- Проф. Стиглиц, в началото на войната в Ирак американското правителство се надяваше да няма големи разходи...
- Да, наистина смятаха, че иракчаните могат да използват приходите от петрола за възстановяването на страната.
- Вие твърдите, че войната струва между 1 и 2 трилиона долара. Как ще обясните разликата с официалните данни?
- Първо, войната беше много по-трудна, отколкото президентът Джордж Буш и правителството очакваха. Те смятаха, че ще влязат в страната, всички ще им благодарят, ще си сформират демократичното правителство и съюзническите войски ще се изтеглят. Войната обаче продължи доста по-дълго от очакваното и постоянно трябваше да се променя бюджетът. Парите бяха увеличени от 50 млрд. долара на 250 млрд. долара. Бюджетната комисия в Конгреса вече заговори за 500 млрд. долара и отгоре за тази авантюра.
- Това обаче е доста по-малко от вашите изчисления.
- Оповестените цифри дори не включват всички бюджетни разходи на правителството. А бюджетните разходи са една малка част от общите разходи за войната. Сравнете ситуацията с войната в Персийския залив, където Америка излезе почти на печалба!
-Преди нахлуването в Ирак американското правителство обяви, че най-добрият начин да се контролират цените на петрола е кратка и успешна война. По това време барел петрол беше 25 долара, а сега е над 70 долара. До каква степен това покачване се дължи на Ирак?
- В анализите определихме поскъпване от 5 до 10 долара на барел заради войната. Искахме да сме умерени, така че никой да не оспорва разчетите ни. Но смятам, че тази прогноза беше твърде оптимистична.
- Защо? Китай и Индия увеличават търсенето, растежът в глобален мащаб продължава. Това води до нарастване на цените на петрола.
- Когато се увеличава търсенето, се увеличават и доставките - пазарите обикновено работят по този начин. Виждате, че сега търсенето на петрол нараства, но го няма увеличаването на доставките. И отговорът е: Ирак.
Петролът, произвеждан в Близкия изток, е с най-ниските цени в света. Страните там могат да произвеждат петрол с цени за барел по 10, 15 или 20 долара. Сега разполагаме с технология за производство на петрол на цена от 35 до 45 долара за барел. Но кой би искал да разработва петролните полета и да инвестира в нови технологии, ако знае, че за срок от 5 години Близкият изток може да започне отново да продава петрол на предишните цени?
- С други думи, ако мирът и стабилността бъдат възстановени в Близкия изток, цената на петрола може да се върне на 25 долара въпреки глобалния глад за енергия?
- Да. Между другото, това е ценовото ниво, около което се търгуваха фючърсите преди началото на войната.
-Трябва да има огромен икономически натиск върху Буш, за да спре този конфликт.
- Единствените хора, които печелят от тази война, са приятелите на Буш в петролната индустрия. Той направи ужасно лоша услуга на американската и глобалната икономики, но това облагодетелства другарите му от Тексас. Цената на петрола нарасна и те забогатяха от това. Печалбите им достигнаха рекордни нива.
- Как оценявате икономическата ситуация в Иран?
- САЩ помагат на хора, за които Буш твърди, че са лоши. Техеран е доволен от скока в цената на петрола.
- Ако Съветът за сигурност на ООН реши да наложи санкции на Иран и на износителите на петрол, как ще се отрази това на световната икономика?
- Това ще означава огромен срив, тъй като цените на петрола могат да достигнат над 100 долара. Това е относително приемливо. Хората ще трябва да започнат да се приспособяват към тези условия, да сменят колите си с по-малки, да карат по-рядко. При цени над 120 долара за барел вече ще настъпят огромни промени в начина на живот. Продажбите на коли рязко ще намалеят. Бедните ще се изправят пред сериозен избор: топлина или храна.
- Светът не може да си позволи да бъдат наложени санкции на Иран сега?
- Става дума да спрем да издаваме визи на иранските представители и да им бъде забранено да посещават страните ни.
- Това не е сериозна мярка.
- Така е, това не е санкция. Отговорът е - да, не разполагаме с ефективни санкции. (Със съкращения)
Както едни форумни тикви се изказаха в една скорошна статия-единственото, което движи икономиката, е егоизмът.
В случая егоизмът на приближените на Буш.
Правилно.
Ако го няма егоизмът, нема има икономика, нъл тъй беше, кратунки?
_____________________________________
ИДЕОЛОГИЯТА НА ТИКВАТА: Не е само важно на мен да ми е добре, важно е и на народа да му е зле.