Докато черноморските ни курорти стават все по-луксозни, почиващите в тях българи все повече намаляват. |
Въпреки че след последните поправки в Закона за туризма цените за българи и за чужденци трябва да са изравнени от това лято, досегашната практика показва, че не са рядкост случаите, в които
нощувка в роден хотел излиза по-солено на българските туристи,
отколкото на гостите на страната. Този факт също бе причина собствениците на хотели по морето да побързат и предварително да обявят отстъпки за българите по вече изпитаната рецепта на зимните курорти - като бонус за постоянни клиенти.
Макар на пръв поглед да звучи нелогично, оказва се, че е възможно едноседмична почивка в български хотел да излезе по-евтино, ако се купи примерно от Австрия вместо директно оттук. Не само защото нашите хотели правят значителни отстъпки за чуждите туроператори, които водят огромен брой туристи. Но и защото чуждите агенции сключват договорите си значително по-рано и заплащат на хотелите предварително за услугата, за което ползват и отстъпки в цената.
Едноседмичен отдих през май в двойна стая в 4-звездния хотел "Гергана бийч" в курорта Албена например излиза 360 евро на един германец. Цената е пакетна, включва и самолетния билет. Нощувките и закуските, които се съдържат в пакета, в случая струват около 35 евро на ден, или близо 70 лв.
Подобна е цената за чужденец и в хотел "Оазис" в същия курорт - 400 евро пакетът за едноседмична ваканция. Ако е избрал някой от големите туроператори, които редовно пълнят хотелите, германецът може да се уреди с нощувка и за 20 евро на вечер. Причината е в големите намаления, които дават хотелите на агентите, успели да ги запълнят за целия сезон.
За българи един ден в "Гергана бийч" обаче струва 88 лв., тоест близо с 20 лв. повече. И се увеличава с разгара на сезона, както и за чужденците, офертите за които през най-силните месеци като юли и август са доста по-високи - около 620 евро на седмица. Ако все пак и нашенецът помисли за отпуската си малко по-рано и направи резервация до 15 юни, ще може да ползва 10% отстъпка.
Примерът е показателен за парадокса, който съществува при закупуването на ваканция от България или от чужбина.
Проверка на "Сега" показа, че няма пречки
българин да си купи едноседмична почивка у нас от Германия
Достатъчно е парите да се преведат по банков път. Сравнението между офертите на немско туристическо бюро и на българска агенция за един и същ 4-звезден хотел в Албена показа разлика от 2 лв. на ден в цената на нощувката в полза на превода зад граница. Малка разлика, но все пак я има.
"Почивка за 14 дни в тризвезден хотел по нашето Черноморие, закупена в чужбина от чужд туроператор, ще ви излезе около 600 евро. Докато ако си я купите у нас, ще ви струва поне 20% отгоре", казва Цветан Тончев, председател на Българската туристическа камара. По думите му за две седмици разликата в цената е поне 100 евро. Чрез ТУИ и "Некерман" българите в чужбина масово вземат почивки у нас на много по-ниски цени, отколкото ако си ги купят на място, казва той.
Спокойно можете да си осигурите почивката в България и от Лондон. "Никой не ви пита българин ли сте или англичанин, когато отидете в туристическа агенция", обяснява председателят на Националния хотелиерски мениджмънт клуб Илиян Иванов.
Самият той за седмица в английската столица е похарчил 600 лири, които включвали и самолетния билет, и застраховката. За десетдневна почивка в Созопол обаче миналото лято дал 2500 лв. Заради това според него икономически активните българи почиват в чужбина, а не у нас. Освен популярните дестинации в Турция и Гърция масово са разпространени и оферти за по-евтините испански курорти.
Данните сочат, че миналата година от страната ни са изтекли 800 млн. евро от българи, предпочели да прекарат отпуските си в чужбина. "Това са над 1 млн. туристи или около 1.5 млрд. лв. загуба на национален капитал", коментира горчиво Иванов.
Според Велика Вълканкина, мениджър продажби в "Албена" АД обаче няма никаква гаранция, че при всички случаи закупената от чужбина почивка ще излезе по-евтино. "Хотелите в Албена продават услугите си на чуждите туроператори на нетна цена, със 7% ДДС и без комисиона, но въпрос на политика на туроператорите е да определят крайната цена на пакетите си", обяснява тя. Ако имат изгодни договори с авиокомпании и самолетните билети за клиентите им също са евтини, тогава действително почивката може да излезе съвсем на сметка. Но договорите между чуждите туристически агенции и "Албена" обикновено се сключват за конкретен пазар - руски, германски или английски. Така че те са задължени да продават пакетите си съответно само на руснаци, германци или англичани.
А и
остава проблемът с транспорта
Не всички туристически агенции в чужбина са съгласни да продават почивката на части, т.е. на клиенти от България да продадат само престоя в хотела, а на клиентите от родните им страни - хотела плюс самолетния билет. Договорите, които сключват с авиокомпаниите, също са на едро и поради това те ползват огромни намаления за транспорта.
Съществува и обратният случай - чужденец да предпочете цени за българи. Самата Вълканкина имала редовни клиенти от години - семейство българин и германка, които предпочитали да ползват услугите на даден хотел по цените за българи. "Уловката" е използването на 10-процентната отстъпка, когато почивката се резервира и заплати достатъчно рано. В тези случаи човек може да почива изгодно в луксозни хотели, твърди Вълканкина.
"Нормално е да предлагаме големи намаления за чужденци, тъй като с чуждите туроператори договаряме огромен контингент от туристи. Освен това те плащат предварително и ни осигуряват почти пълна заетост от 1 май до 30 октомври", обяснява Гергана Занева от отдел "Маркетинг и продажби" в курорта Албена.
А българите напоследък предпочитат индивидуални, единични посещения, които не гарантират толкова голяма печалба на хотелите. Все пак да се отиде до морето за един уикенд през лятото и същевременно да се намери поносима цена в приличен хотел са две не съвсем съвместими неща. Изходът вероятно е и ние да се научим да живеем по-скучно, което включва и това да планираме отдиха си по европейски, няколко месеца по-рано.
КАРЕ
Данъчни неволи
И тази година туристическите пакети, които се продават в чужбина, се облагат със 7% ДДС. За пакетите за българи в България се плащат 20%. Представителите на туристическия бранш, които разчитат на печалбите си главно от чуждите туристи, остро протестираха срещу плановете още от догодина данъкът и за двете продажби да се изравни, но в полза на максималната ставка от 20 на сто. Аргументът на финансовото министерство бе свързан с очакваното членство на България в ЕС.
Засега облекчението, което браншът успя да извоюва, е догодина ставката от 7% да се запази само за нощувките. Според фирмите от сектора обаче това не е достатъчно, за да се запази конкурентоспособността на България спрямо близките туристически дестинации. Дори и онези от тях, които вече са в ЕС, успешно се възползват от всички отстъпки, допускани в европейската директива, и са си осигурили по-добро данъчно облагане.
Но дори и 7-процентната отстъпка за нощувките в българските хотели ще е временна. Приетият от правителството проектозакон за ДДС предвижда налогът постепенно да се увеличава и след няколко години да стигне 20%.