, успешно се възползват от всички отстъпки, допускани в европейската директива, и са си осигурили по-добро данъчно облагане.

Но дори и 7-процентната отстъпка за нощувките в българските хотели ще е временна. Приетият от правителството проектозакон за ДДС предвижда налогът постепенно да се увеличава и след няколко години да стигне 20%.
 Турция, Кушадасъ. Почивката в този курорт не отстъпва на българските, а повечето оферти са далеч по-изгодни.
 4-звездният хотел "Гергана" в курорта Албена.
 Кушадасъ, Турция
 Кушадасъ, Турция
 Курортът Албена
33
7745
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
19 Април 2006 23:16
Та не разбрах що киселото млеко и лекарствата са с висок ДДС, а туризЪма с нисък?...м?
И като Ханс види, че в КушадасЪ му е по-ефтинко, обслужено, зеленко и спокойно и нашенските мутри кого ще скубят, милите те...раковата метастаза изяжда организма и после сама погива.

_____________________________________
ИДЕОЛОГИЯТА НА ТИКВАТА: Не е само важно на мен да ми е добре, важно е и на народа да му е зле.
19 Април 2006 23:35
Ханс ще си е в Германия това лято - Цар Футбол няма конкуренти. Та Иван ще заеме и тези пролуки. Свят голям - хора всякакви...
19 Април 2006 23:38
А на бас, че и Иван ще си седи дома, а мутрафоните-хотелиери ще си седат на топките цело лето.

_____________________________________
ИДЕОЛОГИЯТА НА ТИКВАТА: Не е само важно на мен да ми е добре, важно е и на народа да му е зле.
20 Април 2006 00:25
Това лято съм в Малайзия. Перентиан островите са добри за гмуркане, каквото няма нито в Турция, нито е мислимо в България. 15 метра прозрачност на водата няма в България и Турция. Всеки българин от средната класа трябва да започне да си позволява да ходи често не само в Турция и скапана Испания, а и до наистина райски местенца като Тайланд и родината на Сандокан. А нашите мутри да фалират със скапаните си хотели.
20 Април 2006 01:20
Понякога отпуската у нас излиза по-евтино на чуждите, отколкото на родните туристи
Не понякога, а винаги. И така беше още по времето на волното дишане, така продължава да е и сега.
20 Април 2006 03:30
Е ако се замислим всичко си е на ред.Елементарна пазарна логика с която се сблъскваме всеки ден.По рано си резервирате билет-плащате по малко или купувате групов билет пътувате по евтино.
20 Април 2006 07:29
Защо точно Кушадасъ? Колкото и да са зле Златни и Слънчев бряг, по-зле не могат да бъдат от Кушадасъ.
20 Април 2006 09:23
Българите- пълначи на ДУПКИ в програмите- жалки мижитурки по родното черноморие, жертви на селяндури (собсвеници на хотели и обслужващ персонал)

никога вече БГ морие!!!!
20 Април 2006 09:24
Нещо не схванах - 1 милион българи почиват в чужбина? При 2 мил. работещи това означава, че заплатите са се увеличили без да разберем...
20 Април 2006 09:25
Пропуснах пенсионетите - да ме извинят, приятна почивка на Хаваите!
20 Април 2006 09:31
В Холандия резервациите за турските курорти са с 42% по-малко от миналата. Главно влияят факторите атентат и птичи грип.
Процентът на холандските туристи, почиващи в България, за миналата година е +76. Но е само 0, 5% от потока туристи като цяло. Засега тенденцията към увеличаване на броя на туристите от Холандия към България се запазва. И това е радостната новина.
20 Април 2006 09:40
sassos,
много си неосведомен и с предразсъдъци. Погледни долния сайт, а от там можеш да получиш информация за всички курорти в Турция, чрез -
Турция; статьи

http://www.stodorog.ru/country/article.as p?id_host_country_pages=670

(Сайтът е руски!)
20 Април 2006 10:16
Съжалявам Епикур,
ама за кое точно не съм осведомен? И за кое имам предразсъдъци? Какво точно искаш да кажеш със статията? За твое сведение тази моя констатация я пиша като пряк наблюдател. А ти бил ли си по тези места?
20 Април 2006 10:23
Пасив, не почиват, ами си търсят работа в чужбина.
20 Април 2006 11:20
sassos
Наистина прехвалените турски курорти не са нищо особенно.Моя позната германка беше март месец в Кушадасъ и е останала силно разочарована.Храната била под всякаква критика 7 дена ги гостили с 1 модел доматена супа, направо полудяли, а и самата обстановка била доста трагична.Предната година беше посетила Златните и според нея е било несравнимо по хубаво и приятно.
20 Април 2006 11:49
айй да не се засегнеш, ама доводи от типа "мой познат видял" ,"една жена каза" ... са леко олекотени

Впечатленията ми са , че от един приличен соц. курорт, който с деликатни движения можеше да се превърне в средностатистически луксозен курорт, те /мутрите и милиционерите/ направиха железобетонно гето, за живеещи на социални помощи западноевропейци, хазартно настроени семити и прясно обогатяли руснаци !
И от цялата работа интерес има само хотелиера, щото въпросните "тарджет" групи си карат на "олл-инклузив" и не харчат извън хотела и казиното!

за Зл. Пясъци става дума.
20 Април 2006 12:15
Българите курорти са привлекателни с това, за което хората всъщност ходят на почивка - лесно достъпнен евтин алкохол и непретенциозно ебливо местно население. Семействата с деца също са доволни щото нема никакви забавления, които да се чувстват длъжни да опитат и могат да си кесят на плажа цел ден и да си четат вестници - истинската почивка за семейния човек.

Ако посетите разнуте му културни забележителности в Рим, Париж или Виена ще видите пълчища уморени нещастни хора, влачещи се обезверено по безкрайни коридори с наредени грънци и модернистични цапанаци. Що се чудите, че после им харесва да идат в некой бетонен комплес като Златните и да поркат, плюскат, спат и ебат до насита. Що се отнася до мръсотията, добре дресираните западняци със сигурност оценяват възможността да се свинят на спокойствие една-две седмици в годината.
20 Април 2006 12:38
Ако Ханс е в "Албена", Иван е в Кушадасъ, то къде тогава е Хасан
20 Април 2006 12:42
chown
за доводите си прав наистина, но просто исках да дам пример и със независимо според мен мнение, че прехвалените от някой турски курорти не са нещо особенно, а да не говорим и за отношението към жените които отиват там без придружител(мъж).Dори и таксиметровите шофиори са си искали, което я е възмутило изключително много.И това нещо не го чувам за първи път.
20 Април 2006 12:53
Как къде е Хасан??!!
Бай Хасан е у форума, то е ясно
20 Април 2006 14:18
Агенциите в чужбина не са задължени да продават на немци, но пък купуването на услуга е свързана с адрес в Германия, което е пречката за българите. С електронните самолетни билети е малко по-различно и врътката е постижима Статията говори само за пари и евтино, а не споменава качество на услуга и индиректните проиритети, напр. много българи предпочитат да пътуват в чужбина поради причината, че преди 1989 не са имали тази възможност.

takvor onik
达 可 沃 尔 奥 尼 克 保 多 利 昂
God Bless U!!!
20 Април 2006 15:04
7 нащувки в хотел на самия бряг в Кушадасъ с включено всичко което си помислиш:закуска, обяд, вечеря на блок маса+закуски в 10 и 16 чеса + бира и безалкохолно когато пожелаеш+твърд местен алкохол/водка, джин, мастика и др. на корем след 16 часа + бяло и червено вино колкото желаеш/ и барбекю всяка вечер след основната вечеря. Екскурзия до Ефес и гроба на Дева Мария. И всичко това за не повече от 400 лева. Хотела е ***. Включен е и транспорта. И неограничени възможности да разгледаш неща за които само си чувал.

В БГ такова нещо не можеш и да сънуваш. Тук ще ти смъкнат кожата ако можеш да си го позволиш все пак. А и нищо не можеш да видиш.
20 Април 2006 15:14
И всичко го правят от душа и сърце. Кражбата е непознато нещо Плажовете прекрасни, но не толкова чисти като нашите. Опитайте и няма да помислите никога за нашето Черноморие. Ако можеш да си позволиш/около50 Евро/ всеки ден има корабче до о-вСамос, Гърция.Ще се влюбите в Турция.Тази година ще ида в Бодром. Малко е по- скъпо но си оправдава сумата. Говоря групови почивки с туроператор.
20 Април 2006 15:26
400 лева да идеш да се свреш у некъв хотел и като си покажеш носа да те погнат един билюк мангалоподобни търговци. За разнообразие и срещу допълнително заплащане мое да идеш да се катериш по ефеските и гръцките камъняци. Ти луд ли си бе.
20 Април 2006 15:32
КУ-КУ грешиш! Във ваканционото селище със собствен плаж могат да влезнат само гости на хотела. Опитай! http://www.clublaroute.com
20 Април 2006 15:55
Пръдливия Ханс "почива" в Хотел Глист за 249 евро за 1 седмица със самолет, прави рекламация за 50 евро щото го гледали накриво, и познайте колко му излиза на края. Това е чистата истина за българския прехвален туризъм, евтин, мизерен, почити безплатен, африканизиран, трета цедка, сервилен и безперспективен.
20 Април 2006 16:12
Бай Драгане,
Всичко, което пишеш звучи като написано в рекламна брошура. Но всъщност съм убеден, че не си бил там.
Но да те започна подред - този филм с яденето и пиенето го има в Турция, но спокойно мога да заложа пари, че го няма в тризвездните хотели в Кушадасъ. А там където го има това ядене и пиене се плаща по над 1000 лева на калпак. Второ - 400 лева вероятно е добра цена за Кушадасъ с тази особеност, че е с автобус. А с автобус се стига до там май за 20 часа. Приятно пътуване!
Трето - в Кушадасъ, както и другаде в Турция ( и в България, разбира се) звездите не съответстват на стандарта.
Четвърто - твърде вероятно въобще не си бил там. Ефес е добре да бъде посетен, но вЕрвай ми край останалите турски курорти има поне още 10 подобни места(например Мира и Симена). А що се отнася до България, то комбинацията от Римските терми и Археологическия музей във Варна, достойно може да конкурира. А колкото до "гроба на Дева Мария" по-добре не споменавай тази велика атракция.
Пето - за плажовете. В Кушадасъ няма плаж достоен да конкурира плажа на Златни пясъци.
Шесто - ако ще се влюбваш в Турция, избери например Ичмелер или Белек. Просто Кушадасъ е долнопробен курорт, каквито скоро ще станат и нашите. Изключвам два или три хотела край Кушадасъ ( на около 10 км), които са много добри.
20 Април 2006 17:46
риж
21 Април 2006 05:59
Г-н Ку-Ку не само в Турция, ами и във Варна не е стъпвал последните 20 години. Сасос е горе-долу прав, освен за курортите all inclusive в Турция, за което бай Драган е по-прав. All inclusive са и карибските курорти също с такива народни цени, и югоизточноазиатските и т.н. Такива са и хотелите на РИУ в България (Арабела на Златните например), така беше и Русалка - Клуб Мед още от време оно. Това обаче не е рай, както го преживява бай Драган, ами ад - представи си една седмица такова плюскане и поркане, като на американски круиз. Живо самоубивство! За мене и хотела на Златните със закуска (на корем) е сериозна заплаха за линията.
*
За културните развлечения във Варна - страшно съжалявам, че си ходим винаги в края на август след края на Варненско лято, да вземем само джаз фестивала на Анатолий Вапиров, наистина е европейско събитие. Или балетния конкурс. Сасос е прав и за Археологическия музей (сцена и на джаз фестивала) - халколитния некропол е световно призната забележителност, и музея не е изнурителен като Лувъра и Музеи Ватикани, макар за нашите условия да е голям. За децата има и делфинариум и акваполис, и разни планетариуми и аквариумо-терариуми, за тия с по-стиснатите родители - безплатни басейни с пързалки до самия плаж, из които да се въргалят цял ден - виждал съм спестовни нашенци да си носят и закуска и диня от къщи.
21 Април 2006 14:58
Има си Турция и Турция. Може да са два хотела един до друг и от единия да не са доволни, а от другия - да са и то много. Най-често хората не са доволни от турци, които са понаправили някоя пара в Германия и сега правят хотел заедно с роднините и челядта, която в същност си кара отпуската и работи едновременно. Да, ама това са турци от Германия - прости хора от Анадола, чужди на всякакво образование, на които свободата им се е качила не знам къде и сега си избиват вкл. и комплексите, натрупани с годините. Самите турски хотели не отговарят на звездите си, затова и във всички каталози си пише: турски звезди.
Бил съм в сравнително хубави хотели *** без и с all inclusive - последното за две седмици около 750 ? на човек и е точно това, което се каза по-горе: маса с всичко възможно сутрин, вкл и спагети и "помфрити", пържен турски салам sucuk, бяло сирене, жълто сирене (турците както и повечето българи от други сирена ги е страх!), юфки, чушки, домати, краставици, плодове според месеца и най-невероятни симиди (или беше симити) - всякакви кифлички - завити, навити, подострени, с бадемче и пр. Кафето е боклук, за сметка на това концентрирания чай може да се пие идеално за кафе!
21 Април 2006 15:11
За да не става дълго искам само да кажа, че турците, истинските турци - било то в или около Анталия или Алания са просто гостроприемни и естествено любезни, а нашите хора с нищо не можеш да ги накараш даже да проумеят думата любезност. Все им напомня "мазненето" явно. Нищо, че не са чели книгата. Има любезни млади екскурзоводчета, ама те пък толкова им е мозъка: На идване от аерогарата за Златни, минавайки покрай музея, екскурзоводката каза "new bank", която пак беше отляво и веднага след музея, ама чак пък толкоз да е важна! А за музея нито дума. Добре, че всички знаем къде е бившата девическа гимназия и че са я обърнали на музей, та "открехнахме" и други от хотела. Чудесен музей! Много хубаво беше направено сравнението с Лувъра и Музеи Ватикани. То от хубаво също втръсва.
И още нещо, говорейки за Варна. Побитите камъни селяните от Варна разбира се не ги знаят, ама как не се намери един истински варненец да каже какво има там. Англичаните за една купчина камъни край Bath събират милиони лири на година, а в БГ има такива работи и никой нищо не знае. На стария път за София има една ръждясала тенекиена табела! Не знам само дали не беше и от време оно - Декили Таш.
21 Април 2006 15:14
Понеже някои не са разбрали какво искам да кажа - Кушадасъ е долнопробен курорт. Не си струва да ходите там! По-зле е от Златни пясъци! Единствено си струва в хотелите, които са преди Кушадасъ на около 10 км или повече от северната страна и мисля, че имаше един от южната. Това са хотелски комплекси от затворен тип. Обаче за там 400 лева не стигат. Ако все пак избора е паднал на Турция, препоръчвам Ичмелер (да не се бърка с Мармарис) или курортите край Анталия.
22 Април 2006 02:02
Аз имам малко по-други впечатления от Николас - на Златните има и много хубави млади българи, говорят езици и имат западни обноски. Даже и по алеите раздават позиви на дискотеки и стрип клубове. За Побитите камъни ето какво пише на ББС:

Petrified Forest: According to the locals, Pobiti Kamani, or in English, the petrified forest, is the eighth wonder of the world. Sitting in the heart of the countryside just 10 miles west of the city of Varna is this strange collection of limestone formations that stretch for about half a mile. Most excursions to Varna stop here or you can catch a taxi from the city centre.

За любезността на турците съм съгласен, и се мъчат да говорят английски, но мъжете заглеждат дупетата на момите по улиците.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД