:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,281
Активни 757
Страници 23,846
За един ден 1,302,066
Ню имидж

Нова прокуратура със стари лица

Борис Велчев всячески се опитва да промени образа на обвинението, наследен от предшественика му Филчев. Проветряването не бива да е хаотично и да създава опасност за реваншизъм
Снимка: Борислав Николов
Преди 7 години варненският апелативен прокурор Васил Миков (вляво) и пловдивският му колега Росен Димов се бориха за поста на главен прокурор, но загубиха. След това Миков попадна в "лошия" списък на Филчев, а Димов - в "добрия".
"Всички знаем, че строгата йерархичност на прокуратурата отразява по закономерност кадровите предпочитания на главния прокурор. По принцип е нормално всеки ръководител да си създаде екип, на който той има доверие."

Това е само кратка част от концепцията на Борис Велчев, представена пред Висшия съдебен съвет през януари часове преди кадровиците на третата власт да му гласуват безпрецедентно доверие. Модернизирането на прокуратурата неизбежно ще мине и през кадрови промени на всички нива - от районните прокуратури до Върховната касационна и Върховната административна, предупреди още той.

След като встъпи в длъжност, обвинител №1 не започна тутакси с промените, но те не закъсняха. Със сигурност пред кабинета му вече има изтъркана пътека от всички знайни и незнайни "дисиденти" от времето на Никола Филчев, които се надяват, че е дошъл звездният им миг и при новото ръководство ще получат заслуженото си място. С тях Велчев трябва особено да внимава.

Самият главен прокурор видимо се стреми да се обгради с хора, които



ще различат сегашния от предишния образ на държавното обвинение



По принцип в това няма нищо лошо. Държавното обвинение си е изградило образа на закостеняла тъмна институция, която трудно понася промени. Въпросът е, че прокуратурата трябва наистина да се проветри. Системно, а не хаотично. И същевременно да не остане и нотка съмнение, че хората, които ще се издигнат, няма да са настроени реваншистки. Защото това няма да доведе до нищо добро. На Велчев няма да му е лесно. Висшите прокурори са несменяеми магистрати. Двамата му заместници пък са "наследени" от Филчев и имат свой собствен мандат. Разместването на постове обаче е вариант. Командироването на обвинители - също.

Тези прийоми съвсем не са чужди на Велчев. Преди броени дни бившият апелативен прокурор на Варна Васил Миков бе командирован във Върховната касационна прокуратура. Показателно е, че Велчев намери вратичка и го взе там, въпреки че кандидатурата му събра два пъти по-малко от нужните гласове при вота във ВСС. Миков бе един от най-яростните противници на Никола Филчев и по времето му бе в немилост.

През 1999 г. той се бори заедно с Филчев за поста на обвинител №1, но загуби. По-малко от месец преди края на мандата си Филчев предложи Миков да бъде наказан със забележка, защото не изпълнявал разпореждания на по-висш прокурор. Но съветът отказа. Преди време Миков писа и жалба до ВСС, че Филчев го притиска да си подадат оставките. През пролетта на 2000 г. за по-малко от месец офисът в Добрич на съпругата на Миков - нотариус Анета Микова, първо бе запален, а след това и взривен.

"Извършителите трябва да се търсят на основата на конфликта ми с главния прокурор Никола Филчев и натиска, който ми бе оказван, да подам оставка. Считам, че сплашването до този момент не ме направи по-сговорчив, но явно това се е целяло с атентатите", твърдеше тогава Миков. Разследващите така и не стигнаха до извършителите, камо ли до поръчителите на двете покушения.

През есента на 2002 г. Миков и още 12 обвинители регистрираха Национално сдружение на българските прокурори и обявиха, че то е отговор на диктата на главния прокурор и ще защитава професионалната свобода. Стигна дори до среща с американския посланик Джеймс Пардю, който също неведнъж е отправял критики към Филчев и ръководената от него прокуратура. Сдружението настояваше Филчев да подаде оставка, но не получи нищо друго освен гнева на главпрокурора. Тепърва ще стане ясно дали Миков се справя с работата си на висш прокурор, или разчиства сметки.

Времето ще покаже и дали правилно е командирован във ВКП и Пламен Пачев. Досега той е бил в сянка, никога не е влизал в открит конфликт с Филчев - дори се твърди, че е бил в добри отношения с главния. Работил е като следовател и военен прокурор в Плевен. Бил е зам.-шеф на НСБОП при Кирил Радев, близък е с бившия вътрешен министър Богомил Бонев. След като напуска МВР, е бил и директор на затворите в екипа на правосъдния министър Теодосий Симеонов.

Интересна развръзка се очаква и в



една от ключовите прокуратури - Софийската градска



Освен че е отговорна за разследванията на всички поръчкови убийства в столицата, тя движи делата на всички лица с имунитет. Затова ръководителят й е от особено значение. Все още това е Бойко Найденов. До края на 5-годишния му мандат има около 3 години. Велчев обаче го предложи за завеждащ отдел във ВКП и ако ВСС гласува "за", това ще оваканти поста на градския прокурор. И тогава главният прокурор ще може да направи предложение за нов. Найденов твърди, че новият пост не е понижение. Отделът, който той ще оглави обаче, ще се занимава предимно с даването на информация по дела с обществен интерес. Работа, която спокойно може да се върши от пресслужба или от определените за говорители на отделните прокуратури. Отстрани изглежда, че ако Найденов има прокурорски потенциал, той няма да се използва по предназначение. Велчев ще го постави между себе си и журналистите. Една съвсем "критична" позиция. А и Найденов вече отказа "повишение" във ВКП, предлагано му от Филчев в последните месеци на мандата му. Дори влезе в остър медиен конфликт с него, въпреки че преди това бе сред любимците му и често го придружаваше при посещения в чужбина или срещи с политици. Всъщност Найденов оглави СГП по предложение на Филчев. Преди това е бил военен и висш прокурор. Сега обаче каза само, че се надява добрите традиции от неговото време в СГП да се съхранят. Обвинител №1 пък обеща градската прокуратура да бъде оглавена не от парашутист, а от магистрат от кариерата. Въпреки това вчера плъзна слухът, че новият градски прокурор ще е адвокат Анита Михайлова. Тя е бивш прокурор от СГП, сега е член на ВСС от квотата на парламента и според запознати с политическите лобита се радва на силната подкрепа на ДПС. За поста обаче се спряга и шефът на районната прокуратура Вичо Вичев, който бе избран по предложение на Филчев.

Тихо и кротко неотдавна от ВКП си тръгна Николай Ганчев - един от най-близките хора на Филчев. Той бе назначен за заместник апелативен прокурор на София. С единственото разяснение на главния, че това става по негово собствено желание. Ганчев не коментира и само той си знае дали наистина е помолил Велчев за преназначението в по-долната прокуратура.



От полезрението изчезнаха и други прокурори. Спартак Дочев например



Той бе сред малкото близки на Филчев. Дори оглави съюз за борба с корупцията "Законност", който се занимаваше единствено с разпространяването на декларации с обидни квалификации срещу хората, нападнали прокуратурата. В тях най-меките епитети бяха "вонещо гърло, което изпуска смрад на козя пастърма", "миризлив мушморок", "влечуго", "международен шарлатанин" и т. н.

Велчев започна и ревизия на прокуратурата, която няма изгледи да приключи скоро. До финала й върховната прокуратура ще има временна структура. Така отделите във ВКП бяха редуцирани до 5. Вече липсва отдел "Следствен", завеждан от Цеко Йорданов по Филчево време. Йорданов също бе в топли отношения с предишния главен прокурор. Както той, така и Ганчев обаче си остават членове на Висшия съдебен съвет. Такива са и двамата заместници на Велчев. Именно с техните гласове ще се решават кадровите въпроси в държавното обвинение. На практика те не са решаващи, ако гласуват против всички останали. Но включени в някоя група, биха могли да обърнат даден вот. Гласуването на кадровите предложения по закон е тайно и всеки член на ВСС е свободен да натисне копчето както по съвест, така и по други убеждения. За сметка на това няма никакви ограничения една кандидатура да бъде предлагана безброй пъти. Докато не мине.

С новата структура бе обособен и специализиран отдел за противодействие на организираната престъпност и корупцията, който е пряко подчинен на Велчев. Шефът му обаче - Георги Кювлиев, е старо лице. По времето на Филчев той завеждаше сходен отдел. Още няма видими резултати от работата на новия отдел. Може би е рано за това.

Решението на Велчев



да възложи на Трендафил Трайков наблюдението



върху случайното разпределение на делата в прокуратурата също може да се разчете като знаково. Отношението на Филчев към Трайков се люшкаше между два противоположни полюса.

Преди 3 години той го прикани да си подаде оставката. Говореше се, че името на Трайков е в МВР доклад за връзките на организираната престъпност с висши държавници. Докладът бе подготвен след взрива в колата на сочения за контрабандист Иван Тодоров-Доктора. След това обаче бе назначен във ВКП. Филчев дори го предложи за повишение в зав.-отдел, но не събра нужните гласове във ВСС.

Времето в държавното обвинение отлита по-бързо от обикновено и то трябва да се справи с това предизвикателство. Колкото до разместванията - докато не приличат на чистка, а са водени от обещания от Велчев принцип, че "в прокуратурата ще работят само тези, които запазят своя морал и непрекъснато усъвършенстват своя професионализъм", - проблеми няма да има.
:Снимка Архив "СЕГА"
Георги Кювлиев се радваше на доверието на предишния главен прокурор. Получи одобрението и на сегашния.
Снимка: Велислав Николов
В кадровите си решения засега главният прокурор запазва тънък баланс между противниците и приближените на Филчев.
6
4098
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
20 Април 2006 08:19
20 Април 2006 09:35
Главпрокурора е симпатяга. Би стоял чудесно в сатиричния театър "Сълза&Смях". На сцената
20 Април 2006 10:28
Нова прокуратура със стари лица

Не бе, не е така сентенцията!
Нов бардак със стари к__ви
Липсващото попълнете сами
20 Април 2006 10:52
А_така, не се излагай. Мини по Раковска да видиш, че едно е Сатиричния театър, друго е Сълза смях.
20 Април 2006 12:43
Нарочно ли показват снимки на Велчев където е като жалка отрепка. Може да се чете и без "като". Или е нещо повече и това са най-добрите?
А кво стана с И.Григоров? За такива изказвания би трябвало да е в затвора?
20 Април 2006 14:33
Всички и без това са само фигуранти. "ФигУро тук, ФиГуро там", пее кукловодът.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД